Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

06.05.2023
A+
A-

Yaz okulu duyuruları üniversiteler tarafından yapılmaya başlandı. Kendi üniversitesinden yaz okulu almak istemeyen veya kendi okulunda istediği ders açılmayan öğrenciler yaz okulunu başka bir üniversiteden nasıl alacaklarını merak ediyor. Yaz okulunda farklı üniversiteden ders alma veya yaz okulunu başka üniversiteden almak ile ilgili bu yazımız size faydalı olacaktır.

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

Yaz okulu duyuruları üniversiteler tarafından yapılmaya başlandı. Kendi üniversitesinden yaz okulu almak istemeyen veya kendi okulunda istediği ders açılmayan öğrenciler yaz okulunu başka bir üniversiteden nasıl alacaklarını merak ediyor. Yaz okulunda farklı üniversiteden ders alma veya yaz okulunu başka üniversiteden almak ile ilgili bu yazımız size faydalı olacaktır.

 

Yaz okulunu başka üniversiteden alınır. Bununla ilgili YÖK tarafından engel olacak herhangi bir yönetmelik bulunmuyor. Halihazırda başka üniversiteden yaz okulu alan öğrenciler de mevcuttur. Peki süreç nasıl işliyor?

 

Her Üniversitenin Kriteri Farklı

Şimdi yaz okulunu farklı bir üniversiteden almaya karar verdiniz diyelim. Öncelikle hem kendi üniversitemiz hem de yaz okulu almak istediğimiz üniversitenin kendine özel şartları olabilir onları incelememiz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, yaz okulu almak istediğiniz üniversite yerleşmeye esas taban puan şartı arıyor olabilir. Bu kriterler üniversiteden üniversiteye değiştiği için kesin bir kural söylemek yanlış olur.

Bununla ilgili en doğru bilgiyi dersini almak istediğimiz bölümün sekreterliğini arama olacaktır. Eğer ulaşamazsanız öğrenci işlerini de arayabilirsiniz. Kimi üniversitelerin web sitelerinde yaz okuluna özel kategorileri oluyor. Oradan yaz okulu uygulama ve esaslarına ulaşabilirsiniz.yaz-okulunu-baska-universiteden-almak-min

Alacağımız Dersler Uyuşuyor mu

Yaz okulu ilanını yapmış bir üniversitenin dışarıdan misafir öğrenci kabul edip etmediğini öğrendikten sonra alacağımız derslerin karşı üniversitede hangi ad ve kredi ile verildiğini kontrol etmemiz gerekiyor. Yalnızca isim benzerliği sizi yanıltmasın. Mutlaka kredi kontrolü de yapmalısınız.

En sağlıklı yöntem karşı üniversitenin ders döküm çizelgesini istemeliyiz. Almış olduğumuz bu belgeyi kendi bölüm başkanımıza iletiyoruz. Derslerin kredi ve içerik uyumu önünde denklik onay aldıktan sonra bu belgeyi karşı üniversiteye iletiyoruz. Sonuç olarak yaz okulu başka üniversiteden ders alma işlemimizin bu aşaması son buluyor.

Eğer kendi okulunda aynı ders açılmış ise büyük ihtimalle bu onayı alamayacaksınız. O yüzden ilk etapta bunu kontrol etmenizde fayda var.

 

Yaz Okulunda Dersleri Verdikten Sonra

Yukarıda yazmış olduğumuz işlemleri uygun sıra ile yapıp farklı bir üniversitede yaz okulu aldınız ve tüm dersleri geçtiniz. Şimdi ne yapacağım?

Karşı üniversitede başarılı olduktan sonra size derslerden başarılı bir şekilde geçtiğinize dair bir belge verilecektir. Bunu kendi okulunuza göndermelisiniz. Sonrasında almış olduğunuz dersleri sisteme girecekler ve başarılı bir şekilde dersten geçmiş olacaksınız.yaz-okulunu-baska-universiteden-almak-1

Başka Üniversitede Yaz Okulu Ücreti Yüksek mi

Ders ücretleri ile ilgili kararlar tamamen üniversitelerin kendi almış oldukları karardır. Farklı bir üniversitede ders almak size pahalıya gelebilir. Pek çok üniversite misafir olarak yaz okulunda ders almak isteyen öğrencilerden yüksek miktarlarda ders ücreti istemektedir. Bunu kontrol etmeden kesinlikle başvuru yapmamamızı öneririm. 

Başka Üniversiteden Ders Seçerken AKTS mi Kredi mi Önemli

Yaz okulu, bilhassa öğrencinin ve danışmanın kontrolünde ilerleyen bir dönem. Yaz okuluna gitmeyi düşündüğünüz üniversiteyi siz belirleyeceksiniz. Buradaki önemli nokta kaldığınız dersin AKTS‘ si.  Yaz okulu olarak düşündüğünüz üniversitede alacağınız dersin AKTS’ sinin kaldığınız dersin AKTS’ si ile eşit ya da daha yüksek olması gerekiyor. Daha az AKTS’ si olan bir dersi alamazsınız. Ayrıca ders içerik uyumu da önemli. Yüksek oranda ders içerikleri uyumlu olmalı.

Yaz okulu açılan üniversiteleri takip etmeniz, açılan ve alacağınız dersleri bir form ile danışmanınız aracılığı ile bölüme bildirmeniz son derece önemlidir. Üniversitenin formalar sayfasında ilgili dosyayı bulabilirsiniz. Danışmanınıza form (mavi kalem ile imzalı) ve ders içeriğini ulaştırmalısınız. Yaz okulunda alacağınız ders(leri) kesinleştirmeden form ve ders içeriği göndermeyiniz.

