Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

27.05.2020
7.964
A+
A-

Yaz okulu duyuruları üniversiteler tarafından yapılmaya başlandı. Kendi üniversitesinden yaz okulu almak istemeyen veya kendi okulunda istediği ders açılmayan öğrenciler yaz okulunu başka bir üniversiteden nasıl alacaklarını merak ediyor. Yaz okulunda farklı üniversiteden ders alma veya yaz okulunu başka üniversiteden almak ile ilgili bu yazımız size faydalı olacaktır.

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

Yaz okulu duyuruları üniversiteler tarafından yapılmaya başlandı. Kendi üniversitesinden yaz okulu almak istemeyen veya kendi okulunda istediği ders açılmayan öğrenciler yaz okulunu başka bir üniversiteden nasıl alacaklarını merak ediyor. Yaz okulunda farklı üniversiteden ders alma veya yaz okulunu başka üniversiteden almak ile ilgili bu yazımız size faydalı olacaktır.

 

Yaz okulunu başka üniversiteden alınır. Bununla ilgili YÖK tarafından engel olacak herhangi bir yönetmelik bulunmuyor. Halihazırda başka üniversiteden yaz okulu alan öğrenciler de mevcuttur. Peki süreç nasıl işliyor?

 

Her Üniversitenin Kriteri Farklı

Şimdi yaz okulunu farklı bir üniversiteden almaya karar verdiniz diyelim. Öncelikle hem kendi üniversitemiz hem de yaz okulu almak istediğimiz üniversitenin kendine özel şartları olabilir onları incelememiz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, yaz okulu almak istediğiniz üniversite yerleşmeye esas taban puan şartı arıyor olabilir. Bu kriterler üniversiteden üniversiteye değiştiği için kesin bir kural söylemek yanlış olur.

Bununla ilgili en doğru bilgiyi dersini almak istediğimiz bölümün sekreterliğini arama olacaktır. Eğer ulaşamazsanız öğrenci işlerini de arayabilirsiniz. Kimi üniversitelerin web sitelerinde yaz okuluna özel kategorileri oluyor. Oradan yaz okulu uygulama ve esaslarına ulaşabilirsiniz.yaz-okulunu-baska-universiteden-almak-min

Alacağımız Dersler Uyuşuyor mu

Yaz okulu ilanını yapmış bir üniversitenin dışarıdan misafir öğrenci kabul edip etmediğini öğrendikten sonra alacağımız derslerin karşı üniversitede hangi ad ve kredi ile verildiğini kontrol etmemiz gerekiyor. Yalnızca isim benzerliği sizi yanıltmasın. Mutlaka kredi kontrolü de yapmalısınız.

En sağlıklı yöntem karşı üniversitenin ders döküm çizelgesini istemeliyiz. Almış olduğumuz bu belgeyi kendi bölüm başkanımıza iletiyoruz. Derslerin kredi ve içerik uyumu önünde denklik onay aldıktan sonra bu belgeyi karşı üniversiteye iletiyoruz. Sonuç olarak yaz okulu başka üniversiteden ders alma işlemimizin bu aşaması son buluyor.

Eğer kendi okulunda aynı ders açılmış ise büyük ihtimalle bu onayı alamayacaksınız. O yüzden ilk etapta bunu kontrol etmenizde fayda var.

 

Yaz Okulunda Dersleri Verdikten Sonra

Yukarıda yazmış olduğumuz işlemleri uygun sıra ile yapıp farklı bir üniversitede yaz okulu aldınız ve tüm dersleri geçtiniz. Şimdi ne yapacağım?

Karşı üniversitede başarılı olduktan sonra size derslerden başarılı bir şekilde geçtiğinize dair bir belge verilecektir. Bunu kendi okulunuza göndermelisiniz. Sonrasında almış olduğunuz dersleri sisteme girecekler ve başarılı bir şekilde dersten geçmiş olacaksınız.yaz-okulunu-baska-universiteden-almak-1

Başka Üniversitede Yaz Okulu Ücreti Yüksek mi

Ders ücretleri ile ilgili kararlar tamamen üniversitelerin kendi almış oldukları karardır. Farklı bir üniversitede ders almak size pahalıya gelebilir. Pek çok üniversite misafir olarak yaz okulunda ders almak isteyen öğrencilerden yüksek miktarlarda ders ücreti istemektedir. Bunu kontrol etmeden kesinlikle başvuru yapmamamızı öneririm. 

 

2021 Yaz Okulu Açan Üniversiteler, Tarihleri ve Ayrıntılarını öğrenmek için osymli.com/2020-yaz-okulu-acan-universiteler-2021-yaz-okulu-tarihleri-ve-dersleri bağlantısına tıklayınız. Sürekli olarak güncellenmektedir.

 

Yaz okulunu farklı üniversiteden almak isteyenler aklınıza takılan soruları yorum kısmından bize yazarak sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. GA dedi ki:

  yaz okulunu kendi üniversitemden alıp aynı zamanda yatay geçişle başka üniversiteye geçersem sıkıntı yaşar mıyım?

 2. Medeni dedi ki:

  Mesela yaz okulunda dersi 50 ortalama ile geçtim ama o ders kendi üniversitemde 60 ortalama ile geçilebiliyorsa kabul edilir mi?

 3. Elif dedi ki:

  Iki farklı yaz okulundan ayrı ayrı ders alabilirmiyim mesala antep ünivetsitesinden bir ders istanbul üniversitesinden bir ders alırsam sorun olur mu??

 4. Figen çağlar dedi ki:

  Geçtiğimiz dönemden kalan dersten ve önümüzdeki dönemden üstten ders alabiliyor muyuz.bir şartı var mı?en fazla kaç ders(kredilik)Ders seçebiliyoruz

 5. ali kaya dedi ki:

  hocam yazıyı okudum elinize sağlık anadolu üni. açıöğretimde okuyorum.mezuniyetin için alamadığım inkilap 1 dersim mevcut örgündeki bir okula başvuru yapabilir iyim sizce ? Yaz okulu yok aöfte bu dönem o yüzden o dersi vermem lazım yardımcı olur musunuz ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, öncelikle dersi daha önce alıp kaldıysanız üç ders sınavına girerek mezun olabilirsiniz. Eğer hiç alamadıysanız yaz okulu açılmayacağına dair duyuru yapılmıştı. Sonradan bir karar değişikliği yapılabilir. O yüzden yaz okulunu takipte kalmanızı tavsiye ederim.

 6. Hawin dedi ki:

  Marasta universite okuyorum baska yerden yaz okulu almak istiyorum onayli ders icerigini nasil alabilirim yaz okulu yapacagim yer karabuk bu surecta kendim gidip alma imkanim da yok

 7. MUHAMMED GÖRGÜLÜ dedi ki:

  baska uniden alacam 1 saatlim 120 diyo onasil olacak 5bin 10 bin oluyooo bunu da aciklar misiniz krefimi gada yaz okulunun kendi programi varmi ona goee bir ucret mi

  1. Ezgi dedi ki:

   Merhaba ben Spor bilimler fakültesindeyim spor yöneticiliği okuyorum benim alacağım dersi antrenörlük bölümü açıyor o dersi alabilirmiyim

 8. Murat dedi ki:

  2017 Dgs ile yerleştim.Akdeniz Üniversitesi yaz okulu yönetmeliğinde başka üniversiteden yaz okulu alacaklar için taban puan uygulaması var.Burada ilgili yıla ait dgs yerleşme puanı mı dikkate alınacak?