YKS Puan Hesaplanmasında Derslerin Ağırlıkları

10.07.2022
A+
A-

YKS Ağırlıkları, Ders Yüzdelikleri, Soru Sayısı, Hangi Dersten Kaç Soru Çıkacak?, Puan Türleri Katsayıları Nedir?

YKS Puan Hesaplanmasında Derslerin Ağırlıkları

YKS Puan Hesaplanmasında Derslerin Ağırlıkları(Katsayıları)

 

YKS Ağırlıkları, Ders Yüzdelikleri, Soru Sayısı, Hangi Dersten Kaç Soru Çıkacak?, Puan Türleri Katsayıları Nedir?

 

YKS’ de SAY, SÖZ, EA veya DİL puanıyla bir lisans programına yerleşmek isteyenlerin (geçen seneki TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile) AYT ve/veya YDT oturumlarına başvuru yaparak katılmaları zorunludur. Eğer aday bir önlisans programına gitmek istiyorsa sadece TYT puanını kullanarak puanının yeterli olduğu bölüme gidebilir diğer oturumlara katılması şart değildir.

Önlisans bölümlerini de 2 yıllık bölümleri kapsar. Bu durumu göz önünde bulundurarak sınav oturumlarına başvuru yapmanızı öneririz. Gitmek istediğiniz bölüm hangi puan türünde alım yapıyorsa ona göre sınav oturumlarına girebilirsiniz.

 

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Testlerinin Katsayıları (Ağırlıkları)

TYT sınavına girecek adayların 0,5 net kuralına dikkat etmesi gerekir. 0,5 net kuralı TYT de temel derslerin testinden 0,5 net yapmanız gereken bir kuraldır. TYT Türkçe ve Matematik testlerinden 0,5 net yapmak zorundasınız eğer yapamaz iseniz TYT puanınız hesaplanmayacaktır.

Yeni getirilen bu kural ile matematikten soru yaptınız fakat Türkçe den yapmak istemiyor iseniz bile en az 0,5 net yapabileceğiniz kadar soruyu yapma zorunluluğu içeriyor. Aynı şeklide matematikten soru yapmak istemez iseniz bile en az 0,5 net yapmalısınız ki TYT puanınız hesaplanabilsin. Her ikisinden soruda çözdünüz fakat Türkçe ve matematik testlerinden birinden bile 0,5 net yapamamışsanız 0,5 net zorunluluğundan dolayı puanınız hesaplanmamış olacaktır.

 

YKS Konuları ve Soru Dağılımları

YKS Hakkında Her Şey için TIKLAYINIZ

YKS Çıkmış Sorular İndirmek için TIKLAYINIZ

YKS Kitap Önerisi | AYT-TYT Kitap Tavsiyesi

YKS Youtube Kanal Önerileri için TIKLAYINIZ

YKS Çalışma Programı İndir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.