Dicle Üniversitesi İlitam Hakkında Genel Bilgiler

Dicle-Üniversitesi-İlitam-Hakkında-Genel-Bilgiler

Dicle Üniversitesi İlitam Hakkında Genel Bilgiler

 

 

 

 

 

 

*Dersler İnternet üzerinden canlı olarak saat 17:00-22:30 arasında işlenir.(Sistem aksaklıkları olabilmektedir.)

 

 

*Ders videoları tekrar izlenebilmektedir.

 

 

 

*Sınavlar cumartesi ve Pazar olmakta nadiren hafta içi olmaktadır.

 

 

 

*Vizeler İnternet üzerinden verilen saat gün aralığında her derse 3 giriş hakkıyla yapılır. Finaller test usulu okulda yapılır.

 

 

 

*Ders geçme notu 50 dir. Çan eğrisi yoktur. Vizeler % 20 etkiliyken Finaller % 80 etkilidir. Vize ve Final notunun geçme notu olarak hesaplanabilmesi için Finalden en az 50 alma şartı vardır.Vizeden 100 alsan finalden 48 alırsan direk kalırsın.

 

 

*Çıkmış sorular dersine göre bazen 2-3 tane bazen 3-4 tane bazen de hiç çıkmaz.

 

 

*Final büt arası 2 haftadır. Final sonuçları sınavdan 4-5 gün sonra açıklanır.

 

 

 

*Tek ders sınavı vardır. Yaz Okulu, bazen açılır bazen açılmaz. Yaz okulunda başka okuldan ders alabilirsiniz.

 

 

 

*Kur’anı Kerim vizede test, final de yüzüne ve ezberdir. Final Sınav tarihlerinde hocanın odasında dinletirsin. 4 dönemde ezberlenecek yerler; 30. cüz, yasin, fetih, hucurat,rahman.(değişiklikler olabilmekte)

 

 

 

*Ders kitapları verilir.

 

 

 

*Dönemlik harç 764 tl dir. Dönemlerde öğrenciler arasında başarısı % 10 luk dilime girenler, sonraki dönem harcı 392 TL yatırır. (Ör:500 kişide ilk 50 kişi)

 

 

 

*Finalden önce 1 hafta yüz yüze eğitim vardır. Katılmak zorunlu değildir.

 

 

 

*Güz ve bahar döneminde sınavlardan 1 hafta önce eğitim verilmekte gelme zorunluluğu yoktur dileyen gelebilmektedir. Bu 1 haftalık dönemde hocalar genel tekrar yapabilmektedir.

 

 

 

*Hocaların kanaat notu yoktur. Sınavlarda ne almışsan o işlenir.

 

 

 

*3.sınıfın tüm derslerinden kalsan veya kayıt yaptırıp dondursan bile 4.sınıfa geçer 3.sınıfın tüm derslerini alttan verebilirsin.

 

 

 

*Diplomada İlitam yazmaz. Normal 4 yıllık diploma ne ise aynı statüde ve aynı haklara sahiptir. Fark yoktur çünkü aynısıdır.

 

 

 

*Ders çalışmadan ders geçilmez ama kiminde fazla çalışırsın kiminde az.

 

 

 

*Arapça diğer İlitamlarla kıyaslandığında biraz zordur. Müfredatı fazladır. 3.sınıf Birinci dönem 14 ünite sarf , 14 ünite nahv dir. İkinci dönem 14 ünite 28-30 metin vardır. 14 ünitenin 1 er metni canlı derste işlenir diğerlerine sen çalışırsın finalde 28 üniteden sorumlu olunur. Zor gibi olsa da çalışılıp geçilir.

 

 

 

*Üniversite 2014 ten itibaren çıkmış soruları yayınlamama kararı aldı. 2016 da tekrar yayınlamaya başladı her öğrencinin sayfasında optikle beraber vardır. Ders geçmek için çıkmış sorulara mutlaka çalışılır fakat yeterli değildir. Çıkmış soru 2-3 tane çıkar. Mezun ve okuyan öğrencilerin özet, soru ve notları istemediğiniz kadar gruplarda mevcuttur. Ayrıca ücretle soru bankası ve Arapça doküman bulunur.

 

 

 

*Her şeye rağmen Dicle’ de öğrenci olmak güzeldir. Uzak yoldan gelenler için otobüs yada hava alanı şehirden çok uzak değildir sıkıntı yaşanmaz.

 

 

 

*İnsanların gözünde okul diploma ayrımı yapılsa da Her okulun diploması devlette aynı statüdedir. Sen çalışır yüksek not alırsan prestiji artar. İlerde gireceğin sınavlarda sana not katkısı olarak döner.

 

 

 

*Güzel dostluklar kuracağınızdan zevkli bir okul okuyacağınızdan emin olabilirsiniz.
2015 yerleştirme 253,90665 ile kapattı.

Üniversitelerin İLİTAM Programları Hakkında Genel Bilgiler

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
YKS
2019 YKS Ne Zaman?

15 Haziran 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • AGİ 2019 ne kadar oldu? (2019 Asgari Geçim İndirimi)

  2019'da AGİ'ye ne kadar zam geleceği netleşti. 2019 yılında AGİ'ye gelecek zamlar ne kadar?AGİ'den sigortalı olan tüm çalışanlar faydalanıyor. Ödenec... Devamını Oku

 • İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?

  İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?     Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’ndaki izmihlal kelimes... Devamını Oku

 • KPSS Puanı Kaç Yıl Geçerli? Kpss puanı geçerlilik süresi

  2018 KPSS lisans kaç yıl geçerli olacak? 2018 KPSS Önlisans kaç yıl geçerlidir? 2018 KPSS ortaöğretim sınavı kaç yıl geçerli? Tüm soruların cevabını ... Devamını Oku

 • Güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması ne demek?

  Güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması ne demek?   KPSS memur alımlarında “güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması” şartı ne de... Devamını Oku

 • 3.10. Değerlendirme Maddesi Gereğince Puanınız Hesaplanmamıştır Ne Demek?

  3.10. Değerlendirme Maddesi Gereğince Puanınız Hesaplanmamıştır Ne Demek?   kılavuzun 3.11 değerlendirme maddesi gereğince kpss puanlarınız hesa... Devamını Oku

KATEGORİLER