TYT Puanı seneye de kullanılabilir mi?

04.02.2021
217.710
A+
A-

“TYT puanı kaç yıl geçerli” sorusunun yanıtı 2 yıldır. Ancak her TYT puanı 2 yıl geçerli olmayacaktır. TYT puanının 2 yıl geçerli olmasının şartı elde edilen puanın 200 ve üzeri olması gerekmektedir. Yani ancak TYT’de 200 ve üzeri puan alan adaylar, bu puanlarını sonraki yıl da kullanabilecek. İşte tüm ayrıntılar…

TYT Puanı seneye de kullanılabilir mi?

TYT Puanı seneye de kullanılabilir mi?

Yeni üniversiteye giriş sisteminin avantajlarından biri de Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nın birinci basamak sınavı olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının geçerlilik süresi 2 yıl olması.

YKS‘deki en önemli değişikliklerden birisi de TYT puanının geçerlilik süresinin olmasıdır. Bundan önceki üniversiteye giriş sınavlarında hiçbir sınavın sonucu iki yıl geçerli olmamıştı.

“TYT puanı kaç yıl geçerli” sorusunun yanıtı 2 yıldır. Ancak her TYT puanı 2 yıl geçerli olmayacaktır. TYT puanının 2 yıl geçerli olmasının şartı elde edilen puanın 200 ve üzeri olması gerekmektedir. Yani ancak TYT’de 200 ve üzeri puan alan adaylar, bu puanlarını sonraki yıl da kullanabilecek.

 

 

YENİ!!! 2021 Yılında TYT puanını nasıl kullanacağını öğrenmek için TIKLAYINIZ

 

 

Adaylar isterse 2021 TYT’ye girmeyerek 2020 TYT puanını kullanıp yalnızca AYT ve YDT’ ye hazırlanabilecek, tercih yapabilecek.

 

İki yıl üst üste TYT’ye giren aday hangisinden daha yüksek TYT puanı almış ise tercih sürecinde o sonucu kullanabilecek.

 

Sınavın zorluğu ve kolaylığı konusunda adaletsizlik olmaması için 2020 TYT puanınızın karşılığına gelen başarı sıralaması dikkate alınarak aynı başarı sıralamasının 2021 TYT’ de kaç puana denk geliyorsa o puanı 2021 YKS’ de kullanabileceksiniz. 2021 TYT Puanıyla Öğrenci Alan Bölümler için tıklayınız

 

Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse:

2020 TYT Puanınız 350 ve bu puanın bu yılki karşılığı 100k olsun diyelim

2021 TYT’ de 100k olan adayın puanı kaç ise sizin puanınız da o olacak.

 

Bu durum ile ilgili olarak ÖSYM’nin sıkça sorulan sorular kılavuzunda yer alan madde aşağıdaki görselde yer almaktadır. 2021 TYT sınavı ne zaman yapılacak? Ne kadar süren kaldı?

 

4 Yıllık Lisans Bölümleri  Taban Puanları ve Başarı Sıralaması için tıklayınız

 

2021 Kılavuza göre yapılan yeni açıklamalar

 

2020-TYT Puanı 200 ve Üzeri Adaylardan, 2021-YKS ’nin Hiçbir Oturumuna Girmeden 2020-TYT Puanını 2021-YKS Yerleştirmede Kullanmak İsteyenler İçin 2021- YKS Başvuru Ücreti/Geç Başvuru Günü Başvuru Ücreti : 25,00 TL/37,50 TL (Geç Başvuru Gününde yapılan Başvurularda Başvuru Ücreti aynı gün ödenmelidir.)

 

2020-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2021-TYT’ye girmeden YKS’ nin diğer oturumlarına girebileceklerdir. 2021-YKS’de SAY, SÖZ, EA veya DİL puanıyla bir lisans programına yerleşmek isteyenlerin (2020-TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile) 2021-AYT ve/veya 2021-YDT oturumlarına başvuru yaparak katılmaları zorunludur.

