fbpx
Osymli.com

TYT Puanı seneye de kullanılabilir mi?

17.05.2020
89.153
A+
A-

“TYT puanı kaç yıl geçerli” sorusunun yanıtı 2 yıldır. Ancak her TYT puanı 2 yıl geçerli olmayacaktır. TYT puanının 2 yıl geçerli olmasının şartı elde edilen puanın 200 ve üzeri olması gerekmektedir. Yani ancak TYT’de 200 ve üzeri puan alan adaylar, bu puanlarını sonraki yıl da kullanabilecek. İşte tüm ayrıntılar…

TYT Puanı seneye de kullanılabilir mi?

TYT Puanı seneye de kullanılabilir mi?

Yeni üniversiteye giriş sisteminin avantajlarından biri de Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nın birinci basamak sınavı olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının geçerlilik süresi 2 yıl olması.

YKSdeki en önemli değişikliklerden birisi de TYT puanının geçerlilik süresinin olmasıdır. Bundan önceki üniversiteye giriş sınavlarında hiçbir sınavın sonucu iki yıl geçerli olmamıştı.

“TYT puanı kaç yıl geçerli” sorusunun yanıtı 2 yıldır. Ancak her TYT puanı 2 yıl geçerli olmayacaktır. TYT puanının 2 yıl geçerli olmasının şartı elde edilen puanın 200 ve üzeri olması gerekmektedir. Yani ancak TYT’de 200 ve üzeri puan alan adaylar, bu puanlarını sonraki yıl da kullanabilecek.

 

 

YENİ!!! 2020 Yılında TYT puanını nasıl kullanacağını öğrenmek için TIKLAYINIZ

 

 

Adaylar isterse 2020 TYT’ye girmeyerek 2019 TYT puanını kullanıp yalnızca AYT ve YDT’ye hazırlanabilecek, tercih yapabilecek.

 

İki yıl üst üste TYT’ye giren aday hangisinden daha yüksek TYT puanı almış ise tercih sürecinde o sonucu kullanabilecek.

 

Sınavın zorluğu ve kolaylığı konusunda adaletsizlik olmaması için 2019 TYT puanınızın karşılığına gelen başarı sıralaması dikkate alınarak aynı başarı sıralamasının 2020 TYT’de kaç puana denk geliyorsa o puanı 2020 YKS’de kullanabileceksiniz. 2020 TYT Puanıyla Öğrenci Alan Bölümler için tıklayınız

 

Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse:

2019 TYT Puanınız 350 ve bu puanın bu yılki karşılığı 100k olsun diyelim

2020 TYT’de 100k olan adayın puanı kaç ise sizin puanınız da o olacak.

 

Bu durum ile ilgili olarak ÖSYM’nin sıkça sorulan sorular kılavuzunda yer alan madde aşağıdaki görselde yer almaktadır. 2020 TYT sınavı ne zaman yapılacak? Ne kadar süren kaldı?

 

4 Yıllık Lisans Bölümleri  Taban Puanları ve Başarı Sıralaması için tıklayınız

 

2020 Kılavuza göre yapılan yeni açıklamalar

 

2019-TYT Puanı 200 ve Üzeri Adaylardan, 2020-YKS ’nin Hiçbir Oturumuna Girmeden 2019-TYT Puanını 2020-YKS Yerleştirmede Kullanmak İsteyenler İçin 2020- YKS Başvuru Ücreti/Geç Başvuru Günü Başvuru Ücreti : 20,00 TL/30,00 TL (Geç Başvuru Gününde yapılan Başvurularda Başvuru Ücreti aynı gün ödenmelidir.)

 

2019-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2020-TYT’ye girmeden YKS’nin diğer oturumlarına girebileceklerdir. 2020-YKS’de SAY, SÖZ, EA veya DİL puanıyla bir lisans programına yerleşmek isteyenlerin (2019-TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile) 2020-AYT ve/veya 2020-YDT oturumlarına başvuru yaparak katılmaları zorunludur.

 

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylar hariç diğer tüm adaylar için zorunludur.

