2023 YKS (TYT-AYT) Kolay mıydı Zor muydu? Uzman Yorumları

18.06.2023
A+
A-

2023 YKS 17-18 Haziran 2023 tarihinde ÖSYM tarafından uygulandı. Sınava giren adaylar için “2023 Kolay mıydı zor muydu” ve “2023 YKS yorumları” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Yükseköğretim kurumları sınavı Türkiye genelinde üç buçuk milyon adayın katılımı ile gerçekleştirildi. Bu yazımızda TYT ve AYT testlerini çözen adayların ve konu hakkında bilgi sahibi olan uzmanların yorumlarına yer vereceğiz.

2023 YKS (TYT-AYT) Kolay mıydı Zor muydu? Uzman Yorumları

2023 YKS (TYT-AYT) Kolay mıydı Zor muydu? Uzman Yorumları

2023 YKS 17 – 18 Haziran 2023 tarihinde ÖSYM tarafından uygulandı. Sınava giren adaylar için 2023 Kolay mıydı zor muydu ve 2023 YKS Uzman yorumları hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Yükseköğretim kurumları sınavı Türkiye genelinde üç buçuk milyon adayın katılımı ile gerçekleştirildi. Bu yazımızda TYT ve AYT testlerini çözen adayların ve konu hakkında bilgi sahibi olan uzmanların yorumlarına yer vereceğiz.

Uzun bir süredir öğrencilerin heyecanla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 17 Haziran 2023 tarihi itibariyle 3,5 milyonu aşkın adayın katılımıyla gerçekleştirildi. Sınavın birinci oturumu olan TYT’ de adaylara Temel Matematik, Temel Türkçe, fizik, kimya, biyoloji ayrıca din, felsefe, tarih ve coğrafya derslerinden sorular soruldu.

Adaylar sınavdan sonra sınavın zorluk düzeyini merak ediyor. ösymLi.com olarak sosyal medya ve çeşitli forum sitelerinden derlediğimiz TYT ve AYT yorumlarını sizler için paylaşıyoruz. Sayfa altındaki yorumlar kısmından TYT  ve AYT’ ye dair görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

2023 TYT ile ilgili bir adayın yorumu:

Zamanı yetiştirenin yapacağı anlaşılması zor paragraflar. Zor değil de yoğun diyelim. Türkçe yoğun ve tek seferde anlaşılmayacak paragraflar. Matematik anladığın zaman yapabileceğin sorular.

Sosyal hiç bilgi yok desem yanılmam herhalde ancak paragraflarda ikiliğe düşürebilecek cümleler vardı. Din de uzun paragraflar vardı. Fen soruları da bilenin yapacağı normal kolay arasıydı. Matematik için zaman ayıranın kaçıracağı soru yoktu.

Sonuç olarak kolay ama çok pratik yapanın yani yetiştirenin yapabileceği bir sınavdı. Ancak öğrencilerin Türkçeden kolay çıkabilmiş olacaklarını düşünmüyorum. Bakalım. Bence geçtiğimiz yıldan kolay değildi ama öğrencilerin ne algıladığı önemli.

İlhan Sevin YKS Yorumları: Eğitim Yöneticisi

“Türkçede iki seçenek arasında kalmış adaylar. Fen testinde 3-4 tane bilgi sorusu çıkmış. Matematik sorularının genel olarak kolay, Sosyal sorularının da kolay olduğunu belirtiliyor. LGS’de olduğu gibi Türkçe soruları zorlayıcı, diğer testler yapılabilecek düzeyde diyebiliriz.” AYT Oturumu için : Matematik orta zorlukta 3-4 belirleyici sorusu olduğu, Fizik ve kimya orta zorlukta, Biyoloji özellikle bir kaç soru bayağı zorlamış, Coğrafyada harita sorularında zorlanmışlar. Tarih sorularının da çok kolay olmadığını belirtti bazı adaylar.

Yükseköğretim kurumlarının örgün öğretim kontenjanlarının dağılımı: Ön lisans programları: 388 bin. Lisans programları: 465 bin.  Toplam: 853 bin Her 5 aday biri örgün bir lisans programına yerleşecek sonucu çıkıyor. 2023-YKS başvuranların sayısı 3 milyon 527 bin 466

2022-TYT’de DOĞRU cevap sayısı ortalamaları:

Türkçe (40 soru) : 17,7

Temel matematik (40 soru) :6,9

Fen bilimleri (20 soru) : 3,2

Sosyal bilimler (20 soru) : 7,9

2019-yks-sinavi

Salim Ünsal YKS Yorumları: Rehberlik Ekipleri Amiri

Geçen yıl YKS ile öğrenci alan yükseköğretim programlarının 997 bin 337 genel kontenjanı, 24 bin 746 ise okul birinciliği kontenjanı bulunuyordu. Yerleştirme sonrasında 24 binlik okul birinciliği kontenjanına sadece 6 bin 417 okul birincisi bulunabildi. Kimi genel yerleşme başarısı gösterdi, kimi de doğru tercih yapmadığı için bu programların farkına bile varmadı ve okul birincisi olarak açıkta kaldı.

Peki, okul birinciliğinin kalan kontenjanı ne oldu, ziyan mı oldu? Elbette hayır! Kalan 18 bin kontenjan ziyan olmadı. O 18 bin küsur kontenjanın 17 bin 860’na okul birincisi olmayan diğer normal öğrenciler puanları ile yerleştiler. Dolayısıyla okul birinciliği kontenjanında sadece 469 kişilik boşluk kalmış oldu. Bu yıl da hem okul birinciliği hem de özel duruma sahip diğer kontenjan türlerinin genel yerleşenlere az ya da çok katkısı olacak, normal yollarla yerleşme şansını yitirmiş adaylar için küçük de olsa bir yerleşme şansı yaratacak.

Yabancı Dil Testine başvuruda yüzde 100,7’lik bir aday artışı yaşandı. Dilci adaylar bu artış gözünüzü korkutmasın. Fazladan bu sınava girecek 169 bin yeni adayın dil sınavlarındaki performansı doğal olarak düşük çıkacak ve dil ortalamaları da büyük ölçüde düşecektir. Baştan itibaren bu sınava hazırlanan ve hedefi olan adaylar için kritik bir rekabet anlamına gelmiyor bu durum. Özellikle deprem bölgesinde sınava başvuranlardan sınav ücreti alınmamış olmasının da YDT‘deki bu büyük artışta payı olduğunu zannediyoruz.

yks-sınav-zor-muydu-kolay-mıydı-aday-yorumları

 

Hüseyin Aslantürk YKS Yorumları: Eğitim-Rehberlik -Öğretmen

Bugünkü #tyt ‘den sonra en sık kullanılan cümleler: — Biraz daha sürem olsaydı.. — Daha iyi yapabilirdim.. — Daha fazla işaretleyebilirdim..

AYT 2023 Türk Dili ve Edebiyatı Sorular divan edebiyatı ve Milli edebiyat ağırlıklı; zor ve orta olarak değerlendirdiler.

Tarih, orta zorlukta, Coğrafyayı daha zor dediler.

Matematik Zor ve orta olarak nitelendirdiler, geometriyi de orta bulduklarını söylediler.

Fen Bilimleri; orta zorlukta dediler, fizik ve kimyada iki soruda zorlandıklarını belirttiler.

TYT Puanı seneye de kullanılabilir mi?

TYT Puanı ile Polis Olma Şartları için TIKLAYINIZ

Hangi Bölüm Kaç Net TIKLAYINIZ

2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.