2021 MSÜ Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir?

19.03.2021
6.758
A+
A-

2021 MSÜ kaç net kaç puan eder? 2021 MSÜ kazanmak için kaç net yapmak gerekir? Milli Savunma Üniversitesine kaç netle girilir? Sorularının cevabını bu yazımızda sizler için detaylı bir şekilde yanıtlamaya çalışacağız.

2021 MSÜ Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir?

2021 MSÜ Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir?

2021 MSÜ kaç net kaç puan eder? 2021 MSÜ kazanmak için kaç net yapmak gerekir? Milli Savunma Üniversitesine kaç netle girilir? Sorularının cevabını bu yazımızda sizler için detaylı bir şekilde yanıtlamaya çalışacağız. 2021 YKS çalışmaları devam ederken Milli Savunma Üniversitesine yerleşmek isteyen adayların katıldığı MSÜ sınavı nisan ayında gerçekleştirilecek. Sınav öncesinde hedeflenen puana ve sıralamaya kaç net ile ulaşabileceğini merak eden öğrenciler için bu rehber yazımız faydalı olacaktır.

2021 MSÜ kazanmak için kaç net yapmak gerekir?

Bu konuda aylardan bize çok soru yöneltilmektedir. Bunun cevabını önceden tam olarak bilmek mümkün değildir maalesef. Sizlere MSÜ sınavındaki testlerden kaç net kaç puan eder şeklinde bilgilendirme yapacağız. Ayrıca 2020 MSÜ yerleştirmeleri sonucunda oluşan taban puanlara göre kazanma durumunuz hakkında da tahmini bilgiler vereceğiz.

MSÜ sınavında toplam 73 net yapan aday MSÜ Sayısaldan 341, Sözelden ve Eşit Ağırlıktan 344 puan alırken, toplam 62 net yapan aday ise MSÜ Sayısaldan 303, Sözelden 313 ve Eşit Ağırlıktan 307 puan almaktadır. Aşağıdaki tablolardan detaylı olarak netleri ve puanları inceleyebilirsiniz.

Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve SG Kaç Net İle Kazanılır? [ERKEK ]

Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu sayısal, eşit ağırlık ve sözel puan türüne göre öğrenci alım yapmaktadır. Sözel puan türü ile 2021 yılı itibariyle başlamıştır. 2021 MSÜ Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve SG erkekler için taban puan 276,91 sayısal puan olarak kapatmıştır.

msu-kac-net-kac-puan-eder-erkek-adaylari-kara-harp-okullari-sayisal

 • 2021 MSÜ Kara Harp Okulu erkekler için taban puan 275,41 eşit ağırlık puan olarak kapatmıştır. (Sadece Kara Harp Okuluna eşit ağırlıktan öğrenci alınmaktadır.) 

msu-kac-net-kac-puan-eder-erkek-adaylari-kara-harp-okullari-esit-agirlik- (2)

 

Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve SG Kaç Net İle Kazanılır? [KADIN]

Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu sayısal, eşit ağırlık ve sözel puan türüne göre öğrenci alım yapmaktadır. Sözel puan türü ile 2021 yılı itibariyle başlamıştır. 2021 MSÜ Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve SG kadınlar için taban puan 349,45 sayısal puan olarak kapatmıştır.

msu-kac-net-kac-puan-eder-kadin-adaylari-kara-harp-okullari-sayisal

 • 2021 MSÜ Kara Harp Okulu kadınlar için taban puan 348,28 eşit ağırlık puan olarak kapatmıştır. (Sadece Kara Harp Okuluna eşit ağırlıktan öğrenci alınmaktadır.)

msu-kac-net-kac-puan-eder-kadin-adaylari-kara-harp-okullari-esit-agirlik-

 

Hava Harp Okulunu Kaç Net İle Kazanılır? [ERKEK ]

Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu sayısal puan türüne göre öğrenci alım yapmaktadır. 2021 MSÜ Hava Harp Okulu erkekler için taban puan 326,09 sayısal puan olarak kapatmıştır.

msu-kac-net-kac-puan-eder-hava-harp-okulu-erkek

Hava Harp Okulunu Kaç Net İle Kazanılır? [KADIN]

Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu sayısal puan türüne göre öğrenci alım yapmaktadır. 2021 MSÜ Hava Harp Okulu kadın adaylar için taban puan 357,93 sayısal puan olarak kapatmıştır.

msu-kac-net-kac-puan-eder-hava-harp-okulu-kadin

MSÜ Astsubay Meslek Yüksekokulu Kaç Net İle Kazanılır?

Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksek Okullarına yalnızca erkek adaylar alınmaktadır. Kara, Hava, Deniz, Bando Meslek Yüksekokulu ve Sahil Güvenlik  Yüksek Okulları bulunmaktadır. Bu bölümler iki yıllıktır. Buradan mezun olan adaylar adından da anlaşılacağı üzere astsubay olarak göreve başlamaktadır. Kara, Hava, Deniz, Bando Meslek Yüksekokulu ve Sahil Güvenlik  Yüksek Okulları taban puanları 233,74 sayısal puandır.

msu-kac-net-kac-puan-eder-KMYO-HMYO-DMYO-SG-MYO-BANDO-MYO-Sayisal-puan-turu

 • Kara ve Hava Meslek Yüksekokulu taban puanı ise 256,45 eşit ağırlık puanı olarak kapatmıştır. 

msu-kac-net-kac-puan-eder-KMYO-HMYO-Esit-Agirlik-puan

Bando Meslek Yüksekokulu Kaç Net İle Kazanılır?

Milli Savunma Üniversitesi Bando Meslek Yüksek okulu en yüksek puan türünüz hangisi ise onunla alım yapmaktadır. MSÜ sınavı sonrasında sonuç belgenizdeki en yüksek puan türü ile alıma başvurabilirsiniz. Güzel sanatlar ve konservatuvar mezunları için taban puan 120 olarak belirlenmiştir. Eğer ilk tercihinize Bando MYO yazarsanız taban puanınız 164,027 olarak belirlenmiştir. Bu puanlar için toplamda 25-35 arasında bir net yapmanız yeterli olacaktır.

MSÜ İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

 • MSÜ için TYT ve AYT’ ye girmek zorunlu mu?
  Milli Savunma Üniversitesinde okuyabilmek için Yükseköğretim Kurumları Sınavının oturumlarına katılmak zorunludur. Astsubay MYO tercih edecek adaylar YKS-TYT oturumuna katılmalıdır. TYT’ den en az 150 puan almalıdır. MSÜ Harp Okulunu tercih edecek adaylar YKS-TYT ile YKS-AYT oturumlarına katılmak zorundadır. Ayrıca AYT oturumundan en az 180 taban puan alması gerekir.
 • Aday Yerleştirme İşlemlerinde kullanılan YKS puan türlerine Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) eklenecek midir?
  Aday yerleştirme işlemlerinde YKS puan  türlerinin ortaöğretim başarı puanı eklenmemiş hali (HAM PUAN) kullanılacaktır.
 • Milli Savunma Üniversitesi’nde okuyabilmek için bir önceki yıl almış olduğum YKS-TYT puanımı kullanabilir miyim?
  2020-YKS-TYT puanı 200 ve üzerinde olan adayların, bahse konu puanları geçerlidir. Ancak adaylar MSB ile MSÜ’ nin öğrenci yerleştirme işlemleri için taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdır. 2020-YKS-TYT puanını kullanmak isteyen adayların YKS başvuru sürecinde bu yönde başvuru ve ödeme yapmaları gerekmektedir.
 • 2021-MSÜ ‘‘Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına’’ hangi illerde katılabilirim?
  Adaylar sınav merkezi tercihi olarak kendi adres ilini tercih edebileceklerdir. Bunun dışında bir tercihte bulunulamayacaklardır.
 • Şu anda üniversitede okuyorum MSÜ’ne girmek için tekrar sınava girmeli miyim?
  MSÜ Sınavları yalnızca uygulanacakları yıl için geçerlidirler. Tekrar sınava girmeniz gereklidir.
 • MSÜ’yü başvurup aynı zamanda diğer (Polis Akademisi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi vb.) sınavlara girebilir miyim?
  MSÜ’ye başvuru yapmak diğer sınavlara (Polislik Akademisi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi vb.) girmeye engel teşkil etmemektedir.
 • Vücudunda dövme veya yara izi olan kişiler Askeri Öğrenci olabilir mi?
  Bu konuda ayrıntılı bilgi için TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin tatuaj ve yara izi ile ilgili bölümünü inceleyiniz.

2021 MSÜ Taban Puanları (Harp Okulları, Astsubay, MYO)

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) 2020 Taban Puanları

MSÜ Başvuru Şartları Nelerdir? (Boy-Kilo Şartı) TIKLAYINIZ

MSÜ Boy Şartı Var Mı? (Kadın-Erkek Boy Sınırı)

MSÜ Çıkmış Soruları İndirmek için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Hatip dedi ki:

  Hocam çok merak şimdi ben sözelciyim astsubay olmak istiyorum TM bölümünden 52 tane istiyor ben sozelden fule yakın çözersem mat hiç yapmasam yada kafadan işaretlersem geçerli olur mu

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, MSÜ Eşit Ağırlık puanı şu şeklide hesaplanıyor: EA = Türkçe x 0,35 + Temel Matematik x 0,35 + Fen Bilimleri x 0,10 + Sosyal Bilimler x 0,20 Yani matematik ten yapamadığın kısmı Türkçe ile tamamlayabilirsin. Ayrıca bu yıl kara harp okulu sözelden alım yapacak. Değerlendirebilirsin.

 2. Ferdi dedi ki:

  Milli Savunma Üniversitesi taban puanları ve kaç net kaç puan görselleri için çok teşekkür ederiz aydınlatıcı olmuş Diğer yazılarda kontrol ettim Emek var gerçekten çok sağ olun