ALES ve Yabancı Dil Sınavlarına Aynı Anda Nasıl Çalışılır?

31.12.2020
A+
A-

ALES ve Yabancı Dil sınavlarına aynı anda nasıl çalışılır? adaylar tarafından merak edilen bir sorudur. Öncelikle bu sınavlara girmek istediğinize göre eğitim ve öğretimin birçok kademesinden öğrencilik yaptığınız anlamına gelir.

ALES ve Yabancı Dil Sınavlarına Aynı Anda Nasıl Çalışılır?

ALES ve Yabancı Dil Sınavlarına Aynı Anda Nasıl Çalışılır?

Üniversitelerin akademik kadrosuna girmek isteyen ve akademisyen olmak isteyen üniversite mezunları, yılda üç defa yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sınavına ve yılda üç defa yapılan Yabancı Dil Sınavından herhangi birine ya da üçüne birden girmeli ve kendileri için gerekli en yüksek puanı almayı hedeflemelidirler. İki sınava da aynı anda çalışmanın gerektiği bu dönemde ALES ve Yabancı Dil sınavlarına aynı anda nasıl çalışılır? adaylar tarafından merak edilen bir sorudur. Öncelikle bu sınavlara girmek istediğinize göre eğitim ve öğretimin birçok kademesinden öğrencilik yaptığınız anlamına gelir. Sizlere bu yazımızda çalışmalarınıza ışık olacak birkaç öneride bulunacağız. 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı çalışma programını ve Yabancı Dil Sınavlarına çalışma programını hazır bulunuşluk durumunuza göre siz kendini planlayabilirsiniz. Birçok aday esnek olacak şekilde ders çalışma programı hazırlayarak sınavlarda başarı gösterdi. Hal böyleyken siz de bir çalışma yapabilirsiniz.  

ales-nedir-alese nasıl-calısılır

ALES Nedir?

ALES ‘in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı şeklindedir. Bu sınav ülkemizde üniversitelerde bölümlerden mezun olan kişilerin yüksek lisans yapabilmesi ve akademik kadroya kalabilmesi için girmesi gereken sınavdır.

Yabancı dil sınavı ise, ALES’e girilip yüksek lisans eğitim hakkı kazanıldıktan sonra 2 yıl içinde verilmesi gereken bir sınav türüdür. Bazı üniversiteler ALES ve Yabancı dil sınavlarının sonuçlarını aynı anda istemektedir. Son zamanlarda pek çok bölümde Yabancı Dil Sınavı da kaldırılmış durumda. Yüksek Lisans yapmak istediğiniz üniversitenin duyurular kısmında bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yeni ALES Sistemi Hakkında Her Şey TIKLAYINIZ

ALES Sınavına Çalışmak

ALES sınavları önceden iki adet sözel ve iki adet sayısal testlerden oluşmaktaydı. Artık bu sistem değişmiş olup yeni Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınav sistemiyle bir adet sözel ve bir adet sayısal testi yapılmaktadır.

Sözel testte 50, sayısal testte 50 soru, toplamda 100 sorunun 150 dakikada cevaplandırılması gerekmektedir. En iyi hazırlanma yöntemi ise eskiden çıkan ALES sorularını çözerek hazırlanmaktır. Çıkmış ALES sorularını indirmek için TIKLAYINIZ Yeterli zamanı olan üniversite mezunları ise yedek kaynak alarak daha fazla soru da çözebilir. Sözel mantık sorularının çözümü bu sınavda başarılı olabilmek için önemli bir rol oynamaktadır. Sözel Mantık Soru Çözme Taktikleri için TIKLAYINIZ.

Sözel ve Sayısal Testler

Sözel bölümden mezun öğrencilerin sözel testlerinin, sayısal bölüm okumuş öğrencilerin sayısal testlerinin kat sayısı daha yüksek olarak hesaplanmaktadır. Sözelde her soruyu doğru yapıp, sayısal testinden de birkaç soru çözmek, sözelcileri öne atacağı gibi tam tersi de sayısalcılar da etkili olacaktır.

Matematik konusunda yeterli bilgisi olmayan kişiler internetten yardım alarak ders videoları eşliğinde eksiklerini bu süreçte kapatabilirler ve soruları çözmeye başlayabilirler. Sözel kısım için test çözmek çok önemliyken, okuduğunu anlamak daha önemlidir. Test çözerken aynı zamanda kitap okumaya da başlamak okuduğunu anlamak konusunda öğrencilere yardımcı olacaktır.

ALES Konuları ve Soru Dağılımları için TIKLAYINIZ

Yabancı Dil Sınavına Çalışmak

Kişilerin kendilerine belirledikleri günlük rutin ders çalışma programının içerisinde, mutlaka yabancı dil sınavı soruları çözmek de olmalıdır. Özellikle testlerdeki sorulardaki kelimeleri, kendilerine bir defterde sözlük gibi tutmak, kelime öğrenimi açısından oldukça faydalı olacaktır. Görülen her kelime anlamı ile birlikte bu deftere geçirildiğinde ve günlük bir kere üzerinden geçildiğinde, birden fazla yabancı kelimeyi aynı anda öğrenebilirler.

Diğer yandan yabancı dil sınavları, test şeklinde olmakta ve öğrencileri zorlamaktadır. Yeterli çalıştıklarına ikna olmayan öğrenciler, ek kitaplardan ve öğretmenlerden destek alarak sınav süresine kadar eksik oldukları konuları tamamlamalıdır. Akıllı telefon kullanıcıları için uygulamalar da çalışmanızı olumlu yönde etkileyecektir.

ALES Ne Zaman?

ALES Çıkmış Sorular PDF İNDİR

ALES Deneme PDF İNDİR

ALES'e Dair Diğer Kaynaklar

En güzel nevresim takımı modelleri Madame Coco 'da sizi bekliyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Rabiş dedi ki:

    Ales sınavına hazılanıyorum verilen tavsiyeler çok işime yarayacak teşekkür ederim iyi barsın ösymli❤️🙏⭐️