DGS 0,5 Ham Puanı Mağdurları İsyanda!

22.05.2021
A+
A-

ÖSYM tarafından her sene yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) gerçekleştirildi. Sınavdan sonra adayların değerlendirmesi sınavın zor olduğu yönündeydi. Bu sene getirilen Dikey Geçiş Sınavındaki 0,5 Ham Puan kuralı adayları mağdur etti. Çünkü birçok adayın ÖSYM kılavuzunda yer alan 0,5 Ham puan kuralından haberi yoktu.

DGS 0,5 Ham Puanı Mağdurları İsyanda!

DGS 0,5 Puan Mağdurları İsyanda! Peki Şimdi Ne Olacak?

 

 

ÖSYM tarafından her sene yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) gerçekleştirildi. Sınavdan sonra adayların değerlendirmesi sınavın zor olduğu yönündeydi. Bu sene getirilen Dikey Geçiş Sınavındaki 0,5 Ham Puan kuralı adayları mağdur etti. Çünkü birçok adayın ÖSYM kılavuzunda yer alan 0,5 Ham puan kuralından haberi yoktu.

 

Peki 0,5 Ham Puan Kuralı Nedir? Açıklayalım

 

Mahmut Özer’in yapmış olduğu basın açıklamasında “Bu öneri de YÖK tarafından kabul edildi. 2018 DGS sınavında adayın puanının hesaplanabilmesi için 60 sorunun yer aldığı sözel testten en az 0,5 ham puan ve yine 60 sorunun yer aldığı sayısal testten en az 0,5 ham puan alması gerekiyor” dedi.

Peki bu ne demek oluyor? Şöyle bir örnekle açıklayalım. Sayısaldan 60 soru çözseniz, 60′ ı  da doğru olsa, sözel kısmında en az 0,5 netiniz yoksa puanınız hesaplanmaz. Aynısı sözelciler için de geçerli. Yani mutlaka her iki testten de 0,5 ve üzeri netiniz olmalı. Yoksa puanınız hesaplanmaz.

 

 

Adayların Birçoğu Bu Kuraldan Haberim Yok Dedi

 

Dikey geçiş sınavından sonra adaylar sosyal medya üzerinden yapmış oldukları yorumlarda ÖSYM kılavuzunda geçen 0,5 Ham puan kuralından haberlerinin olmadığını belirtti. İnstagramda yapılan bir anket sonucu şu şekilde:

dgs-anket

 

Ankette de görüldüğü üzere DGS adaylarının neredeyse yarısı bu kuraldan haberim yok dedi. 

Aşağıda facebook üzerinden adayların soruları yer almaktadır.

dgs-yorum

dgs-hampuan

Bu konu hakkında bir adayın yorumu şu şekilde.

 

2018 Dgs’de kararlaştırılmış olan 0.5 hampuan kurali yüzünden birçok öğrencinin puanı hesaplanamamaktadir bizler kendi alanımız olmayan bölümlerden sorumlu tutulmaktayiz aylarca emek verip girdiğimiz Dgs de 0.5 kurali sebebiyle tum umudumuz ve emeğimiz zayi oldu türk evladinin yaşadığı bu adaletsiz duruma bir dur demenizi temenni ediyoruz bizler girdiğimiz sınavda salon görevlileri tarafindan uyarilmadik ve bu kural bizim puanlarımızın hesaplanmamasina sebebiyet verdiginden bu kuralın kaldırılıp adaletin ve hakkın yerine getirilmesini istiyoruz

 

 

Şimdi Ne Olacak?

 

Adaylar 0,5 ham puan kuralı konusunda ikiye ayrılmış durumdalar; kimileri 0,5 ham puanından haberim vardı ve olması gereken bir kuraldır çünkü 0,5 puan yapamayan DGS’ ye girmesin diyor. Ayrıca kuralın sınavdan önce açıklandığı ve kılavuzda yer aldığını belirtiyor. Kimi adaylar ise kuraldan haberim yoktu bilseydim birkaç soru yapardım, dedi.

