Gaziantep Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

13.10.2022
A+
A-

Bu yazımızda Gaziantep Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023 yayımlayacağız. Paylaşılan puanlar ilgili üniversitenin yetenek sınavına girebilmeniz için gerekli olan taban puan şartıdır.

Gaziantep Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

Gaziantep Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023

Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2023 YKS) hazırlanan adaylar “2023 Besyo taban puanlarını” merak ediyor. Pek çok öğrencinin aklında 2023 BESYO en son kaç puanda kalmıştır? Spor Bilimleri Fakültesi taban puanları kaçtır? Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği taban puanları 2023 Şeklinde sorular yer almaktadır. 2023 BESYO taban puanlarını yazı serisi şeklinde sizlerle paylaşacağız.

Yazılarımızın içeriğinde birçok üniversitenin Spor Bilimleri Fakülteleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarına ait taban puanlarını bulabilirsiniz. Bu yazımızda “Gaziantep Üniversitesi Besyo Taban Puanları 2023″ yayımlayacağız. Paylaşılan puanlar ilgili üniversitenin yetenek sınavına girebilmeniz için gerekli olan taban puan şartıdır. İsteyen adaylar bir önceki yılın TYT puanını da kullanabilir fakat sınava YKS’ ye başvuru yapmak zorundalar.

 

UYARI: Sıralanan taban puanları 2022 yılı kılavuzlarına göre hazırlanmıştır. YKS kılavuzunda belirtilen bilgiye göre 2023 yılında Öğretmenlik Bölümü isteyen adaylar için 800.000 sıralama şartı getirilmiştir.

Aşağıda sizler için Gaziantep Üniversitesi 2023 Besyo Taban Puanlarını sıraladık. Hazırladığımız bu liste ÖSYM ve YÖK tarafından verilen son bilgileri içermektedir.

gaziantep_universitesi_besyo_taban_puanlai_siralamalari

Gaziantep Üniversitesi 2023 Besyo Taban Puanları

 

⇒2023 Üniversitelerin BESYO Taban Puanları⇐

 

UYARI: Rekreasyon, Spor Bilimleri ve Spor Yöneticiliği bölümleri 2023 YKS ’de merkezi yerleştirme puanıyla öğrenci alacak. Yani yetenek sınavı bu bölümler için artık uygulanmayacak.

Gaziantep BESYO Başvuru için Gerekli Şartlar

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az Lise mezunu olmak,
  • Başka bir yükseköğretim kurumundan disiplin suçu ile çıkarılmamış olmak.
  • Spor Bilimleri Fakültesi Bölümlerinden Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği için tüm adayların 2022 YTYT’ den en düşük 800.000 inci başarı sırasına sahip olmaları, Antrenörlük Eğitimi ve Spor Yöneticiliği için adayların 2022 – YTYT puanının en az 180.00, Spor alanı mezunu adayların ve millî Sporcu adayların 150.00, Engelli adayların ise 100.00olması gerekir.

Gaziantep BESYO Başvuru için Gerekli Belgeler

1-Adayın 2023 yılına ait TYT sonuç belgesi.

2-Lise diploması aslı ve 1 adet fotokopisi (Diplomaları henüz hazırlanmamış olanlar, okullarından OBP
(Ortaöğretim Başarı Puanı) ve mezun olduklarını belirten mezuniyet belgesi getireceklerdir). Kesin kayıt esnasında diplomanın aslını getirmeyen adayların kaydı yapılmayacak, ayrıca belgelerle ilgili tutarsızlık veya sahtecilik olması durumunda adayların kayıtları yapılmayacak haklarında kanuni işlem yapılacaktır. (Açık lisede okuyan, bir veya birkaç dersten dolayı mezun olamayanlar başvuru YAPAMAZLAR. “Mezun durumundadır / şartlı mezun olabilir / …. tarihinde mezun olabilir” ve benzeri evraklarla gelen adayların başvurusu kabul edilmez)

3-Sınava girmeden önce herhangi bir Yükseköğretim Kurumuna kayıtlı ise bunu belgelemesi.

4-Normal adaylardan “ruhen ve bedenen sağlıklı olduğunu” belirten Sağlık Raporu; engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile yaygın gelişimsel bozukluklar (otizm spektrum bozuklukları, Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) engel durumlarını belirten “engelli sağlık kurulu raporu” istenmektedir.

5-İki adet vesikalık fotoğraf (4,5 X 6 ebadında, kılık kıyafet yönetmeliğine uygun, renkli ve yeni çekilmiş).

6-T.C. kimlik numarası olan fotoğraflı T.C. nüfus cüzdanının/T.C. kimlik kartının aslı ve bir adet iki yüzü de aynı sayfaya çekilmiş fotokopisi.

7-Milli sporcuların A, B, C sınıfı Milli Sporcu Belgesinin aslı ya da noter tasdikli sureti (son 5 yıl içerisinde alınmış ve ilgili Federasyon veya Spor Genel Müdürlüğünce onaylı) (K.K.T.C. ve yabancı uyruklu adayların millilik belgeleri geçerli değildir).

Sınav Yöntemi: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Spor Yöneticiliği Bölümü için tek aşamalı GENEL KOORDİNASYON sınavı yapılacaktır. Yukarıda başvuru için asılları ibraz edilmesi gerekli olduğu bildirilen (Sınav Sonuç Belgesi, Nüfus cüzdanı, Milli Sporcu Belgesi, engelli sağlık kurulu raporu vb.) belgelerden herhangi birinin fotokopisi ile aslının birbirine uymadığı tespit edildiğinde, belge sahibi aday, sınavı kazanmış olsa dahi kaydı yapılmayacak kaydı yapılmış olan adayların kayıtları silinecek ve hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Yukarıda başvuru için asılları ibraz edilmesi gerekli olduğu bildirilen (Sınav Sonuç Belgesi, Nüfus cüzdanı, Milli Sporcu Belgesi, engelli sağlık kurulu raporu vb.) belgelerden herhangi birinin fotokopisi ile aslının birbirine uymadığı tespit edildiğinde, belge sahibi aday, sınavı kazanmış olsa dahi kaydı yapılmayacak kaydı yapılmış olan adayların kayıtları silinecek ve hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.