Paragraf Kitap Önerileri- Tüm Sınavlara Yönelik En Çok Tavsiye Edilenler

17.07.2023
A+
A-

ÖSYM’nin Paragraf soruları genellikle en az bir paragraftan oluşan akademik makalelerden alınmış gibi anlaşılması zor metinlerden oluşuyor. Paragrafların uzun olmandan dolayı da en çok süre Türkçe testinde gidiyor. Bu yüzden sizlerin kaliteli içeriğe sahip ve ÖSYM’nin paragraf sorularına yakın kaynaklardan çalışmanız gerekiyor. Peki bu kaynaklar hangileri, tavsiye edilen paragraf kitapları neler ve paragraf kitabı alırken nerelere dikkat etmemiz gerekiyor detaylı olarak sizinle paylaşacağım.

Paragraf Kitap Önerileri- Tüm Sınavlara Yönelik En Çok Tavsiye Edilenler

Paragraf Kitap Önerileri- Tüm Sınavlara Yönelik En Çok Tavsiye Edilenler 

Paragraf kitap önerileri 2024 bu yazımızın konusunu oluşturuyor. Türkçe testinin standart sapmaya güçlü bir etkisi olduğunu biliyoruz ve gerekli önemi verirseniz Türkçe testinden tam puan alarak sınav başarınızı artırabileceğinize de inanıyoruz. Türkçe dersine çalışmak için konu anlatımlı kitaplardan okuyarak veya videolar dinleyerek çalışmanız yeterli değildir. En önemli detaylardan biridir her konuya sadece çalışmak yetmez bol pratik yapmak ve soru çözmek gerekir. Bu konulardan biride paragraf konusudur. Paragraf sorularına çözebilmek için konu anlatımlı kitaplardan çalışmak veya videolar dinlemek yetmez bol bol soru çözmeniz soru çözme pratikleri yapmalısınız.

ÖSYM’nin Paragraf soruları genellikle en az bir paragraftan oluşan akademik makalelerden alınmış gibi anlaşılması zor metinlerden oluşuyor. Paragrafların uzun olmandan dolayı da en çok süre Türkçe testinde gidiyor. Bu yüzden sizlerin kaliteli içeriğe sahip ve ÖSYM‘nin paragraf sorularına yakın kaynaklardan çalışmanız gerekiyor. Peki bu kaynaklar hangileri, 2024 tavsiye edilen paragraf kitapları neler ve paragraf kitabı alırken nerelere dikkat etmemiz gerekiyor detaylı olarak sizinle paylaşacağım.

Paragraf sorusu çözerken zaman tutmak gerekli midir?

Tüm derslerin testlerini çözerken mutlaka süre tutun ki ne kadar sürede ne yaptığınızı somut olarak görebilesiniz. ÖSYM tüm sınavlarında verilen süre içerisinde kitapçıktaki sorulardan en çok soru çözmemizi ve doğru yapmamızı istiyor. Bu yüzden soru çözerken zaman tutmayı da unutmayın mesela 30 soru çözecekseniz 30 dakika süre verin. İlk başladığınızda süreyi çok aşabilirsiniz ve paragraf sorularında çok yanlışım çıkıyor diyebilirsiniz çünkü ilk yanlışlarınız çok çıkabilir buna takılıp moralinizi asla bozmayın önemli olan gerçek sınavda az sürede çok soruyu doğru cevaplamaktır.

1 paragraf sorusu kaç dakikada çözülmelidir?

Günlük çözebileceğiniz paragraf sorusu sayınızı belirleyin düzenli olarak çözün bir rutin oluşturun. Her bir paragraf sorusu için birer dakika çözüm süresi vermeniz yeterli olacaktır. Bazı sorularda hızlı olabilirsiniz bazılarında ise çok zaman harca bilirsiniz dengeyi böylece sağlamış olursunuz. Düzenli olarak paragraf sorusu çözerseniz çözmek için verdiğiniz süreden çok daha kısa sürede bitirdiğinizi fark edeceksiniz.

Paragraf sorusu çözmek mi kitap okumak mı?

