2024 YKS [TYT-AYT] Konuları ve Soru Dağılımları PDF

2024 YKS [TYT-AYT] Konuları ve Soru Dağılımları PDF (ÖSYM)

2024 YKS’ ye hazırlanan adaylar için 2024 YKS Konuları ve 2024 YKS Soru Dağılımları hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Yükseköğretim  konularına çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. Bu yazımızda MEB müfredatına uygun olarak hazırlanmış 2024 YKS konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. İsterseniz 2024 YKS Konuları PDF dosyasını da indirebilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) nedir kaç oturumdan oluşur?

CEVAP: Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), yükseköğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilebilmeleri amacıyla Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her sene yapılacak olan bir sınavdır. YKS; 1. oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT)’den oluşan toplam üç oturumda uygulanan bir sınavdır.

 

YKS’ nin tüm oturumlarına katılmak zorunlu mudur?

CEVAP: Birçok adayın merak ettikleri arasında yer alan sorulardan biridir oturumların her birine katılmak zorunlu değildir TYT sınavı hariç yani TYT sınavına girmek zorunludur fakat diğer iki oturuma AYT ve YDT oturumuna katılmak isteğe bağlıdır.

 

Lisans bölümü tercih edeceklerin hangi oturumlara katılması gerekir? Ön lisans programları içinde AYT ve YDT oturuma girmek şart mı?

CEVAP: YKS’ de SAY, SÖZ, EA veya DİL puanıyla bir lisans programına yerleşmek isteyenlerin (geçen seneki TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile) AYT ve/veya YDT oturumlarına başvuru yaparak katılmaları zorunludur. Eğer aday bir önlisans programına gitmek istiyorsa sadece TYT puanını kullanarak puanının yeterli olduğu bölüme gidebilir diğer oturumlara katılması şart değildir. Önlisans bölümlerini de 2 yıllık bölümleri kapsar. Bu durumu göz önünde bulundurarak sınav oturumlarına başvuru yapmanızı öneririz. Gitmek istediğiniz bölüm hangi puan türünde alım yapıyorsa ona göre sınav oturumlarına girebilirsiniz.

TYT Konuları ve Soru Dağılımları PDF 2024

Tüm 2024 TYT Konuları TEK sayfada TIKLAYINIZ

tyt-sikca-sorulan-sorular

TYT Konuları ve Soru Dağılımları PDF 2024

Temel Yeterlilik Testi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

TYT oturumunu nedir, bu oturumda hangi testler var ve bu testlerden kaç soru soruluyor?

CEVAP: YKS ’nin 1. Oturumu Temel Yeterlilik Testidir. Bu oturuma katılmak zorunludur. 1. Oturuma TYT sınavına katılan adaylara Türkçeden 40 soru, Sosyal Bilimler’ den 20 soru, Temel Matematik ’ten 40 soru ve Fen Bilimleri ’nden 20 soru testleri uygulanmakta olup toplam 120 soru sorulmaktadır. TYT sınavında adaylara 120 soruyu cevaplamak için toplamda 135 dakika verilmektedir.

 

TYT sınavı için 0,5 net zorunluluğu kuralı nedir?

CEVAP: TYT sınavına girecek adayların 0,5 net kuralına dikkat etmesi gerekir. 0,5 net kuralı TYT de temel derslerin testinden 0,5 net yapmanız gereken bir kuraldır. TYT Türkçe ve Matematik testlerinden 0,5 net yapmak zorundasınız eğer yapamaz iseniz TYT puanınız hesaplanmayacaktır. Yeni getirilen bu kural ile matematikten soru yaptınız fakat Türkçe den yapmak istemiyor iseniz bile en az 0,5 net yapabileceğiniz kadar soruyu yapma zorunluluğu içeriyor. Aynı şeklide matematikten soru yapmak istemez iseniz bile en az 0,5 net yapmalısınız ki TYT puanınız hesaplanabilsin. Her ikisinden soruda çözdünüz fakat Türkçe ve matematik testlerinden birinden bile 0,5 net yapamamışsanız 0,5 net zorunluluğundan dolayı puanınız hesaplanmamış olacaktır.