 

2020-TYT’ye girmek isteyen adaylar, “Temel Yeterlilik Testi (TYT)” seçeneğini işaretleyecekler, 2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2020-TYT’ye girmek istemeyenler ise bu seçeneği boş bırakacaklardır.

 

2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2020-TYT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr)

 

T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu seçeneği işaretleyebilecekler, daha sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini (70,00TL.) yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların TYT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

 

 

2019-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adaylardan, 2020-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden bu puanını 2020-YKS yerleştirmelerinde kullanmak isteyenlerin, 2020-YKS başvurularını başvuru süresi içinde yapmaları ve başvuru ücretini yatırmaları zorunludur. Başvuru yapmayan veya başvuru yaptığı hâlde başvuru ücretini yatırmayan adayların 2019-TYT sınav puanları ve sıralamaları, 2020-YKS ve buna dayalı değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinin hiçbir aşamasında kullanılmayacaktır.

 

YENİ BİLGİ: Arkadaşlar bir önceki sene üniversiteye yerleşenler, tercih yapıp gitmeyenler istedikleri takdirde bir önceki senen puanını kullanabilir fakat OPB puanları kesilecektir. Bu konuyu ÖSYM’yi arayarak öğrendim. Sizler de arayıp teyit ettiriniz.

ÖSYMLİ
ÖSYMLİ
Güncel eğitim haberleri, sınavlara yönelik kitap önerileri, sınav konuları ve çeşitli ders kaynakları ile çalışmalarınıza yardımcı olmaya çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 215 YORUM
 1. Yagmur dedi ki:

  Bu edildiniz bilgi güvenilir mi peki ona göre ders çalışma programını duzenliyecem de cevap verirseniz çok sevinirim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Biz bu bilgiyi 2018 YKS kılavuzundan aldık. Ancak bilgiden yana bir şüpheniz varsa ÖSYM’yi arayarak doğruluğunu teyit edebilirsizin. Buraya kılavuzdaki ilgili bilginin resmini bırakıyorum bakınız.Resim

   1. Ayşe dedi ki:

    Hocam merhaba. Ben geçen sene sınava girdim Tyt puanım 200 ‘ün üstünde ve tercih yaptım üniversiteye yerleştim. Bu sene tekrardan tercih yapmak istiyorum. Geçen seneki Tut puanımı tekrar kullanabilir miyim? Teşekkürler.

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba Ayşe, 2019 TYT puanını geçen sene kullandığın için bu sene tekrar kullanabilirsin fakat OBP kesilir.

     1. yasin dedi ki:

      hocam bu sene üniye yerleşmiş olunsada bu sene geçen senenin tyt puanını kullanılıyor diye biliyorum doğrumu

     2. ÖSYMLİ dedi ki:

      Kullanılan puan tekrar kullanılabilir fakat OBP puanı kırılacaktır.

 2. Nupelda dedi ki:

  Yerleşenler içinde geçerli mi

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Bu kural ile ilgili usul ve esaslar YÖK tarafından belirlenecektir.

   1. beyza dedi ki:

    hocam ben bu sene sıvana gircem ve biseyi merak ediyorum acaba bu sene tyt den sadece barajı geçip ayt yi çözsem seneye de sadece tyt yi çözsem bu seneki ayt ve bi sonraki sene de olan tyt nin puanlarını birleştirebilir miyim ?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba Beyza, Dönüştürülmüş puan ile ilgili yazımızı okumanı tavsiye ederim. Sanırım düşündüğün şekilde olur.

 3. çiçek dedi ki:

  Bu bilgiye hiçbir yerden ulaşamadım düşük alsam bile yüksek olanını kullanabileceğim kesin mi ?Tekrar sınava girip önceki puanımı kaybetmek istemiyorum.

 4. çiçek dedi ki:

  Bu bilgi kesin mi ,hiçbir yerden ulaşamadım.2019 da girip te eski puanımı kaybetmekten korkuyorum.Ayrıca yüksek olanını nasıl seçeceğiz?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Bu bilgiyi YKS kılavuzundan aldık. Yukarıdaki yorumumda kilavuzda yazılı olan kısmın linkini verdim. Tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yine emin olamıyorsanız ÖSYM’yi arayarak teyit ediniz. Sonra buraya yorum olarak bilgi verebilirsiniz. Diğer arkadaşlar da öğrenir.

