Erzurum Atatürk Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2024

28.10.2023
A+
A-

Bu yazımızda Erzurum Atatürk Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2024 yayımlayacağız. Paylaşılan puanlar ilgili üniversitenin yetenek sınavına girebilmeniz için gerekli olan taban puan şartıdır.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2024

Erzurum Atatürk Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2024

Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2024 YKS) hazırlanan adaylar “2024 Besyo taban puanlarını” merak ediyor. Pek çok öğrencinin aklında 2024 BESYO en son kaç puanda kalmıştır? Spor Bilimleri Fakültesi taban puanları kaçtır? Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği taban puanları 2024 Şeklinde sorular yer almaktadır. 2024 BESYO taban puanlarını yazı serisi şeklinde sizlerle paylaşacağız.

Besyo taban puanları Erzurum 2024 içeriğinde üniversitenin Spor Bilimleri Fakülteleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarına ait taban puanlarını bulabilirsiniz. Bu yazımızda Erzurum Atatürk Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2024 yayımlayacağız. Paylaşılan puanlar ilgili üniversitenin yetenek sınavına girebilmeniz için gerekli olan taban puan şartıdır.

 

UYARI: Sıralanan taban puanları 2023 yılı kılavuzlarına göre hazırlanmıştır. YKS kılavuzunda belirtilen bilgiye göre 2024 yılında Öğretmenlik Bölümü isteyen adaylar için 800.000 sıralama şartı getirilmiştir.

Aşağıda sizler için Erzurum Atatürk Üniversitesi 2024 Besyo Taban Puanlarını sıraladık. Hazırladığımız bu liste ÖSYM ve YÖK tarafından verilen son bilgileri içermektedir.

erzurum_ataturk_universitesi_Besyo_Taban_Puanlari_

Erzurum Atatürk Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2024

 

⇒2024 Üniversitelerin BESYO Taban Puanları⇐

 

UYARI: Rekreasyon, Spor Bilimleri ve Spor Yöneticiliği bölümleri 2024 YKS’de merkezi yerleştirme puanıyla öğrenci alacak. Yani yetenek sınavı bu bölümler için artık uygulanmayacak.

Erzurum Atatürk Besyo Başvuru Şartları

a) Türkiye Cumhuriyeti veya KKTC vatandaşı olmak.

b) 2024 – TYT puanı en az 150 olmak.

c) Öğretmenlik programlarına yapılacak başvurularda TYT’ de en düşük 800.000 inci başarı sırasına sahip olmak. (Ek puansız yerleştirme puanının başarı sırası dikkate alınır.)

Erzurum Atatürk Engelli Adaylar Besyo Başvuru Şartları

“Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) hesaplanmış TYT puanı olanlar durumlarını ilgili yükseköğretim kurumuna “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla, öğretmenlik programları hariç olmak üzere özel yetenek sınavlarına kabul edilir.” hükmü kapsamında olmak üzere;

  • a) Durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvurmaları halinde TYT puanları değerlendirmeye katılmadan (ÖSYM Kılavuzunda yer alan formül kullanılmadan) kendi aralarında yapılacak ayrı
    bir yetenek sınav sonucuna göre değerlendirilerek, yetenek sınavını kazananların kayıtları yapılır.
  • b) Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuruda Y-TYT’de en düşük 800.000 inci başarı sırasına sahip olmaları (Ek puansız yerleştirme puanının başarı sırası dikkate alınır.) şartı aranır.
  • c) İlgili yılın ÖSYS Kılavuzunda yayımlanan her bir programın kontenjanının %10’u engelli öğrenciler için ayrılacaktır. (Örneğin 30 kontenjanın 3’ü engelli adaylar için, kalan 27’si ise diğer adaylar için ayrılacaktır. Engelli adaylar için ayrılan ancak kullanılmayan kontenjanlar ilgili birimler tarafından diğer adaylar için kullanılabilecektir.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.