2022 MEB Uzman Öğretmenlik Şartları ve Maaşı

18.05.2022
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı Uzman Öğretmenlik Sınavına hazırlanan adaylar için “2022 MEB Uzman Öğretmenlik Şartları” ve “Uzman Öğretmen Maaşı” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. 

2022 MEB Uzman Öğretmenlik Şartları ve Maaşı

2022 MEB Uzman Öğretmenlik Şartları ve Maaşı

Milli Eğitim Bakanlığı Uzman Öğretmenlik Sınavına hazırlanan adaylar için “2022 MEB Uzman Öğretmenlik Şartları” ve Uzman Öğretmen Maaşı” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız.  Uzman Öğretmenlik Sınavına çalışmaya başlamadan önce sınava giriş şartlarını taşıyıp taşımadığını bilmek sizler için faydalı olacaktır. Bu yazımızda MEB’ in yayımlamış olduğu yönetmeliğe uygun olarak hazırlanmış Uzman Öğretmen olma şartlarını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz.

7354 Sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu, 14 Şubat 2022 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlandı. Öğretmenlik mesleği; aday öğretmenlik döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılır. 12 Mayıs 2022 tarihinde yayımlanan yönetmeliğe göre uzman öğretmen olabilmek bazı şartlara bağlanmıştır. Bu şartları taşıyan adaylar uygulanacak olan eğitim programı sonrasında yazılı sınava alınacaktır.

7354-sayili-ogretmenlik-meslek-kanunu-pdf-indir-uzman-ogretmenlik-sartlari

Uzman Öğretmenlik Şartları

Uzman öğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınava başvuracaklarda aranacak şartlar:

 • 1-)  Yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla aday öğretmenlik dâhil öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunmak,
 • 2-) Öğretmen olarak görev yapıyor olmak,
 • 3-) Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmamak, (Eğer kademem ilerleme cezası aldıysanız yasal süre olan 10 yıl içerisinde sildirip başvurabilirsiniz.)
 • 4-) Öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik hazırlanan en az 180 saatlik Uzman Öğretmenlik Eğitim Programını tamamlamış olmak,
 • 5-) Uzman Öğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışmalarını tamamlamış olmak, şartları aranır.( Yönerge-2 ‘deki şartları tamamlamış olmak.)
10 yıllık Sürenin hesabına dahil olan durumlar:

+ Adaylık süresi,

+ Asker Öğretmenlik süresi (temel askerlik -acemilik dönemi- hariç),

+ 657 sayılı kanuna göre verilen izinler ( yaz tatili, yıllık izin, mazeret izinleri, hastalık ve refakat izinleri),(Aylıksız izinler dahil edilmemiştir.)

+ Eğitim kurumu müdürlüğü, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığında geçen süreler,

+ Özel okullarda öğretmen veya yönetici, diğer özel öğretim kurumlarında ise öğretmen veya öğretmenlik atama şartını taşıyanların yönetici unvanlarında geçen hizmet süreleri,

+ 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu hükümleri kapsamında sendikal görevleri nedeniyle aylıksız izinli sayılanların, bu kapsamdaki izin süreleri,

+ Vekâlet ve geçici görev süreleri,

uzman_ogretmenlik_maasi

Uzman Öğretmenlik Maaşı 2022

Uzman Öğretmenlik Maaşı 2022

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlerden oluşan pek çok aday, 2022 Uzman Öğretmen Maaşını merak ediyor. Sizler için Uzman Öğretmen maaşlarını ve maaş farkını hesapladık. Çeşitli derece ve kademelere göre, evli-bekar durumuna ve çocuk sayısına göre maaş miktarı değişmektedir. Aşağıdaki tablodan uzman öğretmen ve lisans mezunu olan öğretmenlerin 2023 OCAK – HAZİRAN dönemi maaş farkını inceleyebilirsiniz.

Derece/KademeEğitim DurumuÇocukMaaşı
1/1LisansÇalışmıyoryok9,540 TL
4/4LisansÇalışıyor1 çocuk8,780 TL
1/1Uzman ÖğretmenÇalışmıyoryok11,079 TL
4/4Uzman ÖğretmenÇalışıyor1 çocuk9,167 TL

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere uzman öğretmen ve lisans mezunu öğretmen arasındaki maaş farkı 1400-1600 TL arasında değişmektedir. Bu hesaplama özkan soft maaş hesaplama aracı ile yapılmıştır. Kesinlik ifade etmez.

