Sınavsız İkinci Üniversite Nedir? Kimler Başvurabilir ve Harç Ücretleri Ne Kadardır?

sinavsiz-ikinci-üniversite-kayıt-harc-ucreti

Sınavsız İkinci Üniversite Nedir? Kimler Başvurabilir ve Harç Ücretleri Ne Kadardır?

Sınavsız ikinci Üniversite Nedir?

Üniversite okuyan öğrenciler veya mezun olanlar tekrardan üniversite sınavına girmeden başka bir bölüm okuyabileceğinizi biliyor muydunuz? Anadolu üniversite Sınavsız ikinci üniversite alımı ile birçok öğrencinin kariyerine mezun olanların ise iş imkânlarını arttırmasına katkı sağlıyor. Örgün veya uzaktan eğitim yükseköğretim programlarında kayıtlı öğrenciler ile bu programların mezunlarından olan adaylar sınavsız ikinci üniversite programına kayıt yaptırabilirler. Anadolu üniversitesi açık öğretimine kayıtlı olan adaylar ikinci üniversite için kayıt yaptıramazlar mezun olduktan sonra kayıt yaptırma hakkına sahip olurlar.

Sınavsız ikinci Üniversite şartları nelerdir?

Sınavsız ikinci Üniversite programının herhangi bir şartı yoktur. Bir lisans veya önlisans programında okuyan veya bölümden mezun olan tüm adaylar programa başvuru yapabilirler. Başvuru yapamayacak olan adaylar Anadolu Üniversitesinde açık öğretim programından bir bölüm okuyanlardır. Bu adaylar mezun olduktan sonra başvuru yapabilir.

 

Neden ikinci bir üniversite okumalıyım? Sınavsız İkinci Üniversiteye kimler başvurabilir?

İkinci bir üniversiteyi okumakta olduğunuz bölümü desteklemek bölümünüzden mezun olanlar arasında fark yaratmak isteyenler okumalıdır. Farklı bölümümüz ile alakası olmayan bir bölümde okuyabilirsiniz bu size mezun olduktan sonra iş ararken hem kendi bölümünüzden bir iş yapmanızı hem de ikinci üniversite ile mezun olduğunuz bölümün işlerine başvurma fırsatı sağlar. Mezun olduktan sonra en büyük sıkıntı hemen iş bulamamaktadır. Mezun olunca öğrencilikten çıkmış ve bir boşluğa düşmüş gibi hissedebiliyorsunuz. Bu hisse düşmemek mezun olduktan hemen sonra iş başvurusunda bulacağınız zaman iş seçeneklerinizi arttıracaktır. Mezun olduktan sonra yaptığınız işten memnun olmayabilirsiniz belki de hayalinizdeki mesleği yapmak isteyebilirsiniz bu fırsatı yakalamak için Anadolu Üniversitesinin sizler için hazırladığı örgün veya açık öğretimden üniversitesi programları ile sınavsız şartsız ikinci üniversitenizi okuyabilirsiniz.

aof-yaz-okulu-ucretleri-aof-yaz-okulu-sartlariSınavsız İkinci Üniversitesi programı okumanın avantajları nelerdir?

İkinci üniversitenin en büyük avantajlarından biri sınavsız olması ve üniversite okurken de açıktan bir üniversite okuyor olmanızdır. Herhangi şartının olması birçok kişinin sınavsız ikinci üniversiteden yaralanmasına olanak sağlıyor. Eğer mezun olduktan sonra iş olanaklarım artsın veya iş ararken başvuru yapanlar arasında fark yaratayım diyorsanız sınavsız ikinci üniversiteyi okumanızı tavsiye ederiz. Böyle bir fırsatınız varken kariyeriniz için ikinci bir üniversite okuyabilirsiniz.

Sınavsız İkinci Üniversite öğretimi nasıl gerçekleşmektedir?