 5. mazlum dedi ki:

  ben üniversite okuyorum mesela sınava tekrar gireceksem bu yıl tyt ye girmeyip geçen seneki tyt sıralamamı kulanabilklirmiyim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Üniversite okuduğunuza göre puanınızı kullandınız anlamına gelir. Sizin için durum farklı görünüyor. ÖSYM’yi arayarak durumunuz için bilgi alınız.

 6. Btl dedi ki:

  Ben bu sene puanımı kullanmıstım artik o yandı dimi bi daha kullanamiycam😒

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Üniversiteye yerleştiyseniz. Tabii ki kullanamazsınız.

 7. Sevgi dedi ki:

  2018de tyt ve ydt sınavlarına girdim fakat tercih yapmadım 2019’da hiçbir sınava girmeyerek 2018puanımla tercih yapabiliyor muyum yoksa yine de tyt sınavına girmem gerekli mi ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Seneye kullanım ile ilgili yukarıda yazan bilgiler geçerlidir.

   1. gülşen dedi ki:

    200 ham puandan mı bahsediyosunuz

 8. Özenç dedi ki:

  Ben bu sene tyt puanimla tercih yaptım ama yerlesemedim seneye o puanı kullana bilir miyim.

 9. Ayşe dedi ki:

  İki sorum olacak. Okul puanıyla 200 puan olanlar için geçerli mi bir de tercih yaptım yerleşemedim bu sistemden yararlanabilir miyim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Ayşe,TYT puanının 2 yıl geçerli olmasının şartı elde edilen puanın 200 ve üzeri olması gerekmektedir. Yani ancak TYT’de 200 ve üzeri puan alan adaylar, bu puanlarını sonraki yıl da kullanabilecek.

   1. aysun dedi ki:

    hem puan mı olması gerk ?

   2. sena dedi ki:

    yerleşme puanı mı yoksa ham puan mı

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Ham puan

 10. Berdan dedi ki:

  Iyi gunler tyt puanin 2 yil gecerli olmasi icin ham puanin mi 200 olmasi gerekli yoksa okul puaniyla mi 200 olmasi gerekiyor benim puanim okul puaniyla 240 ama sadece ham puan 198 puanim 2 yil gecerli olacak mi

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Yerleşmeyen ve TYT’de hamda 200 puan ve üzeri almayı başarmış adayların TYT Ham Puanları 2 yıl süreyle geçerlidir.

   Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişte uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında yapılacak birinci oturumdan alınacak 200 ve üzeri puanın iki yıl geçerli olması ile ilgili açıklama yaptı. Buna göre, ilk yıl 200 ve üzeri puan alan ve bir yükseköğretim kurumuna yerleşen ancak kayıt yaptırmayan adayların puanı bir sonraki yıl da geçerli olacak. Ancak, daha önceki uygulamalarda olduğu gibi puan kesintisi yapılacak. YÖK’ün açıklaması şöyle:
   “Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) 200 ve üzeri puan almış bir aday o sene bir yere yerleştirilmiş ama kayıt yaptırmamışsa, bir sonraki sene TYT puanını yine kullanabilir ama yıllardır olduğu gibi puan kesintisine uğrar.”

 11. aysun dedi ki:

  200 ham puan mı?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   evet,Yerleşmeyen ve TYT’de hamda 200 puan ve üzeri almayı başarmış adayların TYT Ham Puanları 2 yıl süreyle geçerlidir.

 12. Buse dedi ki:

  Hocam merhaba ben tyt den 276 aldım obp yle 300 oldu tercih yapmadım seneye ben 276 puanımı kullanıcam yoksa 300 puanımı kullanıcam

 13. Can dedi ki:

  Tyt Başarı sıralamamız ek puanla gelen sıralamaya mı bakılıcak yoksa ham puanda ki sıralamaya bakılarak mı

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Yukarıda bu soruyu cevaplamıştık. Kısaca cevap vereyim ham puana göre

 14. Mezun dedi ki:

  Merhaba ben geçen sene tercih yaptım ama yerleşemedim yine de kullanabileceğim değil mi? Bir de direkt 2019 tyt ye girmeden ayt ye girebilecek miyim yoksa yine tyt ye de girmek zorunda mıyım?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, aynı soruyu cevapladık. Yukarıdaki yorumları inceleyebilirsiniz.

