2020 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaz Okulu Tarihleri

08.07.2020
A+
A-

2019-2020 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2020 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaz Okulu Tarihleri

2020 Yılı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu, Akademik Takvim

2019-2020 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

 

2020 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaz Okulu Takvimi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından yayımlanan 2020 yaz okulu takvimine göre yaz okulu kayıtları 15 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yaz okuluna kaydını yaptıran öğrenciler için Yaz Okulu dersleri 13 Temmuz 2020 tarihinde başlayacak. Yaz okulu dersleri sonrası uygulanacak sınavlar ise 22-26 Ağustos 2020 tarihlerin olacaktır.

 

Yaz Okulu Başlamasına Kalan Süre- Geri Sayım

2020 Yılı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaz Okulu Akademik Takvimi

 

Yaz Okulunda Açılacak Derslerin Web de İlan edilmesi15 Haziran 2020
Birim Yönetim Kurullarınca Belirlenen Denk Derslerin WEB de İlan Edilmesi*22 Haziran 2020 
Misafir Öğrenci Başvuruları24-29 Haziran 2020
Yaz okulu öğrencilerinin WEB de ön kayıtları, ücret yatırmaları ve ders kayıtları30 Haziran-06 Temmuz 2020
Yaz Okulunda kontenjan nedeniyle açılamayan derslerin ilanı07 Temmuz 2020
YAZ OKULU BAŞLANGICI13 Temmuz 2020
Ücret yatıran öğrencilerin otomasyon üzerinden kesin kayıtları. Açılamayacak derslere kayıt olan öğrencilerin bir başka derse kayıt yaptırması veya ücretlerinin iade başvuruları ***15-18 Eylül 2020 
Ara Sınavlar**04-08 Ağustos 2020
YAZ OKULU BİTİŞİ21 Ağustos 2020
Yaz Okulu sonu sınavları22-26 Ağustos 2020
Yaz okulu sınav sonuçlarının internetten girilmesinin son günü31 Ağustos 2020

 

*OMÜ Öğrencisinin kayıtlı olduğu birimde açılmayıp, üniversite içindeki başka bir birimden alabileceği dersleri ifade eder.

Başka Üniversitede yaz okulu almak isteyenler dikkat! (OMÜ yaz okulunda açılmayan derslerin diğer yükseköğretim kurumlarının yaz okulundan ders alınabilmesi için, yaz öğretiminin verildiği üniversitenin ilgili bölümüne ait örgün öğretim taban puanının, öğrencinin kayıtlı olduğu bölümün ÖSYM taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir. Taban puan karşılaştırmasında son yılın taban puanları dikkate alınır.)

** Ara sınavlar ders saatlerinde yapılacaktır.

***Yaz okulu ücret iade başvuru formu FORMLAR sayfasında yer almaktadır.

Covid-19 salgını sebebiyle 2019-
2020 eğitim-öğretim yılında uzaktan eğitim yoluyla yaz okulunda ders açılabilecektir. Yaz okulunda ders alma ve diğer hususlar OMÜ Yaz Okulu Eğitim-Öğretim Yönergesinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda yürütülecektir. Yaz okulunda alttan dersi olan bütün öğrencilerimiz ile GANO’su 3,40 ve üzeri olup üstten ders almak isteyen öğrenciler ders alabilecektir. Bütünlemenin kaldırıldığı birimlerde sadece pandemi süreci ile sınırlı olmak üzere 2019-2020 bahar yarıyılı dersleri için (Değişik cümle 28/04/2020-130) 27 Mayıs- 5 Haziran 2020 tarihleri arasında, 2019-2020 güz yarıyılı dersleri için 8-19 Haziran 2020 tarihleri arasında bütünleme sınavı yapılacaktır.

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaz Okulu Açılacak Dersler

 

Çevre Mühendisliği Açılacak Dersler 2019 – 2020 Yaz Okulunda Açılması Planlanan Dersler

 

Bütünleme Uygulayan Birimlerde Açılacak Dersler

 

Bütünleme Uygulamayan Birimlerde Açılacak Dersler

 

Yaz Okulunda Açılacak Ders Denklikleri Hakkında Duyuru

 

2019-2020 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI YAZ OKULU UYGULAMASINA AİT AÇIKLAMALAR

Yaz okulu ders kayıt, ders ekleme/çıkartma ve ücret ödeme işlemleri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaz Okulu Yönergesi, yaz okulu uygulamasına ait açıklamalar doğrultusunda ve yaz okulu akademik takvimde belirtilen tarih aralıklarında gerçekleştirilmek zorundadır. İlgili hükümlere aykırı işlem yapan veya yaptığı tespit edilen öğrencinin yaz okulu ile ilişiği kesilir.

