2022 MSÜ Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir?

19.12.2021
A+
A-

2022 MSÜ kaç net kaç puan eder? 2022 MSÜ kazanmak için kaç net yapmak gerekir? Milli Savunma Üniversitesine kaç netle girilir? Sorularının cevabını bu yazımızda sizler için detaylı bir şekilde yanıtlamaya çalışacağız.

2022 MSÜ Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir?

2022 MSÜ Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir?

2022 MSÜ kaç net kaç puan eder? 2022 MSÜ kazanmak için kaç net yapmak gerekir? Milli Savunma Üniversitesine kaç netle girilir? Sorularının cevabını bu yazımızda sizler için detaylı bir şekilde yanıtlamaya çalışacağız. 2022 YKS çalışmaları devam ederken Milli Savunma Üniversitesine yerleşmek isteyen adayların katıldığı MSÜ sınavı mart ayında gerçekleştirilecek. Sınav öncesinde hedeflenen puana ve sıralamaya kaç net ile ulaşabileceğini merak eden öğrenciler için bu rehber yazımız faydalı olacaktır.

2022 MSÜ kazanmak için kaç net yapmak gerekir?

Bu konuda aylardan bize çok soru yöneltilmektedir. Bunun cevabını önceden tam olarak bilmek mümkün değildir maalesef. Sizlere MSÜ sınavındaki testlerden kaç net kaç puan eder şeklinde bilgilendirme yapacağız. Ayrıca 2021 MSÜ yerleştirmeleri sonucunda oluşan taban puanlara göre kazanma durumunuz hakkında da tahmini bilgiler vereceğiz.

MSÜ sınavında toplam 75 net yapan aday MSÜ Sayısaldan 355, Sözelden 391 ve Eşit Ağırlıktan 380 puan alırken, toplam 66 net yapan aday ise MSÜ Sayısaldan 334, Sözelden 376 ve Eşit Ağırlıktan 353 puan almaktadır. Aşağıdaki tablolardan detaylı olarak netleri ve puanları inceleyebilirsiniz.

Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve SG Kaç Net İle Kazanılır? [ERKEK ]

Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu sayısal, eşit ağırlık ve sözel puan türüne göre öğrenci alım yapmaktadır. Sözel puan türü ile 2021 yılı itibariyle başlamıştır. 2022 MSÜ Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve SG erkekler için taban puan 310,41 sayısal puan olarak kapatmıştır.

msu-kac-net-kac-puan-eder-erkek-adaylari-kara-harp-okullari-sayisal-1

 • 2022 MSÜ Kara Harp Okulu erkekler için taban puan 309,17 eşit ağırlık puan olarak kapatmıştır.

msu-kac-net-kac-puan-eder-erkek-adaylari-kara-harp-okullari-esit-agirlik-2

 • 2022 MSÜ Kara Harp Okulu erkekler için taban puan 341,06 sözel puan olarak kapatmıştır.

msu-kac-net-kac-puan-eder-erkek-adaylari-kara-harp-okullari-sozel-3

 2021 Yılında İlk Defa Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okuluna Sözel Puandan Alım Yapıldı.

 

Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve SG Kaç Net İle Kazanılır? [KADIN]

Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu sayısal, eşit ağırlık ve sözel puan türüne göre öğrenci alım yapmaktadır. Sözel puan türü ile alın 2021 yılı itibariyle yalnızca erkek adaylar için başlamıştır. 2022 MSÜ Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve SG kadınlar için taban puan 385,14 sayısal puan olarak kapatmıştır.

msu-kac-net-kac-puan-eder-kadin-adaylari-kara-harp-okullari-sayisal

 • 2022 MSÜ Kara Harp Okulu kadınlar için taban puan 374,07 eşit ağırlık puan olarak kapatmıştır. (Kara Harp Okuluna eşit ağırlıktan öğrenci alınmaktadır.)

msu-kac-net-kac-puan-eder-kadinadaylari-kara-harp-okullari-esit-agirlik-

Hava Harp Okulunu Kaç Net İle Kazanılır? [ERKEK ]

Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu sayısal puan türüne göre öğrenci alım yapmaktadır. 2022 MSÜ Hava Harp Okulu erkekler için taban puan 356,62 sayısal puan olarak kapatmıştır.

msu-kac-net-kac-puan-eder-hava-harp-okulu-erkek

Hava Harp Okulunu Kaç Net İle Kazanılır? [KADIN]

Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu sayısal puan türüne göre öğrenci alım yapmaktadır. 2022 MSÜ Hava Harp Okulu kadın adaylar için taban puan 395,9 sayısal puan olarak kapatmıştır.

msu-kac-net-kac-puan-eder-hava-harp-okulu-kadin

MSÜ Astsubay Meslek Yüksekokulu Kaç Net İle Kazanılır?

Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksek Okullarına yalnızca erkek adaylar alınmaktadır. Kara, Hava, Deniz, Bando Meslek Yüksekokulu ve Sahil Güvenlik  Yüksek Okulları bulunmaktadır. Bu bölümler iki yıllıktır. MSÜ genel puanı ile öğrenci kabul etmektedir. Buradan mezun olan adaylar adından da anlaşılacağı üzere astsubay olarak göreve başlamaktadır. Kara, Hava, Deniz, Bando Meslek Yüksekokulu ve Sahil Güvenlik  Yüksek Okulları taban puanları 275 genel puandır.

msu-kac-net-kac-puan-eder-KMYO-HMYO-DMYO-SG-MYO-BANDO-MYO-Sayisal-puan-turu

Bando Meslek Yüksekokulu Kaç Net İle Kazanılır?

Milli Savunma Üniversitesi Bando Meslek Yüksek okulu en yüksek puan türünüz hangisi ise onunla alım yapmaktadır. MSÜ sınavı sonrasında sonuç belgenizdeki en yüksek puan türü ile alıma başvurabilirsiniz. Güzel sanatlar ve konservatuvar mezunları için taban puan 145 olarak belirlenmiştir. Eğer ilk tercihinize Bando MYO yazarsanız taban puanınız 225 olarak belirlenmiştir. Bu puanlar için toplamda 25-35 arasında bir net yapmanız yeterli olacaktır.

MSÜ İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

 • MSÜ için TYT ve AYT’ ye girmek zorunlu mu?
  Milli Savunma Üniversitesinde okuyabilmek için Yükseköğretim Kurumları Sınavının oturumlarına katılmak zorunludur. Astsubay MYO tercih edecek adaylar YKS-TYT oturumuna katılmalıdır. TYT’ den en az 150 puan almalıdır. MSÜ Harp Okulunu tercih edecek adaylar YKS-TYT ile YKS-AYT oturumlarına katılmak zorundadır. Ayrıca AYT oturumundan en az 180 taban puan alması gerekir.
 • Aday Yerleştirme İşlemlerinde kullanılan YKS puan türlerine Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) eklenecek midir?
  Aday yerleştirme işlemlerinde YKS puan  türlerinin ortaöğretim başarı puanı eklenmemiş hali (HAM PUAN) kullanılacaktır.
 • Milli Savunma Üniversitesi’nde okuyabilmek için bir önceki yıl almış olduğum YKS-TYT puanımı kullanabilir miyim?
  2021-YKS-TYT puanı 200 ve üzerinde olan adayların, bahse konu puanları geçerlidir. Ancak adaylar MSB ile MSÜ’ nin öğrenci yerleştirme işlemleri için taban puan belirleyeceğini göz önünde bulundurmalıdır. 2021-YKS-TYT puanını kullanmak isteyen adayların YKS başvuru sürecinde bu yönde başvuru ve ödeme yapmaları gerekmektedir.
 • 2022-MSÜ ‘‘Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına’’ hangi illerde katılabilirim?
  Adaylar sınav merkezi tercihi olarak kendi adres ilini tercih edebileceklerdir. Bunun dışında bir tercihte bulunulamayacaklardır.
 • Şu anda üniversitede okuyorum MSÜ’ne girmek için tekrar sınava girmeli miyim?
  MSÜ Sınavları yalnızca uygulanacakları yıl için geçerlidirler. Tekrar sınava girmeniz gereklidir.
 • MSÜ’yü başvurup aynı zamanda diğer (Polis Akademisi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi vb.) sınavlara girebilir miyim?
  MSÜ’ye başvuru yapmak diğer sınavlara (Polislik Akademisi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi vb.) girmeye engel teşkil etmemektedir.
 • Vücudunda dövme veya yara izi olan kişiler Askeri Öğrenci olabilir mi?
  Bu konuda ayrıntılı bilgi için TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin tatuaj ve yara izi ile ilgili bölümünü inceleyiniz.

