2021 YKS Başvuru Ücreti Ne Kadar? Hangi Bankaya Yatırılacak?

04.02.2021
5.601
A+
A-

ÖSYM tarafından 2021 sınav takvimi yayınlandı. YKS’ ye girecek adaylar sınav başvurularının ne zaman başlayacağını ve 2021 YKS başvuru ücretinin ne kadar olduğunu merak ediyor. TYT-AYT-YDT ne zaman yapılacak ve ne kadar ücret ödenecek? Sınav ücretleri hangi bankaya yatırılacak? Tüm bu soruların cevabı haberimizin devamında.

2021 YKS Başvuru Ücreti Ne Kadar? Hangi Bankaya Yatırılacak?

2021 YKS Başvuru Ücreti Ne Kadar? Hangi Bankaya Yatırılacak?

ÖSYM tarafından 2021 sınav takvimi yayınlandı. YKS‘ ye girecek adaylar sınav başvurularının ne zaman başlayacağını ve 2021 YKS başvuru ücretinin ne kadar olduğunu merak ediyor. TYT-AYT-YDT ne zaman yapılacak ve ne kadar ücret ödenecek? Sınav ücretleri hangi bankaya yatırılacak? Tüm bu soruların cevabı haberimizin devamında.

2021 TYT Sınav Tarihi (Alan Yeterlilik Testi)

Sınav tarihi26 Haziran 2021
Başvuru tarihleri04 Şubat 2021
2 Ma
rt 2021
Geç başvuru günü17-18 Mart 2021
Sonuç açıklanma tarihi04 Ağustos 2021
Başvuru Ücreti90 TL

 

2021 AYT Sınav Tarihi (Alan Yeterlilik Testi)

Sınav tarihi27 Haziran 2021
Başvuru tarihleri04 Şubat 2021
2 Mart 2021
Geç başvuru günü17-18 Mart 2021
Sonuç açıklanma tarihi04 Ağustos 2021
Başvuru Ücreti 90 TL


2021 YDT Sınav Tarihi (Yabancı Dil Testi)

Sınav tarihi27 Haziran 2021
Başvuru tarihleri04 Şubat 2021
2 Mart 2021
Geç başvuru günü17-18 Mart 2021
Sonuç açıklanma tarihi04 Ağustos 2021
Başvuru Ücreti90 TL

Geç Başvuru Günü Sınav Ücretleri (TYT/AYT/YDT Her Biri İçin) : 135,00 TL (Geç Başvuru Günlerinde yapılan başvurularda sınav ücreti, %50 artırımlı olarak 17-18 Mart 2021 tarihlerinde ödenecektir. Sınav ücreti Geç Başvuru Günlerinde ödenmelidir.)

 

YKS BAŞVURU ÜCRETİ HANGİ BANKAYA YATACAK?

Adayların sınav ücretini yatırırken banka görevlisine, YKS’ye başvuru yaparken bildirdiği T.C. Kimlik Numarasını, adı, soyadını ve girecekleri sınavın adını vermeleri yeterlidir. Ücret, internet aracılığıyla da yatırılabilir. Banka şubesinden ödeme yapacak adaylar, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmalıdır. Sınav ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık yoksa bankadan ayrılmaları, yanlışlık varsa mutlaka düzelttirerek bankadan ayrılmaları gerekmektedir.

* Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebilecektir.

* Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)dgshangibankalarayatıralcak

 

* Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

 

* Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

 

* Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç )

 

* Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı

 

* Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

 

* Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

 

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’ de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartıyla da yatırılabilecektir.

 

YKS SINAV ÜCRETLERİ NASIL YATIRILACAKTIR?

2021-YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’ de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır. Adaylar sınav ücreti olarak;

  • Sadece TYT’ye girecek adaylar 90,00 TL,
  • TYT ile birlikte AYT veya YDT’ den herhangi birine girmek isteyen adaylar 180,00 TL,
  • TYT, AYT ve YDT’ nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 270,00 TL yatıracaklardır.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekmektedir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabileceklerdir.

 

Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 3 Mart 2021 tarihinde mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’ de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 3 Mart 2020 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Bankadan ödeme yapacak adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

 

Yurt dışından başvuru yapacak adaylar aynı ücretleri, belirtilen sürelerde ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’ de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaktır.

 

 

4 Şubat-2 Mart 2021 tarihleri arasında 2021-YKS başvurusunu yapmayan adaylar, geç başvuru gününde (17-18 Mart 2021) 2021-YKS başvurularını yapabileceklerdir. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, geç başvurunun yapıldığı gün (17-18 Mart 2021) ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’ de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenmelidir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır.

 

DİKKAT: Başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücreti yatırılmalıdır. Başvuru bilgilerinin sisteme girişi yapıldığı halde sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bina/salon atamaları yapılmayacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecektir (Aday Başvuru Formunun ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU bilgi alanındaki seçeneklerden herhangi birini işaretleyen ve bu bilgisi ilgili kurumlar tarafından onaylanan adaylar hariç).

 

2020-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adaylardan, 2021-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden bu puanını 2021-YKS yerleştirmelerinde kullanmak isteyenlerin, 2021-YKS başvurularını başvuru süresi içinde yapmaları ve başvuru ücretini yatırmaları zorunludur.(25 TL) Başvuru yapmayan veya başvuru yaptığı hâlde başvuru ücretini yatırmayan adayların 2020-TYT sınav puanları ve sıralamaları, 2021-YKS ve buna dayalı değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinin hiçbir aşamasında kullanılmayacaktır.

TYT Puanı seneye de kullanılabilir mi?

TYT Puanı Bir Sonraki Sene Kullanma | Sorular ve Cevaplar

TYT Sınav puanım ikinci yıl nasıl hesaplanacak?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.