Ön Lisans KPSS Adayları 1 Net Kuralına DİKKAT!

05.10.2023
A+
A-

ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzda, daha önce merkezi olarak yapılan DGS, YKS ve Lisans KPSS’de uygulanan 1 puan (net) kuralının ön lisans KPSS’de de uygulanacağı bilgisine yer verildi. Öğrenciler tarafından tepki çeken bir uygulama olsa da ÖSYM bu kuralı ön lisans KPSS’de uygulayacak. Puanınızın hesaplanması için…. devamı haberimizde!

Ön Lisans KPSS Adayları 1 Net Kuralına DİKKAT!

Ön Lisans KPSS Adayları 1 Net Kuralına DİKKAT!

Ön lisans mezunu adaylar, memur olma hayaliyle ülke genelinde düzenlenecek olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’na girmek için hazırlanıyor. ÖSYM tarafından yayımlanan ön lisans kılavuzunda sınavın değerlendirilmesine yönelik uyarı niteliğinde bilgiler yer aldı. Buna göre “Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır.” şeklinde yer aldı.

Ön Lisans KPSS Kaç Soru Kaç Dakika

Sınavda adaylara Genel Yetenek  (Türkçe-Matematik-Geometri) ve Genel Kültür (Tarih-Coğrafya-Vatandaşlık-Güncel Bilgiler) Testlerinden toplamda 120 soru sorulacak. Sınavın cevaplama süresi, 130 dakika olacak. KPSS Ön Lisans için adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır. Sınavın giriş saatine dikkat etmeniz açısından önemlidir. KPSS Önlisans Konuları ve Soru Dağılımını okumak için tıklayınız.

En Az 1 (Net) Puan Kuralı Nedir?

ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzda, daha önce merkezi olarak yapılan DGS, YKS ve Lisans KPSS ‘de uygulanan 1 net 1 puan kuralının ön lisans KPSS’de de uygulanacağı bilgisine yer verildi. Öğrenciler tarafından tepki çeken bir uygulama olsa da ÖSYM bu kuralı ön lisans KPSS’ de uygulayacak. Puanınızın hesaplanması için iki testten en az 1 (bir) net yapmanız gerekmektedir. Yani Genel Kültür testinden 1 net, Genel Yetenek testinden de en az 1 (bir) net yapmalısınız.

Adayların en çok sorduğu sorulardan birisi de Matematik dersinden soru çözmesem puanım hesaplanır mı? Eğer matematik dersinden soru çözemiyorsanız sıkıntı olmaz çünkü değerlendirme test bazında yapılacaktır. (Genel Kültür ve Genel Yetenek şeklinde) Türkçe dersinden en az 1 net yaptığınız taktirde sorun çözülmüş olacaktır. Adayların yanıldığı diğer bir nokta ise standart sapma ile ilgilidir. KPSS sınavın da standart sapma hesaplaması da test düzeyinde yapılır. 

ÖSYM’den yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi:

“Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI(KPSS) ÖN LİSANS BAŞVURU KILAVUZUNDA GEÇEN KURAL AŞAĞIDAKİ GÖRSELDE YER ALMAKTADIR.on-lisans-kpssye-girecek-adaylar-05-kuralina-dikkat

 

KPSS Önlisans Kaç Net Kaç Puan Eder?

KPSS Ön Lisans sınavında toplam 35 net yapan aday 67,662 puan45 net yapan aday 71,623 puan70 net yapan aday 81,716 puan almıştır. Detaylı ön lisans kpss kaç net kaç puan eder sonuçlarını detaylı olarak incelemek için www.osymli.com/kpss/kpss-onlisans-kac-net-kac-puan.html bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Faydalı linkler

KPSS Tüm Ön lisans Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İNDİR

 

10 Adet Kpss Ön lisans Güncel Deneme Sınavı indir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Esrs dedi ki:

    Matematikte net çıkarmak için kaç soru yapmak gerekir Önlisans için