 15. Ömer dedi ki:

  Merhaba ben bu sene tytde 416 ham puanla 18 bininci oldum adayın başarı sırası referans alınarak aldığı puan takip eden yıldaki bu sıralamanın karşılığına gelen puana dönüştürülecektir deniyor diyelim ki bu sene sınav daha zor oldu 18 binincinin puanı 400 oldu benim puanım da 400 olup sıralamam korunuyor mu?Teşekkürler.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Ömer, sorunun cevabı aslında yazımızda mevcut. Ancak tekrar etmek gerekirse Sınavın zorluğu ve kolaylığı konusunda adaletsizlik olmaması için 2018 TYT puanınızın karşılığına gelen başarı sıralaması dikkate alınarak aynı başarı sıralamasının 2019 TYT’de kaç puana denk geliyorsa o puanı 2019 YKS’de kullanabileceksiniz.

   Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse:

   2018 TYT Puanınız 350 ve bu puanın bu yılki karşılığı 100k olsun diyelim

   2019 TYT’de 100k olan adayın puanı kaç ise sizin puanınız da o olacak.

  2. Esmanur dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey bu puanı nasıl aldığınızı yada nasıl çalıştığınızı paylaşabilir misiniz acaba?

 16. Berk dedi ki:

  Merhabalar
  Usul ve esas derken neyi kastediyorlar?
  Zaten demediler mi 2 yıl süreyle geçerli ve sıralamaya göre düzenlenecek diye. Yerleşenlerin durumu mu açıklanacak? yerleşmeyenlerde bir değişiklik olmaz değil mi?
  Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba,usul ve esas derken işeyişin nasıl olacağına dair ayrıntıları kastediyor olabilirler.Soranlara kesin bir şey demiyoruz bilgiyi ÖSYM’yi arayarak teyit edin diye özellikle belirtiyoruz.

 17. Fuat dedi ki:

  Ben 2017’de TS puanı ile Üniversite’ye yerleştim.2018’de TYT’ye girdim,2019’da sınava girmeyip TYT puanımı kullanabilecek miyim?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Sınava girip puanını kullanmayanlara verilen bir haktır. Sizinle ilgili nasıl bir uygulama olur maalesef bilmiyorum. Bilen arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim.

 18. TAYLAN dedi ki:

  Ben 2017 yılında ki sınavla bir üniversiteye yerleştim 2018 yılında tyt ve ayt sınavlarına girdim ve her hangi bir bölüme yerleşemedim ham puanıma obp puanımın gelen puanın yarısı eklelendi 2019 yılında tekrar 2018 yılında elde ettiğim tyt punınını kullanmak istediğimde ham puana eklenecek puan da kesilme olurmu tam gelir mi ?

 19. Melek dedi ki:

  Hocam ben yerleştim kayıt yaptım bazı sorunlardan dolayı kaydımı sildim tyt puanını kullanabilecekmiyim bu yılda

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Teknik olarak puanınızı kullanmış oluyorsunuz. ÖSYM’yi arayıp sormanızda fayda var.

 20. Enes dedi ki:

  BEN 2018 DE 190 HAM PUAN ALMIŞTIM TYTDEN TERCİH YAPMADIM BU SENE TEKRAR GİRDİĞİMDE 190NİN ALTI BIR PUAN ALDIĞIMDA YÜKSEK OLAN PUANI KULLANABILECEKMIYIM.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   200 Puan üstünde alanlar kullanabilir.