 

Sonuç olarak ne kadar yorum yapılırsa yapılsın bu konu hakkında son söz ÖSYM’ye aittir. Arkadaşlar ÖSYM’den gelecek açıklamayı bekleyin. Umarım herkesin gönlüne göre olur.

ÖSYM’den bu konu hakkında herhangi bir açıklama gelirse sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda yayınlayacağız.

 

DGS’ye Giren Birçok Adayın Puanı Yazmıyor

 

DGS'ye Dair Tüm Kaynaklar

 

Sofralarınız için en güzel yemek takımı çeşitleri Madame Coco ‘da!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
 1. Arzu dedi ki:

  Kilavuzu okusaydiniz diyenler peki soru yapıp da net cikaramayanlar olacak o kadar millet mağdur olacak hiç mi vicdaniniz yok

 2. Şahin dedi ki:

  Ulan 10 dk artirildiginı biliyorsunuz bunu mu bilmiyorsunuz yalancılara bak😂😂😂 kaldirilamaz kaldırılrsa 350 bin kişi toplanıp şikayet ederiz
  KALKAMAZ KOYULAN KURAL SINAVDAN SONRA

  1. Murat dedi ki:

   (ŞAHİN) ! …değilsen yazma konuşmaa vicdansız onca insan emek veriyoo geleceğini düşünüyo sorumlu olmadığı bi bölümden neden soru çözsün ki sayılsalcı veya sözelci insan ! ……boşuna üniversite okuyorsun sen yazık ailene falann git kreşten tekrar başla senn !!

 3. Özlem dedi ki:

  Haberleri nasıl olmaz,doğru söylemiyorlar gibi sözler sarf edenlere bir çift lafım olacak.Ben de bu kuralın mağduru olarak diyorum ki; bir taraftan iş,bir taraftan çocuklarım var ve sosyal medyayı takip etmeye zamanım yok.Ösym’nin bilgilendirmesi yetersizdi.Bu Kural kılavuzun ortasında iki cümleyle geçiştirilemiyecek kadar önemli.Başka bilgilendirme yok.Benim durumumda binlerce kişi var.Dershaneye gitmeyen,çalışan.evli ve çocuğu olan…..Anlatabilmişimdir umarım.

 4. Seyfii dedi ki:

  Sıfır çekmenin önüne geçmenin yolu puan hesaplamayarak öğrencinin bir senesini yakmak olmamalı. Kurala uyanlara uygun puan verilip uymayanların ise puanı kırılabilir. ama puanını hesaplamıyorum demek yeterli duyurunun yapılmamış olmasıda dikkate alındığında tek kelime ile zulümdür. Yök bu mağduriyeti gidermeli..

 5. ali dedi ki:

  ÖSYM DGS 2018 Ham Puan Kuralı Kaldırılsın bunun için BİMER’e CİMER’e ÖSYM telefon ile arayıp söyleyelim buraya yazmayalım sadece bu kuraldan daha yeni haberim oldu sadece sözel kısmı çözdüm bazılarıda sadece sayısal kısmı çözmüş çok mağdur sıfır alacak var yani onun ,için kalkmalı bu saçma sapan kural açık öğretime geçiş yapacak binlerce öğrencide mağdur olacak eğer saçma kural kalmasa gereken yerlere şikayette bulunalım ygs de bu kurul kondu tepkiden dolayı kaldırıldı şimdide dgs de tepkimizi koyalım kaldırılsın arkadaşlar

 6. Samet dedi ki:

  Kalkmayacaksa yks den de kalkmasaydı o halde sayısaldan 60 çıkaranın ne günahı var veya sözelden 60 çıkaranın? Biz adalet istiyoruz adalet mülkün temeliyse eğer yks den kalktıysa dgs den de kalkmalı yks den kalkmasaydı biz razıydık adalet istiyoruz kalkmasın diyenler gibi sıralamada öne çıkmak değil derdimiz

 7. Mehmet dedi ki:

  Matematiğin dışında Türkçeye Zaman ayırıp (20-25 dk)çözen sayısal arkadaşların Hakkı ne olacak! Bu sürede 8-10 sayısal çözebilirlerdi! Herkesin eşit Hakkı olmalı…

