İzmir 9 Eylül Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

13.10.2022
A+
A-

Bu yazımızda İzmir 9 Eylül Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023 yayımlayacağız. Paylaşılan puanlar ilgili üniversitenin yetenek sınavına girebilmeniz için gerekli olan taban puan şartıdır.

İzmir 9 Eylül Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

İzmir 9 Eylül Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2023 YKS) hazırlanan adaylar “2023 Besyo taban puanlarını” merak ediyor. Pek çok öğrencinin aklında 2023 BESYO en son kaç puanda kalmıştır? Spor Bilimleri Fakültesi taban puanları kaçtır? Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği taban puanları 2023 Şeklinde sorular yer almaktadır. 2023 BESYO taban puanlarını yazı serisi şeklinde sizlerle paylaşacağız.

Yazılarımızın içeriğinde birçok üniversitenin Spor Bilimleri Fakülteleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarına ait taban puanlarını bulabilirsiniz. Bu yazımızda “İzmir 9 Eylül Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023 yayımlayacağız. Paylaşılan puanlar ilgili üniversitenin yetenek sınavına girebilmeniz için gerekli olan taban puan şartıdır. İsteyen adaylar bir önceki yılın TYT puanını da kullanabilir fakat sınava YKS’ye başvuru yapmak zorundalar.

UYARI: Sıralanan taban puanları 2022 yılı kılavuzlarına göre hazırlanmıştır. YKS kılavuzunda belirtilen bilgiye göre 2023 yılında Öğretmenlik Bölümü isteyen adaylar için 800.000 sıralama şartı getirilmiştir.

Aşağıda sizler için İzmir 9 Eylül Üniversitesi 2023 Besyo Taban Puanlarını sıraladık. Hazırladığımız bu liste ÖSYM ve YÖK tarafından verilen son bilgileri içermektedir.

 

izmir_9_eylül_universitesi_besyo_taban_puanlai_siralamalari

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı Ön Kayıt Başvuru Şartları

•Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programına başvuru yapabilmek için adayların 2023 TYT’de en düşük 800.000 inci başarı sırasına veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından 2023 TYT puanına sahip olmaları gerekir.

• Milli sporcuların (milli sporcu belgesi aslı ile birlikte) milli olduklarını belirten ilgili makamlardan alınmış belge getirmek şartıyla 2023 TYT’den en az 180 puana ve üzeri puana (2023 TYT en düşük 800.000 inci başarı sırası) veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2023 TYT puanına sahip olmaları gerekir.

• Liselerin spor alan/kol bölümünden mezun olan adayların 2023 TYT’den en az 180 puana ve üzeri puana (2023  TYT en düşük 800.000 inci başarı sırası) veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2023 TYT puanına sahip olmaları gerekir.

• Engelli adayların ve engelli milli adayların 2023 TYT’de en düşük 800.000 inci başarı sırasına sahip olmaları gerekir (Görme engeli B2 ve B3 olanlar, işitme engeli implant işitme cihazlılar, ortopedik engeli kol altı ve dizaltı ampute olanlar müracaat edebilir). (Görme engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte B2 ve B3 düzeyi Mental ve Bilişsel engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte engel düzeyi %60 ve altında olanlar, Fiziksel engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte tekerlekli sandalye olmadan diğer destek ekipmanları ile birlikte egzersiz ve fiziksel aktivite yapabilecek olması, beden kazanma gücünde azalma oranı %50 ve altında olan adaylar ile genel engel düzeyi %60 ve altında olanlar, İşitme engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte işitme cihazı ile işitebilir durumda olması ve genel engel düzeyi %60 ve altında olanlar müracaat edebilir). Süreli Engelli Sağlık Kurulu Raporu kabul edilmeyecektir.

