DGS Tercihlerinde sıralama mı önemli puan mı önemli ?

DGS-Tercihlerinde-sıralama-mı-önemli-puan-mı-önemli

DGS Tercihlerinde sıralama mı önemli puan mı önemli ?

 

 

 

 

 

Sıralama neye göre oluşur ? adayın aldığı puana göre yani şöyle bir dünya yok bir kişinin puanı örnek veriyorum SAYISAL
270 ise ve sıralaması 5000 ise bir başka kişinin puanı 268 sıralaması 4500 olamaz. Yani puanı 268 olan kişinin sıralaması 5000 sayısından büyük olacaktır. Çünkü sıralama ve puan birbirinden bağımsız gibi yorumlar var.

 

 

 

Bizim buradaki can alıcı sorumuz şu : Benim istediğim bölümün 2017 DGS deki taban puanı 270 benim 2018 DGS puanım da 270 yerleşme ihtimalim nedir ?

 

 

 

Bu sorunun cevabını puana göre veremezsiniz. Puana göre verememe sebebiniz her yıl yapılan netlere göre puan aralıklarının değişmesidir.

 

 

 

Peki bu sorunun cevabını SIRALAMAYA göre verebilir miyiz ? Tek başına yine veremeyiz. Ancak puana göre SIRALAMA bilgisi ile DAHA KESKİN şekilde cevap verebiliriz.

 

 

 

 

Kontenjan değişimi ve arz talep meselesi gibi parametreler de var. Bu parametrelerin cevaplarını da kesin kez önceden bilmemiz mümkün değildir. Ancak kabaca tahminlerde bulunabiliriz.

 

 

 

 

Bir ÖSYM sınavı ne kadar zor olursa (Yani türkiye net ortalaması ne kadar düşük olursa da diyebiliriz buna) o sınavda alınan puanlar o derece artar. Niye peki böyle oluyor ? Bunun sebebi standart sapma ile ilgilidir.

 

 

 

 

2018 DGS de sayısal Türkiye net ortalaması diyelim 5 net olsun siz bu 5 netin ne kadar üzerine çıkarsanız yani (burada 5 net standart olan bir şeydir) standarttan ne kadar saparsanız (yukarı doğru olumlu sapma) puanınız o derece katlanarak artar. Türkiye ortalaması 10 net olsaydı sonuçta 60 soru olduğu için önceki 5 net örneğine göre standarttan daha az sapmış olacaktınız ve puanınıza daha az katlanarak artacaktı.

 

 

 

 

 

Bu arada standart sapmanın anlamını hala yanlış bilen birçok arkadaşımız var. Sanılıyorki bir sınavda az kişi ya tarafından yapılan sorular diğerlerine nazaran daha çok puan getirir hayır her soru aynı değerdedir. Matematiğin en zor sorusu da en kolay sorusu da en az yapılanı da en çok yapılanı da aynı değerdedir.

 

 

 

 

 

Standart sapmaya çoğu kişi bu şekilde yanlış anlam yüklüyor. Zor sınavlarda neden puanların arttığını anladınız. Ancak artması yada azalması hiç önemli değil. Önemli olan sıralamadır. Olayı basitleştirelim 2017 DGS de 10 soru sorulsun. 10 sorunun 10 unu yapan biri 1.olsun. 2018 dgs de yine 10 soru sorulsun 10 sorunun 7 sini yapan kişi 1.olsun. Sonuçta ne oldu ? her iki sınavında birincisi var 2017 dgs deki birinicinin puanı 2018 DGS deki 1.nin puanından daha yüksek ama önemli mi değil. Sonuçta ikisi de birinci. İkisi de istediği yere yerleşir. İşte bu yüzden puanlar değil sıralamalar önemlidir.

DGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

Güncel 2018 DGS tavan-taban puanları ve kontenjanları

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
YKS
2019 YKS Ne Zaman?

15 Haziran 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • AGİ 2019 ne kadar oldu? (2019 Asgari Geçim İndirimi)

  2019'da AGİ'ye ne kadar zam geleceği netleşti. 2019 yılında AGİ'ye gelecek zamlar ne kadar?AGİ'den sigortalı olan tüm çalışanlar faydalanıyor. Ödenec... Devamını Oku

 • İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?

  İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?     Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’ndaki izmihlal kelimes... Devamını Oku

 • KPSS Puanı Kaç Yıl Geçerli? Kpss puanı geçerlilik süresi

  2018 KPSS lisans kaç yıl geçerli olacak? 2018 KPSS Önlisans kaç yıl geçerlidir? 2018 KPSS ortaöğretim sınavı kaç yıl geçerli? Tüm soruların cevabını ... Devamını Oku

 • Güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması ne demek?

  Güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması ne demek?   KPSS memur alımlarında “güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması” şartı ne de... Devamını Oku

 • 3.10. Değerlendirme Maddesi Gereğince Puanınız Hesaplanmamıştır Ne Demek?

  3.10. Değerlendirme Maddesi Gereğince Puanınız Hesaplanmamıştır Ne Demek?   kılavuzun 3.11 değerlendirme maddesi gereğince kpss puanlarınız hesa... Devamını Oku

 • Merhaba Hilal, Yukarıdaki YKS sekmesinin üzerine gelince YKS Konuları kısmından istediğin dersin konularına ulaşabilirsin :)
 • Merhaba Zeynep, Sosyoloji okumak istiyorsan TYT+AYT (SÖZEL) oturumlarına girmen yeterli olacaktır.
 • Bu sene sınava girmek istiyorum ama yeni sistem i tam detaylı bilmiyorum. Dil sınavına girme zorunluluğum var mı acaba. Ön lisans mezunuyum. Tekrardan dört yıllık sosyoloji okumak istiyorum. Bu konuda…
KATEGORİLER