2024 BESYO Taban Puanları ( 4 Yıllık ve 2 Yıllık)

2020_besyo_taban_puanlari_tyt_2_yilli_4_yillik

2024 BESYO Taban Puanları (4 Yıllık ve 2 Yıllık)

Beden eğitimi ve spor yüksekokulu (BESYO), için üniversiteler özel yetenek sınavları ile alım yapabildiği gibi bazı üniversiteler Temel Yeterlik Testi (TYT) puanı veya Alan Yeterlilik Testi (AYT) puanı ile alım yapabiliyor. Bu farklılıklar üniversiteden üniversiteye değişmektedir. 4 Yıllık ve 2 Yıllık BESYO taban puanları 2024″ bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

TYT puanı yeterli olan adaylar ÖSYM tercihleri ile beden eğitimi ve spor yüksekokullarını tercih edebilirler. Özel yetenek sınavı ile alım yapan üniversiteleri tercih etmek isteyen adaylar ise üniversitenin özel yetenek sınavına girip başarılı olması gerekir. Özel yetenek sınavında TYT ve OBP’ nin etkisi olduğundan TYT ve OBP puanının yüksek olması size avantaj sağlayacak. Beden eğitimi ve spor yüksekokulunu tercih edecek bir öğrenci adayı iseniz 2024 BESYO taban puanlarını inceleyerek tercihte bulunabilirsiniz. Sizler için aşağıda İstanbul besyo taban puanları 2024, Marmara Üniversitesi besyo taban puanları, Muğla besyo taban puanları 2024 olmak üzere pek çok üniversitenin 2 yıllık ve 4 yıllık puanlarına yer verdik.

BESYO hangi puan türünden alıyor 2024?

Beden eğitimi ve spor yüksekokulunu için TYT sınavına ya da üniversitelerin özel yetenek sınavına girip başarılı olunarak kazanılmış olunur. TYT sınavından 150 ve üzeri puan almak gerekir. TYT sınavından 150 ve üzeri alan aday üniversitelerin 2024 BESYO taban ve tavan puanlarına göre tercih yaparak puanı yeten üniversiteyi kazanır. Bazı üniversiteler AYT sınavındaki başarıya göre de alabiliyor. Bu yüzden girmek istediğiniz üniversiteye göre hangi sınavlara girmeniz gerektiğini belirlemelisiniz.

BESYO özel yetenek sınavlarında TYT, OBP ve yetenek sınavı sonucunun yüzde kaçı etkilidir?

Beden eğitimi ve spor yüksekokulu kazanmada TYT puanı %30, OBP puanı %15 ve özel yetenek sınavı %55 etki etmektedir. Özel yetenek sınavının etkisi ne kadar çok olsa da TYT ve OBP’ nin yüksek olması da o derece önemlidir.

2024 BESYO Taban Puanları ve Üniversiteleri

 

Diğer üniversitelerin puanların aşağıdan inceleyebilirsiniz.

adana_besyo_taban_puan_2020adıyaman_besyo_taban_puan_2020batman_universitesi_besyo_taban_puanlari_2020bayburt_universitesi_besyo_taban_puanlari_2020burdur_mehmet_akif_ersoy_universitesi_besyo_taban_puanlari_2020denizli_pamukkale_universitesi_besyo_taban_puanlari_2020hatay_mustafa_kemal_universitesi_besyo_taban_puanlari_2020isparta_suleyman_demirel_universitesi_besyo_taban_puanlari_2020kahraman_maras_sutcu_imam_universitesi_besyo_taban_puanlari_2020karabuk_universitesi_besyo_taban_puanlari_2020kayseri_erciyes_universitesi_besyo_taban_puanlari_2020konya_selcuk_universitesi_besyo_taban_puanlari_2020kutahya_dumlupinar_universitesi_besyo_taban_puanlari_2020

Eklenmeye devam edilecektir.

 

AYT Puanı ile Alan BESYO Taban Puanları 2024

besyo-taban-puanlari-4-yilik-ve-2-yillik_ay_2024

 

⇒2024 Üniversitelerin BESYO Taban Puanları⇐

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Utku dedi ki:

  Mardin Artuklu üniversitesi taban puanları ne zaman yayimlayacak

 2. Oğuz dedi ki:

  Mardin artuklu besyosu için hakkında bilgisi olan var mı?

 3. emre dedi ki:

  200 puanla besyoya giriliyor mu ya emin misin ben futbolcuyum ama 200 puanla giriliyorsa bunun bir etkisi olur mu yardımcı olursanız sevinirim

 4. mice dedi ki:

  2019 da ham tyt 175 puan almıştım ama matematik yapmamıştım bu yıl 1180-200 alsam çok ünlü üniversiteler haric sınavlara katılabılırmiyim parkurumda iyiyse kazanırmıyım

 5. İnci dedi ki:

  Uzun zamandır arıyordum taban puanları, çok teşekkür ederim, hedef memleketim Bayburt Besyo??????

 6. Mehmet dedi ki:

  BESYO okumayı düşünüyorum. Taban puanları çalışması işime çok yaradı. Teşekkür ederim

 7. Hasan dedi ki:

  BESYO taban puanlarını araştırırken denk geldim gerçekten özenmissiniz hedefim Marmara besyo. Başka Marmara isteyen varmı rakipleri görelim bı?

 8. Zehra dedi ki:

  2020 besyo taban puanlarını en düzenli ve ayrıntılı şekilde veren site diye bilirim. Hedefim gazi besyo inşallah kazanırım

 9. Ömer dedi ki:

  Çok güzel bir paylaşım olmuş ve aynı zamanda çok yararlı, bilgilendirici bir paylaşım emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.Bu tip paylaşımların devam etmesi bizim açımızdan çok faydalı olacaktır.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Teşekkür ederiz Ömer, paylaşımlara devam edeceğiz takipte kalın 🙂

 10. Rabıa dedi ki:

  Taban ve tavan puanları düzenli olarak görebildiğim tek adres?Teşekkürler baştaki yazıda çok bilgilendirici?Seneye besyo?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, başarılar dileriz 🙂