2018 ÖSYM Dikey Geçiş Sınavı başvuruları ne zaman başlayacak?

10.04.2018
117
A+
A-

On binlerce öğrencinin merakla beklediği DGS sınavı nihayet belli oldu. 2018 DGS sınavı ne zaman? DGS sınavı başvuru tarihleri ne zaman? 2 yıllık ön lisansı, lisans programına nasıl çevirebilirim? Ön Lisans mezunu olan öğrencileri ilgilendiren tüm detaylar haberimizde…

Dikey Geçiş Sınavı niteleyerek bilinen (DGS), Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön lisans programlarından izinli bulunan öğrencileri birlikte yukarı izlence bulunan 4 salname lisans programına intikal hakkı sunmaktadır. Her sene muhtemelen aralıklarla derneşik adına meydana getirilen DGS imtihanı tarihleri muhtemelen oldu. ÖSYM kabilinden açıklanmaya süregelen tarihler, sınava girerek lisans mezunu edinmek talip öğrenciler kabilinden dip özen gördü. Detaylar haberimizde…

2018 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

DGS’nin başvuru tarihleri  16 Mayıs 2018 ile 24 Mayıs 2018 tarihleri ortada olacak. DGS’ye girmeye adalet ele geçiren öğrenciler düşüncesince imtihan 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak. Sonuçlar ise 2 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacak.

NE TÜR BİR SINAV OLACAK?

Sınavda adaylara müteveccih dijital ve sözel bölümlerden oluşan birlikte kabiliyet testi uygulanacak ve gelişigüzel İmtihan 120 sorudan oluşacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda çarpıcı bulunan dijital ve sözel muhtevalı bellek icra becerilerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Buna mucibince ön lisans programlarında kazanılan bilim ve becerileri ölçmeye müteveccih olmayacaktır. Test soruları değişik alanlardan mevrut yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri özellikte olacaktır. Sınav vakit 09:30’da başlayacak ve süresi 140 çağ olacaktır.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Meslek efdal okulları ve açıkça tedris ön lisans programlarından izinli reşit bulunan öğrenciler, o sene ürün sınıfta olup da yetişim dışındaki izin şartlarını namına getirmiş olanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) dizge efdal okullarının ürün derslik öğrencileri ve mezunları, bire birlikte şartlarda dünya dışından izinli olup denkliği bildirme edilenler DGS’ye başvurabilirken, açıkça tedris karışma tedris süresi dört ve henüz çok sene bulunan programlardan ön lisans diploması düzlük yahut takanak olanlar DGS’ye başvuramamaktadır. Adaylar, TC Kimlik numaraları ve sözlü şifreleri ile ÖSYM’nin zat genel ağ sitesinden imtihan antre belgelerini alabilirler.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

-Ön Lisans mezuniyet belgesinin özü yahut toy günlü izin belgesi,

-Onaylı transkript (not dökümü – 2 suret, 1 sureti onaylı)

-Onaylı öğüt içerikleri (2 suret, 1 sureti onaylı)

-6 skor 4,5 cm X 6 cm boyutunda ışık (son altı ay ortamında fariğ olması gerekir)

-Askerlik Durum Belgesi (1995 ve henüz esbak senelerde zade eş adaylar için, askeriye şubelerinden alınacak.)

-Nüfus Cüzdan Fotokopisi (Nüfus cüzdanı karşılaşılmak koşulu ile)

-2017-DGS ürün belgesinin genel ağ çıktısı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.