2023 YDT Yabancı Dil Konuları ve Soru Dağılımı PDF

17.07.2022
A+
A-

2023 YDT’ye hazırlanan adaylar için “2023 YDT Yabancı Dil Konuları” ve “2023 YDT Yabancı Dil Soru Dağılımları” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Yabancı Dil Testi konularına çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. Bu yazımızda MEB müfredatına uygun olarak hazırlanmış 2023 YDT Yabancı Dil konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. İsterseniz 2023 YDT Yabancı Dil Konuları PDF dosyasını da indirebilirsiniz.

2023 YDT Yabancı Dil Konuları ve Soru Dağılımı PDF

2023 YDT Yabancı Dil Konuları ve Soru Dağılımı PDF

2023 YDT’ ye hazırlanan adaylar için 2023 YDT Yabancı Dil Konuları ve 2023 YDT Yabancı Dil Soru Dağılımları hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Yabancı Dil Testi konularına çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. Bu yazımızda MEB müfredatına uygun olarak hazırlanmış 2023 YDT Yabancı Dil konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. İsterseniz 2023 YDT Yabancı Dil Konuları PDF dosyasını da indirebilirsiniz.

ÖSYM tarafında her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları sınavının üçüncü oturumu olan Yabancı Dil Testinde adaylara 80 adet soru sorulmaktadır. YDT Yabancı Dil Testinde 5 farklı dil testinden soru çözebilirsiniz. Sizin tercihinize göre:

 • Fransızca
 • Almanca
 • Rusça
 • Arapça
 • İngilizce

Dillerinden soru çözebilirsiniz. Hangi dersten soru çözmek istediğinizi YKS başvurusu yaparken tercih etmelisiniz. ÖsymLi.Com olarak MEB kazanımlarını dikkate alarak 2023 YDT Yabancı Dil İngilizce konularını sizler için listeledik.

YDT İngilizce Konuları 2023

 • Kelime Bilgisi
 • Dil Bilgisi
 • Cloze Test
 • Cümleyi Tamamlama
 • İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma
 • Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma
 • Paragraf Anlamca Yakın Cümleyi Bulma
 • Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma
 • Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma
 • Diyalog Tamamlama
 • Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma

YKS (TYT-AYT) Konuları için TIKLAYINIZ

>>Tüm AYT Konuları TEK sayfada<<

2023 YDT Yabancı Dil İngilizce Konuları PDF İndir

Ders çalışırken sürekli olarak internetten konuları araştırmak yerine konuların PDF’sini sitemizden indirebilirsiniz. İnternet erişimine uzak olduğunuz vakitlerde bilgisayarınıza veya telefonunuza konuların PDF’sini indirerek konulara kolay yoldan erişebilirsiniz. YDT Yabancı Dil Konuları Tıkla PDF İndir

2023 YDT Yabancı Dil Çalışma Takip Çizelgesi

YDT Yabancı Dil için hazırladığımız çalışma takip çizelgesini de sizlerin planlı ilerlemenizi sağlayacak. Bu aylık/günlük ders takip çizelgesinin size katkısı bitirdiğiniz konuları veya eksik kaldığınız konuları somut olarak görecek olmanızdır. Böylece YDT Yabancı Dil derslerine daha verimli çalışacaksınız. Yabancı Dil dersleri için neler yapmanız gereceğini net görebilecek ve bir sonraki gün ne yapacağınızı bilerek planlı ve programlı çalışarak sınava daha sağlam hazırlanacaksınız!

ydt-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular

 

Yabancı Dil Testi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yabancı Dil Testi oturumu nedir, hangi testler var ve bu testlerden kaç soru soruluyor?

CEVAP: Yabancı dil puan türüne göre alım yapacak olan bölümlere gitmek isteyen adayların TYT sınavına girmeleri 200 ve üzeri puan aldıktan sonra YDT sınavına girmeleri gerekmektedir. YDT sınavı yani Yabancı Dil Testi, YKS’ nin 3. Oturumudur. Bu oturum Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılmakta olup her dil için ayrı soru kitapçığı vardır. Sınavda adaylara, başvuruda seçim yaptıkları yabancı dile ait 80 sorudan oluşan soru kitapçığı verilmektedir. İngilizce dilini seçen adaya 80 soruluk İngilizce testi verilmektedir diğer diller içinde aynısı geçerlidir. 80 soruluk test için adaylara sınavın cevaplanma süresi olarak 120 dakika verilmektedir.

Yabancı Dil Testi barajı kaçtır?

CEVAP: Yabancı dil sınavının barajı 180 puandır.

Yabancı Dil puan türü için hangi testleri yapmalıyım, test ağırlıkları nedir?

CEVAP: Yabancı dil puan türü ile alım yapacak olan bölüme gitmek isteyen adayların TYT sınavındaki puan ağırlıkları

 • Türkçe %13,
 • Sosyal Bilimleri  %7,
 • Temel Matematik %13,
 • Fen Bilimleri %7 şeklinde aynıdır.

TYT den 200 ve üzeri puan alan aday YDT sınavına girebilir. Yabancı dil puanında test ağırlığı %60 tır. Yabancı Dil puan türü ile alım yapan bölüme gitmek isteyen adayın test ağırlığı %60 olduğundan yabancı dil testine ağırlık vermesi gereklidir.

Yabancı dil puanı ile YDT 180 barajını geçmek için en az kaç net yapmalıyım?

CEVAP: TYT ve YDT sınavlarından toplamda en az 37 net yaparak bile barajı geçebilirsiniz. Bunun için yabancı dil testinden en fazla neti yapmanız gerekiyor.

TYT sınavında 150 barajını geçen fakat AYT/YDT sınavının 180 puan barajını geçemeyen adaylar hangi programlara başvurabilir?

CEVAP: TYT den barajı geçtiniz 150 puan ve üzeri aldınız fakat AYT/YDT sınavında 180 puan barajını geçemediniz böyle bir durumda aday TYT puanını kullanarak puanının yeterli olduğu meslek yüksek okullarının programlarına başvuru yapabilir. Bu programlar 2 yıllık (ön lisans) programlardır. Bir lisans programını tercih etmek istiyor ise adayın 180 ve üzeri puan alması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.