2024 MSÜ Ne Zaman | MSÜ Kaç Gün Kaldı | Başvuru ve Sınav Tarihi

03.01.2024
A+
A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilecek olan 2024 Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sınavı ne zaman? Sınava giren adaylar başvurularını ne zaman yapacak? Birçok aday MSÜ sınavına çalışmak için geriye kaç günü kaldığını merak ediyor. 2024 MSÜ saat kaçta başlayacak? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız tam isabet haberimizin devamında bulabilirsiniz.

2024 MSÜ Ne Zaman | MSÜ Kaç Gün Kaldı | Başvuru ve Sınav Tarihi

2024 MSÜ Ne Zaman | MSÜ Kaç Gün Kaldı | Başvuru ve Sınav Tarihi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilecek olan Milli Savunma Üniversitesi (2024 MSÜ) Sınavı ne zaman? Sınava giren adaylar başvurularını ne zaman yapacak? Birçok aday MSÜ sınavına çalışmak için geriye kaç günü kaldığını merak ediyor. MSÜ saat kaçta başlayacak? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız tam isabet? haberimizin devamında bulabilirsiniz.

2024 MSÜ Ne Zaman Yapılacak?

2024 MSÜ Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı 3 Mart 2024 tarihinde  uygulanacaktır. Adaylar başvurularını, 3 – 30 Ocak 2024 tarihleri arasında yapacaklardır. 27 günlük başvuru süresi içerisinde başvuruyu yapamayan adaylar için geç başvuru günü de verilecektir. MSÜ adayları sınava başvurularını, elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabilecektir. Geç başvuru tarihi ise 7 Şubat 2024 olarak belirlenmiştir. Fakat geç başvuru ücretinin zamlı olacağını unutmayın. Sınav sonuçları 28 Mart 2024 tarihinde açıklanacaktır.

BAŞVURU SÜRESİ3 – 30 Ocak 2024
SINAV TARİHİ3 Mart 2024
SINAV SAATİ VE SÜRESİ 10.15, 165 dakika
SINAV ÜCRETİ130,00 TL (Geçen yıl)
GEÇ BAŞVURU GÜNÜ7 Şubat 2024 (Geç Başvuru Gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, %50 artırımlı olarak aynı gün ödenmelidir.)  
GEÇ BAŞVURU SINAV ÜCRETİ295,00 TL

2024 MSÜ Geri Sayım Aracı

2024 MSÜ Sınav Ücreti Ne Kadar?

ÖSYM’nin yayımlamış olduğu sınav takviminde MSÜ Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına dair sınavın uygulanacağı tarihlerle ilgili bilgileri paylaştı. Ayrıca sınav ücreti de kılavuzda 295 TL (2024 yılı) olarak yer aldı.

 

gerisayım2024 MSÜ Saat Kaçta Başlayacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 3 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan olan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na (MSÜ) girecek adayların dikkat etmesi gereken önemli bir husus olan sınavın başlama saatidir. Adaylar sınav binalarına saat 10.00’a kadar alınmaya devam edilecektir. Ancak saat 10.00’dan sonra sına binalarına adaylar alınmayacak. Bu hususu lütfen unutmayın. ÖSYM sınav binalarının girişine saatli kamera yerleştirmektedir. Bu sebeple hiçbir memur size yardımcı olamayacaktır. Boşuna girmek için uğraşmayın. Gelelim sınav ne zaman başlayacak? MSÜ sınav başlama saati 10.15’tir. Fakat bu saatte içeri aday alınmıyor. Yukarıda sizlere sebebini izah ettik. ÖsymLi’ye tavsiyemiz: sınav binasının önüne en geç 45 dakika önce gidiniz. 

2024 MSÜ Kaç Dakika Sürecek?

3 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan  Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavında adaylara Türkçe dersinden 40, Matematik dersinden 40, Fen Bilimleri dersinden ve Sosyal bilimler dersinden 40 soru olmak üzere toplamda 120 soru yöneltilecektir. Tüm bu soruları çözmek için 165 dakika süre tanınacaktır. Sınavın başlama saati 10.15 olarak alındığında 13.00 itibariyle sınav sona erecektir.

 

ales-nedir-alese nasıl-calısılırMSÜ Sınavı için Gerekli Belgeler Neler?

