DGS Tercihlerinde sıralama mı önemli puan mı önemli ?

DGS-Tercihlerinde-sıralama-mı-önemli-puan-mı-önemli

DGS Tercihlerinde sıralama mı önemli puan mı önemli ?

 

 

 

 

 

Sıralama neye göre oluşur ? adayın aldığı puana göre yani şöyle bir dünya yok bir kişinin puanı örnek veriyorum SAYISAL
270 ise ve sıralaması 5000 ise bir başka kişinin puanı 268 sıralaması 4500 olamaz. Yani puanı 268 olan kişinin sıralaması 5000 sayısından büyük olacaktır. Çünkü sıralama ve puan birbirinden bağımsız gibi yorumlar var.

 

 

 

Bizim buradaki can alıcı sorumuz şu : Benim istediğim bölümün 2017 DGS deki taban puanı 270 benim 2018 DGS puanım da 270 yerleşme ihtimalim nedir ?

 

 

 

Bu sorunun cevabını puana göre veremezsiniz. Puana göre verememe sebebiniz her yıl yapılan netlere göre puan aralıklarının değişmesidir.

 

 

 

Peki bu sorunun cevabını SIRALAMAYA göre verebilir miyiz ? Tek başına yine veremeyiz. Ancak puana göre SIRALAMA bilgisi ile DAHA KESKİN şekilde cevap verebiliriz.

 

 

 

 

Kontenjan değişimi ve arz talep meselesi gibi parametreler de var. Bu parametrelerin cevaplarını da kesin kez önceden bilmemiz mümkün değildir. Ancak kabaca tahminlerde bulunabiliriz.

 

 

 

 

Bir ÖSYM sınavı ne kadar zor olursa (Yani türkiye net ortalaması ne kadar düşük olursa da diyebiliriz buna) o sınavda alınan puanlar o derece artar. Niye peki böyle oluyor ? Bunun sebebi standart sapma ile ilgilidir.

 

 

 

 

2018 DGS de sayısal Türkiye net ortalaması diyelim 5 net olsun siz bu 5 netin ne kadar üzerine çıkarsanız yani (burada 5 net standart olan bir şeydir) standarttan ne kadar saparsanız (yukarı doğru olumlu sapma) puanınız o derece katlanarak artar. Türkiye ortalaması 10 net olsaydı sonuçta 60 soru olduğu için önceki 5 net örneğine göre standarttan daha az sapmış olacaktınız ve puanınıza daha az katlanarak artacaktı.

 

 

 

 

 

Bu arada standart sapmanın anlamını hala yanlış bilen birçok arkadaşımız var. Sanılıyorki bir sınavda az kişi ya tarafından yapılan sorular diğerlerine nazaran daha çok puan getirir hayır her soru aynı değerdedir. Matematiğin en zor sorusu da en kolay sorusu da en az yapılanı da en çok yapılanı da aynı değerdedir.

 

 

 

 

 

Standart sapmaya çoğu kişi bu şekilde yanlış anlam yüklüyor. Zor sınavlarda neden puanların arttığını anladınız. Ancak artması yada azalması hiç önemli değil. Önemli olan sıralamadır. Olayı basitleştirelim 2017 DGS de 10 soru sorulsun. 10 sorunun 10 unu yapan biri 1.olsun. 2018 dgs de yine 10 soru sorulsun 10 sorunun 7 sini yapan kişi 1.olsun. Sonuçta ne oldu ? her iki sınavında birincisi var 2017 dgs deki birinicinin puanı 2018 DGS deki 1.nin puanından daha yüksek ama önemli mi değil. Sonuçta ikisi de birinci. İkisi de istediği yere yerleşir. İşte bu yüzden puanlar değil sıralamalar önemlidir.

DGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

Güncel 2018 DGS tavan-taban puanları ve kontenjanları

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
YKS
2019 YKS Ne Zaman?

15 Haziran 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • İhdas | İhdas nedir? İhdas etmek ne demek?

  İhdas kelimesi son zamanlarda birçok vatandaş tarafından araştırılıyor. Cümle içerisinde sık sık kullanılması ve resmi evraklarda yer bulması dolayıs... Devamını Oku

 • Kaybolan Diploma Nasıl Tekrar Çıkartılır?

  Kaybolan Diploma Nereden,Nasıl çıkartılabilir ?   Kamu veya özel kurumlarda işe başlarken,eğitim kurumlarına kayıt esnasında vb. birçok alanda l... Devamını Oku

 • Yükseköğreti̇m Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzundaki Aday Başvuru Formunda Oturum Bi̇lgi̇leri̇ Nasıl Doldurulacaktır?

  Merhaba arkadaşlar ÖSYM tarafından yeni bir duyuru yapılmıştır. Duyuruda Yükseköğreti̇m Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzundaki Aday Başvuru Formunda Ot... Devamını Oku

 • Aday Başvuru Formu Doldurulurken Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?

    Aday Başvuru Formu Doldurulurken Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?     Merhaba arkadaşlar ÖSYM tarafından yeni bir duyuru yapılmıştır. ... Devamını Oku

 • Bi̇r Ortaöğreti̇m Kurumunun Son Sınıfında Öğreni̇m Gören Adaylar Sınava Başvurularını Nasıl Yapacaklardır?

  Merhaba arkadaşlar ÖSYM tarafından yeni bir duyuru yapılmıştır. Duyuruda Bir Ortaöğretim Kurumunun Son Sınıfında Öğreni̇m Gören Adaylar Sınava Başvur... Devamını Oku

KATEGORİLER