2023 DGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

07.07.2022
A+
A-

2023 DGS’ ye hazırlanan adaylar için “2023 DGS Türkçe Konuları” ve “2023 DGS Türkçe Soru Dağılımları” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Dikey Geçiş Sınavı olan DGS sözel konularına çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. ÖSYM müfredatına uygun olarak hazırlanmış 2023 DGS Türkçe konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. İsterseniz 2023 DGS Türkçe Konuları PDF dosyasını da indirebilirsiniz.

2023 DGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

2023 DGS Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

2023 DGS’ ye hazırlanan adaylar için 2023 DGS Türkçe Konuları ve 2023 DGS Türkçe Soru Dağılımları hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Dikey Geçiş Sınavı olan DGS sözel konularına çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. ÖSYM müfredatına uygun olarak hazırlanmış 2023 DGS Türkçe konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. İsterseniz 2023 DGS Türkçe Konuları PDF dosyasını da indirebilirsiniz.

Dikey Geçiş Sınavında Türkçe dersinden 50 soru yöneltilmektedir. Sözel bölüm genellikle okuduğunu anlamaya yönelik sorulardan oluşmaktadır. Anladığını yorumlama ve hızlı olmak bu testte önemlidir. Bunu için bol bol paragraf sorusu çözmelisiniz. Ayrıca bununla beraber kitap okumayı da ihmal etmemelisiniz. Aşağıda DGS Türkçe konularını detaylı ve başlıklar halinde sizler için paylaştık.

2023 DGS Türkçe Konuları

 • Sözcükte Anlam
  Sözcüklerde Çok Anlamlılık
  Sözcüklerde Anlam İlişkileri
  Sözcük Düzeyinde Kavramlar
  Atasözü ve Deyim
 • Cümlede Anlam
  Cümlenin Yorumu
  Cümle Vurgusu
  Yakın Anlamlı Cümleler
  Cümlenin İletisi
  Cümle Analizi
  Karşıt Anlamlı Cümleler
  Kesin Yargı
  Cümlenin Yapısı
  Cümle Tamamlama
  Cümle Oluşturma
  Anlamlarına Göre Cümleler
  Anlatım Özelliklerine Göre Cümleler
 • Anlatım Biçimleri
  Öyküleyici Anlatım
  Betimleyici Anlatım
  Açıklayıcı Anlatım
  Tartışmacı Anlatı
  Düşünceyi Geliştirme Yolları
  Benzetme
  Tanımlama
  Karşılaştırma
  Örneklendirme
  Tanık Gösterme
  Sayısal Verilerden Yararlanma
 • Paragraf
  Paragrafın İçeriği
  Paragrafta Konu
  Paragrafta Başlık
  Paragrafta Ana Düşünce
  Paragrafta Yardımcı Düşünceler
  Parçaya Dayalı Sorular
  Paragrafın Yapısı
  Paragrafın Bölümleri
 • Anlatım Bozuklukları
  Anlamsal Düzeyde Bozukluklar
  Yapısal Anlatım Bozukluklar
 • Mantıksal Akıl Yürütme
  Şifreleme, Şifre Çözümleme

  Sözel Akıl Yürütme
  Sözel Zekaya Dayalı Problem Çözme

2023 DGS Türkçe konularını detaylı bir şekilde yukarıdaki listede sıraladık. İsterseniz yazımızın sonunda DGS Türkçe Konularını PDF dosyası olarak da indirebilirsiniz.

2023 DGS Türkçe Soru Dağılımı

DGS Türkçe dersinde adaylara 50 adet soru sorulmaktadır. Geçmiş yıllardaki soru dağılımını inceleyerek ağırlıklı olan konulara yönelebilirsiniz. Aşağıdaki tablodan görüldüğü üzere adaylara Paragrafta anlam  soruları sorulmuş. Yani okuduğunu anlayıp yorumlamayı ölçmeye yönelik sorular. Bu soruları daha çok kitap okuyarak ve paragraf sorusu çözerek yapabilirsiniz.

KONULAR20152016201720182019202020212022
Sözcükte Anlam22555443
Cümlede Anlam2626222222232320
Paragraf2323152425262622
Anlatım Bozuklukları
Sözel Mantık 99898775
Toplam60606060606060 50

2022 yılı itibariyle DGS Sözel testindeki soru sayısı 50′ ye düşürülmüştür.