2024 yılı Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı 3 Mart 2024 tarihinde yapılacak. Adaylar sınav giriş belgelerini ÖSYM AİS üzerinden alabiliyorken, yanlarında başka götürmeleri gereken belge var mı diye merak ediyor. MSÜ Sınavına gidecek adaylar şu belgelerin yanlarında olmasına dikkat etmelidir.

 

1) ÖSYM Aday işlemleri sistemi üzerinden alınmış olan 2024-MSÜ Sınava Giriş  Belgesi:  Sınava girecek adaylar, Sınava Giriş Belgelerinin renkli olarak veya siyah beyaz çıktılarını sınava gelirken yanlarına almaları zorunludur. Sınava Giriş Belgesini sınava girişte yanına almayan adaylar, sınav binasına giremeyecek. Belgenin çıktısını alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da belge üzerinde sizin fotoğrafınızın olmasıdır. Çıktıyı almadan önce resminizin görünürlük durumunu kontrol ediniz.

 

2) Türkiye Cumhuriyeti Kimlik  Kartı, Nüfus Cüzdanı ya da Geçerliliği devam eden Pasaport. Arkadaşlar bu belgelerden birisini kesinlikle yanınızda bulundurunuz zira sürücü belgesi(ehliyet), meslek kimlik kartları vs. başka belgeler ile sınava girişiniz için izin verilmeyecektir. Nüfus cüzdanın geçerlilik tarihini arkasındaki veriliş tarihinden itibaren on yıl süreyle olduğunu unutmayınız. Kimlik üzerindeki resminizin de çok eski olamamasına dikkat ediniz. TC numarası olmayan kimlikler de geçerli değildir. Gelelim özellikle sorduğunuz soruya: Sınava eski kimlik ile girebilir miyim? Yukarıda saymış olduğumuz özellikleri taşıyan tüm yeni ve eski nüfus cüzdanları geçerlidir. 

MSÜ Sınavında Kalem Verilecek mi?

Herhangi bir eşya emanet olarak sınav yapılacak binalara alınmayacağı için adaylar, yukarıda saymış olduğumuz  belgeler haricinde farklı bir eşya, araç gereç vs. yanında bulundurmamalıdır. Sınava girecek adaylara ÖSYM’nin yapılan tüm sınavlarında olduğu gibi araç gereçler (kalem, silgi, peçete, kalemtıraş)  ücretsiz olarak verilmektedir. Son olarak sınava gelirken reklam etiketi sökülmüş şeffaf pet şişe içinde su getirebilirsiniz.

MSÜ Sınavı için Yaş Sınırı Kaç?

Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (1 Ocak 2004 yılı ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (2003 yılı ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Bayan öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından bayan öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2004 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.

UYARI: HERHANGİ BİR ORTAÖĞRETİM KURUMUNDAN 2022 VE 2023 YILLARINDA MEZUN OLMUŞ OLMAK VEYA 2024 YILI MSÜ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN SON TARİHİNE KADAR MEZUN OLACAK OLMAK.

MSÜ Sınav Ücretini Hangi Bankalara Yatırılacak?

Tavsiyem: ÖSYM https://odeme.osym.gov.tr/ödeme yöntemini kullanarak kredi kartınızla veya hesap kartınızla kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

 • Albaraka Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı         
 • Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeleri
 • ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)  
 • Ziraat Bankası’na sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığıyla ücret yatırılabilecek; şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmayacaktır.

2024 MSÜ Taban Puanları (Harp Okulları, Astsubay, MYO)

MSÜ Başvuru Şartları Nelerdir? (Boy-Kilo Şartı)

MSÜ Boy Şartı Var Mı?

MSÜ Sınav Soruları ve Cevapları PDF İNDİR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Memişcan dedi ki:

  Bence MSÜ PUANI 200 veya 200den aşagı olsa daha iyi olur çünkü baya açık var ben hep ASTSUBAY olmak istemiştim vatanım milletimi korumak istemistim

  1. Leyla dedi ki:

   Aynen Memiş, şu an dediklerini dikkate aldılar.

  2. Danyal dedi ki:

   Söylediklerin dikkate alınarak 100 olmuştur.Şimdiden tebrikler