2021 LGS Soruları ve Cevapları PDF İndir

06.06.2021
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından nitelikli okullara öğrenci yerleştirmek amacıyla Liseye Geçiş Sınavı (LGS) uygulanmakta. 8. Sınıf öğrencilerine 6 Haziran 2021 tarihinde uygulandı. Sınavdan sonra öğrenciler 2021 LGS sorularının cevaplarını merak ediyor. Sizler için LGS soru ve cevaplarını PDF olarak paylaşıyoruz. Aşağıdaki linkleri kullanarak indirebilirsiniz.

2021 LGS Soruları ve Cevapları PDF İndir

2021 LGS Soruları ve Cevapları PDF İndir

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından nitelikli okullara öğrenci yerleştirmek amacıyla Liseye Geçiş Sınavı (LGS) uygulanmakta. 8. Sınıf öğrencilerine 06 Haziran 2021 tarihinde uygulandı. LGS  sayısal ve sözel olmak üzere iki oturumdan oluşmaktadır. 2021 LGS Sözel bölümünde Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil derslerinden sorular soruldu.

2021 LGS’ den sonra öğrenciler soruların cevaplarını merak ediyor. İşaretlemiş oldukları soruların doğru yanıtlarını araştıran adaylar için MEB tarafından yayımlana LGS çıkmış soruları ve cevaplarını PDF olarak sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak sayısal çıkmış sorular ve sözel çıkmış soruları kolaylıkla indirebilirsiniz.

2021 LGS Sayısal bölümünde ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular yöneltildi. LGS‘ye hazırlanan öğrenciler için çıkmış soruların PDF halini ve video çözümlü cevaplarını paylaşıyoruz. Aşağıdaki linkleri kullanarak kolaylıkla indirebilirsiniz. Sınavlarda genellikle soru tarzları aynıdır. Bu sebeple sizler de çıkmış soruları çözerek kendinizi test edebilirsiniz. Eksik olduğunuz konuların tespitini kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Sınav kitapçıkları 07 Haziran Pazartesi gününden itibaren okullardan alınabilecek. Sonuçlar ise 30 Haziran‘da açıklanacak.
 

2022 LGS Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir?

2021 LGS Sözel Soruları ve Cevapları İNDİR

Sözel Bölüm Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı İçin TIKLAYINIZ

 

2021 LGS Sayısal Soruları ve Cevapları İNDİR

Sayısal Bölüm Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı İçin TIKLAYINIZ

 

KESİNLİKLE OKUMALISIN 

 

2021 LGS Kolay mıydı Zor muydu?

Çeldiricileri kuvvetli 2-3 soru dışında zorluk derecesi orta düzeydeydi. Okuduğunu anlayan bir öğrenci çok rahat 15 net yapabilirdi. Mesela deyim sorusunu çoğu öğrenci yanlış yapmış.

Tüm sorulara baktım, TEOG’ dan bir tık zor, LGS‘ ye göre kolaydı.
 
Soruların kolay olduğu görüşüne katılmıyorum, soruları öğretmen seviyesine göre değil öğrenci seviyesine göre değerlendirmek lazım. Özellikle birkaç soru öğrencilere göre üst düzey dikkat ve yorum gerektiriyordu örneğin grafik sorusu. Evet çok kolay sorular vardı fakat yorumlarda anlatılanlar kadar yirmi sorunun tamamı kolay değildi.

Meslektaşlarımın sınavı kolay bulması enteresan geldi bana, dikkat gerektiren ve eleyici olabilecek soru tipleri vardı halbuki. Sırf alengirli, değişik soru soracağım diye adına yeni nesil denilen bazen “Bu Türkçe sorusu mu şimdi?” diye yargıladığımız abartı sorulardan çok fazla yoktu. Kolay denilen sınavların öğrenciyi her zaman daha fazla ters köşeye yatırdığının kanaatindeyim.

2021 LGS Kazanmak için Kaç Net Kaç Puan Gerekir?

LGS TEOG Tarzında mıydı?

TEOG tarzı demek, pek de doğru olmaz; çünkü TEOG’ da “metin türleri, söz sanatları ve yazım noktalama” da yer alıyordu en azından .Bu, TEOG’ tan da basit olmuş anladığım kadarıyla, kaldı ki TEOG için basit bir sınav ifadesine de katılmıyorum,2017 TEOG sınavının ilkinde sorular zor ve çeldiriciydi ki velilerden, öğretmenlerden ve öğrencilerden gelen tepkiler üzerine ikinci sınavı çok kolay tutmak zorunda kaldılar ve böylelikle asıl belirleyici olan da o sene ilk TEOG sınavı oldu ve ikinci sınavda fullerin sayısının fazlalığıyla bir anda ilk sınavın zorluğu velilere, öğrencilere ve biz öğretmenlere de unutturulmuş oldu. LGS ise yeni nesil sorularla karşılaşılan bir sınav olduğu için, çok soru örneğinin olmadığı, deneyimin hiç olmadığı yeni bir sistem olduğu için bir anda TEOG’ un arkasından zor geldi ama zamanla bu yeni nesil soru tiplerine de alışmaya başladık, örnek soru tipleri arttı vs.

 TAVSİYE YAZILARIMIZ

LGS Kitap Önerileri Kaynak Kitap Tavsiyeleri için TIKLAYINIZ

LGS Çalışma Programı İndirmek için TIKLAYINIZ

LGS Çıkmış TÜM soruları indirmek için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. ahmet dedi ki:

  kesin değil mi

  1. Büşra dedi ki:

   Çıkmıyor mu yanii

 2. lgs mağduru dedi ki:

  b kitapçığı yok mu

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, MEB tek kitapçık türünü paylaşıyor.

 3. İnci dedi ki:

  Şu an ihtiyaca yönelik bir paylaşım oldu, teşekkür ederiz

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Rica ederim 🙂 başarılar