 

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): YKS’ nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2020-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylar hariç diğer tüm adaylar için zorunludur.

 

2021-TYT’ye girmek isteyen adaylar, “Temel Yeterlilik Testi (TYT)” seçeneğini işaretleyecekler, 2020-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2021-TYT’ye girmek istemeyenler ise bu seçeneği boş bırakacaklardır.

 

2020-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2021-TYT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr)

 

T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu seçeneği işaretleyebilecekler, daha sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini (90,00TL.) yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların TYT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

 

 

2020-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adaylardan, 2021-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden bu puanını 2021-YKS yerleştirmelerinde kullanmak isteyenlerin, 2021-YKS başvurularını başvuru süresi içinde yapmaları ve başvuru ücretini yatırmaları zorunludur. Başvuru yapmayan veya başvuru yaptığı hâlde başvuru ücretini yatırmayan adayların 2020-TYT sınav puanları ve sıralamaları, 2021-YKS ve buna dayalı değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinin hiçbir aşamasında kullanılmayacaktır.

 

YENİ BİLGİ: Arkadaşlar bir önceki sene üniversiteye yerleşenler, tercih yapıp gitmeyenler istedikleri takdirde bir önceki senen puanını kullanabilir fakat OPB puanları kesilecektir. Bu konuyu ÖSYM’yi arayarak öğrendim. Sizler de arayıp teyit ettiriniz.

YKS (TYT-AYT) Konuları için TIKLAYINIZ

Kırık OBP Nedir? Hangi Koşullarda OBP Kesilir?

TYT Puanı Bir Sonraki Sene Kullanma | Sorular ve Cevaplar

TYT Sınav puanım ikinci yıl nasıl hesaplanacak?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 478 YORUM
 1. Berdan dedi ki:

  Iyi gunler tyt puanin 2 yil gecerli olmasi icin ham puanin mi 200 olmasi gerekli yoksa okul puaniyla mi 200 olmasi gerekiyor benim puanim okul puaniyla 240 ama sadece ham puan 198 puanim 2 yil gecerli olacak mi

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Yerleşmeyen ve TYT’de hamda 200 puan ve üzeri almayı başarmış adayların TYT Ham Puanları 2 yıl süreyle geçerlidir.

   Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişte uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında yapılacak birinci oturumdan alınacak 200 ve üzeri puanın iki yıl geçerli olması ile ilgili açıklama yaptı. Buna göre, ilk yıl 200 ve üzeri puan alan ve bir yükseköğretim kurumuna yerleşen ancak kayıt yaptırmayan adayların puanı bir sonraki yıl da geçerli olacak. Ancak, daha önceki uygulamalarda olduğu gibi puan kesintisi yapılacak. YÖK’ün açıklaması şöyle:
   “Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) 200 ve üzeri puan almış bir aday o sene bir yere yerleştirilmiş ama kayıt yaptırmamışsa, bir sonraki sene TYT puanını yine kullanabilir ama yıllardır olduğu gibi puan kesintisine uğrar.”

   1. İsmail dedi ki:

    Hocam ben geçen yıl bir üniversiteye yerleştirildim fakat kayıt yaptırmadım size sorum şu
    Geçen yıl ki puanımı kullanmak için bir ücret yatırmadım yararlanabiliyor muyum?
    Sınava bu yıl da girdim.

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Geçen yılki puanınızı kullanabilirsiniz fakat OBP kesintiye uğrar. Dönüştürülmüş puan kısmına bakınız.

   2. Sena dedi ki:

    Hocam ben başvuruda 2021 puanımı kullanmak istiyorum kısmını işaretlemesem tyt’ye girsem hangisi yüksekse o geçerli olur değil mi doğru anladım? Benim bir şey yapmama gerek var mu ekstradan?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, doğru anlamışsınız 🙂 Hangi puan yüksekse o değerlendirmeye alınacaktır.