2022 MSÜ Taban Puanları (Harp Okulları, Astsubay, MYO)

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) 2021 Taban Puanları

MSÜ Başvuru Şartları Nelerdir? (Boy-Kilo Şartı) TIKLAYINIZ

MSÜ Boy Şartı Var Mı? (Kadın-Erkek Boy Sınırı)

MSÜ Çıkmış Soruları İndirmek için TIKLAYINIZ

En güzel nevresim takımı modelleri Madame Coco 'da sizi bekliyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  Hocam 56 net yaptım Ast Subaylık gelir mi taban puanları değişir mi sizce

 2. Qhmet dedi ki:

  Arkadaşlar ben sayısal okuyorum ama msu de eşit ağırlık puanım subayliga yetiyo ben ms de eşit agirlikla tercih yapsam ama ayt de sayısal çözsem bi sıkıntı olur mu bilen arkadaşlar cevap verirse çok makbule geçer.

 3. büşra dedi ki:

  Merhaba ben KHO istiyorum 55 net yaptım. Önceki yıl kadınlarda 385 puan ile kapatmış fakat anlamadığım noktalar var. Bu 385 puan YKS puanı mı?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Yukarıda yer alan puanlar MSÜ sınavı neticesinde oluşmuş puanlardır.

 4. tpoik dedi ki:

  msü istiyom kaç puan lazım ??

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, yukarıdaki görselleri inceleyiniz.

 5. ayşenur dedi ki:

  neden kadınlara değilde erkeklere kolaylık var? eşit ağırlıkçıyım ve sayısal yapmak zorundayım; hava harp okuluna gidebilmek için? erkeklerin yapabildiğini kadınlar yapamıyor mu da onlara zorlaştırılıyor .d

  1. berk dedi ki:

   Neden kadınlar gününde kadınlara toplu taşıma ücretsizdi (en azından benim şehrimde)? Kadınlar toplu taşımaya binebiliyorsa erkekler binemiyor mu :DD

  2. Toprak dedi ki:

   Alım daha az o yüzden daha nitelikliler alınıyor

 6. YüzbaşıSteve dedi ki:

  Bayan alımı astsubaylıkta yoktur.

 7. Emine dedi ki:

  Merhaba ben astsubay olmak istiyorum.msü sınavına gireceğim ama bayan alımı varmı varsa eğer kaç net yapmam gerekiyo

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Emine, Bayan adaylar yalnızca Harp Okullarına başvurabilir.

  2. Kağan tpl dedi ki:

   Ben güzel sanatlar lisesinden çıkışlıyım taban puan 145 diyor tahminen kaç net, siz 25 35 arası demişsiniz ama bu anadolu lisesi çıkışlı olanlar için değilmi. Güzel sanatlaeınki nasıl oluyor?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Lise ayrımı için kılavuzu incelemenizi öneririm.

 8. ahmet dedi ki:

  Merhaba benim bu sene sayısal puanım 325 genel puan 340 hho yazmayı düşünüyodum da bu bilgiler kesin mi yani boşa mı yazmış olucam

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, bu bilgiler 2020 MSÜ sonucunda oluşan istatistikler baz alınarak oluşturulmuştur.

 9. Hatip dedi ki:

  Hocam çok merak şimdi ben sözelciyim astsubay olmak istiyorum TM bölümünden 52 tane istiyor ben sozelden fule yakın çözersem mat hiç yapmasam yada kafadan işaretlersem geçerli olur mu

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, MSÜ Eşit Ağırlık puanı şu şeklide hesaplanıyor: EA = Türkçe x 0,35 + Temel Matematik x 0,35 + Fen Bilimleri x 0,10 + Sosyal Bilimler x 0,20 Yani matematik ten yapamadığın kısmı Türkçe ile tamamlayabilirsin. Ayrıca bu yıl kara harp okulu sözelden alım yapacak. Değerlendirebilirsin.

   1. Turan dedi ki:

    2022 yılı astsubay alımları eşit ağırlıkmı sözel üzerinden mi değerlendirilcek

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     MSÜ genel puanı ile alım yapılacaktır.

 10. Ferdi dedi ki:

  Milli Savunma Üniversitesi taban puanları ve kaç net kaç puan görselleri için çok teşekkür ederiz aydınlatıcı olmuş Diğer yazılarda kontrol ettim Emek var gerçekten çok sağ olun

  1. Ahmetcan dedi ki:

   Merhabalar ben sözelci olarak hava harp okuluna girmek istesem matematik yapmadan diğer konularla tamamlayabilir miyim.

   1. Kağan dedi ki:

    Hava harp sayısaldan alım yapıyor sadece sözel yaparak gidemezsin sayısal puanın baz alınıyor.