 21. Bilge kurtulmuş dedi ki:

  Bazı sitelerde tercih yapan yerleşen ama kayıt yaptırmayan öğrenciler puanını kullana bilir diyo ben tercih yaptım yerleşemedim bende 2018 puanımı kullana biliyor muyum acaba cevap verirseniz çok sevinirim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, sorunuzun cevabını yukarıdaki bir yorumda kısmen cevapladım. YKS 2019 kılavuzu yayımlanmadan kesin yorum yapmak doğru olmaz. Sitelerin yorumu değil ÖSYM nin kılavuzu geçerli olacaktır.

 22. Iknur dedi ki:

  Iyi gunler, ben 2018 de sinava girdim 2019 tyt yede girmek istiyorum basvuru yaparken hic bir sinava girmeden 2018 tyt puanimi kullanmak istiyorum diye yazi cikiyor orayı secmezsem 2019 da hangisi yüksekse onu kullana bilme hakkını kullanabilirmiyim.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adaylardan, 2019-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden bu puanını 2019-YKS yerleştirmelerinde kullanmak isteyenlerin, 2019-YKS başvurularını başvuru süresi içinde yapmaları ve başvuru ücretini yatırmaları zorunludur. Başvuru yapmayan veya başvuru yaptığı hâlde başvuru ücretini yatırmayan adayların 2018-TYT sınav puanları ve sıralamaları, 2019-YKS ve buna dayalı değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinin hiçbir aşamasında kullanılmayacaktır.

  2. Ali dedi ki:

   Selamlar

   Ben geçen yıl 2018-TYT sınavına girdim 248 ham puan aldım bu sene de bunu saydırıp aynı zamanda 2019-TYT ve AYT’ye de girmek istiyorum hangisi yüksekse onun sayılması için yapmam gereken ek bir prosedür var mı ? Sadece başvuru yapmak yeterli mi yani ?

 23. Delal dedi ki:

  2018’deki tyt puanımla bu yıl tercih vermek istiyorum. Ama nasıl yapıcacam bilmiyorum. Tyt başvurusunu tekrarmı yapmam lazım bu yıl

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Bu yıl tekrar YKS başvurusu yapacaksınız, başvuru sırasında karşınıza bununla ilgili bir soru gelecek ve onu işaretleyeceksiniz.

   1. Zeliha dedi ki:

    Hocam işaretlemezsek geçen sene ki puan geçerli olmuyor mu

 24. Yasin dedi ki:

  Merhaba,ben 2018 tyt puanımla açık üniversiteye gidecektim ama kayıt yapmayı unuttum gidemedim.Sorum şu bu yıl okuldan gelen ek puanımın aynısı mı gelecek yoksa ham puan olarak mı gelecek?

 25. Barış dedi ki:

  Ben 2018 tyt 200 barajını geçtim üniversiteye yerleştim ama bıraktım bu sene tekrar girecem tyt puanım bu sene tekrar geçerli olur mu ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Barış, 2018 TYT puanın kullandığın için bu sene OBP puanın düşecektir. Bununla ilgili yazıyı sitemizden okuyabilirsiniz. Kırık OBP puanı nedir? Arama kısmına yazarsan çıkacaktır.

 26. Faruk dedi ki:

  Ben 2018 aldigim puan ile tercih yaptım tekrar 2018de aldığım puanla tercih yapabilirmiyim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   2018-TYT puanı 200’ün üzerinde olan adaylar istedikleri takdirde başvurularını yaparak 2019-TYT’ye de girebilirler. 2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların puanı kılavuzda ayrıntılı olarak belirtildiği şekilde dönüştürülerek adayın Dönüştürülmüş Puanı bulunacaktır. Hem 2018-TYT sınavına girerek Dönüştürülmüş Puanı olan hem de 2019-TYT sınav puanı bulunan bir adayın yüksek olan puanı, adayın 2019-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.

