2022 YKS (TYT-AYT) Kolay mıydı Zor muydu? Uzman Yorumları

19.06.2022
A+
A-

2022 YKS 18-19 Haziran 2022 tarihinde ÖSYM tarafından uygulandı. Sınava giren adaylar için “2022 Kolay mıydı zor muydu” ve “2022 YKS yorumları” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Yükseköğretim kurumları sınavı Türkiye genelinde üç buçuk milyon adayın katılımı ile gerçekleştirildi. Bu yazımızda TYT ve AYT testlerini çözen adayların ve konu hakkında bilgi sahibi olan uzmanların yorumlarına yer vereceğiz.

2022 YKS (TYT-AYT) Kolay mıydı Zor muydu? Uzman Yorumları

2022 YKS (TYT-AYT) Kolay mıydı Zor muydu? Uzman Yorumları

2022 YKS 18-19 Haziran 2022 tarihinde ÖSYM tarafından uygulandı. Sınava giren adaylar için 2022 Kolay mıydı zor muydu ve 2022 YKS Uzman yorumları hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Yükseköğretim kurumları sınavı Türkiye genelinde üç buçuk milyon adayın katılımı ile gerçekleştirildi. Bu yazımızda TYT ve AYT testlerini çözen adayların ve konu hakkında bilgi sahibi olan uzmanların yorumlarına yer vereceğiz.

Uzun bir süredir öğrencilerin heyecanla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 18 Haziran 2022 tarihi itibariyle 3,5 milyonu aşkın adayın katılımıyla gerçekleştirildi. Sınavın birinci oturumu olan TYT’ de adaylara Temel Matematik, Temel Türkçe, fizik, kimya, biyoloji ayrıca din, felsefe, tarih ve coğrafya derslerinden sorular soruldu.

Adaylar sınavdan sonra sınavın zorluk düzeyini merak ediyor. ösymLi.com olarak sosyal medya ve çeşitli forum sitelerinden derlediğimiz TYT ve AYT yorumlarını sizler için paylaşıyoruz. Sayfa altındaki yorumlar kısmından TYT  ve AYT’ ye dair görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Mami Müdür’ün YKS Yorumları: Eğitimci (PDR-Sınıf)

Şimdiden söyleyelim. Özellikle geçen sene matematiğin zorluğu eşit ağırlığın ön sıralarında sayısal bolluğuna neden olmuştu. Bu yıl bu kadar bereketli sayısal yoğunluğu olmayabilir. Sıralamalarda öne doğru hareketler bekliyorum. Evet özellikle hukuk için de geçerli yorumum.

Bu yıl yapılan LGS’ yi de YKS’ yi de beğendim. Belki birazcık daha zorlayabilirlerdi diyorum ama öncekilere bakınca buna da şükür 🙂

Bu yılki sınavın sonunda aldığımız dönütlere göre 2020 kadar kötümser 2021 kadar iyimser olmamak lazım.

Bu seneki netlerini yazıp sıralama hesabı yapan arkadaşlar 2021 sıralamasını görüp hayallere dalmayın 🙁

2019-yks-sinavi

İlhan Sevin YKS Yorumları: Eğitim Yöneticisi

TYT bu yıl daha az nankörlük yaptı. Ama bugünkü AYT çalışanın hakkını verecektir. Zihniniz açık olsun bu ülkenin güzel gençleri.

Dünkü #tyt2022’den sonra hem belirleyici hem de telafi olma özelliği açısından #ayt2022’nin önemi daha da arttı. Çalışan, emek harcayan adaylar bugün son sözü söyleyecektir.

Bir matematik öğretmeninden gelen ilk değerlendirme: “Matematik, geçen sene ile kıyaslanamaz biçimde kolaydı,2-3 eleyici soru vardı. Geometri de çalışanın yapabileceği şekilde hazırlanmış. Geometride de 2-3 seçici soru vardı.”

Mat 2 ve Geometri eleyici, seçici, zor sorular vardı. Fen 2 soruları, bilgi ve mantık kurmaya dayalı idi. Edebiyat, Divan Edebiyatı ağırlıklı Arapça vb yabancı sözcüklerin olduğu sorular vardı. Cumhuriyet dönemi sorularına ağırlık verilmemişti. Coğrafya, genel kültür ve yorum ağırlıklı, kolaydı. Tarih, tamamen bilgi sorularına dayalı, kolay nitelikli sorular vardı.

yks-sınav-zor-muydu-kolay-mıydı-aday-yorumları

Salim Ünsal YKS Yorumları: Rehberlik Ekipleri Amiri

Sınavın zorluk ya da kolaylığının olası sonuçlarını güncel bir metafor ile izah edelim. Diyelim ki sınavda 20 mat netiniz var. Geçen yıla oranla mat ortalamaları yükselirse cebinizdeki doların 20 aralıkta bir anda değerinin 18 den 12’ye düşmesi gibi puansal bir azalma yaşatır.

Örneğin geçen yıl mat ortalamasının 2020’ye göre yarım net azalması, 40 soruda 47 puanlık bir avantaj sağlamıştı. Bu yıl ortalama geçen yıla göre yarım net artarsa yani yeniden 6 bandının üstüne çıkarsa bu avantaj ortadan kalkar.

Tercihlerinizi 2021’in taban sıralamalarını referans alarak yapacağınız gerçeğini de lütfen unutmayın.

 

Hüseyin Aslantürk YKS Yorumları: Eğitim-Rehberlik -Öğretmen

Sınava giren tüm adaylara geçmiş olsun. #tyt2022 bitti. İlk gelen bilgilere göre Türkçede iki yazım, iki noktalama, bir öge, bir hâl eki, bir sözcük türü gelmiş. Diğerleri anlam ve paragraf soruları. Yeknesak kelimesinin anlamı sorulmuş, 4-6 paragrafta zorlandıklarını söylediler.

Geometrinin matematikten zor olduğunu ama geçen yıla göre matematiği kolay bulduklarını; din kültürü ve felsefede zorlandıklarını, tarih, coğrafya ve fen sorularını ise orta kolaylıkta bulduklarını söylediler. Ancak süre konusunda yine zorlanmışlar özellikle Türkçede.. #tyt2022

#yks2022 #ayt2022 ilk gelen bilgilere göre; edebiyatta 6 paragraf (2-3’ü yine zor bulunmuş), divan 5, cumhuriyet 3, söz sanatları 2, şiir bilgisi 2, Tanzimat 1, servetifünun 1, millî edb. 1, uygur göç destanı aşamaları 1 biçiminde gelmiş. Genel olarak edebiyatı orta zorlukta bulduklarını söylüyorlar, roman özeti olarak Yakup Kadri ve Reşat Nuri sorulmuş. 1 akım sorusu sürrealizm. Eski Türkçe kelime ve kavram bilgisini de isteyen sorularla paragraflarda iki-üç sorunun çeldiricisinin çok güçlü geldiğini söylediler.

Matematiğin geçen yıla göre daha kolay geldiğini, geometrinin ise orta zorlukta olduğunu söylüyorlar.. Sosyal-1 orta kolay, Sosyal-2 kolay ve Feni ise orta zorlukta değerlendiriyorlar ama biyolojiyi daha zor bulmuşlar.

2022 TYT Kaç Net Kaç Puan Eder? TIKLAYINIZ

TYT puanı bir sonraki sene kullanma ile ilgili bilgiler için TIKLAYINIZ

TYT Puanı ile Polis Olma Şartları için TIKLAYINIZ

2022 TYT Puanı ile Hangi Bölümleri Tercih Edebilirim ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.