0,5 Ham Puan Kuralı ile ilgili ÖSYM’nin Kararı! İşte Karar…

25.07.2018
4.821
A+
A-
0,5 Ham Puan Kuralı ile ilgili ÖSYM’nin Kararı! İşte Karar…

0,5 Ham Puan Kuralı ile ilgili ÖSYM’nin Kararı ! İşte Karar…

 

 

 

ÖSYM tarafından her sene yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 21 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Sınavdan sonra adayların değerlendirmesi sınavın zor olduğu yönündeydi. Bu sene getirilen Dikey Geçiş Sınavındaki 0,5 Ham Puan kuralı adayları mağdur etti. Çünkü birçok adayın ÖSYM kılavuzunda yer alan 0,5 Ham puan kuralından haberi yoktu.

 

dgs-yorum

 

Sosyal medyada ve farklı mecralarda tartışmalara sebep olan 0,5 ham puan kuralı adayları ikiye böldü. Bir kısmı 0,5 ham puan kuralından haberim yoktu, 0,5 ham puan kuralının iptal edilmesini söyledi.

 

 

Diğer bir kısmının söylediği ise 0,5 ham puan kuralından haberim vardı, sınav sorularını o kural doğrultusunda çözdüm ve 0,5 ham puan kuralı sebebiyle alanım olmayan bölümden soru çözmek zorunda kaldım ve zaman problemi yaşadım.

 

 

Adaylar BİMER ve CİMER’e 0,5 ham puan kuralının kaldırılmasına yönelik birçok başvuruda bulundu. CİMER’e yapılan başvuruya verilen cevap aşağıdaki gibidir:

 

bimer-dgs-cevap

 

Sonuç olarak: ÖSYM adayların başvuru işlemlerine geçmeden önce mutlaka kılavuzu dikkatlice okumaları/incelemeleri ve tüm sınav koşullarını/kurallarını kabul ederek başvuru yaptıklarını belirtir. Ekran üzerinde yer alan kutucuğu işaretlemeleri zorunludur.

 

DGS’ye Giren Birçok Adayın Puanı Hesaplanmayacak!

 

İnstagramdan Takip İçin 

 

DGS Taban Puanları ve Kontenjanları

 

DGS Puan Hesaplama İçin Tıklayınız

ÖSYMLİ
ÖSYMLİ
Güncel eğitim haberleri, sınavlara yönelik kitap önerileri, sınav konuları ve çeşitli ders kaynakları ile çalışmalarınıza yardımcı olmaya çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Asiye dedi ki:

    YÖK’ü o5 puan mağduru gençlerimize sahip çıkmaya davet ediyorum. Habersizce yapılan bu sınav tam bir fiyaskodur . Mağduriyetin giderilmesi YÖK’e küsen gençlerin ve ailelerin kazanılması güven ortamının geri gelmesi için bayram öncesi lütfen bir kereye mahsus 05 kuralını kaldırın . Öğrenciler okumak istiyor sıfır puanı hesaplanmayan çok başarılı ögrenci olduğunu biliyoruz . lütfen kuralı iptal edin tüm başarılı öğrenciler okusun sayın Cumhur Başkan’ımıza rica etsek kuralı kaldırmasını. Arkadaşlar elimizden geleni yapalım. Kuralın kalkmasını istemeyen arkadaşlar korkmayın. Sizlere birşey olmaz. Hepimiz okuya biliriz . Kontenjan yeteri kadar var.