 27. Buse dedi ki:

  Merhaba. Ben bu yıl ki tyt ve ayt sınavlarına girsem sadece tyt puanımı yüksek tutsam tercih yapmadan seneye de ayt puanımı yüksek tutsam ikisini birleştirip üniversiteye yerleşebiliyor muyum?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Evet yapabilirsiniz ancak dönüştürülmüş puanınız kullanılacaktır bu ayrıntıyı göz ardı etmeyiniz

 28. Pilot hanim dedi ki:

  Bu sene tyt-ayt ye girecegim ama meslek lisesi oldugum icin ayt nin iyi gececegini sanmiyorum simdi tyt odakli calissam tytden iyi bir puan alip mezuna kalip bir senede ayt calissam sonra ayt sinavina girsem gecen seneki tyt puanimi kullansam olur mu ( biraz uzun oldu ama simdiden tesekkurler :D)

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, evet olur 🙂

 29. Tytci dedi ki:

  Tyt de 360 ham puan 402 obp li puan oluyor sonraki yıl bunun 360 puan olanını mı yoksa 402 puan olanını mı kullanacağım?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Bununla ilgili kesin bir açıklama yok. Ancak ham puan veya obpli puan olası durumu değiştirmez. OBP okulun verdiği puandır ve her sene aynısıdır.

 30. Garip dedi ki:

  2018 Ham TYT puanı 154, Ek yerleştirme ile 204.. 2019’da bu puan ile Açık Öğretim Önlisans programlarına başvuru yapabilir miyim?

 31. Ramazan dedi ki:

  ben geçen sene tercih verdim okulu yarıda bıraktım bidaha hazırlanıyom geçen seneki puanimi kulanabilirmiyim bide başvururken dikkat edemedim geçen seneki puanimi kulanacam diye bi işaretleme varmiydi

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Okulu yarıda bırakım dediğinize göre geçen seneki puanınızı kullanmışsınız. Eğer kullanmasaydınız başvuru esnasında öyle bir işaretleme vardı.

 32. Fatmanur dedi ki:

  Merhaba. Ben gecen sene bir bölüme yerleştim fakat kayıt yaptırmadım. Bu sene tekrardan sınava gireceğim
  Tyt de bu seneki puanımı mı kullanacağım yoksa iki dönemden hangisi yüksekse onu mu kullanacağim?

 33. AHMET dedi ki:

  Merhaba. 2018 yks sınavına girdim ve tyt puanım 200’ün üzerinde idi. O zaman hiçbir tercih yapmamıştım yani puanı hiç kullanmadım. Bu sene kullanacaktım puanı. Ama 2019 yks yr başvurulacağını bilmiyordum bende başvurmadım. Tercih zamanı ben tercih yapamayacak mıyım ? Bu sene üniversiteye gidemeyecek miyim?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Ahmet, maalesef tercih yapamayacaksınız. YKS Başvuruları yapılırken başvuru aşamasında 2018 YKS puanımı kullanmak istiyorum diye bir seçenek vardı. Geçene seneki puanını kullanmak isteyenler bu şekilde belirtiyorlardı. Fakat sen herhangi bir işlem yapmadığın için puanını kullanamayacaksın.

   1. Yasin dedi ki:

    Bende ayni durumdayin ne olacak ya admin şansımız yok mu

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, YÖK yeni yayımladığı duyuru ile dönüştürülmüş puan kavramını kullandı. Anladığım kadarıyla hangi yıl yüksekse o senenin puanı kullanılacak. Yani kullanabilirsiniz.

 34. Mehmet dedi ki:

  Geçen sene 200 ve üzeri yaptım. Başvuruda puanım kullanılsını işaretlemedim belki yükseltirim diye. Ayt’ye de başvurdum. Şimdi geçen senenin puanından düşük yaparsam yüksek olan mı sayılıyor?

  TYT’den tercih yapıcam. Önlisans tercihi için

  1. Fatma dedi ki:

   Ben de aynı durumdayım, lütfen cevaplayın

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    MEHMET ve FATMA yüksek olan puanınız kullanılacak.

 35. furkan dedi ki:

  merhabalar hocam benim bir sorum olucaktı ben diyelimki geçen sene sınava girdim ve bu senede girdim bu seneki obp puanım yarı yarıya düşüyor ya ben aldığım puanı seneye kullanmak istersem bu sene kazandıgım şekildemi kullanacağım yoksa kalan obp puanımda eklenecekmi hani geçen sene yerleştiyseniz ve seneye tekrar sınava giriyorsanız obp puanınız düşüyor ya ben o yüzden sormak istedim cevaplarsanız sevinirim.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, bir önceki sene kullanılan puan ham puandır. Yani OBP puanı ile bir ilgisi yoktur.