Danışmanınız uygun gördüğü takdirde yaz okulu ile ilgili bölüm kurulu kararı alınacaktır. Bu nedenle danışmanınız ile irtibatta kalmanız son derece önemlidir. Yaz okulunda en fazla – ki çevrimiçi olduğu için farklı üniversitelerden de alınabilir- 3 ders alınabilir, saydırılabilir. Bu bilgi önemli. En fazla 3 ders alabilir ve 3 derse saydırabilirsiniz. (Bazı üniversiteler 5 derse kadar izin verebiliyor.) Yaz okulunda alacağınız DC (ortalamanız 2.00 ve üzeri de olsa) ve DD şartlı başarı notları başarısız sayılır.

Hangi üniversitelerin yaz okulu açtığını ve hangi dersleri açtığını sizler takip edeceksiniz. Dilerseniz yaz okulu bilgi grup sayfamızda edindiğiniz bilgileri paylaşabilirsiniz. Birbirinizin işini kolaylaştırmış olursunuz.

Yaz okulunu farklı üniversiteden almak isteyenler aklınıza takılan soruları yorum kısmından bize yazarak sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Açılan Diğer Yaz Okulları İçin Tıklayınız

Yaz Okulunu Online Yapan Üniversiteler için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 51 YORUM
 1. Şerif dedi ki:

  Benim kendi üniversitem yaz okulu açmadı fakat kredi fazlalığı yüzünden alamadığım tek ders bitirme ödevi-2 dersim kaldı .başka üniversiteden bu bitirme ödevi dersini alabilirmiyim?kendi hocamla konuştuğumda alabilirsen ben burada kabul ettiririm dedi lütfen yardımcı olun bu soruma nerde baksam bir cevap bulamadım .telegram dan da takipçinizim.lütfen mezuniyetim söz konusu ..

  1. BEKİR KOÇ dedi ki:

   Hocam öncelikle elinize sağlık 3 dersim alttan ama hepsini ayni okulda bulamıyorum bunları farklı okulardan almam mümkün mü?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Merhaba, online olması durumunda alabilirsiniz. Pek çok üniversite online yapma kararı aldı.

    1. MURAT ÖZDİN dedi ki:

     peki universite yaz okuluna izin vermiyorsa fakat mevzuatında başka universiteden yaz okulnda ders alabilir ibaresi varsa nasıl bir yol izlemek gerekiyor..

 2. kadir dedi ki:

  farklı universitelerden farklı dersler alabiliyomuyum ??

  1. Didem dedi ki:

   Hocam başvuru işlemleri nasıl olucak her şey uyuyor ama nasıl basvurucam

 3. GA dedi ki:

  yaz okulunu kendi üniversitemden alıp aynı zamanda yatay geçişle başka üniversiteye geçersem sıkıntı yaşar mıyım?

 4. Medeni dedi ki:

  Mesela yaz okulunda dersi 50 ortalama ile geçtim ama o ders kendi üniversitemde 60 ortalama ile geçilebiliyorsa kabul edilir mi?

 5. Elif dedi ki:

  Iki farklı yaz okulundan ayrı ayrı ders alabilirmiyim mesala antep ünivetsitesinden bir ders istanbul üniversitesinden bir ders alırsam sorun olur mu??

  1. şinasi dedi ki:

   bunu bende merak edıyorum alabılırsem bende alıcamya

 6. Figen çağlar dedi ki:

  Geçtiğimiz dönemden kalan dersten ve önümüzdeki dönemden üstten ders alabiliyor muyuz.bir şartı var mı?en fazla kaç ders(kredilik)Ders seçebiliyoruz

 7. ali kaya dedi ki:

  hocam yazıyı okudum elinize sağlık anadolu üni. açıöğretimde okuyorum.mezuniyetin için alamadığım inkilap 1 dersim mevcut örgündeki bir okula başvuru yapabilir iyim sizce ? Yaz okulu yok aöfte bu dönem o yüzden o dersi vermem lazım yardımcı olur musunuz ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, öncelikle dersi daha önce alıp kaldıysanız üç ders sınavına girerek mezun olabilirsiniz. Eğer hiç alamadıysanız yaz okulu açılmayacağına dair duyuru yapılmıştı. Sonradan bir karar değişikliği yapılabilir. O yüzden yaz okulunu takipte kalmanızı tavsiye ederim.

   1. Hacer dedi ki:

    Yaz okulunun icdrik planina ve akts ne nasil bakiliyor bi tulu bulamadim yardimci olursaniz sevinirim

 8. Hawin dedi ki:

  Marasta universite okuyorum baska yerden yaz okulu almak istiyorum onayli ders icerigini nasil alabilirim yaz okulu yapacagim yer karabuk bu surecta kendim gidip alma imkanim da yok

 9. MUHAMMED GÖRGÜLÜ dedi ki:

  baska uniden alacam 1 saatlim 120 diyo onasil olacak 5bin 10 bin oluyooo bunu da aciklar misiniz krefimi gada yaz okulunun kendi programi varmi ona goee bir ucret mi

  1. Ezgi dedi ki:

   Merhaba ben Spor bilimler fakültesindeyim spor yöneticiliği okuyorum benim alacağım dersi antrenörlük bölümü açıyor o dersi alabilirmiyim

 10. Murat dedi ki:

  2017 Dgs ile yerleştim.Akdeniz Üniversitesi yaz okulu yönetmeliğinde başka üniversiteden yaz okulu alacaklar için taban puan uygulaması var.Burada ilgili yıla ait dgs yerleşme puanı mı dikkate alınacak?

  1. Meryem dedi ki:

   Merhaba çocuk gelişim nöroloji dersini açan üniversite var mı acaba yaz okulunda almam gerekiyor tek dersim yoksa mezun olamıyorum