Marmara Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

13.10.2022
A+
A-

Bu yazımızda Marmara Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023 yayımlayacağız. Paylaşılan puanlar ilgili üniversitenin yetenek sınavına girebilmeniz için gerekli olan taban puan şartıdır.

Marmara Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

Marmara Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2023 YKS) hazırlanan adaylar “2023 Besyo taban puanlarını” merak ediyor. Pek çok öğrencinin aklında 2023 BESYO en son kaç puanda kalmıştır? Spor Bilimleri Fakültesi taban puanları kaçtır? Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği taban puanları 2023 Şeklinde sorular yer almaktadır. 2023 BESYO taban puanlarını yazı serisi şeklinde sizlerle paylaşacağız.

Yazılarımızın içeriğinde birçok üniversitenin Spor Bilimleri Fakülteleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarına ait taban puanlarını bulabilirsiniz. Bu yazımızda “Marmara Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023 yayımlayacağız. Paylaşılan puanlar ilgili üniversitenin yetenek sınavına girebilmeniz için gerekli olan taban puan şartıdır. İsteyen adaylar bir önceki yılın TYT puanını da kullanabilir fakat sınava YKS’ye başvuru yapmak zorundalar.

Aşağıda sizler için Marmara Üniversitesi 2023 Besyo Taban Puanlarını sıraladık. Hazırladığımız bu liste ÖSYM ve YÖK tarafından verilen son bilgileri içermektedir.

marmara_universitesi_besyo_taban_puanlai_siralamalari

Marmara Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

 

Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü Başvuru Koşulları

1. Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümüne başvuran adayların 2023 YKS’ye başvuru yapmış ve 2023 YTYT başarı sıralamasında ilk 800.000 içinde yer almaları gerekmektedir.

2. Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümüne başvuracak milli sporcuların 2023 YKS’ye başvuru yapmış ve 2020/2021 Y-TYT başarı sıralamasında ilk 700.000 içinde yer almaları gerekmektedir.

3. Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümüne başvuracak adayların aynı spor dalından olmak koşuluyla en az iki (2) yıllık sporcu lisanslarının olması zorunludur (lisanslar üst üste iki yıl olmak zorunda değildir).

4. Adayların ibraz ettikleri spor dalındaki vizeli lisans yıllarından herhangi bir yıla ait olmak koşuluyla, her bir lisans yılına ait en az bir (1) müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin ilgili kurumdan (Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden) verilen resmi katılım belgesine (müsabaka listesi, müsabaka cetveli, müsabaka raporu, sonuç belgesi) sahip olmaları gereklidir.

Spor Yöneticiliği Bölümü Başvuru Koşulları

1. Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuracak adayların 2023 yılında YKS’ye başvuru yapmış ve 2020 

2. Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuracak milli sporcuların 2023 yılında YKS’ye başvuru yapmış

3. Spor Yöneticiliği Bölümüne başvuracak adayların en az 2 (iki) yıllık sporcu lisanslarının olması zorunludur(lisanslar üst üste iki yıl olmak zorunda değildir).

Spor Yöneticiliği Bölümü’ne başvuran adaylardan hakemlik veya antrenörlük belgelerini ibraz edenler için 2 yıllık sporcu lisansı şartı aranmaz. Ancak resmi hakemlik veya antrenörlük belgelerinin aslını ya da noter onaylı suretini ibraz etmeleri zorunludur.

4.Adayların ibraz ettikleri spor dalındaki vizeli lisans yıllarından herhangi bir yıla ait olmak koşuluyla, en az bir (1) müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin ilgili kurumdan (Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden) verilen resmi katılım belgesine (müsabaka listesi, müsabaka cetveli, müsabaka raporu, sonuç belgesi) sahip olmaları gereklidir.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü Başvuru Koşulları

1. Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuran adayların 2023 YKS’ye başvuru yapmış

2. Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuracak milli sporcuların 2023 YKS’ye başvuru yapmış

3. Adaylar Antrenörlük Eğitimi Bölümü için; Artistik Cimnastik (Trampolin Cimnastik, Aerobik Cimnastik), Atıcılık, Atletizm, Badminton, Basketbol, Bisiklet, Futbol, Güreş, Hentbol, Hava Sporları, Judo, Kano, KarateDo, Kürek, Masa Tenisi, Ritmik Cimnastik, Sualtı Sporları ve Donanımlı Dalış, Taekwondo, Tenis, Voleybol ve Yüzme spor dallarından müracaat edebilirler.

4. Takım sporlarında 4 öğrenciden az başvuru olması halinde o spor dalı açılmayacaktır. Açılmayan spor dallarının kontenjanları havuzda toplanacaktır.

5.Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvuran adayların başvuracakları spor dalında en az iki (2) yıllık sporcu lisanslarının olması zorunludur (lisanslar üst üste iki (2) yıl olmak zorunda değildir). 

6. Antrenörlük Eğitimi Bölümünde judo spor dalına başvuran adayların, spor dalında en az iki (2) yıllık sporcu lisanslarına ek olarak en az “Kahverengi Kuşak” sahibi olmaları gerekmektedir.

7. Antrenörlük Eğitimi Bölümünde karate-do spor dalına başvuran adayların, spor dalında en az iki (2) yıllık sporcu lisanslarına ek olarak en az “Siyah Kuşak 1.Dan’a” sahip olmaları gerekmektedir.

8. Antrenörlük Eğitimi Bölümünde taekwondo spor dalına başvuran adayların, spor dalında en az iki (2) yıllık sporcu sporcu lisanslarına ek olarak en az “Kırmızı-Siyah Kuşak” sahibi olmaları gerekmektedir.

9.Adayların ibraz ettikleri spor dalındaki vizeli lisans yıllarından herhangi bir yıla ait olmak koşuluyla, başvurduğu spor dalının sporcu özgeçmiş puan koşullarına uygun olmak şartıyla; müsabakaya veya yarışmaya katıldıklarına ilişkin ilgili kurumdan (Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Federasyonlar, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu kurumların İl/İlçe Müdürlüklerinden) verilen resmi katılım belgesine (müsabaka listesi, müsabaka cetveli, müsabaka raporu, sonuç belgesi) sahip olmaları gereklidir.

⇒2023 Üniversitelerin BESYO Taban Puanları⇐

 

UYARI: Rekreasyon, Spor Bilimleri ve Spor Yöneticiliği bölümleri 2023 YKS’de merkezi yerleştirme puanıyla öğrenci alacak. Yani yetenek sınavı bu bölümler için artık uygulanmayacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Erhan dedi ki:

    2021 yılının YKS kılavuz linkini verebilir misiniz