  2. merve dedi ki:

   merhaba ben bu sene yerlestım 2020 de tytye gırsem tercıh yapmasam 2021 de aytye gırsem 2020 dekı tytyı kullanp 2021 de tercıh versem obp kesılırmı

   1. Berna dedi ki:

    Bende bu soruyu merak ediyorum

 36. Asffggll dedi ki:

  Hocam ben geçen sene yks sınavına girdim yerleşemedim bu sene de başvuru yaparken 2018 tyt puanımı kullan kutucuğunu işaretlemedim yine de geçen sene ki puanımı kulanabilir miyim ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Evet kullanabilirsiniz. Dönüştürülmüş puan diye bir kavram çıktı ortaya. Sitemizde arama kısmına yazarak ulaşabilirsiniz.

   1. nurcan dedi ki:

    Peki 2018 puanimiz icin para odememiz gerekiyordu ben onu odemedim unuttum yani onu suanda odesek puanimiz gecerli olur mu

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Maalesef ücret ödeme süresi geçti. 2019 TYT giremeyip 2018 TYT puanını kullanmak isteyenler o ücreti yatırıyorlar.

 37. nurşen dedi ki:

  Ben geçen sene sınava girdim ama tercih yapmadım, ancak 2019 sınavı için başvuru yaparken eski tyt puanımı kullanmak istiyorum diye işaretlemedim. İşaretlemediğim halde yine de geçen seneki puanım daha yüksek olduğu için otomatik olarak onu mu kullanıyorum? (Puanım tabii ki 200 üstünde.)

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Evet

 38. Şeyda dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2018 de sınava girdim tercih verdim yerleştim ama o puanı bu sene kullanabilirmiyim

 39. Fatma dedi ki:

  2017 yılında tercih verdim 2 yılık bölüm geldi ama kayıt yapmadım bu sene kulanabilirmiyim

 40. Fatma dedi ki:

  Mehaba 2017 de yerleştim fakat kayıt yapmadım bu sene tercih yapabilirmiyim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Tekrar kullabilirsin fakat OBP puanı kesilir

 41. osman dedi ki:

  2018 tyt ham 200 puan üzerinde aldım fakat 2019 tyt den 145 aldım 2018 tyt puanım ile tercih yapabilicekmiyim acaba *

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   geçen sene puanınızı kullanmadıysanız yani tercih yapmadıysanız kullanabilirsiniz. Eğer kullandıysanız OBP kesilecektir

 42. İsmail Rıdvan dedi ki:

  Ben şimdi geçen sene tyt sınavına girdim puanım 200 puan ve üstü idi şuan ise barajı geçemedim geçen sene ki puanımla buna rağmen tercih yapabiliyor muyum… Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Sonuç ekranında dönüştürülmüş puan kısmına bakın. Eğer geçerli bir puan varsa tercih yaparsınız.Büyük ihtimalle kullanabilirsiniz. İsterseniz sonuç ekranınızı instagramdan atın incelleyelim. @osymlicom

 43. SEKO dedi ki:

  2017 DE 150 BARAJINI GEÇMİŞTİM TERCİH YAPMADIM 2018 DE BARAJI GEÇEMEDİM 2019 DA ÖYLE 2017 PUANIMI KULLANABİLİRMİYİM?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Sonuç ekranında dönüştürülmüş puan kısmına bakın. Eğer geçerli bir puan varsa tercih yaparsınız.

 44. Fnda dedi ki:

  Merhaba ben gecen sene 167 aldim yerlestirme puanıim 208 ek puanla 228 bu sene de tekrar girdim fakat baraji gecemedim. Gecen seneki puani kullanabilir miyim lütfen yardimci olur musunuz.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   geçen seneki ham puanının 200 puan ve üzeri olduğunda kullanılabiliyor.

