ALES’ te başarıyı yakalamanın sırları nelerdir? Ales çalışma taktikleri

10.10.2022
A+
A-

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına hazırlanırken uygulayacağınız birkaç teknikle başarılı olabilirsiniz.

ALES’ te başarıyı yakalamanın sırları nelerdir? Ales çalışma taktikleri

ALES’ te başarıyı yakalamanın sırları nelerdir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına hazırlanırken uygulayacağınız birkaç teknikle başarılı olabilirsiniz. ALESte sözel ve sayısal testlerden 50 şer soru olmak üzere toplam 100 soru sorulacaktır. Sözel testindeki konular sözcükte anlam, cümlede anlam, boşluk doldurma, parçada anlamlar bütünlüğünü bulma gibi konulardan oluşuyor. Paragrafların boyutları uzun olduğundan hızlı okuma tekniklerini öğrenmeniz paragrafları daha hızlı okumanızı sağlayacak bu da size zaman konusunda avantaj sağlayacaktır.

 

ales-calima-taktikleri

Sözel bölüme hazırlanırken bol bol soru çözmeniz gerekmektedir. Ne kadar fazla soru çeşidi görürseniz sınavda karşılaştığınız sorular size o kadar kolay gelecektir. ALES‘te sözel bölümde diğer sınavlarda olan dil bilgisi alanında soru bulunamamaktadır buradaki amaç kişinin dil bilgisi ya da Türkçe bilgisini ölçmek değil, kişinin akıl yürütme becerisini ölçmektir. Akıl yürütme becerilerinizi geliştirmek sınavda başarınızı artıracaktır.

 

 

 

Sözel sorulardaki başarınız ayrıca okuduğunuzu anlamanıza da bağlıdır.  Sözel sorularda başarılı olmanın kişinin kitap okuma becerisi ile de ilişkilidir. Kitap okuma alışkanlığı olan kişiler sözel sınavlarda başarılı olmayı sağladığı gibi sayısal bölümler sorularında da başarılı olmayı sağlayacaktır. Her alanda karşımıza çıkan kitap okuma alışkanlığının yararlarına da değinmiş olduk. 

 

 

book-1773756_640

 

ALES sayısal bölümden 50 soru sorulacaktır. Peki sayısal bölümde nasıl başarılı olabilirsiniz bunlardan bahsedelim. Matematik soruları da analiz edebilme yeteneğini, yorumsal ve çözümsel yetenekleri, sıralama yapma yeteneklerini görme amacıyla hazırlanmış sorulardan oluşuyor. Daha çok temel matematik işlemleri, problemler ve geometri gibi konulardan sorular çıkıyor.

 

 

 

 

matematik dersine nasıl çalışmalıMantığın çok ön planda tutulduğu sayısal bölümünde de hızlı olmak ve hızlı düşünmek gerekiyor. Matematik sorularında hızlı olmak için çok soru çözmelisiniz pratik kazanarak soruları daha hızlı ve kolay çözebilirsiniz. Soru tiplerine alışkın olmak içinde bol soru çözmeniz gerekir. Sayısal mantık sorularında sorular uzun ve zor gelebilir ama bu gözünüzü korkutmasın her zaman söylendiği gibi uzun sorular kolay olur. Sayısal mantık sorularında soru okuduktan sonra ilk işiniz verilenleri kenara not edin. Verilenleri yazdıkça verilmeyi daha kolay bulacaksınızdır. Böylece soruyu da kısaltmış olursunuz.

 

 

 

 

Genel olarak ALES’te başarılı olmak yine sizin elinizdedir. Kendiniz problemleri çözmede pratik yöntemler geliştirin. Pratik çözümler yapmak size zaman kazandıracaktır. Zamanınızı yönetmek içinde bol bol deneme çözün. Denemeleri çözerken zaman tutun ve kendinizi sınavda gibiymişsiniz gibi ayarlayın. Böyle provalar yapmak sizi sınav stresinden kurtarabilir. Yaptığınız denemelerin puan hesaplamalarınızı yapmayı unutmayın bu puanları not edin ve ilerlemenizi kayıt edin. Yaptığınız denemedeki doğru yanlışlarınızı belirleyin. Yanlış sorularda konu eksiğiniz varsa o konudaki eksiğinizi tamamlayın. Vaktiniz varsa hızlı okuma kursuna gidin. Hızlı okuma ile hem sözel sorularda hem de sayısal mantık sorularında size hız kazandıracaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.