Paragraf sorularını anlayarak hızlı okumamız gerektiğini bilmelisiniz. Peki bu yapmak için düzenli olarak soru çözmek mi yoksa kitap okumak mı? Bu soru birçok eğitimciyi ikiye bölüyor bazıları sınava hazırlanırken günde en az 30 dakika kitap okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz diyorken bazıları kitap okumak yerine her gün en az 30 paragraf sorusu çözerek kendinizi daha iyi geliştirebileceğinizi söylüyor. Kitap okumak sizi geliştirir bunun aksini iddia eden olmaz fakat size sınav için lazım olan şey farklı türden paragrafları görmektir. Bir kitapta ise bunların hepsini bir arada görme şansınız yoktur. Bundan dolayı en çok önerilen ve denenip başarılı olunan yol her gün en az 30 paragraf sorusunu 30 dakika zaman tutarak çözmektir ve bu yol sizi sınavdaki paragraf soruları için çok daha iyi geliştirecektir.

Paragraf taktikleri nelerdir ve bu taktikler işe yarıyor mu?  

İnternet birçok video bulunmakta paragraf taktikleri ile ilgili bunlardan en çok izleneni Rüştü Hoca ile paragraf taktikleri youtube videosudur. Paragraf sorularının çözümleri üzerine genel birkaç ipucu bulunuyor. Bu taktikler tüm sorularda geçerli olur diye bir şey söylemek zordur. Bakın izleyin test kitaplarınızda deneyin bu taktikleri fakat bazı sorularda bunlar geçerli olmayabilir. İşe yarıyor olması her zaman her soruda geçerli olacağı anlamına gelmiyor ki ÖSYM biliyorsunuz ters köşe sorularla sizleri eleyebiliyor. Bu riskleri almak yerine her gün sadece 30 dakikanızı ayırarak çözeceğiniz paragraf sorularıyla sizde kendinize birer taktik geliştirebilirsiniz.

Paragraf sorularında gelişmek için kaç paragraf kitabı bitirmek gerekir?

Sınava kadar çözebildiğiniz kadar paragraf sorusu çözmelisiniz. Bunun için en az iki farklı yayına ait paragraf kitabınız olsun tek bir yayından soru çözmek yerine farklı yayınların paragraf sorusunu çözmeye çalışın. Farklı yayınlardan farklı tip paragraf soruları görmeniz sizi en büyük avantajlardan biridir. Tüm yayınların paragraf kitaplarını almak sizi ekonomik olarak zora sokabilir bunun yerine internetten paragraf soruları PDF‘ lerini kullanabilirsiniz. Arkadaşlarınız ile aldığınız kaynakları da değiştirebilirsiniz.

Güncel Paragraf Kitap Önerileri

paragraf_kitap_onerileriBenim Hocam Yayınları Tüm Sınavlar İçin Paragraf Soru Bankası

ÖSYM’nin tüm sınavlarına yönelik tamamı çözümlü paragrafı soru bankasını tavsiye edilenler arasında yer alıyor. Tamamının çözümlü olması sayesinde soruları çözümleri üzerinden nasıl çözmeniz gerektiğini öğreneceksinizdir. Benim Hocam yayınlarının Türkçe dersi youtube videolarında da kitabın yazarı Öznur Saat Yıldırım’ın konu anlatımları da dinleyebilirsiniz. Paragraf soruları için videolarda detaylı anlatımı var onu dinleyip bu soru bankasından soru çözebilirsiniz. Fiyat olarak çok uygun ve kaliteli bir içeriğe sahip tavsiye de edildiği için bu kaynağı alabilirsiniz.

paragraf_kitap_onerileriTüm Zamanların Tüm Sınavları İçin Tecrübe Taktiklerle Paragraf Soru Bankası Pelikan Yayınevi

Tüm sınavlardaki paragraf soruları için taktiklere ve paragraf soruları en kolay çözme yöntemleriyle yazılmış olan bu kitap en çok tavsiye edilen ve en çok satılanlar arasında yer alıyor. Paragraf sorularında hızlı olmanız gerekiyor bu kitaptaki paragraf taktikleri ile paragraf sorularını hızlı çözebilirsiniz. ÖSYM tarzındaki sorular ile kaliteli bir içeriğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda iddialı bir kitap paragraf sorularının zaman almasına son verecek kolay uygulanabilir taktikler içeriyor. Bu kitabı alıp başka bir kaynaktaki soruları da aynı taktikler ile çözebilirsiniz yararlı olacağını düşünüyoruz.