 

TYT barajı kaç ve TYT’ den barajı geçebilmek için kaç net yapmalıyım?

CEVAP: Sınava girecek olan adayların merak ettiği sorulardan biri TYT barajının kaç puan olduğudur. TYT barajı 150 puandır. 150 puan alan aday TYT barajını geçmiş olur. TYT 150 puan barajını geçmek isteyen bir adayın en az 15 net ve daha fazlasını yapması gerekir. Bu net sayıların en fazla temel derslerden olması barajı daha rahat geçmenizi sağlar. 2022 YKS’ da baraj uygulaması kaldırılmıştı.

2020-tyt-konu-dagılımları2024 Alan Yeterlilik Testi (AYT) Testi ve Konuları

2024 YKS’ ye hazırlanan adaylar için 2024 AYT Konuları ve 2024 AYT Soru Dağılımları hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Yükseköğretim  konularına çalışmaya başlamadan önce Alan Yeterlilik Testinde hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. Bu yazımızda MEB müfredatına uygun olarak hazırlanmış 2024 AYT konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. İsterseniz 2024 AYT Konuları PDF dosyasını da indirebilirsiniz.

AYT Konuları ve Soru Dağılımları PDF 2024

AYT Konuları TEK SAYFA okumak için TIKLAYINIZ.

ayt-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular

AYT Konuları ve Soru Dağılımları PDF 2024

Alan Yeterlilik Testi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

AYT oturumu nedir, hangi testler var ve bu testlerden kaç soru soruluyor?

CEVAP: YKS’ nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri’ nde adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ‘den 40 soru, Sosyal Bilimler-2’den 40 soru, Matematik’ ten 40 soru ve Fen Bilimleri’ nden 40 soruluk testlerinden oluşan AYT sınavı toplam 160 soruluk bir kitapçıktan oluşmaktadır. Adaylara sınavın cevaplanma süresi olarak 180 dakika verilmektedir. AYT’ de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplamaktadır. Adayların okumak istekleri bölüm veya bölümlerin istedikleri puan türüne göre AYT sınavındaki testlere yönelmelidir.

 

AYT sınavını barajı kaçtır?

CEVAP: 2022 yılı itibariyle baraj puanı uygulaması kaldırılmıştır. AYT sınavının barajı 180 puandır. AYT sınavında 180 puan ve üzeri alamayan bir aday yani barajı geçemeyenler AYT puanı ile herhangi bir programı tercih edemez.

 

Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık puan türlerinde alım yapan bölümler için AYT’de hangi testten ne kadar yapmalıyım?

CEVAP: Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık puan türlerinde alım yapan bölümleri isteyen her bir aday için TYT ve AYT sınavında ağırlıklı olarak yapmaları gereken testleri tek tek açıklayalım.

 

Sayısal puan türü için hangi testleri yapmalıyım, test ağırlıkları nedir?

CEVAP: Adayın gitmek istediği bölüm sayısal puan türüne göre alım yapıyorsa aday TYT sınavında sonra AYT sınavında Fen bilimleri ve Matematik testlerini çözmek zorundadır. TYT sınavında sayısal bölümler için puan hesaplanma ağırlıkları,

 • Türkçe %13,
 • Sosyal Bilimleri  %7,
 • Temel Matematik %13,
 • Fen Bilimleri %7 şeklindedir.

Sayısal bölüm tercih etmek isteyen aday TYT sınavında Türkçe ve Matematikten ağırlıklı olarak soru cevaplaması yüzdesi fazla olduğundan sayısal puanına önemli etki sağlamaktadır.

Aday AYT sınavı olan 2. Oturuma katıldığında Sayısal bölüm tercihi için testlerin ağırlıkları,

 • Matematik  %30
 • Kimya %10
 • Fizik %10
 • Biyoloji %10 şeklindedir.

Sayısal bölüme gitmek isteyen adayın matematikten fazla doğru sayı bilmesi sayısal puanını arttıracaktır. Sayısal puanınızın yüksek gelmesini istiyor iseniz verilen yüzdeliklerden yola çıkarak ağırlık vereceğiniz testi belirleyebilirsiniz.

 

Sayısal puan türü ile AYT 180 puanı geçmek için en kaç net yapmalıyım?