2023 DGS Türkçe Konuları PDF İndir

Ders çalışırken sürekli olarak internetten konuları araştırmak yerine konuların PDF’ sini sitemizden indirebilirsiniz. İnternet erişimine uzak olduğunuz vakitlerde bilgisayarınıza veya telefonunuza konuların PDF’ sini indirerek konulara kolay yoldan erişebilirsiniz. DGS Türkçe Konuları Tıkla PDF İndir

2023 DGS’ de Türkçe Çözmek Zorunlu mu?

2022 DGS kılavuzunda yer alan bilgiye göre adayların sayısal ve sözel testten en az bir net yapmaları gerekiyor. Aksi halde adayın puanı hesaplanmayacağı belirtilmiştir.  Özetle DGS’ de sözel -Türkçe- testte en az bir net yapmanız gerekiyor. Kılavuzda bunula ilgi yer alan açıklama şöyle: ” Her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.” denildi.

 

DGS Konuları TEK SAYFA için TIKLAYINIZ

DGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı için TIKLAYINIZ

DGS Geometri Konuları ve Soru Dağılımı için TIKLAYINIZ

DGS Kaynak Kitap Önerileri için TIKLAYINIZ

DGS Çalışma Programı İndir

DGS Çıkmış Sorular PDF İndir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Melike dedi ki:

  Dgs de sözelden girecekler için cok iyi bilgiler var. Kisa ve öz bilgiler. Siteyi çok beğeniyorum 👍

  1. Ceren Kurt dedi ki:

   Dgs ye sozelden girecekler icin gercekten cok faydali olmus tskrler boyle bi sayfa kuruldugu icin.

 2. Rabiş dedi ki:

  Dgs de zorlandığım derslerden biri türkçe o yüzden çok çıkan konulara çalışacagım. Soru sayılarını vermeniz bana yol gösterdi. Teşekkür ederiz güzel bir içerik olmuş. Tüm arkadaşlara öneriyorum sosyal medyadan da takipmedin faydalı bir site

 3. Zehra dedi ki:

  DGS Türkçe konuların yıllara göre soru dağılımı ile beraber ele almış olmanız Sınava hazırlanan Biz değerli adayları kolaylık sağlamaktadır. Özellikle anlam soruları ve yorumlama soruları DGS de öne çıkmaktadır buradan bunu anlıyoruz

 4. Saniye dedi ki:

  Çok güzel hazırlanmış aklımdaki soruların cevabını aldım teşekürler

  1. Green dedi ki:

   Matematikten çok türkçede zorlanıyorum ve bir nebze de olsa sağkadığınız bu kolaylık için çok teşekkür ederim.

 5. Yahya kuru dedi ki:

  türkçe de 5 net yapmak sayısal da 1 nete denk geliyor aslında Sayısalcılara Pek Fark Yok en iyisi türkçeden 1 net yapip full matematigie odaklanmak lazim 11 ocakta başliyorum calismaya insallah kazanirim

 6. Ali osman dedi ki:

  Detaylı ve sade bir açıklama teşekkürler, bilgi kirliliği yok aradığım soruların cevaplarını bulabilirdim tekrar teşekkürler

 7. Merve dedi ki:

  Dgs ye hazırlanan herkes için çok yararlı bir sayfa olduğunu düşünüyorum. Herkese tavsiye ediyorum. Konuların detaylı bir şekilde paylaşılması ve soru dağılımını çok faydalı buldum bir çok kişiye yardımcı olacak. Her şey için teşekkür ederim.

  1. Xyz dedi ki:

   Elinize emeğinize sağlık çook teşekkür ederim. Sınava çalışan herkese başarılar dilerim.

 8. Mehmet dedi ki:

  Çok güzel hazırlanmış bilgi edinmek isteyen tüm arkadaşlara öneririm. DGS ile kazanmak isteyen herkese başarılar dilerim.

 9. Erva dedi ki:

  Faydalı olduğunu şahsen söyleyebilirim bizimde düşüncelerimizi duymak ve bunlara karşı bir takım şeyler yapmanız beni mutlu ediyor.

 10. İhsan dedi ki:

  Faydalı bir paylaşım olmuş. Konulara çalışırken hangi konuya ne kadar çok ya da ne kadar az çalışacağıma yön veriyor. Emeği geçenlere teşekkürler. Herkes hak ettiği bölümü ve istediğini kazansın inşallah. Herkese başarılar.