     1. Bedirhan dedi ki:

      Hocam benim geçen seneki puanım ham 263 polislik alım yaparken hangi yıldaysak o seninin puanını baz alarak alım yapıyor ben geçen seneki puanımı kullanırsam sıralamama göre yeni gelen puanım polislik barajını geçiyorsa polislik için başvuru yapabilir miyim

     2. ÖSYMLİ dedi ki:

      Daha önce de polislik ile ilgili sorular geldi fakat alım şartlarını tam olarak bilmediğim için cevap veremedim. PMYO alımında eğer 2021 TYT şartı zorunlu olursa geçen yılın puanını kullanamazsınız ve mağdur olursunuz. Bu yüzden kesin bir şey diyemiyorum.

     3. Nurullah dedi ki:

      hocam geçen senenin yüksek puanını kullanabilmek için bu sene gireceğimiz sınavda da barajı geçme şartı var mı?Yardımcı olursanız çok memnun olurum

     4. ÖSYMLİ dedi ki:

      Geçen yılını puanını sistem otomatik olarak değerlendirmeye alıyor. Sizin bir şey yapmanıza gerek yok.

   3. Kadriye dedi ki:

    Geçen sene yerleştim ve kayıt yaptırdım bu sene geçmiş puanımı kullanabilir miyim yine de?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Evet kullanabilirsin fakat OBP puanınız kesilir.

  2. Aysgl dedi ki:

   Ham puan 200 ve üzeri olmali

  3. Merve dedi ki:

   Benim tyt geçen seneki yerleştirme puanım 208 ek puanla 230 ben tercih yapmadım bu sene tekrar giricem ama bu sene düşük gelirse puan geçen senekini ek puanlı şekilde 230 olarak kullanabilirmiyim

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Bir önceki yılın ham puanı geçerli olur. Yüksek puan hangisi ise o değerlendirmeye alınır.

 2. Ayşe dedi ki:

  İki sorum olacak. Okul puanıyla 200 puan olanlar için geçerli mi bir de tercih yaptım yerleşemedim bu sistemden yararlanabilir miyim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Ayşe,TYT puanının 2 yıl geçerli olmasının şartı elde edilen puanın 200 ve üzeri olması gerekmektedir. Yani ancak TYT’de 200 ve üzeri puan alan adaylar, bu puanlarını sonraki yıl da kullanabilecek.

   1. aysun dedi ki:

    hem puan mı olması gerk ?

   2. sena dedi ki:

    yerleşme puanı mı yoksa ham puan mı

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Ham puan

 3. Özenç dedi ki:

  Ben bu sene tyt puanimla tercih yaptım ama yerlesemedim seneye o puanı kullana bilir miyim.

  1. umut dedi ki:

   evet yerleşemediysen kullanabilirsinn

 4. Sevgi dedi ki:

  2018de tyt ve ydt sınavlarına girdim fakat tercih yapmadım 2019’da hiçbir sınava girmeyerek 2018puanımla tercih yapabiliyor muyum yoksa yine de tyt sınavına girmem gerekli mi ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Seneye kullanım ile ilgili yukarıda yazan bilgiler geçerlidir.

   1. gülşen dedi ki:

    200 ham puandan mı bahsediyosunuz

  2. öznur dedi ki:

   merhabalar ben bu sene sadece tyt çalışıp diğer senede ayt çalışmayı
   düşünüyorum böyle puanları birleştirebiliyor muyuz? ilk tyt puanıyla üniversiteye yerleşmek zorunda mıyız bide obp puanı sınav puanına ne kadar etkili?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Merhaba, Dediğiniz şekilde yapabilirsiniz. TYT puanınız 200 ham puan üzerinde olmak zorunda. OBP ile ilgili bilgi almak için sitemizin arama kısmına OBP yazarsanız detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

   2. elif dedi ki:

    merhaba öznür bende aynı şeyi yapmayı planlıyorum da seninle birazcık konuşabilir miyiz lütfen

 5. Btl dedi ki:

  Ben bu sene puanımı kullanmıstım artik o yandı dimi bi daha kullanamiycam😒

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Üniversiteye yerleştiyseniz. Tabii ki kullanamazsınız.

