2020 EKPSS Ne Zaman | EKPSS Kaç Gün Kaldı | Kura Tarihleri

2020 yılı Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) tarihleri ÖSYM başkanlığı tarafından sınav takvimi içerisinde açıklanmıştır. ÖSYM resmi sitesinden yaptığı açıklamada EKPSS sınav tarihi, sınava başvuru tarihi, geç başvuru tarihi,kura başvuru tarihi ve  sınav sonuçlarının açıklanma tarihlerini de yayınlamıştır.

ekpss_tarihi_ne_zaman_kura_tarihleri_basvuru_gec_basvuru

2020 EKPSS Ne Zaman | EKPSS Kaç Gün Kaldı | Kura Tarihleri

2020 yılı Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) tarihleri ÖSYM başkanlığı tarafından sınav takvimi içerisinde açıklanmıştır. ÖSYM resmi sitesinden yaptığı açıklamada EKPSS sınav tarihi, sınava başvuru tarihi, geç başvuru tarihi,kura başvuru tarihi ve  sınav sonuçlarının açıklanma tarihlerini de yayınlamıştır. EKPSS‘ye ortaöğretim, önlisans veya lisans mezunları başvuru yapabilir. Birden fazla mezuniyet durumu olan adayların en üst mezun oldukları eğitim durumu geçerlidir. 

2020 EKPSS Ne Zaman Yapılacak?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (2020-EKPSS), 20 Eylül 2020 tarihinde  uygulanacaktır. Adaylar başvurularını, 24 ocak ile 12 Şubat 2020 tarihleri arasında yapacaklardır. 19 günlük başvuru süresi içerisinde başvuruyu yapamayan adaylar için geç başvuru günü de verilecektir. Geç Başvuru tarihi 11-12 Mart 2020‘de olacaktır. Adaylar sınava başvurularını, elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabilecektir. Sınav sonuçları 27 Mayıs 2020 tarihinde açıklanacak.

2020 EKPSS Geri Sayım Aracı

2020 EKPSS Kuraları Ne Zaman Yapılacak?

EKPSS Kura başvuruları 28 Nisan 2020 ile 12 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu tarihler arasında kuraya başvuru yapamayan adaylar için geç başvuru tarihi ise 3-4 Haziran 2020 şeklinde yayımlandı.

Sınav tarihi20 Eylül 2020
Başvuru tarihleri24 Ocak 2020
12 Şubat 2020
Geç başvuru günü11-12 Mart 2020
Sonuç açıklanma tarihi——
Kura başvuruları ——
Kura geç başvuruları —–

 

 

EKPSS’ye ve Kuraya kimler başvurabilir?

-Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyen ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar ve bununla birlikte kuraya, ilkokul/ortaokul/ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS‘nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir.

EKPSS/kuranın başvurularının başladığı ilk gün itibarıyla, 65 yaşını dolduran engelli adayların başvurusu sistem tarafından kabul edilmeyecektir.

Ayrıca, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesine sahip olanlar, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Eğitim Programı ile İş Okulu Eğitim Programı belgesine sahip olanlar, ortaöğretim düzeyinde 2020-EKPSS’ye başvurabileceklerdir.

Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesine sahip olanlar, 2020- Kura ‘ya başvurabileceklerdir.

EKPSS’ye başvurarak sınava giren adaylar kuraya başvuramayacaktır.

 

EKPSS ve Kura ücreti ne kadar?

2018 yılında, EKPSS ücreti 30 TL, kura ücreti ise 15 TL olarak ÖSYM tarafından belirlenmişti. Bu yıl yapılacak %20’lik zam ile EKPSS ücreti 35-40 TL, kura ücreti ise 20-25TL arasında olması beklenmektedir. Kılavuz yayımlanınca bu ücretler de kesinleşmiş olur.

 

2020 EKPSS Derslere Göre Soru Dağılımları

Genel Yetenek Testi ve Soru Sayısı

1) Türkçe 15 soru

2) Matematik 15 soru

Genel Kültür Testi ve Soru Sayısı

1) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 10 soru

2) Temel Yurttaşlık Bilgisi 6 soru

3) Türk Kültür ve Medeniyetleri 3 soru

4) Türkiye Coğrafyası 5 soru

5) Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konular 6 soru

 

Cevaplama süresi 60 dakika olacak ancak engel gruplarına göre farklı sınav uygulamaları yapılacaktır.

 

ekpss-sinav-suresi_ne_kadar

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
YKS
2020 YKS'ye kaç gün kaldı?

25 Temmuz 2020

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • KYK Yurt Ücreti Alınmayacak Öğrenciler

  KYK Yurt Ücreti Alınmayacak Öğrenciler KYK yurtlarında ücretsiz barınma hakkına sahip öğrenciler kimlerdir? KYK’de nasıl ücretsiz kalınır? Yurt...Devamını Oku

 • KYK Yurt İzni Nereden Alınır? Online İzin Almak

  KYK Yurt İzni Nereden Alınır? Online İzin Almak Kredi ve Yurtlar Kurumunda kalan öğrenciler, yurttan izin almak istedikleri taktirde nereye başvuraca...Devamını Oku

 • Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Hangi Konulara Çalışmalıyım?

  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Hangi Konulara Çalışmalıyım? Yükseköğretim Kurumları sınavına ilk defa girecek adayların merak ettiği sorula...Devamını Oku

 • AÖF Yaz Okulu Ücretleri 2019 | Yaz okulu öğretim ücreti tutarı nedir?

  AÖF Yaz Okulu Ücretleri 2019 | Yaz okulu öğretim ücreti tutarı nedir?   AÖF Yaz Okulu ücretleri; Alınan ders sayısına göre ödenecek ücret tutarl...Devamını Oku

 • İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?

  İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?     Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’ndaki izmihlal kelimes...Devamını Oku

KATEGORİLER