paragraf_kitap_onerileri

KPSS ALES DGS Ezberbozan Paragraf Soru Bankası Pegem Yayınları

Özgün paragraf soruları ve çıkmış sorular ile bu kitaptan paragraf sorularının geçmiş yıllarda nasıl sorulduğunu görebileceğiniz tavsiye edilen kitaplardan biridir. Her sınava hitap etmesinden dolayı çok fazla tercih ediliyor. Sadece paragraf sorularına hakim olunmasın için hazırlanmış bu kitaptan yararlanabilirsiniz. Pegem Akademi’ nin soru kalitesi biraz daha zor seviyede olduğu için bu kaynak zor seviye paragraf sorularını kapsayabilir. Paragraf soru bankası indirmek için TIKLAYINIZ

paragraf_kitap_onerileri

KPSS Performans Paragraf Soru Bankası Uzman Kariyer Yayınları

Performans paragraf kitabı kaliteli içeriği ve tüm sınavlara yönelik olması ile tavsiye edilenler arasındadır. Uzman Kariyer yayınların paragraf kitabı alıp çözülmesi gereken kitaplar arasında diyebiliriz. Fiyat olarak çok uygun olması bir tercih nedeni olabilir. ÖSYM tarzı soruları ile sizlerin de beğeneceği bir kitap olabilir. Alıp denemenizde fayda var her gün bir testini çözerek paragraf soru pratikleri yapmış olursunuz. Sözel Mantık sorularını kolay yoldan çözmek için TIKLAYINIZ

paragraf_kitap_onerileri

VakitSizsiniz Tüm Sınavlar İçin Paragraf Soru Bankası İsem Yayıncılık

Tüm sınavlar için geçerli olan bu kitapta diğer kitaplardan farklı olarak sorular kolaydan zora doğru bir sıra halinde gidiyor olmasıdır. Hızlı çözüm teknikleriyle paragraf sorularını hızlı çözebileceksiniz. Paragraf sorularını çözmeye yeni başladıysanız ve kendinizi paragraf konusunda yeterli hissetmiyorsanız bu kitabı kullanabilirsiniz. 

paragraf_kitap_onerileri

Paragraf Soru Bankası 4 Farklı Yayınevi Altın Karma

Farklı yayınevlerinden sorularla oluşturulan paragraf soru kitap önerileri arasında yer alıyor. Farklı yayınevleri soruları hazırladığından farklı tip paragraf sorularını tek bir kaynaktan bulmanızı kolaylaştıran bir kaynaktır. Soru çözümlerinin tamamı video çözüm desteği ile sunuluyor. Böylece kitaptan soru çözerken cevapları görmeyerek kendinizi denebilirsiniz.

paragraf_kitap_onerileri

Üniversite Sınavlarına Hazırlık Paragraf Fides Yayınları

Paragraf sorularının belli bir sınava yönelik değişik gösterdiği söylenemez bu yüzden bu kitabı diğer sınavlara girecek adaylarda kullanabilir. ÖSYM’nin paragraf sorularına yakın soruları ve paragraf sorusu çözme stratejileriyle size sorularda hız kazandıracaktır. Önerilen kaynaklardan biri fiyat olarak da uygun bu kitabı da almayı düşünebilirsiniz.

 paragraf_kitap_onerileri

TYT Paragraf Konu Özetli Soru Bankası Marka Yayınları

Konu özetli soru bankası olması ve paragraf sorularının hızlı okuma teknikleriyle okumanın nasıl olacağı konusunda sizi bilgilendirmesiyle faydalı bir içeriğe sahip önerilen kaynaklar arasındadır. Sadece TYT sınavına hazırlanan değil diğer tüm sınavlara hazırlanan adaylar bu kitaptan yararlanabilir. Özet anlatımları ile kaliteli bir içeriğe sahiptir. Soru kalıpları ÖSYM sorularına benzerdir. KPSS paragraf konu özetli soru bankası kitabı da vardır eğer KPSS’ ye hazırlanıyorsanız onu alabilirsiniz. Her iki kitabı da hem TYT hem KPSS konu özetli soru bankası kitabı önerilen tercih edilen kitaplar arasındadır. 