 6. mazlum dedi ki:

  ben üniversite okuyorum mesela sınava tekrar gireceksem bu yıl tyt ye girmeyip geçen seneki tyt sıralamamı kulanabilklirmiyim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Üniversite okuduğunuza göre puanınızı kullandınız anlamına gelir. Sizin için durum farklı görünüyor. ÖSYM’yi arayarak durumunuz için bilgi alınız.

  2. Fatma dedi ki:

   Merhaba geçen seneki tyt puanım 158 ek puanla 217 açık öğretimden seçim yapabilirmiyim

   200degil yerleştirme puanı 197

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Açıköğretim için barajı geçmek yeterlidir. 150 puan ve üstü aldığınız için tercih yapabilirsiniz.

   2. Defne dedi ki:

    Merhaba ben geçen yıl yerleştim şuan üni 1 deyim ama sınava yeniden hazırlanıyorum. Gecen seneki tyt mi bu yıl da kullanabilir miyim? Onunla yerleşmiş olmam bu hakkımı elimden alır mi?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, geçen yılki puanınızı kullanabilirsiniz fakat OBP kesintisi olacaktır.

    2. Işıl dedi ki:

     Merhaba, ben 2020 yılında yerleşip kayıt yaptırdım, 2021 yılında tekrar girmek istiyorum, tyt’ye girmeden geçen yılın puanını kullanabilir miyim?

     1. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba, sınava girseniz de girmeseniz de OBP puanınız kesintiye uğrayacaktır. Geçen yılın TYT puanını kullanabilirsiniz fakat OBP kesintisi olacaktır.

 7. çiçek dedi ki:

  Bu bilgi kesin mi ,hiçbir yerden ulaşamadım.2019 da girip te eski puanımı kaybetmekten korkuyorum.Ayrıca yüksek olanını nasıl seçeceğiz?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Bu bilgiyi YKS kılavuzundan aldık. Yukarıdaki yorumumda kilavuzda yazılı olan kısmın linkini verdim. Tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yine emin olamıyorsanız ÖSYM’yi arayarak teyit ediniz. Sonra buraya yorum olarak bilgi verebilirsiniz. Diğer arkadaşlar da öğrenir.

 8. çiçek dedi ki:

  Bu bilgiye hiçbir yerden ulaşamadım düşük alsam bile yüksek olanını kullanabileceğim kesin mi ?Tekrar sınava girip önceki puanımı kaybetmek istemiyorum.

 9. Nupelda dedi ki:

  Yerleşenler içinde geçerli mi

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Bu kural ile ilgili usul ve esaslar YÖK tarafından belirlenecektir.

   1. beyza dedi ki:

    hocam ben bu sene sıvana gircem ve biseyi merak ediyorum acaba bu sene tyt den sadece barajı geçip ayt yi çözsem seneye de sadece tyt yi çözsem bu seneki ayt ve bi sonraki sene de olan tyt nin puanlarını birleştirebilir miyim ?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba Beyza, Dönüştürülmüş puan ile ilgili yazımızı okumanı tavsiye ederim. Sanırım düşündüğün şekilde olur.

    2. Simanur dedi ki:

     Merhabalar ben her iki
     Yıl da ayt sınavına girdim bu geçen seneki puanımız kullanmama engel olur mu

     1. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba, herhangi bir engel olmaz, yüksek olan puanınız değerlendirmeye alınır.

 10. Yagmur dedi ki:

  Bu edildiniz bilgi güvenilir mi peki ona göre ders çalışma programını duzenliyecem de cevap verirseniz çok sevinirim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Biz bu bilgiyi 2018 YKS kılavuzundan aldık. Ancak bilgiden yana bir şüpheniz varsa ÖSYM’yi arayarak doğruluğunu teyit edebilirsizin. Buraya kılavuzdaki ilgili bilginin resmini bırakıyorum bakınız.Resim

   1. Ayşe dedi ki:

    Hocam merhaba. Ben geçen sene sınava girdim Tyt puanım 200 ‘ün üstünde ve tercih yaptım üniversiteye yerleştim. Bu sene tekrardan tercih yapmak istiyorum. Geçen seneki Tut puanımı tekrar kullanabilir miyim? Teşekkürler.

