2022 ALES Türkçe-Sözel Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

23.12.2021
A+
A-

2022 ALES’ e hazırlanan adaylar için “2022 ALES Türkçe Konuları” ve “2022 ALES Türkçe Soru Dağılımları” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ALES sözel konularına çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. YÖK ve ÖSYM müfredatına uygun olarak hazırlanmış 2022 ALES Türkçe konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. İsterseniz 2022 ALES Türkçe Konuları PDF dosyasını da indirebilirsiniz.

2022 ALES Türkçe-Sözel Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

2022 ALES Türkçe-Sözel Konuları ve Soru Dağılımlar

2022 ALES’ e hazırlanan adaylar için 2022 ALES Türkçe Konuları ve 2022 ALES Türkçe Soru Dağılımları hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ALES sözel konularına çalışmaya başlamadan önce hangi konulardan sorumlu olduğunuzu bilmek sizler için faydalı olacaktır. YÖK ve ÖSYM müfredatına uygun olarak hazırlanmış 2022 ALES Türkçe konularını ayrıntılı olarak listeleyeceğiz. İsterseniz 2022 ALES Türkçe Konuları PDF dosyasını da indirebilirsiniz.

Yeni ALES sisteminde de toplam 50 sorudan oluşacak olan ALES Sözel kısmında birçok konu bulunduğu gibi paragrafların boyutu da uzun oluyor. Hızlı olmayı gerektiren bu sınavda okuduğunu anlayabilmek çok ayrı bir önem taşıyor. Konular sözcükte anlam, cümlede anlam, boşluk doldurma, parçada anlamlar bütünlüğünü bulma gibi konulardan oluşuyor. Dil bilgisi alanında bir soru bulunmayan ALES sınavında asıl amaç kişilerin akıl yürütme becerilerinin nasıl olduğunu görmek oluyor. ALES hazırlanan adaylar osymli.com sitemizden kaynaklara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

2022 ALES Türkçe-Sözel Konuları

 • Sözcükte Anlam
  Sözcüklerde Çok Anlamlılık
  Sözcüklerde Anlam İlişkileri
  Sözcük Düzeyinde Kavramlar
  Atasözü ve Deyim
 • Cümlede Anlam ve Yorumlama
 • Anlatım Biçimleri
 • Paragraf
  Paragrafta Anlatım Teknikleri
  Düşünceyi Geliştirme Yolları
  Paragrafta Konu Ana Düşünce
  Paragrafta Yapı
  Anlatımın Özellikleri 
 • Anlatım Bozuklukları
  Anlamsal Düzeyde Bozukluklar
  Yapısal Anlatım Bozukluklar
 • Mantıksal Akıl Yürütme
  Şifreleme, Şifre Çözümleme

  Sözel Akıl Yürütme ve Sözel Zekaya Dayalı Problem Çözme

UYARI: ALES Sözel Bölümde Türkçe dersinden soru çıkmayacak konular şunlardır: Dil bilgisi konuları, yazım kuralları, noktalama işaretleri, sözcük türleri şeklinde sıralanabilir.

ales_turkce_konulari_pdf

2022 ALES Türkçe-Sözel Konuları

2022 ALES Türkçe-Sözel Soru Dağılımı

ALES Türkçe dersinde adaylara 50 adet soru sorulmaktadır. Geçmiş yıllardaki soru dağılımını inceleyerek ağırlıklı olan konulara yönelebilirsiniz. Aşağıdaki tablodan görüldüğü üzere adaylara Paragrafta anlam  soruları sorulmuş. Yani okuduğunu anlayıp yorumlamayı ölçmeye yönelik sorular. Bu soruları daha çok kitap okuyarak ve paragraf sorusu çözerek yapabilirsiniz.

ALES Türkçe Konuları Soru Sayısı
Sözcükte Anlam1-2 soru
Cümlede Anlam ve Yorumlama34 soru
Paragraf35-40 soru
Sözel Mantık8 soru

2022 ALES Türkçe Konuları PDF İndir

Ders çalışırken sürekli olarak internetten konuları araştırmak yerine konuların PDF’ sini sitemizden indirebilirsiniz. İnternet erişimine uzak olduğunuz vakitlerde bilgisayarınıza veya telefonunuza konuların PDF’ sini indirerek konulara kolay yoldan erişebilirsiniz. ALES Türkçe Konuları Tıkla PDF İndir

ALES Matematik/Sayısal Konuları ve Soru Dağılımları için TIKLAYINIZ

ALES Geometri Konuları ve Soru Dağılımları için TIKLAYINIZ

ALES Ne Zaman?

ALES Çıkmış Sorular PDF İNDİR

ALES Deneme PDF İNDİR

ALES'e Dair Diğer Kaynaklar

En güzel nevresim takımı modelleri Madame Coco 'da sizi bekliyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.