Misafir Öğrenci Başvuruları;

 • Üniversitemiz yaz okulundan ders almak isteyen misafir öğrencilerin herhangi bir belge sunmalarına gerek
 • Başka bir Yükseköğretim Kurumu öğrencisi olup, Üniversitemiz yaz okulundan ders almak isteyen öğrenciler 24-29 Haziran 2020 tarihleri arasında http://basvuru.omu.edu.tr/yazdonemi/ adresinden ÖN BAŞVURU yapacaklardır. Yapılan ön başvurular sonrasında misafir öğrencilerimiz Üniversitemiz Öğrenci Bilgi Yönetim Sistemine aktarılacaktır. Aktarım sonrasında artık Üniversitemiz sisteminde kayıtlı aktif öğrenci statüsü kazanılmış olunacaktır.
 • 29 – 30 Haziran 2020 tarihlerinde misafir öğrencilerimizin, https://ubs.omu.edu.tr/ web sayfasından Şifre oluşturma işlemini yapmaları gerekmektedir. (Şifre oluşturmak için web sayfasında “ İlk şifrenizi oluşturmak için tıklayınız. ” linkine tıklayarak 5 dakika için geçerli olan geçici şifrelerini oluşturmaları ve bu süre içerisinde ekranda yazan “ Kullanıcı Adı ” ve geçici şifre ile giriş yaparak şifrelerini değiştirmeleri gerekmektedir. OMÜ de kayıtlı öğrenciler, mevcut kullanıcı adları ve şifreleri ile sisteme giriş yapabileceklerinden ilave işlem yapmalarına gerek
 • Ön kayıt ve ücret ödeme: Yaz okulu derslerini 30 Haziran – 6 Temmuz 2020 tarihleri arasında seçtikten (ön kayıt işleminden) sonra, kayıt ekranında yatıracak olduğunuz ücret görülecektir. Belirlenen ücretin, 6 Temmuz 2020 tarihi saat 17.00’ye kadar HALK BANKASI Şube veya ATM’lerine yatırılması gerekmektedir. Yaz okulunda açılan dersleri, alttan dersi olan bütün öğrencilerimiz ile GANO’su 3,40 ve üzeri olup üstten ders almak isteyen öğrenciler

 

3-Kesin kayıt işlemleri; Banka ödemesini gerçekleştiren öğrenciler Kullanıcı adı ve şifreleri ile www.ubs.omu.edu.tr adresinden öğrenci  otomasyon sistemine giriş yapıp kesin kayıt işlemini yapmaları gerekmektedir.

 

 • Kayıt Silme: Ücretini yatırarak yaz okulunda açılan derse kesin kayıt yapan öğrenciler kaydını iptal edemez ve asgari kontenjan sebebiyle açılmayan dersler dışında kesin kayıt yaptırdığı dersler için ücret iade talebinde
 • Açılmayan dersler için ücret iade işlemleri: Kontenjan nedeni ile bir dersin açılmaması durumunda, öğrenciler yaz okulu kapsamında ilan edilerek açılan bir başka dersi 15-18 Temmuz 2020 tarihleri arasında tercih edebilir veya ücret iade talebinde bulunabilir. Kontenjan nedeni ile açılmayan dersin yerine bir başka dersin seçilmesi durumunda herhangi bir ücret farkı oluşursa ilave tutarı bankaya ödemek durumundadır. Asgari öğrenci sayısı sağlanamadığı için açılamayan derslerin ücretleri, iade talebinde bulunulması halinde öğrencinin kendisine ait Banka Hesap ve IBAN numarasına iade edilecektir. Ücret iadeleri, ders kayıt işlemlerinin kesinleşmesinden sonraki 30 gün içerisinde yapılmaya başlanılacaktır. Ücret iade başvuru formuna Ücret İade Formu linkini kullanarak ulaşabilirsiniz.
 • Öğrenci Sayısı: Yaz okulunda bir dersin açılabilmesi için en az 20 öğrencinin kesin kayıt yapması gerekmektedir. Yaz okulunda açılan derslerde OMÜ öğrencisi ve misafir öğrenciler için ayrı ayrı kontenjan uygulaması bulunmaktadır.
 • Ön Koşullu Ders: OMÜ öğrencisi ön koşullu bir dersi yaz okulunda alabilmesi için ön koşul dersini başarmış olması
 • Hazırlık Öğrencileri: Yabancı dil hazırlık sınıfını bitirmiş, dil yeterliğini kanıtlamış ve derslere başlamamış olan OMÜ öğrencisi; bölüm/program başkanlığı tarafından uygun görülmesi ve birim kurulunun onayı üzerine, bölüm/program başkanlığınca belirlenmiş olan derslerden en fazla iki dersi alabilir. OMÜ İlahiyat Fakültesi hazırlık sınıfı öğrencisi de bu kapsamda değerlendirilir.
 • Maksimum Ders Sayısı: OMÜ öğrencisi üniversitemiz yaz okulunda veya diğer yükseköğretim kurumlarının yaz okullarında, 13 ulusal krediyi aşmamak üzere en çok beş ders veya dersin kredisinin 13’ten fazla olması durumunda en fazla bir ders alabilir. Çift Anadal/Yandal öğrencileri ilave olarak 6 ulusal kredilik Çift Anadal/Yandal derslerinden
 • Süre: Yaz okulu eğitiminin süresi ara sınavlar da dâhil olmak üzere en az 35 eğitim-öğretim günüdür. Yaz okulunda cumartesi günleri de eğitim öğretime dâhildir. Bu süreye yaz okulu sonu sınavları dâhil değildir. Yaz okulu sonu sınavı yaz okulu öğretiminin tamamladığı süreyi izleyen hafta içinde yapılır.

