2024 MEB EKYS Başvuru Şartları Neler? Kimler Başvurabilir?

18.08.2023
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında müdür yardımcısı olarak görev almak isteyen öğretmeler 2024 EKYS sınavına girerek başvuru yapabiliyor. Peki “EKYS’ ye kimler girebilir?” “2024 EKYS şartları nelerdir?” bu soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2024 MEB EKYS Başvuru Şartları Neler? Kimler Başvurabilir?

2024 MEB EKYS Başvuru Şartları Neler? Kimler Başvurabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında müdür yardımcısı olarak görev almak isteyen öğretmeler EKYS sınavına girerek başvuru yapabiliyor. Peki “EKYS’ ye kimler girebilir?” “EKYS şartları nelerdir?” bu soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz. Yazımız 5 Şubat 2021 tarihli yönetmeliğe göre tekrar düzenlenmiştir.

Müdür ve müdür yardımcılığına ilk defa görevlendirilecekler için yazılı sınava Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 5, 6 ve 7’nci maddelerinde belirtilen genel ve özel şartları taşıyan adaylar başvuruda bulunabilecektir.

EKYS Başvuru Şartları 2024

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 7’nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde; Adaylık dâhil en az iki yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak,” hükmü yer almaktadır.

Bu sürenin hesaplanmasında; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B Maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmenlik, asker öğretmenlik, yıllık izin, hastalık izni ve aylıksız izinde geçen sürelerin tamamı değerlendirilecektir. Sürenin hesabında; yazılı sınava başvuru tarihinin son günü olan ilgili tarih esas alınacaktır.(10 Şubat 2022) Son başvuru tarihi itibariyle öğretmenlikte 2 yılını dolduran adaylar sınava girebilecektir.

EKYS Çalışma Notları İndir

EKYS Youtube Kanal ve Kaynak Önerileri için TIKLAYINIZ

Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sözlü Sınav Konuları& EK-3 Formu

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar

MADDE 5 – (1) Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki genel şartlar aranır:

 • a) Yükseköğretim mezunu olmak.
 • b) Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapıyor olmak.
 • c) Eğitim Yönetimi Sertifikasına sahip olmak. (Detaylı bilgi için Tıklayınız) 05.05.2021 Değişikliği

 • ç) Yöneticiliğe ilk defa görevlendirilecekler bakımından bu Yönetmelikte belirtilen sınavlarda başarılı olmak. (Yazılı, Sözlü ve Ek puanlara göre)05.05.2021 Değişikliği

 • d) Görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak.

 • e) Yazılı sınav başvurusunun son günü itibarıyla son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak.

 • f) Zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirilecekler bakımından, ilgili mevzuatına göre zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış, erteletmiş ya da bu yükümlülükten muaf tutulmuş olmak.

 • (2) Bazı alan öğretmenleri ya da tüm öğretmenleri yazılı sınav/değerlendirme/uygulama sınavı sonucuna göre atanan eğitim kurumlarının yöneticiliklerine görevlendirileceklerde, bu eğitim kurumlarına daha önce aynı süreçlerden geçerek öğretmen olarak atanmış olma şartı aranmaz.

Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar

MADDE 6 – (1) Müdür olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

 • a) Müdür olarak görev yapmış olmak.
 • b) Kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ayrı ayrı veya toplam en az bir yıl görev yapmış olmak.
 • c) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında asaleten görev yapmış olmak.
 • (2) Müdür olarak görevlendirileceklerde ayrıca;
 • a) Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarına müdür olarak görevlendirileceklerde, atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmenleri kapsamında olmak,
 • b) İmam hatip liselerine müdür olarak görevlendirileceklerde, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri öğretmeni olmak,
 • c) Özel eğitim kurumlarına müdür olarak görevlendirileceklerde; bilim ve sanat merkezleri için bilim sanat merkezinde kadrolu olarak görev yapmış olmak, rehberlik ve araştırma merkezleri bakımından Rehberlik, diğer özel eğitim kurumları bakımından Özel Eğitim öğretmeni olmak,
 • ç) Fen liselerine müdür olarak görevlendirileceklerde Matematik, Fizik, Kimya veya Biyoloji öğretmeni olmak,
 • d) Sosyal bilimler liselerine müdür olarak görevlendirileceklerde Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji veya yabancı dil öğretmeni olmak,
 • e) Güzel sanatlar liselerine müdür olarak görevlendirileceklerde Görsel Sanatlar/Resim veya Müzik öğretmeni olmak,
 • f) Spor liselerine müdür olarak görevlendirileceklerde Beden Eğitimi öğretmeni olmak, şartları aranır.
 • (3) İkinci fıkrada belirtilen niteliklerde aday bulunmaması hâlinde, diğer alan öğretmenlerinden de görevlendirme yapılabilir.

Müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar

MADDE 7 – (1) Müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

 • a) Müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olmak.
 • b) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.
 • c) Adaylık dâhil en az iki yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak.

 

Müdür olarak ilk defa görevlendirmede esas alınacak değerlendirme:

MADDE 27 – (1) Sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür olarak ilk defa görevlendirilmek üzere başvuruda bulunanların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının %50’si, değerlendirme sonucu alınan puanın %30’u ve sözlü sınav sonucu alınan puanının %20’si dikkate alınarak belirlenir. Görevlendirmeye esas puanlar, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren bir sonraki yazılı sınav başvuru tarihinin ilk gününe kadar geçerlidir.

Sınav puanının %50 + EK puanın %30  +  Sözlü sınav puanının %20

Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak ilk defa görevlendirmede esas alınacak değerlendirme:

MADDE 28 – (1) Sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak ilk defa görevlendirilmek üzere başvuruda bulunanların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının %50’si, değerlendirme sonucu alınan puanın %30’u ve sözlü sınav sonucu alınan puanının %20’si dikkate alınarak belirlenir. Görevlendirmeye esas puanlar, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren bir sonraki yazılı sınav başvuru tarihinin ilk gününe kadar geçerlidir.

Tavsiye Yazılarımız

EKYS Çalışma Notları İndir

2024 EKYS Konuları ve Soru Dağılımları için TIKLAYINIZ

MEB EKYS örnek soruları PDF İndir (ÖSYM)

2024 MEB EKYS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2024 MEB EKYS Sınav Ücreti Ne Kadar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Rabia dedi ki:

  Merhaba, daha önce 1 yıl ücretli öğretmenlik yapmıştım atandım adaylığım da bu sene kaldırıldı bu sınava girebilir miyim?

 2. RüveyA dedi ki:

  Eğitim yönetimi sertifikasını nerden alacağız mebbis üzerinden mi yoksa herhangi bir kurstan mı bu konuda yardımcı olabilir misiniz

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, MEB düzenleyeceği hizmetiçi eğitimler yoluyla verecektir.

 3. Vefa07 dedi ki:

  Anlamaya calistigim şu”Daha once okul muduru yapmis;ancak bos kadro olmadigi icin ogretmenlige gecis yapan eski okul mudurleri sinavsiz tekrar okul tercih edebilecekler mi?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, müdürlükten istifa ettiyse tekrar sınava girip müdür olabilir.