  1. Halit dedi ki:

   böylesi önemli bir karar böyle cılız bir duyuruyla olmamalıydı. neymiş dershaneler duyurmuş, ben sözel bölümüm dershaneye bile gitmedim ki.. sınava giren öğrencilerden yarısından fazlasının sınavının iptaline neden olacak bir karar sınav kağıtlarında bile yer almalıydı. nasıl saat 10’dan sonra içeri alınmayacağı bold bir şekilde belirtilmişse böylesi köklü bir değişim de sınava başvurulurken veya sınav kağıtlarında belirtilmeliydi. çünkü başvurumuzu internetten yapıyoruz ve kimse de 39 sayfalık kitapçığı baştan sonra okumuyor. sadece dershaneye gidenlerin haberi olmuş bundan. bu sebeple 1 yıldır hazırlandığımız bu sınavla ilgili umutlarımız söndürülmemeli ve bu kuralın uygulanması bir sonraki sınava bırakılmalı. duyurusu da daha net bir şekilde yapılarak bu kuralın seneye uygulamaya alınmasını YÖK’ten istirham ediyoruz. Cimer’e de yazarak sayın Başkanımızdan da ricamız bu konuda sınava giren öğrencilerin yarıdan fazlasının mağduriyetinin giderilmesini sağlamasıdır. teşekürler.

 8. Berna dedi ki:

  21 mayısta paylaşıldı bu karar her gün her yerde gördük kimse ben bilmiyordum demesin şimdi

  1. Hamza dedi ki:

   ARKADAŞLAR HAKKINIZLA ÖNE GEÇMEK VARKEN BAŞKALARININ MAĞDURİYETLERİNDEN PRİM YAPMAK NEDEN…

  2. Murat dedi ki:

   Yaa git allah aşkına EA san sıkıntı olmas zatenn senn için de sence sınava 45 gün bu kuralın getirilmesi sana çok normal mı geliyo aklın mı …senin !! niye 2017 dgsdn sonra yapılmadıda sınava 45 gün kala getirildi kmse bunu sormuyoo Ülkemizin eğitim sistemi dünya sıralamsnda 101 de beee düşünün artıkk 😀 Bir sınav yüzünden ne hallere geldikk onca öğrencinin emekleri gitti ben 1 sene boyunca çalıştm kural değişmiş haberim son 15 gün kala oldu ne yapcam 15 gün matematik mi öğrencem ben türkçeden büyük ihtml 60 net yaptm zaten 3 soru çözdm mattan hepsi yanlış o kural olmasaydı matematk çözmeme uğraşmama gerek yoktu benm gidecğim bölüm sözel puan istiyor benden ne yapayım ben matematiği bizim ösym de ve ya yöktekiler artık yerlerini gençlere bıraksınn orda eğitimden bişeyden haberleri yok galibaa !!!

  3. Yavuz dedi ki:

   Berna sen görmüş olabilirsin de diğer insanlar adına neden konuşuyorsun ?

 9. serkan dedi ki:

  Mükemmel geçtiğine inandığım bir sınavın ardından 0,5 kat sayıyı sınavdan sonra öğrendim ve türkçe işaretlemedim. Sonuç yine olmadı .

 10. Salih dedi ki:

  Osym sınav kılavuzunda vardı diyor ama hangi başlık altında vardı puan hesaplama adı altında değilmi, sizce bu yeni kural ve sınavın geçersiz sayılacağı kural, sınavın geçersiz sayılması baslik altinda olması gerekmiyormuydu çünkü bu puan hesaplama değil adeta çözmüş olduğun soruların heba olması sınavın geçersiz sayılması ve bir yıllık emeğinin boşa gitmesidir. Bu haksızlıktan bir an önce vazgeçilsin. Emeğimiz boşa gitmesin.

  1. Asef dedi ki:

   Dddfff

  2. Asef dedi ki:

   Hangi başlık altıa yazacak 0.5 puan almassan hesaplamam
   Diyo zaten akılsız

  3. Muharrem dedi ki:

   Pandemi dönemi diye klimalar bile açılmadı klavuz var deniyor bu kadar ciddi meseleyi o sınavda başımızda duran görevliler bile yorumlar da haberdar olamadıklarını açıklaladılar