CEVAP: TYT ve AYT sınavlarından en az 35 net yaparsanız ki en fazla net sayınız da sayısal derslerden olması şartıyla AYT barajını geçebilirsiniz.

 

Sözel puan türü için hangi testleri yapmalıyım, test ağırlıkları nedir?

CEVAP: Sözel puan türü ile alım yapılan bölüm veya bölümlere gitmek isteyen adayların TYT sınavından sonra AYT sınavında Türk Dili ve Edebiyatı Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerini yapmaları gerekmektedir.

TYT sınavında test ağırlıkları,

 • Türkçe %13,
 • Sosyal Bilimleri  %7,
 • Temel Matematik %13,
 • Fen Bilimleri %7 şeklindedir.

TYT sınavına girmeleri zorunludur. TYT den 200 ve üzeri puan alan aday sözel bölüm puanı için asıl farkı AYT sınavında Türk Dili ve Edebiyatı Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerini çözerek yapacaktır.

Adayın sözel bölüm puanı için Türk Dili ve Edebiyatı Sosyal Bilimler-1’den

 • Türk Dili ve Edebiyatı %18
 • Tarih-1 %7
 • Coğrafya-1 %5 ağırlıkları ile;

Sosyal Bilimler-2 bölümünde de

 • Tarih-2 %8
 • Coğrafya %8
 • Felsefe Grubu %9
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi %5

puan ağırlıklarını göz önünde bulundurarak sözel puanlarını etkileyen testlere ağırlık vermelidir. Sözel puanını yüksek tutmak isteyen bir adayın Türk dili ve edebiyatı testine ağırlık vermesi gerekir.

 

Sözel puan türü ile AYT 180 puanı geçmek için en kaç net yapmalıyım?

CEVAP: TYT ve AYT sınav netlerinizin toplamı en az 35 net olursa AYT barajını geçebilirsiniz. AYT de sözel bölüm için sözel derslerin testlerinden fazla net yapmanız gerekir.

 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almayan adaylar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testi için ne yapmalıdır?

CEVAP: Sözel puan türüne etki eden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini ortaöğretim kurumunda almayan adaylar olabilir. Bu aday ortaöğretim kurumunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini zorunlu olmadığından veya farklı müfredat dolayısıyla dersi almamış olabilir. Böyle bir durumda aday TYT Sosyal Bilimler testinde ve AYT Sosyal Bilimler-2 testinde yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından muaf olur. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olan aday Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine TYT’ de İlave Felsefe alanından 5 soruyu ve AYT ’de İlave Felsefe Grubu altındaki Felsefe 2 soru, Psikoloji 1 soru, Sosyoloji 2 soru ve Mantık 1 soru cevaplandırabilir.

 

Eşit Ağırlık puan türü için hangi testleri yapmalıyım, test ağırlıkları nedir?

CEVAP: Eşit Ağırlık Puan türüne göre alım yapan bölümlere gitmek isteyen adayların TYT sınavına girmeleri ve TYT sınavından 200 ve üzeri puan aldıktan sonra AYT sınavına girmeleri gerekmektedir.

TYT sınavında puan ağırlıkları

 • Türkçe %13,
 • Sosyal Bilimleri  %7,
 • Temel Matematik %13,
 • Fen Bilimleri %7 şeklindedir.

TYT sınavında 200 ve üzeri puan alan aday AYT sınavına girebilir. AYT sınavında adayın eşit ağırlık puanını yüksek tutması ve istediği eşit ağırlık puan türüne göre alım yapan bölüme gidebilmesi için adayın Matematik, Sosyal Bilimler-1 ve Türk Dili ve Edebiyatı testlerini çözmeleri gerekmektedir.

 • Türk Dili ve Edebiyatı %18
 • Tarih-1 %7
 • Coğrafya %5
 • Matematik testi %30 puan ağırlıklarına sahiptir.

Eşit ağırlık puanı ile alım yapan bölüme gitmek isteyen adayın test yüzdelik ağırlıklarına bakıldığında matematik testine en fazla ağırlığı vermesi gerektiği görülmektedir. Eşit ağırlık puanında etkili olan testler matematik ki %30 etkilediği görülmektedir ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı testide %18 etkiye sahip olduğundan Türk Dili ve Edebiyatı testine de iyi çalışılmalıdır.

