YKS Hakkında Merak Edilen Sorular

yks-hakkında-merak-edilenler-yty-nedir

YKS Hakkında Merak Edilen Sorular

 

 

 

 

Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

 

 

 

2. İki yıl puan geçerlilik getirilen TYT sınavına 11. Sınıflar girebilirler mi?

 

Hayır giremezler. TYT sınavına başvuru şartı ortaöğretim kurumlarında son sınıfta olmak veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olmaktır.

11.siniflat-tytye-girebilir-mi

 

 

3. Yükseköğretim Kurumları Sınavın (YKS) oturumları nelerdir?

 

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) tüm adaylar için zorunludur. YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT): İsteğe bağlıdır. YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT): İsteğe bağlıdır.

yks-otrum-sayisi

 

 

4. YDT hangi dillerde yapılacaktır?

 

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır. YDT’ de adaya sadece başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

yds-hangi-dillerde-yapilacak

 

 

5. Sınav salonundan ne zaman çıkabilirim?

 

Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra adayların; TYT’de sınav süresinin ilk 100 dakikası, AYT’de sınav süresinin ilk 135 dakikası, YDT’de sınav süresinin ilk 90 dakikası tamamlanmadan ve her bir sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri yasaktır. Adaylar bu süreler dışında sınav evrakını teslim ederek sınav salonundan çıkılabilir.

yks-oturum-sureleri

 

 

6. Ham puan (adayın net sayısı) nasıl hesaplanır?

 

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) bulunur.

yks-puani-nasil-hesaplanir

 

 

7. TYT, AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için ne kadar ham puan alınmalıdır?

 

TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir. AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir.

düşünceliyim

 

 

8. Meslek yüksekokullarında bir program tercih edebilmek için en az kaç puan almam gerekir?

 

TYT puanının en az 150 ve üzeri olması gerekir.

matematik dersine nasıl çalışmalı

 

 

9. Lisans programlarını tercih edebilmek için en az kaç puan almam gerekir?

 

TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, bir lisans programını tercih edebilmek için programın puan türünde en az 180 puan almış olmak gerekmektedir.

yks-sınav-zor-muydu-kolay-mıydı-aday-yorumları

 

 

10. OBP puanı nasıl hesaplanmaktadır?

 

Ortaöğretimde alınan 100 üzerinden diploma notu 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülür. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, 100 olan en yüksek diploma notu için de OBP 500 olacaktır. Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan adayların diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınır.

alan-sıralaması

 

 

11. Sınav başvurusundan sonra mı sınav ücretleri yatırılacak?

 

Evet adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından, sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bina/salon atamaları yapılmayacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecektir.

dgshangibankalarayatıralcak

 

12. TYT alınan puanın geçerlilik süresi nedir?

 

TYT’de elde edilen 200 ve üzeri puan, iki yıl süreyle geçerlidir.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
YKS
2019 YKS Ne Zaman?

15 Haziran 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • AGİ 2019 ne kadar oldu? (2019 Asgari Geçim İndirimi)

  2019'da AGİ'ye ne kadar zam geleceği netleşti. 2019 yılında AGİ'ye gelecek zamlar ne kadar?AGİ'den sigortalı olan tüm çalışanlar faydalanıyor. Ödenec... Devamını Oku

 • İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?

  İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?     Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’ndaki izmihlal kelimes... Devamını Oku

 • KPSS Puanı Kaç Yıl Geçerli? Kpss puanı geçerlilik süresi

  2018 KPSS lisans kaç yıl geçerli olacak? 2018 KPSS Önlisans kaç yıl geçerlidir? 2018 KPSS ortaöğretim sınavı kaç yıl geçerli? Tüm soruların cevabını ... Devamını Oku

 • Güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması ne demek?

  Güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması ne demek?   KPSS memur alımlarında “güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması” şartı ne de... Devamını Oku

 • 3.10. Değerlendirme Maddesi Gereğince Puanınız Hesaplanmamıştır Ne Demek?

  3.10. Değerlendirme Maddesi Gereğince Puanınız Hesaplanmamıştır Ne Demek?   kılavuzun 3.11 değerlendirme maddesi gereğince kpss puanlarınız hesa... Devamını Oku

KATEGORİLER