2021 YKS Sınavı Zor mu Kolay Mı Olacak?

22.08.2020
A+
A-

Lise eğitiminin sonuna gelen, lise eğitimini tamamlamış ya da lise mezunu olup üniversite okumak isteyen kişilerin girdiği sınavların tamamına YKS denir. Bu sınavın açılımı ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı şeklindedir. Üniversite sınav sistemi, her yıl farklı sorular ile öğrencilerin üniversite kazanmalarını test eden bir sınav sistemidir.

2021 YKS Sınavı Zor mu Kolay Mı Olacak?

2021 YKS Sınavı Zor mu Kolay Mı Olacak?

Lise eğitiminin sonuna gelen, lise eğitimini tamamlamış ya da lise mezunu olup üniversite okumak isteyen kişilerin girdiği sınavların tamamına YKS denir. Bu sınavın açılımı ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı şeklindedir. Üniversite sınav sistemi, her yıl farklı sorular ile öğrencilerin üniversite kazanmalarını test eden bir sınav sistemidir. Üniversite sınavına hazırlanan herkesin merak ettiği hatta sıkça kafasını kurcalayan bir soru olan ve bu yıl sınava gireceklerinde aklında bulunan bu soru 2021 yks sınavı zor mu kolay mı olacak? Bu soru tüm sınava hazırlanan üniversite adaylarının aklında yer eden bir soru olmakla beraber birtakım tahminlere dayalı olsa bile net bir cevabı yoktur. Ancak üniversite sınavlarından önce yapılan bazı sınavlar YKS soruları hakkında bilgi verebiliyor.

YKS Sınavı Kaç Aşamalıdır?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani üniversiteye giriş sınavları TYT, AYT ve YDS olmak üzere 3 farklı oturumdan oluşuyor. TYT sınavı temel yeterliklerin ölçüldüğü bir sınav olmakla beraber bu sınavda baraj puan uygulaması yapılmakta olup bu puanı aşan kişiler diğer sınavlara girmeye hak kazanırlar. AYT ise sınava giren kişilerin almış olduğu alanla ilgili bilgilerinin ölçüldüğü alandır. Bu sınavın yabancı dil bölümü öğrencileri için uygulanan hali ise YDS olarak adlandırılıyor. Sınava giren öğrenciler bu alanlardan istedikleri sınava girebilir ve istediği bölüme yerleşebilir.

MSÜ ile YKS Soruları Arasında Benzerlik Olur Mu?

Genellikle sorular birbiriyle bağlantılı ya da ilişkili olabiliyor. Milli Savunma Üniversitesi sınavı olan MSÜ, YKS sorularıyla benzer nitelikte olduğundan üniversite sınavına hazırlanan herkes mutlaka MSÜ sınavının sorularını çözmeli ve eksiklerini kapatmalıdır. Ayrıca bu sınavda sorulan soruların genel olarak TYT ile benzerlik gösterdiği aşikar olduğu için eğer MSÜ sınav soruları size kolay geliyorsa diğer sınavlarda sizin için aynı nitelikte olacaktır. Ancak bu sınavda gerek süre gerekse soru tarzı bakımından zorlanıyorsanız henüz zaman varken daha sıkı ve planlı çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca bu iki sınav arasında genellikle benzerlik olsa bile bu durum net olmadığı için YKS sorularının niteliği hakkında net bir durum söz konusu değildir.

YKS Hakkında Tavsiyeler

Öncelikle bu sınava hazırlanan ve üniversiteye gitmek isteyen kişiler sınava verimli çalışmalıdır. Ancak sınavı hayatınızın odak noktası yaparak gereksiz bir strese girmeyin. Evet stresli olmanız oldukça normal bir durum olsa bile abartılı olması durumunda sınavı ve çalışmanızı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca mutlaka çıkmış soruları önceden çözün ve süre tutarak çözmeye özen göstermelisiniz.

 

YKS Konuları ve Soru Sayıları

 

YKS'ye Hazırlananlar Kesin Bakmalı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.