Sınavsız ikinci üniversite programları örgün veya açık öğretim olarak okuyabileceğiniz lisans, ön lisans bölümlerini kapsıyor. İşletme fakültesi lisans bölümü ve iktisat bölümü lisans bölümlerini de kapsayan geniş bir yelpazesi var. Lisans bölümü okurken ön lisans programına başvuru yapabiliyorsunuz, ön lisans bölümü okurken de lisans bölümü bir programa başvuru yapabiliyorsunuz.  Okumak istediğiniz bölümü Anadolu üniversitesinin sınavsız ikinci üniversite sitesinden detaylı olarak bakabilirsiniz. Sitesinde gitmek istediğiniz programa baktığınızda okumak istediğiniz programın amacına, programa kimlerin kayıt yapma hakkının olduğuna, okutulan derslerin bilgisine, dönem derslerinin kredilerine, sınavların değerlendirmesine ve ders geçme koşullarına, mezuniyet koşullarına, dikey geçiş olanaklarına ve iş olanaklarına detaylı olarak bakabilirsiniz.

Sınavsız İkinci Üniversite bölümler listesinde hangi bölümler var? AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Lisans ve Önlisans bölümlerinde hangi programlar var?

Sınavsız İkinci Üniversite programlarının listesini yazalım sizin için uygun olan veya okumak istediğiniz bölüme siteden ulaşıp detaylı olarak bakmayı unutmayın. Bölümlerin yanlarındaki * işaretleri anlamı aşağıda yer verilmiştir.

kamu_amac_bigAçık öğretim Fakültesi (Ön lisans) Programları Nelerdir?

Acil Durum ve Afet Yönetimi **

Adalet

Aşçılık

Bankacılık ve Sigortacılık

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı *

Coğrafi Bilgi Sistemleri

Çağrı Merkezi Hizmetleri

Dış Ticaret

Emlak ve Emlak Yönetimi

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon **

Ev İdaresi

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık

Halkla İlişkiler ve Tanıtım

İlahiyat

İş Sağlığı ve Güvenliği

İlahiyat (Arapça *****)

İnsan Kaynakları Yönetimi

İşletme Yönetimi

Kültürel Miras ve Turizm

Laborant ve Veteriner Sağlık **

Lojistik

Marka İletişimi

Medya ve İletişim

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları

Özel Güvenlik ve Koruma ****

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi

Radyo ve Televizyon Programcılığı

Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Sosyal Hizmetler

Sosyal Medya Yöneticiliği

Spor Yönetimi

Tarım

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik *

Turizm ve Otel İşletmeciliği **

Turizm ve Seyahat Hizmetleri **

Web Tasarımı ve Kodlama

Yaşlı Bakımı

Yerel Yönetimler

Açık öğretim Fakültesi (Lisans) Programları Nelerdir?

Felsefe

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Sağlık Yönetimi

Sosyoloji

Tarih

Türk Dili ve Edebiyatı

Yönetim Bilişim Sistemleri

İktisat Fakültesi (Lisans) Programları Nelerdir?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

İktisat

Kamu Yönetimi

Maliye

Uluslararası İlişkiler

Uluslararası İlişkiler (İngilizce) ******

İşletme Fakültesi (Lisans) Programları Nelerdir?

Havacılık Yönetimi ****

İşletme

İşletme (İngilizce) ******

Konaklama İşletmeciliği ***

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

*  Bu programlarda uygulama dersi (Klavye Öğretimi) bulunmaktadır.

**  Bu programlarda zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır.

***  Bu programda isteğe bağlı staj uygulaması bulunmaktadır.

****  Özel koşullu olan programlar.

*****  Programın öğretim dili Arapçadır.

******  Programın öğretim dili İngilizcedir.

 

Sınavsız İkinci Üniversite programına başvuruyu nereden yapmalıyım?

