2023 DGS Ücreti Nasıl Yatırılır? Ödemeler Hangi Bankaya Yapılacak?

02.06.2023
A+
A-

2023 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuruları 29 Mayıs 2023 itibariyle başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan açıklama ile başvuruların 5 Haziran 2023 tarihine kadar yapılabileceği ifade edildi. 2023 DGS ‘ye girmek isteyen birçok aday 2023 DGS başvuru ücretinin nasıl yatırılacağını merak ediyor. İnternette en çok arananlar arasında yer alan 2023 DGS ödemeleri hangi bankaya yatırılacak? sorusunu sizler için cevapladık.

2023 DGS Ücreti Nasıl Yatırılır? Ödemeler Hangi Bankaya Yapılacak?

2023 DGS Ücreti Nasıl Yatırılır? Ödemeler Hangi Bankaya Yapılacak?

2023 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuruları 29 Mayıs 2023 itibariyle başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan açıklama ile başvuruların 5 Haziran 2023 tarihine kadar yapılabileceği ifade edildi. 2023 DGS ‘ye girmek isteyen birçok aday 2023 DGS başvuru ücretinin nasıl yatırılacağını merak ediyor. İnternette en çok arananlar arasında yer alan 2023 DGS ödemeleri hangi bankaya yatırılacak? sorusunu sizler için cevapladık.

2023 DGS Sınav Ücreti Ne Kadar?

2023_dgs_basvuru_ucreti_hangi_bankaya

2023 DGS Sınav Ücreti Ne Kadar

Dikey Geçiş Sınavına girecek adayların sınava girmek için yatıracakları ücret ÖSYM tarafından 270 TL olarak belirlendi. Sınav ücretini en geç 6 Haziran 2023 tarihine kadar yatırmanız gerekiyor. Aksi taktirde sınava geç başvuru ücretini yatırarak başvurabilirsiniz. Sınav geç başvuru ücreti ise 405 TL‘dir.

2023 DGS Ücreti Nasıl Yatırılır?

Adaylar, sınav ücretini aşağıda ifade edilen bankalardan birine veya

 • Bankaya gitmeden Online olarak ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır.
 • Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.
 • osym-online-odeme-sinav-ucretiSınav ücreti ödeme işlemleri 6 Haziran 2023 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir. Bankadan ödeme yapacak adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.
 • Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenecektir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır.
 • Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı hâlde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecektir.
 • Bir başvuru merkezinden başvuru yapan adaylar, başvuru merkezine 15,00 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.

dgs-ucreti-nasil-yatirilir-2020-dgs-odemeleri-hangi-bankaya-yapilacak-bankalar

DİKKAT: Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Sivas-Gürün il/ilçesinde ikamet eden veya 6 Şubat 2023 tarihli depremlerde Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Sivas-Gürün il/ilçesinde ikamet etmekte olan adaylardan sınav ve başvuru hizmeti ücreti alınmayacaktır. ÖSYM adayların, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nden adres bilgilerini kontrol edecektir. Adres bilgisi Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nden teyit edilmeyen adayların ücretsiz başvuru yapması sistem tarafından engellenecektir. Bilgilerin gerçeğe uygun olmasından aday sorumludur. Yanlış, yanıltıcı bilgi verdiği tespit edilen adayların, sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecektir.

2023 DGS Sınav Ücretinin Yatırılacağı Bankalar

 • Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir. 
 • Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
 • ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

 

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

 

 • Adayların, sınav ücretini yatırırken banka görevlisine; Dikey Geçiş Sınavının sınav ücretini yatıracağını, T.C. Kimlik Numarasını veya Y.U. Numarasını, ad ve soyadı bilgilerini söylemeleri yeterlidir. Banka şubesinden ödeme yapacak adaylar, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmalıdır.
 • Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden kredi kartı/banka kartı veya internet aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.
 • Sınav ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık yoksa bankadan ayrılmaları, yanlışlık varsa mutlaka bankadan ayrılmadan düzelttirmeleri gerekmektedir.
 • Yurt dışından sınava başvuran adaylar, sınav ücretini ÖSYM’nin internet sayfasında eİŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır.
 • Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz. Ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti alınır.
 • Ek yerleştirme ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır.

 

DGS Başvurusu için ÖSYM merkezleri nerelerde var? Tüm listeyi sizin için hazırladık okumak için tıklayınız.

 

>DGS'ye Dair Tüm Kaynaklar Burda<

DGS Konuları için TIKLAYINIZ

DGS Kaynak Kitap Önerileri için TIKLAYINIZ

DGS Çalışma Programı İndir

DGS Çıkmış Sorular PDF İndir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.