Başka Yükseköğretim Kurumundan Ders Alma:

 • Diğer yükseköğretim kurumlarının yaz okulundan ders alınabilmesi için, yaz öğretiminin verildiği üniversitenin ilgili bölümüne ait örgün öğretim taban puanın, öğrencinin kayıtlı olduğu bölümün ÖSYM taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir. Taban puan karşılaştırmasında son yılın taban puanları dikkate alınır.
 • Öğrenci Diğer Yükseköğretim Kurumlarından Yaz Okulu Ders Alma Başvuru Formunu farklı üniversiteden alınacak dersin içerik, dil, kredi ve ders saatini, yaz okulu akademik takvimini içeren resmi belgelerle birlikte önceden kendi birimine teslim
 • Ulusal ve AKTS kredilerinin eşit olması şartı aranmaksızın ders içeriğinin uyumu/yeterliliği incelenerek, ders içeriğinin %80’in üzerinde uyumlu/yeterli olması durumunda eşdeğer kabul edilir, bölüm başkanlığının ve birim yönetim kurulunun onayı ile öğrenci diğer yükseköğretim kurumlarının Yaz Okulundan ders alabilir.
 • Tek Ders Sınavı: Yaz okuluna ait tek ders sınav uygulaması bulunmamaktadır. Yaz okulu sonunda mezuniyeti için tek dersi kalan üniversitemiz öğrencileri, Ondokuz Mayıs Üniversitesi 2019- 2020 eğitim öğretim yılı akademik takviminde tek ders sınav başvuru tarihi olarak ilan edilmiş olan 23 Eylül 2020 tarihine kadar tek ders sınavı başvurusu yapabileceklerdir. Öğrencinin tek ders sınavına girebilmesi için o derse ait devam şartını yerine getirmiş olması
 • Derslere Devam Durumu: Covid-19 salgını sebebiyle yaz okulu dersleri uzaktan eğitim yoluyla yapılacaktır. Yaz okulu öğrencilerinin derslere devamı konusunda OMÜ Önlisans ve Lisans Eğitim Öğretim Yönetmeliğinin “derslere devam” hükümleri uygulanacaktır. Sanal sınıfta senkron ve asenkron olarak verilen derslere katılmak, paylaşılan eğitim öğretim materyallerini takip etmek, sanal sınıfta gerçekleştirilen ölçme değerlendirme etkinliklerine (ödev, proje, dosya hazırlığı vb.) ve sınavlara katılmak öğrencinin sorumluluğundadır. Yaz okulunda devam zorunluluğu yerine getirilen, ancak başarısız olunan dersler için öğrencilere normal eğitim öğretim döneminde devamdan muafiyet verilmez.
 • Not Giriş İşlemleri: Sınavlara ait notlar ilgili öğretim elemanı tarafından otomasyon sistemine girilecek ve misafir olanlar dâhil tüm öğrenciler notlarını otomasyon sisteminden öğreneceklerdir.
 • Misafir Öğrenci Transkript Gönderme: Misafir öğrenci transkripti, notların kesinleşmesi için yaz okulu akademik takviminde ilan edilen tarihten itibaren 1 hafta sonra öğrencinin başvuru esnasında belirttiği Yükseköğretim Kurumuna Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından posta yolu ile gönderilir. Misafir öğrenci OMÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına bireysel olarak başvurması durumunda da transkriptini alabilecektir.

yeni-gif

Yaz Okulunda Yeterli Kontenjana Ulaşamadığı İçin Açılamayan Dersler Hakkında Duyuru

Yaz Okulu Açılmayan Dersler

Yaz Okulunda yeterli kontenjana ulaşamadığı için açılamayan dersleri seçen öğrenciler, yaz okulu kapsamında ilan edilerek açılan bir başka dersi 07-18 Temmuz 2020 tarihleri arasında tercih edebilir veya ücret iade talebinde bulunabilirler.

Kontenjan nedeni ile açılmayan dersin yerine bir başka dersi seçen öğrencilerimizin;

 • Herhangi bir ücret farkı oluşursa ilave tutarı bankaya ödemeleri,
 • “Seçimlerimi Kaydet” ve devamında “Kesin Kayıt” işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

Asgari öğrenci sayısı sağlanamadığı için açılamayan derslerin ücretleri, iade talebinde bulunulması halinde öğrencinin kendisine ait Banka Hesap ve IBAN numarasına iade edilecektir. Ücret iadeleri, ders kayıt işlemlerinin kesinleşmesinden sonraki 30 gün içerisinde yapılmaya başlanacaktır. Ücret iade başvuru formuna Ücret İade Formu linkini kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

Açılan Diğer Yaz Okulları İçin Tıklayınız

En güzel nevresim takımı modelleri Madame Coco 'da sizi bekliyor.
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Melike dedi ki:

  Bu eski tarih mi 2021 de açılmayacak mi

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Sayda henüz güncel değil. Yeni duyuruyu bekliyorum.