Üniversitelerde İkinci Öğretim Programları Kapatıldı!

10.07.2024
A+
A-

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, yaptığı açıklamada devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını duyurdu

Üniversitelerde İkinci Öğretim Programları Kapatıldı!

Üniversitelerde İkinci Öğretim Programları Kapatıldı! Yeni Dönemde “İstihdama Dönük Programlar” Ön Planda!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, yaptığı açıklamada devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını duyurdu. Özvar, bu kararın gerekçesini ise “Bir taraftan istihdam odaklı yeni programlarla üniversitelerimize ilave kontenjanlar verilirken diğer taraftan da mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek amacıyla piyasa beklentilerinin üzerinde mezuniyete yol açan kontenjanlarda ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve öğretim elemanları sayısı, derslik ve benzeri kapasite dikkate alınarak düşürülme yoluna gidilmiştir.” sözleriyle açıkladı.

Vakıf Üniversitelerinde de Değişiklik Olacak

Devlet üniversitelerinde olduğu gibi vakıf üniversitelerinde de ikinci öğretim programlarının yerine “istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi” sağlanacak. YÖK Başkanı Özvar, vakıf üniversitelerinin de gelecek yıla yönelik planlamalarını bu doğrultuda yapmalarını beklediklerini belirtti.

Adalet Programındaki Uygulamalar Örnek Alınacak

Özvar, devlet üniversitelerine sağlanan kolaylıkların vakıf üniversitelerine de gösterileceğini vurgulayarak “Adalet programında yaptığımız benzer uygulamaları burada da yapacağız. Bu bakımdan herhangi bir kayıp olmayacağını özellikle belirtmek isterim.” dedi.

Bu karar, Türkiye’deki yükseköğretim sisteminde önemli bir değişime işaret ediyor. Yeni dönemde, üniversitelerin istihdama daha fazla katkı sağlaması ve geleceğin ihtiyaç duyacağı mesleklerde nitelikli eleman yetiştirmesi hedefleniyor.

Kaynak:https://www.yok.gov.tr/

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. BeyzaNur dedi ki:

    Peki ne olacak bu gündüz çalışanın hali

  2. Kardelen dedi ki:

    Gündüz çalışıp gece okuyanlar için çok kötü oldu