Bursa Uludağ Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

15.10.2022
A+
A-

Bu yazımızda Bursa Uludağ Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023 yayımlayacağız. Paylaşılan puanlar ilgili üniversitenin yetenek sınavına girebilmeniz için gerekli olan taban puan şartıdır.

Bursa Uludağ Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

Bursa Uludağ Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2023 YKS) hazırlanan adaylar “2023 Besyo taban puanlarını” merak ediyor. Pek çok öğrencinin aklında 2023 BESYO en son kaç puanda kalmıştır? Spor Bilimleri Fakültesi taban puanları kaçtır? Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği taban puanları 2023 Şeklinde sorular yer almaktadır. 2023 BESYO taban puanlarını yazı serisi şeklinde sizlerle paylaşacağız.

Yazılarımızın içeriğinde birçok üniversitenin Spor Bilimleri Fakülteleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarına ait taban puanlarını bulabilirsiniz. Bu yazımızda “Bursa Uludağ Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023″ yayımlayacağız. Paylaşılan puanlar ilgili üniversitenin yetenek sınavına girebilmeniz için gerekli olan taban puan şartıdır.

 

UYARI: Sıralanan taban puanları 2022 yılı kılavuzlarına göre hazırlanmıştır. YKS kılavuzunda belirtilen bilgiye göre 2023 yılında Öğretmenlik Bölümü isteyen adaylar için 800.000 sıralama şartı getirilmiştir.

Aşağıda sizler için Bursa Uludağ Üniversitesi 2023 Besyo Taban Puanlarını sıraladık. Hazırladığımız bu liste ÖSYM ve YÖK tarafından verilen son bilgileri içermektedir.

bursa_uludag_universitesi_besyo_taban_puanlari_basari_siralamalari

Bursa Uludağ Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

 

⇒2023 Üniversitelerin BESYO Taban Puanları⇐

 

UYARI: Rekreasyon, Spor Bilimleri ve Spor Yöneticiliği bölümleri 2023 YKS ’de merkezi yerleştirme puanıyla öğrenci alacak. Yani yetenek sınavı bu bölümler için artık uygulanmayacak.

Bursa Uludağ Üniversitesi BESYO Başvuru Koşulları

1. Adayların, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’ne başvuru yapabilmeleri için 2022 Y-TYT’ de en düşük 800.000’inci (sekiz yüz bininci) başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir (Ek puansız yerleştirme puanının başarı sırası dikkate alınır).

2. Antrenörlük Eğitimi Bölümü’ne başvuracak adayların 2022-TYT (OBP eklenmemiş ham puan) sınavından en az 160 puan almış olmaları gerekmektedir.

3. Antrenörlük Eğitimi Bölümü’ne başvuracak Milli Sporcuların 2022-TYT (OBP eklenmemiş ham puan) sınavından en az 160 puan almış olmaları gerekmektedir. 4. 2021-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2022-YKS’nin hiçbir oturumuna  girmeden 2022 yılında sadece “Özel Yetenek Sınavı” sonuçlarına göre öğrenci alacak yükseköğretim programlarına başvurmak isteyenlerin Dönüştürülmüş Puanlarının hesaplanabilmesi için başvuru süresi içinde 2022-YKS başvurularını yapmaları gerekmektedir.

5. Antrenörlük Eğitimi Bölümü’ne başvuracak engelli adayların 2022 TYT sınavından en az 100 puan almış olmaları gerekmektedir. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne başvuracak engelli adaylar için 2022 Y-TYT de en düşük 800.000’inci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir. Bu adayların puanları, sınavın yapıldığı yıl dâhil 2 yıl süreyle geçerlidir.

6. Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) hesaplanmış TYT puanı olanlar durumlarını ilgili yükseköğretim kurumuna “engelli sağlık kurulu raporu” ile
belgelemeleri kaydıyla, öğretmenlik programları hariç olmak üzere özel yetenek sınavlarına kabul edilir. Bu adayların puanları, sınavın yapıldığı yıl dâhil 2 yıl süreyle geçerli olup 2021-YKS’de 100 ve üzeri puanı olan adaylar bu puanlarını 2022 YKS’de özel yetenek sınavı başvurularında kullanabilecektir. Yukarıda belirtilen engeli olan adayların, durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvurmaları halinde TYT puanları değerlendirmeye katılmadan (Kılavuzda yer alan formül kullanılmadan) kendi aralarında yapılacak ayrı bir yetenek sınav sonucuna göre değerlendirilerek, yetenek sınavını kazananların kayıtları yapılır. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programlarına başvuruda Y-TYT’ de en düşük 800.000 inci başarı sırasına sahip
olmaları (Ek puansız yerleştirme puanının başarı sırası dikkate alınır) gerekmektedir.

7. Yabancı uyruklu adayların, Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından kabul edilen sınav türlerinden birisine girmesi ve geçerli koşulları sağlaması gerekmektedir.

8. Online kayıt işleminden sonra adaylar belirtilen tarih ve saatinde aşağıdaki evrakları getireceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Teo dedi ki:

    Özgeçmiş istiyor mu?