Uzman Öğretmenlik Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İNDİR

Uzman Öğretmenlik ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 • Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı yüz yüze mi yapılacak?
  Çok fazla öğretmen tarafından başvuru yapılacağı ön görülmektedir. Bu sebeple Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı ÖBA üzerinden yapılacaktır. Videoların hepsinin %100 izlenilmiş olası gerekiyor.
 • Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı başvuruları ne zaman? Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı başvuruları 1-10 Haziran 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. 
 • Eğitim Programı ne zaman yapılacak? Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı 18 Temmuz 2022 tarihinde başlayacak ve 05 Eylül 2022 tarihinde son bulacaktır.
 • 10 yıllık görev şartında hangi tarih esas alınacak? Uzman öğretmenlik eğitim programına ve sınavına katılabilmek için 10 yıllık görev hesabında son gün, yazılı sınav başvuru tarihi olan 3 Ekim 2022 esas alınacaktır.
 • Uzman Öğretmenlik yazılı sınavından kimler muaf tutulmuştur? Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler uzman öğretmen unvanı için öngörülen sınavdan muaf tutulmuştur.
 • Yüksek Lisans yapmış olan öğretmenler Eğitim Programına katılacak mı? Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler 180 saatlik eğitim programına katılacaktır fakat sonrasında uygulanacak olan yazılı sınavdan muaftır.

2022 Uzman ve Başöğretmenlik Sınavı Ne Zaman

2022 Uzman Öğretmenlik Sınavı Konuları +PDF

Uzman Öğretmenlik Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İNDİR

En güzel nevresim takımı modelleri Madame Coco 'da sizi bekliyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Mutlu dedi ki:

  Merhaba uzman öğretmenlik eğitim programı online mi olacak?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Mutlu, eğitim programı ÖBA üzerinden olacaktır.

 2. M.Ç dedi ki:

  Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Uzman öğretmen maaşı ortalama 1200 artış olacak denmişti ama burada 300-500 TL deniyor. Hesaplamayı nasıl yaptınız?
  Ek göstergelerde ne gibi bir değişim söz konusu?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba M. Bey, yazımızda belirttiğiniz kısmı güncelledik. 2023 yılı için beklenen tazminat miktarı güncellenmiştir.

 3. Ayşe dedi ki:

  Uzman öğretmenlik şartları içinde anlamadığım bir yer var. Mesleki çalışmaları tamamlamış olmak diyor. Bunları nasıl öğrenecegim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, yukarıda bahsedilen maddede link bırakmıştım. İlgili bağlantıya gittiğinizde sizden istenilen çalışmaları inceleyebilirsiniz.

   Okulda kurulması gereken zorunlu kurul ve komisyonlar vardır.

   Bunların bazılarına her öğretmen zorunlu olarak katılır ve o kurulun daimi / doğal üyesidir . Örneğin :

   Öğretmenler kurulu
   Zümreler
   Şube öğretmenler kurulu
   Okul aile birliği kurulu …vs.

   Her öğretmenin zorunlu olarak katıldığı bu kurullar GEÇERLİ DEĞİL.

   Bir de seçimle üye seçilen kurul ve komisyonlar var .
   Örneğin :

   Disiplin kurulu ( öddk)
   Sosyal etkinlik kurulu
   Muayene kabul komisyonu
   BEP birimi
   Denetleme kurulu …vs.

   Bunlara gönüllü veya resen öğretmen seçimi yapılır. Tüm öğretmenlerin olması gereken kurullar değildir .

   İşte geçerli olan bunlardır .

   Okul müdürünün düzenleyeceği bir belge ile bu kurul üyeliğini çok rahat kullanabilirsiniz

 4. İnci dedi ki:

  Adaylığın da bu süreye dahil olması çok güzel olmuş, bilgilendirme için teşekkürler 😄

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, İnci Hanım, iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.

 5. Hasret öğretmen dedi ki:

  Merhaba ben şimdi doğum izinindeyim acaba bu süreler uzman öğretmenlik süresine dahil edilir mi

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Hasret Hanım, 10 yıllık süre hesabına dahil edilecek durumlarda yazılı olan izinlerden birisi de doğum iznidir. Hesabınızı yaparken bu süreleri dahil edebilirsiniz. İyi günler..