Paragraf için Deneme Kitap Önerilerim

paragraf_kitap_onerileri_deneme_sinavi_onerileri

Tüm Sınavlar İçin Paragraf Tamamı Çözümlü 18 Deneme Yargı Yayınları

Paragraf sorusu taktiklerini öğrendikten sonra sıra bu taktiklerle kendinizi göstermeye geliyor bunun için size en çok tavsiye edilen Yargı yayınlarının 18 denemeden oluşan kitabını önerebiliriz. Tamamı çözümlü olmasıyla yanlış yaptığınız soruların çözümlerine bakabilir veya doğru bile çözseniz soruların çözümlerinin nasıl yapıldığını da öğrenebilirsiniz. Denemeleri her hafta bir veya iki kere çözerek paragraf soru çözümlerinde ilerlemenizi gözlemleyebilirsiniz. Soru bankalarından sonra denemeler çözmekte sizi geliştirecektir. Paragraf denemesi alacaksanız bu kitabı düşünebilirsiniz ayrıca fiyat olarak da çok uygun olduğunu da söyleyebiliriz.

paragraf_kitap_onerileri_deneme_sinavi_onerileri

Yeni Nesil ÖSYM Tipi 20×20 Paragraf Denemeleri Kontrol Akademi

ÖSYM tarzına uygun paragraf denemelerinde biri olan bu kaynak hem 20 tane deneme içermesinden hem de fiyat olarak çok uygun olmasından dolayı tercih edebilirsiniz. Farklı kaynaklardan soru çözmek isteyenler için bir seçenek olabilir tavsiye edilebilir bir deneme kitabıdır. ÖSYM sınavlarında çıkmış paragraf sorularını indirmek için TIKLAYINIZ

paragraf_kitap_onerileri_deneme_sinavi_onerileri

ÖSYM Tipi Paragraf 40 Deneme Sınavı Tercih Akademi Yayınları

Her gün paragraf sorusu çözmeniz gerektiğinden bahsetmiştik bunu yapabilmeniz için elinizde çok fazla kaynağın bulunması ve bol soru bulunması gerekiyor. 40 deneme ile bolca soru içeren bu kaynak size bu konuda yardımcı olacaktır. ÖSYM tipi paragraf soruları içeren tavsiye edilen kaynaklar arasında yer alıyor.

 

Son söz: Yukarıda sizler için sıraladığımız kaynaklar ile herhangi bir bağımız yoktur. Yani reklam ve tanıtım amaçlı yapılmış bir yazı olarak kesinlikle değerlendirilmesin. Yazımızın en başında da dediğimiz gibi birçok platformda yaptığımız araştırmalar ve kullanıcı yorumları dikkate alınarak hazırlanmış bir yazıdır. Önerdiğimiz kitapları öncelikle en yakın kırtasiyeden veya kitap evinden inceleyerek ön görü sahibi olunuz. Sonra internetten veya uygun bulduğunuz yerden satın alınız. Yazmış olduğumuz yazı tavsiye niteliğindedir. Herkese başarılar dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Değerli yazınız için teşekkürler. Ama sanki biraz uzun?
  Yeter Hanım’ın yorumları da çok güzel. Daha fazla yorumlarla bizleri aydınlatsın isteriz…

 2. Yeter dedi ki:

  Çok özenle hazırlanmış yazı teşekkür ederiz. Paragraf kitabı bakıyordum kararsizdim sayenizde iki kaliteli yayına gönül rahatlığıyla karar verdim sağolun:)

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Yeter Hanım, yeni yazılarımız için bildirimleri açabilirsiniz. İyi çalışmalar 🙂

 3. İnci dedi ki:

  Gerçekten çok faydalı bir yazı 🙂

 4. Dürdane dedi ki:

  Bir Türkçe öğretmeni olarak bana çok faydalı oldu hocam teşekkür ederim ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Rica ederiz sayın öğretmenim 🙂

 5. Rabia dedi ki:

  Değerli önerileriniz için çok teşekkür ederim paragraf sorularında ne yapacağımı bilmiyordum doğru kaynaktan nasıl çalışmam gerektiğini öğredim herkese tavsiye ederim baştan sona okuyun mutlaka??‍♀️

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkürler 🙂