Programlara kayıt yaptırmak isteyen adaylar internet üzerinden başvuru yapabilirler. Başvuru yapmak için https://aof.anadolu.edu.tr/kayit/ linkine tıklayıp ikinci üniversite kayıt yapmaya başlayabilirsiniz.

Sınavsız İkinci Üniversite programına başvuru nasıl yapılır?

https://aof.anadolu.edu.tr/kayit/ linkine tıkladıktan sonra uyarılar sayfasındaki bilgileri dikkatlice okuyup kayıt işlemine devam etmelisiniz. Uyarılarda geçen bilgilerde sizin başvuru yapmanıza engel teşkil eden bir durum olmadığından emin olduktan sonra Kayıt İşlemine Başla butonuna tıklayarak işleme devam edebilirsiniz. Nüfus bilgilerinizin olduğu sayfaya geldiğinizde nüfus bilgilerimi getir butonuna tıklayıp gelen nüfus bilgilerinizin kontrolünü yapınız. Nüfus bilgilerinizin doğruluğundan emin olduktan sonra vesikalık fotoğrafınızı yükleyin ve sonraki adım butonuna tıklayın. Mezun olduğunuz veya okuduğunuz üniversite ve program bilgilerini girin. Başvurmak istediğiniz program bilgilerinizi de girip program boyunca almak istediğiniz yabancı dil seçiminizi yapın.

Sınavsız İkinci Üniversite programındaki yabancı dil seçimini neye göre yapmalıyım?

Yapacağınız yabancı dil seçiminiz program boyunca almak istediğiniz dil seçeneği olacağından istediğiniz dil seçimi yapın. Başvuru işleminden sonra yabancı dil seçim değişimi yapılmamaktadır.

Sınavsız İkinci Üniversite ders muafiyeti var mıdır? Muaf olduğum dersleri seçebilir miyim?

Sınavsız İkinci Üniversite ders muafiyeti vardır. Muafiyet durumunuz varsa muaf olmak istediğiniz dersleri seçebilirsiniz. Muaf olabileceğiniz dersler sadece Türk dili, Atatürk ilke ve inkılapları ve İngilizce dersi için geçerlidir.

Sınavsız İkinci Üniversitesi başvuru işlemini tamamladığımı nasıl anlarım?

Muaf olduğunuz dersleri seçtikten sonra devam ettiğinizde özet sayfasına geleceksiniz özet sayfasından bilgileri kontrol edebilirsiniz. Yaptığınız işlemlerden eminseniz değiştirmek istediğiniz bir bölüm yoksa kayıt işlemini tamamlama butonuna basarak kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu durumda kayıt işleminiz tamamlanmış olursunuz.

Sınavsız İkinci Üniversitesi kayıt işlemi bittikten sonra ne yapmalıyım döküm almam şart mı?

Kayıt işleminden sonra döküm al butonuna tıklayarak kayıt belgenizin dökümünü alıp AÖF bürosuna vermek için elinizde bulundurmalısınız. Döküm al botunun basıp kayıt işleminizin dökümünü almanız şarttır.

Sınavsız İkinci Üniversitesi kayıt işleminin geçerli olması için ne yapmalıyım?

Programa kayıt işleminiz geçerli olması için programa kayıt ücretini ödemeniz gerekiyor. Ödeme yap butonuna tıklayarak online ödeme sayfasına gidin ve program için belirlenen kayıt ücretini ödeyin. Ödeme işleminde bitirdikten sonra döküm alıp başvuru belgelerinizi eksiksiz olarak alıp AÖF bürosuna giderek başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra Sınavsız ikinci üniversite kaydınız yapılmış olur.

Sınavsız İkinci Üniversitesi programında öğretim ortamı nasıldır? Bölüm derslerine nasıl çalışabilirim?

