2021 LGS’de Tercihler Nasıl Yapılacak?

02.09.2020
1.394
A+
A-

Arkadaşlar Merhaba, 8 sınıf öğrencileri olarak yoğun bir maratondan geçtiniz bu maratonun en önemli parkurların dan birisi de tercih sürecidir. 2021 LGS’de tercihler nasıl yapılacak? Yüksek puanlarınızı yanlış bir tercihle etkisiz hale getirmemek için bu yazımızı muhakkak okuyunuz.

2021 LGS’de Tercihler Nasıl Yapılacak?

2021 LGS’de Tercihler Nasıl Yapılacak?

Arkadaşlar Merhaba, 8 sınıf öğrencileri olarak yoğun bir maratondan geçtiniz bu maratonun en önemli parkurların dan birisi de tercih sürecidir. 2021 LGS’de tercihler nasıl yapılacak? Yüksek puanlarınızı yanlış bir tercihle etkisiz hale getirmemek için bu yazımızı muhakkak okuyunuz.

8.Sınıf tercihlerinin nasıl yapılacağına yönelik yazdığımız bu yazımızda LGS Tercih yapılırken nelere dikkat edilmelidir, LGS tercihte hangi okulları tercih edebilirim, Tercihler hangi siteden yapılacak, Kaç tane tercih hakkım var, LGS tercihleri hangi yüzdelik dilime göre yapılacaktır, tercihlerimi neye göre yapmalıyım, tercih sıralaması neye göre yapılmalıdır? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tercih işlemleri nasıl yapılacak?

Tercih sürecinde üç farklı yerleştirme işlemi uygulanacaktır:

 • 1-) Merkezi Yerleştirme: Sadece sınava giren öğrencilerin yapabileceği LGS sınav puanına göre yapılacak tercih işlemidir.
 • 2-) Yerel Yerleştirme: Sınava giren veya girmeyen tüm öğrencilerin yapması gereken tercihdir.
 • 3-) Pansiyonlu Okullar: İsteğe bağlı tüm öğrenciler tarafından yapılabilir.

Tüm öğrencilere önce yerel yerleştirme işlemi açılacaktır. Yerel yerleştirme yapmadan merkezi tercih işleminizi yapamazsınız.

Yerel yerleştirme, adres bölgenizdeki okullar içinden tercih edebileceğiniz bir yerleştirmedir. Yerel tercih işlemlerinde en fazla 5 tercih yapabilirsiniz. Bu bölümde ilk 3 tercih kayıt alanından seçilmelidir. Aynı okul türünden en fazla 3 tercih seçilebilir. Yani 5 tercihin tamamını Anadolu Lisesi yazamazsınız toplamı 5 olacak şekilde ve her biri 3’ü geçmeyecek şekilde Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Meslek Lisesi okul türünden tercih yapılmalıdır.

Yerel yerleştirme işlemi yapıldıktan sonra sınava giren öğrenciler merkezi yerleştirme için tercih yapabileceklerdir. Merkezi yerleştirme ile de en fazla 10 okul tercih edilebilecektir.

lgs-tercihler-nasil-yapilacak-1

LGS tercihlerinde hangi okullar tercih edilebilir?

LGS tercihlerinde Fen Lisesini, Sosyal Bilimler Liselerini, Anadolu Liselerini, Anadolu İmam Hatip Liselerini ve Meslek Liselerini kısacası tüm okul türlerini tercih edebilirsiniz. Merkezi yerleştirme ile sadece sınavla öğrenci alan okullar tercih edilebilir. 2021 YILINDA OKUL TÜRLERİNE GÖRE KONTENJAN ARTIŞI: Anadolu Liseleri % 68.4, Sosyal Bilimler % 36.4, Fen Liseleri % 35, Mesleki Teknik % 64,3 ve İmam Hatip % 46 şeklinde olmuştur.

 

LGS tercihleri hangi siteden yapılacaktır?

LGS tercih işlemleri e-okul.meb.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılacaktır. Yerleştirme sonuçları 10 Ağustos 2021 tarihinde ilan edilecektir. 

lgs-tercihler-nasil-yapilacak-2

LGS tercihleri kendi okulumuzda yapmak zorunlu mu?

Tercih işlemleri bireysel olarak veya Türkiye’de herhangi bir ortaokul müdürlüğünce yapılabilir. Burada önemli olan şudur: tercihler muhakkak bir ortaokul müdürlüğünde onaylanmalıdır. Onaylanmayan tercihler geçerli değildir. Onay işlemi sadece öğrencinin mezun olduğu ortaokul değil 81 il ve ilçelerdeki herhangi bir ortaokul müdürlüğünce onaylatılabilir. Yani tatile gittiğimizde bu durum sorun olmayacaktır.

 

LGS de kaç tane tercih hakkı vardır?

 • 1-) Merkezi Yerleştirme için 10 adet ( tercih sayısının 10’a yükseltilmesi ile süreç kolaylaştı. Okul %’lerini dönüştürmeye ihtiyaç kalmadı. Kendi % diliminiz ile 2019 verileri ile tercih edeceğiniz okulların % dilimlerini kıyaslayarak, istek sırasına göre geniş aralıklı tercih yapılması yeterli olacak.)
 • 2-) Yerel Yerleştirme için 5 adet
 • 3-) Pansiyonlu Okullar için 5 adet tercih hakkınız olacaktır.

Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme tercihi yapmayanlar için Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

LGS tercihler hangi yüzdelik dilime göre yapılmalıdır?

Puan sıralaması, il yüzdelik dilimi ve genel yüzdelik dilim olmak üzere iki şekilde verilir. Bu konu çok önemlidir. Tercihler muhakkak genel yüzdelik dilime göre yapılmalıdır. Aksi halde beklediğiniz okullar gelmeyebilir veya hiçbir okula yerleştirme işlemi yapılmayabilir.lgs_2020_tahmini_yuzdelik_dilimler

 

LGS de herhangi bir tercihe yerleşemeyenler

Bu öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurusu yapabileceklerdir. Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, ——– tarihlerinde ilan edilecektir. Bu konu başka bir yazımızda ayrıca ele alınacaktır.lgs-tercihler-nasil-yapilacak-3

 

TAVSİYE YAZI: Okul Puanı LGS’de Etkili mi?

 

LGS tercih sürecinde sıkça sorulan soruları cevaplamaya çalıştık. Ayrıca yerleştirme işlemi için yol haritasını kısaca açıklayıp sizleri bilgilendirmek istedik. Tercih süreci çok önemlidir. Yorumlar kısmından soracağınız sorulara içtenlikle cevap verilecektir. Şimdiden hayırlı olması dileklerimizle…

 

♦2020 LGS Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimlerini incelemek için osymli.com/lgs-anadolu-liseleri-yuzdelik-dilimleri-meb

 

♦2020 LGS Anadolu İmam Hatip Liseleri Yüzdelik Dilimlerini incelemek için osymli.com/lgs-anadolu-imam-hatip-liseleri-yuzdelik-dilimleri-meb

 

♦2020 LGS Mesleki Teknik ve Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimlerini incelemek için osymli.com/lgs-meskeli-teknik-anadolu-liseleri-yuzdelik-dilimleri-meb

ÖSYMLİ
ÖSYMLİ
Güncel eğitim haberleri, sınavlara yönelik kitap önerileri, sınav konuları ve çeşitli ders kaynakları ile çalışmalarınıza yardımcı olmaya çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. İnci dedi ki:

  Doğru zamanda doğru paylaşımlar, işte ösymli.com farkı 😁

  1. deniz dedi ki:

   çok doğru söyledin