2024 DGS Geometri Konuları ve Soru Dağılımı

21.07.2023
A+
A-

2024 DGS’ ye hazırlanan adaylar için “2024 DGS Geometri Konuları” ve “2024 DGS Geometri Soru Dağılımları” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Dikey Geçiş Sınavı olan DGS sayısal konularına çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. ÖSYM müfredatına uygun olarak hazırlanmış 2024 DGS Geometri konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. İsterseniz 2024 DGS Geometri Konuları PDF dosyasını da indirebilirsiniz.

2024 DGS Geometri Konuları ve Soru Dağılımı

2024 DGS Geometri Konuları ve Soru Dağılımı

2024 DGS’ ye hazırlanan adaylar için 2024 DGS Geometri Konuları ve 2024 DGS Geometri Soru Dağılımları hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Dikey Geçiş Sınavı olan DGS sayısal konularına çalışmaya başlamadan önce Geometri dersinde hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. ÖSYM müfredatına uygun olarak hazırlanmış 2024 DGS Geometri konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. İsterseniz 2024 DGS Geometri Konuları PDF dosyasını da indirebilirsiniz.

Yeni DGS sistemine göre sayısal bölümde toplam 50 soru bulunuyor. Geometri dersinden adaylara 4-6 soru sorulmaktadır. Aşağıda DGS Geometri konularını detaylı ve başlıklar halinde sizler için paylaştık.

2024 DGS Geometri Konuları

 • Doğruda Açı ve Açı Bağıntıları
 • Üçgende Açı ve Açı Bağıntıları
 • Üçgenler
  Dik Üçgen, Özel Üçgenler ve Trigonometrik Bağıntılar
  İkizkenar ve Eşkenar Üçgen
  Üçgende Alan
  Üçgende Açıortay ve Kenarortay Bağıntıları
  Üçgende Benzerlik
  Üçgende Açı-Kenar Bağıntıları
 • Çokgenler ve Dörtgenler
  Çokgenler
  Dörtgenler
  Yamuk
  Paralelkenar
  Eşkenar Dörtgen-Deltoid
  Dikdörtgen ve Kare
 • Çember ve Daire
  Çemberde Açılar
  Çemberde Uzunluk
  Dairenin Çevresi ve Alanı
 • Katı Cisimler
  Prizma
  Dikdörtgenler Prizması
  Küp
  Silindir
  Dönel Silindir
  Piramit
  Düzgün Piramit
  Kesik Piramit
  Küre
 • Analitik Geometri
  Noktanın Analitik İncelenmesi
  Analitik Düzlem
  Doğrunun Denklemleri

2024 DGS Geometri konularını detaylı bir şekilde yukarıdaki listede sıraladık. İsterseniz yazımızın sonunda DGS Geometri Konularını PDF dosyası olarak da indirebilirsiniz.

2024 DGS Geometri Soru Dağılımı

DGS Geometri dersinde adaylara 4 – 6 adet soru sorulmaktadır. Geçmiş yıllardaki soru dağılımını inceleyerek ağırlıklı olan konulara yönelebilirsiniz.

KONULAR20152016201720182019202020212022
Açılar
Üçgenler311111
Dörtgenler1211111
Çokgenler1111111
Çember – Daire2111111
Katı Cisimler1111111
Analitik Geometri1222111
TOPLAM9776777

2024 DGS Geometri Konuları PDF İndir

Ders çalışırken sürekli olarak internetten konuları araştırmak yerine konuların PDF’ sini sitemizden indirebilirsiniz. İnternet erişimine uzak olduğunuz vakitlerde bilgisayarınıza veya telefonunuza konuların PDF’ sini indirerek konulara kolay yoldan erişebilirsiniz. DGS Geometri Konuları Tıkla PDF İndir

2024 DGS Geometri Çözmek Zorunlu mu?

2024 DGS kılavuzunda yer alan bilgiye göre adayların sayısal ve sözel testten en az bir net yapmaları gerekiyor. Aksi halde adayın puanı hesaplanmayacağı belirtilmiştir. Fakat bu durum Geometri soruları için geçerli değildir. Sayısal testinde matematik sorularından en az bir net yapmanız yeterlidir. Kılavuzda bunula ilgi yer alan açıklama şöyle: ” Her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.” denildi.

DGS Konuları TEK SAYFA için TIKLAYINIZ

DGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı için TIKLAYINIZ

DGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı için TIKLAYINIZ

DGS Kaynak Kitap Önerileri için TIKLAYINIZ

DGS Çalışma Programı İndir

DGS Çıkmış Sorular PDF İndir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. İlknur dedi ki:

  Bölümüm sözel geometri yapamıyorum baya zorluyor ama umarım sayısal ve eşit ağırlık çalışan arkadaşlarım yapabilirler onlar için güzel bir sayfa konulara ve soru dağılımına bakarlar ona göre konulara ağırlık verirler herkese başarılar

 2. Esra dedi ki:

  Geometri için çok faydalı bilgiler teşekkürler

 3. Melike dedi ki:

  Geometriye çalışmaya nereden başlamam gerektiği konusunda çok yardımcı oldu teşekkür ederim☺️

 4. Rabiş dedi ki:

  Geometriden az soru çıkmasına rağmen çıkacak konuları bilirsek daha kolay yapabileceğimizi düşünüyorum ben. Siteden tüm derslerin çıkmış sorularına baktım geometri de yazdığınız gibi çıkan konular ve soru sayıları var ona göre plan yaptım çalışıyorum. Daha iyi yerlere geleceğiz kazanacağız inş

 5. Zehra dedi ki:

  DGS sayısal bölümde matematiğin yanı sıra geometri sorularını da bulunduğunu unutmamamız gerekiyor özellikle 6/7 soruyu geometriden sormaktadır lar 1 netin dahi çok önemli olduğu Bu sınavda önemsenecek bir miktar olduğunu düşünüyorum konulara çalışırken bunu da göz önünde bulundurursak daha iyi olacaktır

 6. Saniye dedi ki:

  Dgsye hazırlanan ben ve benim gibi arkadaşlara çok yararlı olacağını düşünüyorum bana oldu teşekkürler

 7. Saniye dedi ki:

  Çok güzel olmuş eksik olduğum konularingordum sagolun

 8. İhsan dedi ki:

  Geometride eksiğim var, hangi konular sınavda çıkıyor bilgim yok. Sizin sayenizde kolay bir şekilde konulara ulaştım. Dgs için hazırlanan arkadaşlar için gayet kullanışlı bir sayfa. Herkese teşekkürler.

 9. Merve dedi ki:

  Dgs için hazırlanan arkadaşlar için çok yararlı bir sayfa olduğunu düşünüyorum. Kaynak önerisi yapılması ve ders çalışma programı yapılmasını çok doğru biliyorum. Herkese öneriyorum. Sayfanıza teşekkür ederim.

  1. Xyz dedi ki:

   6 7 geometri var ama tüm matematik konularına bedel sanki. Yararlı içerikleriniz için teşekkür ederiz

 10. Erva dedi ki:

  Her birey için seviyesine uygun olarak kitap yayınlanmaktadır ve bunları da bu site sayesinden zorluk derecesine bakıp alabiliyoruz bu şekilde devamm :))

  1. Mehmet dedi ki:

   Dgsde çıkmış sorular bile analiz edilmiş. Öğrencileri yönlendirmeniz çok ince.