Sınavsız ikinci üniversiteye kayıt olduktan sonra özellikle Açık öğretim programlarından birine kayıt yaptıran bir adayın en büyük sorunu nasıl derslere çalışacağını bilememesi, örnek soru çözümlerini görmemesi, nerden hangi konuya çalışacağını bilmemesidir. Anadolu üniversitesi açık öğretim programına kayıt olan adaylar için büyük kolaylık sağlıyor. Öğrenciler derslerine dijital ortamdan istedikleri yerde istediği zaman çalışabilecekler. E-kampüs uygulaması ile mobil ortamdan ders çalışabilirsiniz. E kampüs uygulaması ile ünite bazlı videolar, örnek soru çözümleri ve konu anlatımlarıyla da derslerinize çalışabilirsiniz. Canlı derslere katılabilirsiniz canlı ders zamanında işiniz olabilir ders katılamayabilirsiniz bu dersi kaçırdığınız anlamına gelmez ders kaydından geçmiş canlı derslerinde izleyebilirsiniz. Deneme sınavlarına online olarak katılabilir veya pdf olarak indirip çözebilirsiniz. Çıkmış sorular pdf ile sınavlara rahatlıkla hazırla bilirsiniz.

Sınavsız İkinci Üniversitesi programında okuyan engelli öğrenciler derslere nasıl çalışabilir?

Anadolu üniversitesi Sınavsız ikinci üniversite programında engelli öğrencileri unutmamış onların da sınavlara hazırlanmasın da kolaylık sağlamak için sesli kitap özelliği ile dinleyerek konulara çalışmalarına kolaylık sağlamış.

sonuçolarakSınavsız İkinci Üniversite en iyi bölümleri hangileridir?

Sınavsız İkinci Üniversite en iyi bölümleri yeni açılan bölümler veya en çok iş olanağına sahip bölümler olabilir. İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü yeni açılan bir bölümdür. Sınavsız İkinci Üniversite İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü iş olanağı bakımından iyi bir bölümdür. DGS ye girip bölümü lisans öğrenime devam edilebilir.  Acil durum ve Afet Yönetimi bölümünde tercih edebilirsiniz. İş olanakları bakımından iyi bir bölüm olabilir. Örgün eğitiminizde bankacılık okuyorsanız buna ek olarak Sınavsız İkinci Üniversite’de Bankacılık ve Sigortacılık veya bölümünüzle ilgili bir program okuyabilirsiniz. Sınavsız İkinci Üniversite Sosyal Hizmetler bölümünü en iyi bölümlerden biri olabilir. Sınavsız İkinci Üniversite Web Tasarımı ve Kodlama bölümünü okuyup kendinizi geliştirirseniz iyi bir bölümdür.

Sınavsız İkinci Üniversite programına kayıt yaptırmayı düşünüyorum kayıt tarihlerini nasıl takip edebilirim?

Sınavsız ikinci üniversiteye kayıt olmak istiyorsanız kayıt tarihlerini takip etmeyi unutmayın. AÖF bürolarına giderek mesajla bilgi almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Mesaj bilgilendirmeleri ile kayıt tarihlerini takip etmiş olursunuz. Bizde sitemizde güncel kayıt tarihlerini yayınlıyor olacağız www.osymli.com adresini de takip etmeyi unutmayın!

Sınavsız İkinci Üniversite harç ücretleri ne kadardır?

Sınavsız İkinci Üniversite harç ücretleri aşağıda tablodaki gibidir. Gitmek istediğiniz bölümleri harçları yarıyıllık olarak ödenir. Sınavsız ikinci üniversite ücretleri bir yarıyıllık yani bir dönem ücretleri olarak alınır.