 

Eşit ağırlık puanı ile AYT 180 puanı geçmek için en kaç net yapmalıyım?

CEVAP: TYT ve AYT sınavlarından en az 36 net yaparak barajı geçebilirsiniz. Bunun için eşit ağırlıkta Edebiyat, Sosyal-1 ve Matematik testlerinden fazla net yapmanız gerekir.

ayt-oturumdaki-testler2024 YKS(AYT-TYT) Kaldırılan Konular Neler?(ÖSYM)

2024 Yabancı Dil Testi (YDT) ve Konuları

2024 YDT’ ye hazırlanan adaylar için 2024 YDT Yabancı Dil Konuları ve 2024 YDT Yabancı Dil Soru Dağılımları hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Yabancı Dil Testi konularına çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. Bu yazımızda MEB müfredatına uygun olarak hazırlanmış 2024 YDT Yabancı Dil konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. İsterseniz 2024 YDT Yabancı Dil Konuları PDF dosyasını da indirebilirsiniz.

YDT Konuları ve Soru Dağılımları PDF 2024

ydt-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular

Yabancı Dil Testi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yabancı Dil Testi oturumu nedir, hangi testler var ve bu testlerden kaç soru soruluyor?

CEVAP: Yabancı dil puan türüne göre alım yapacak olan bölümlere gitmek isteyen adayların TYT sınavına girmeleri 200 ve üzeri puan aldıktan sonra YDT sınavına girmeleri gerekmektedir. YDT sınavı yani Yabancı Dil Testi, YKS’ nin 3. Oturumudur. Bu oturum Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılmakta olup her dil için ayrı soru kitapçığı vardır. Sınavda adaylara, başvuruda seçim yaptıkları yabancı dile ait 80 sorudan oluşan soru kitapçığı verilmektedir. İngilizce dilini seçen adaya 80 soruluk İngilizce testi verilmektedir diğer diller içinde aynısı geçerlidir. 80 soruluk test için adaylara sınavın cevaplanma süresi olarak 120 dakika verilmektedir.

 

Yabancı Dil puan türü için hangi testleri yapmalıyım, test ağırlıkları nedir?

CEVAP: Yabancı dil puan türü ile alım yapacak olan bölüme gitmek isteyen adayların TYT sınavındaki puan ağırlıkları

 • Türkçe %13,
 • Sosyal Bilimleri  %7,
 • Temel Matematik %13,
 • Fen Bilimleri %7 şeklinde aynıdır.

TYT den 200 ve üzeri puan alan aday YDT sınavına girebilir. Yabancı dil puanında test ağırlığı %60 tır. Yabancı Dil puan türü ile alım yapan bölüme gitmek isteyen adayın test ağırlığı %60 olduğundan yabancı dil testine ağırlık vermesi gereklidir.

 

Yabancı dil puanı ile YDT 180 puanı geçmek için en az kaç net yapmalıyım?

CEVAP: TYT ve YDT sınavlarından toplamda en az 37 net yaparak bile barajı geçebilirsiniz. Bunun için yabancı dil testinden en fazla neti yapmanız gerekiyor.

 

YKS (TYT-AYT) Çıkmış Soruları İndirmek için TIKLAYINIZ

YKS (TYT-AYT) MF-TM-TS Ders Çalışma Programları

YKS Kitap Önerileri için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. İsimsiz dedi ki:

  2020 TYT puanını kullanmak için (AYT’ye gireceğim) TYT başvurusu yapmaya gerek var mı?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Eğer TYT puanınız 200 ham puan üstündeyse TYT’ ye girmeden AYT’ ye girebilirsiniz.

 2. Mehmet dedi ki:

  2019 da kaldırılan konular var mı?

 3. Ahmet dedi ki:

  Teşekkür ederim bu güzel içerik için

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Rica ederiz. İyi Çalışmalar

 4. YKS Hazırlık dedi ki:

  Soru dağılımları ve konu listesi için teşekkür ederim. Gayet anlaşılır ve sade olmuş. Elinize sağlık. Paylaşımların devamını bekliyorum.