• Engelli milli sporcuların (milli sporcu belgesi aslı ile birlikte) milli olduklarını belirten ilgili makamlardan alınmış belge getirmek şartıyla 2023 TYT’den en az 100 puana ve üzeri puana veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2023 TYT puanına sahip olmaları gerekir (Görme engeli B2 ve B3 olanlar, işitme engeli implant işitme cihazlılar, ortopedik engeli kol altı ve dizaltı ampute olanlar müracaat edebilir). (Görme engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte B2 ve B3 düzeyi Mental ve Bilişsel engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte engel düzeyinin %60 ve altında olanlar, Fiziksel engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte tekerlekli sandalye olmadan diğer destek ekipmanları ile birlikte egzersiz ve fiziksel aktivite yapabilecek olması, beden kazanma gücünde azalma oranı %50 ve altında olan adaylar ile genel engel düzeyi %60 ve altında olanlar, İşitme engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte işitme cihazı ile işitebilir durumda olması ve genel engel düzeyi %60 ve altında olanlar müracaat edebilir). Süreli Engelli Sağlık Kurulu Raporu kabul edilmeyecektir.

Antrenörlük Eğitimi Programı Ön Kayıt Başvuru Şartları

•Antrenörlük Eğitimi Programına başvuru yapabilmek için adayların 2023 TYT’de en az 180 ve üzeri puana veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2023 TYT puanına sahip olmaları gerekir.

• Milli sporcuların (milli sporcu belgesi aslı ile birlikte) milli olduklarını belirten ilgili makamlardan alınmış belge getirmek şartıyla 2023 TYT’den en az 150 puana ve üzeri puana veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2023 TYT puanına sahip olmaları gerekir.

• Liselerin spor alan/kol bölümünden mezun olan adayların 2023 TYT’ den en az 150 puana ve üzeri puana veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2023 TYT puanına sahip olmaları gerekir.

• Engelli adayların 2023 TYT’den en az 100 ve üzeri puana veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2023 TYT puanına sahip olmaları gerekir (Görme engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte B2 ve B3 düzeyi Mental ve Bilişsel engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte engel düzeyi %60 ve altında olanlar, Fiziksel engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte tekerlekli sandalye olmadan diğer destek ekipmanları ile birlikte egzersiz ve fiziksel aktivite yapabilecek olması, beden kazanma gücünde azalma oranı %50 ve altında olan adaylar ile genel engel düzeyi %60 ve altında olanlar, İşitme engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte işitme cihazı ile işitebilir durumda olması ve genel engel düzeyi %60 ve altında olanlar müracaat edebilir). Süreli Engelli Sağlık Kurulu Raporu kabul edilmeyecektir.

• Engelli milli sporcuların (milli sporcu belgesi aslı ile birlikte) milli olduklarını belirten ilgili makamlardan alınmış belge getirmek şartıyla 2023 TYT’den en az 100 puana ve üzeri puana veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca ÖSYM Başkanlığı tarafından dönüştürülen 2023 TYT puanına sahip olmaları gerekir. (Görme engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte B2 ve B3 düzeyi Mental ve Bilişsel engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte engel düzeyi %60 ve altında olanlar, Fiziksel engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte tekerlekli sandalye olmadan diğer destek ekipmanları ile birlikte egzersiz ve fiziksel aktivite yapabilecek olması, beden kazanma gücünde azalma oranı %50 ve altında olan adaylar ile genel engel düzeyi %60 ve altında olanlar, İşitme engelli adaylar için Sürekli Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte işitme cihazı ile işitebilir durumda olması ve genel engel düzeyi %60 ve altında olanlar müracaat edebilir). Süreli Engelli Sağlık Kurulu Raporu kabul edilmeyecektir.

⇒2023 Üniversitelerin BESYO Taban Puanları⇐

 

UYARI:Rekreasyon, Spor Bilimleri ve Spor Yöneticiliği bölümleri 2023 YKS’de merkezi yerleştirme puanıyla öğrenci alacak. Yani yetenek sınavı bu bölümler için artık uygulanmayacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.