 

Lisans ProgramlarıMateryal Ücreti
Halkla İlişkiler ve Tanıtım325 TL/ Yarıyıllık
İşletme325 TL/ Yarıyıllık
Kamu Yönetimi325 TL/ Yarıyıllık
Reklamcılık325 TL/ Yarıyıllık
Sağlık Yönetimi325 TL/ Yarıyıllık
Sosyoloji325 TL/ Yarıyıllık
Sosyal Hizmet900 TL/ Yarıyıllık
Önlisans ProgramlarıMateryal Ücreti
Acil Durum ve Afet Yönetimi325 TL/ Yarıyıllık
Adalet325 TL/ Yarıyıllık
Bankacılık ve Sigortacılık325 TL/ Yarıyıllık
Bilgi Yönetimi325 TL/ Yarıyıllık
Bilgisayar Programcılığı325 TL/ Yarıyıllık
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı325 TL/ Yarıyıllık
Çağrı Merkezi Hizmetleri325 TL/ Yarıyıllık
Çocuk Gelişimi325 TL/ Yarıyıllık
Dış Ticaret325 TL/ Yarıyıllık
Emlak ve Emlak Yönetimi325 TL/ Yarıyıllık
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık325 TL/ Yarıyıllık
Halkla İlişkiler ve Tanıtım325 TL/ Yarıyıllık
İlahiyat325 TL/ Yarıyıllık
İş Sağlığı ve Güvenliği325 TL/ Yarıyıllık
İşletme Yönetimi325 TL/ Yarıyıllık
Laborant ve Veteriner Sağlık325 TL/ Yarıyıllık
Lojistik325 TL/ Yarıyıllık
Özel Güvenlik ve Koruma325 TL/ Yarıyıllık
Radyo ve Televizyon Programcılığı325 TL/ Yarıyıllık
Reklamcılık325 TL/ Yarıyıllık
Sağlık Kurumları İşletmeciliği325 TL/ Yarıyıllık
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği325 TL/ Yarıyıllık
Sosyal Hizmet325 TL/ Yarıyıllık
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik325 TL/ Yarıyıllık
Turizm ve Otel İşletmeciliği325 TL/ Yarıyıllık
Turizm ve Seyahat Hizmetleri325 TL/ Yarıyıllık
Yerel Yönetimler325 TL/ Yarıyıllık
Yeni Medya ve Gazetecilik325 TL/ Yarıyıllık
Lisans Tamamlama ProgramlarıMateryal Ücreti
Acil Yardım ve Afet Yönetimi714.5 TL/ Yarıyıllık
İş Sağlığı ve Güvenliği714.5 TL/ Yarıyıllık
Sağlık Yönetimi714.5 TL/ Yarıyıllık
Sosyal Hizmet900.0 TL/ Yarıyıllık
Yabancı Uyruklu ÖğrencilerMateryal Ücreti
Tüm programlar675 TL/ Yarıyıllık

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
YKS
2020 YKS'ye kaç gün kaldı?

20 Haziran 2020

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • KYK Yurt Ücreti Alınmayacak Öğrenciler

  KYK Yurt Ücreti Alınmayacak Öğrenciler KYK yurtlarında ücretsiz barınma hakkına sahip öğrenciler kimlerdir? KYK’de nasıl ücretsiz kalınır? Yurt...Devamını Oku

 • KYK Yurt İzni Nereden Alınır? Online İzin Almak

  KYK Yurt İzni Nereden Alınır? Online İzin Almak Kredi ve Yurtlar Kurumunda kalan öğrenciler, yurttan izin almak istedikleri taktirde nereye başvuraca...Devamını Oku

 • Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Hangi Konulara Çalışmalıyım?

  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Hangi Konulara Çalışmalıyım? Yükseköğretim Kurumları sınavına ilk defa girecek adayların merak ettiği sorula...Devamını Oku

 • AÖF Yaz Okulu Ücretleri 2019 | Yaz okulu öğretim ücreti tutarı nedir?

  AÖF Yaz Okulu Ücretleri 2019 | Yaz okulu öğretim ücreti tutarı nedir?   AÖF Yaz Okulu ücretleri; Alınan ders sayısına göre ödenecek ücret tutarl...Devamını Oku

 • İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?

  İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?     Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’ndaki izmihlal kelimes...Devamını Oku

KATEGORİLER