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba Ayşe, 2019 TYT puanını geçen sene kullandığın için bu sene tekrar kullanabilirsin fakat OBP kesilir.

     1. yasin dedi ki:

      hocam bu sene üniye yerleşmiş olunsada bu sene geçen senenin tyt puanını kullanılıyor diye biliyorum doğrumu

     2. ÖSYMLİ dedi ki:

      Kullanılan puan tekrar kullanılabilir fakat OBP puanı kırılacaktır.

     3. Mehmet Duha Dağdeviren dedi ki:

      Abi şimdi ben geçen sene 2019da 206 aldım ama bu seneki tyt sınavına da başvurdum tercihbyaptim ben bu sene 206 dan düşük bir puan gelirse puanim 206 sayılır öyleyse degilmi abi

     4. ÖSYMLİ dedi ki:

      Aynen öyle:) yüksek olan puan geçerlidir.

     5. Can dedi ki:

      Merhaba hocam benim geçen seneki tyt puanım ek puanla 200 üzerin de ben bu puanı kullana bilirmiyim ek puan olmadan 194

     6. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba, 200 ham puan ve üzerinde olmalıdır. Maalesef sizin için üzgünüm. Kullanamazsınız.

     7. Adem şahin dedi ki:

      Ben gecen sene tyt ye girdim puanım 200 ün uzerinde universiteye yerleştim ancak dondurdum bu sene yine sınava girdim ama geçen senenin puanıni kullanabilirmiyim acaba bilginiz varmı

     8. ÖSYMLİ dedi ki:

      Kullanabilirsiniz fakat OBP kesintisi olacaktır.

     9. isimsiz dedi ki:

      TYT puanı ham puan üzerinden mi sayılıyor?

     10. ÖSYMLİ dedi ki:

      Evet ham puan olmalı.

     11. İrem Getiren dedi ki:

      Merhaba.Ben 2021 de tyt ye girip sonraki seneye de ayt ye girmeyi düşünüyorum.Boyle oluyor mu?

     12. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba İrem, oluyor. YKS başvuru esnasında sınava girmek istediğiniz oturumu seçebiliyorsunuz.

   2. Göksu dedi ki:

    Merhaba ben 2019 da sınava girdim tyt puanım 200 ün üzerindeydi tercih yaptım yerleştim. Tekrardan sınava hazırlanıcam ama bu sene değil 2021 de ki sınava giricem. Tyt puanımı kullanabilir miyim? 2 yıl kullanabilirsin yazıyor ama 2019 da kullandığım da dahil mi değil mi?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, puan yalnızca bir sonraki eğitim yılında kullanılır yani 2019 puanını 2020 yılında kullanabilirsin.

    2. Uğur Özcan dedi ki:

     Merhaba Hocam iyi günler ben 2019 Tyt puanimla Üniversitesiye yerleştim Bu Sene Tekrar Sınava Girdim ve İstediğim Puanı Elde Etmedim Geçen Seneki Puanımı Kullanabilirmiyim?

     1. ÖSYMLİ dedi ki:

      Kullanabilirsiniz fakat OBP kesintisi olur.

   3. Elif dedi ki:

    Merhaba tyt puanım ek puanlı bir şekilde 200 ve üzeri olsada geçerli oluyor mu?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Maalesef olmuyor.

  2. isimsiz dedi ki:

   İyi günler. Ben 2021’de 3. yıla gireceğim, TYT puanımı kullanmak istesem 2020 puanımı mı kullanabilirim 2019 mu?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Merhaba, 2020 TYT puanınızı kullanabilirsiniz.

1 2 3 18