 45. Ada dedi ki:

  2018 tyt de aldığım puanın 2019 tyt de hangi sıralamaya geldiğini nasıl öğrenebilirim ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   sonuç belgenizde yazıyor bakabilirsiniz.

 46. Merve dedi ki:

  Kardeşim geçen seneki Tyt puanını kullanmak istiyor fakat bu sene barajı aşamadı. Ve bu sene sonuç ekranında hiç bir şey görünmüyor. Bu dönüştürülmüş puanı nerede görüyoruz? Nasıl oluyor anlamadık. Geçen sene Y-Tyt puanında 207 yazıyor Ek puanlı olanı ise 225

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   dönüştürülmüş puan sonuç belgesinin hemen üstünde yazıyor bakabilirsiniz.

 47. Merve dedi ki:

  2019 tyt puanı 2020 de geçerli mi

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Evet geçerli

   1. Merve dedi ki:

    Kesin mi acaba ona göre mezuna kalmayı düşünücem

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Kesinlikle olacaktır diyemem. Şu anki koşullarda TYT 200 ham puan üstünde alanların puanı bir sonraki sene de geçerlidir diye kılavuzda yazmaktadır. Bu kural YÖK tarafından belirleniyor. Mail veya başka iletişim yolları ile sorabilirsiniz. CİMER’den sorun isterseniz. Kafanız rahat olsun

 48. Buse dedi ki:

  2019 tyt puanı 2020 de geçerli mi

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Evet geçerli

 49. Ece dedi ki:

  Merhaba ben geçen sene 200 puanın üstüydüm fakat bu yıl ne yazık ki barajı geçemedim ben şimdi geçen seneki puanımı kullanıp tercih yapabiliyor muyum

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   evet kullanabilirsin

 50. Ali Fuat dedi ki:

  2019 da başvurumu yenilemedim ve puanımı kullanmadım 2020 de geçerliliği devam eder mi yoksa bu sene başvuru yenilemem gerekirmiydi

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   2020 için başvuru yapman gerekecek puanını kullanabilmen için başvuru ücretini de yatıracaksın.

 51. Yusuf dedi ki:

  Ben 2018 puanımla tercih yaptım üniversiteye gidiyorum bu sene tekrar girdim sınava üniversite değiştirmek için 2018 de ki puanımı kullanabiliyor muyum

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   puanı kullanıp yerleşmişsiniz tekrardan TYT puanı kullanabilirsiniz fakat OBP kesilecektir.

 52. Alperen dedi ki:

  Ben universiteye oluyorum bu sene tekrar girdim ve karne puanın kesilerek geldi onu mu alıyorlar yoksa ham puanı mi alıyorlar bir sonraki sene icin

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   ham puanı değil, obp puanınız kırılıyor tercih yapıp yerleşirseniz %50 azalarak ekleniyor. Bununla ilgili detaylı yazımız sitede vardır okuyabilirsiniz.

 53. CENGİZ UFUKLU dedi ki:

  Merhaba 2018 TYT HAM PUAN 193 YERLEŞTİRME PUANIM 238 ; 2019 DA TEKRAR GİRDİM VE TYT HAM PUANIM VE YERLEŞTİRME PUANIM 2018 E GÖRE DAHA AZ GELDİ. TERCİHLERİMİ YAPACAĞIM ÖSYM HANGİ PUANIMI DEĞERLENDİRMEYE ALACAKTIR ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   geçen seneki puanınızı kullanamazsınız ham puanınız 200 puan ve üzeri olmadığı için. yerleşme puanınız ile tercih yapacaksınız. başında Y- yazan

 54. ali dedi ki:

  Selamın aleyküm benim 2018 tyt puanım okul puanı dahil 207 ama bu sene ne yazık ki 148 aldım barajı gecemedim 207 puanla tercih yapmıstım gecen yıl ama kayıt yaptırmadım okula geçen sene ki o 207 puanımı bu yıl kullanabilme durumum var mıdır yardımcı olursanız sevinirim..

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Aleykümselam geçen sene bir üniversiteye yerleşmişseniz bu sene puanınızı kullanabilirsiniz fakat OBP kesilir.

 55. Sıla dedi ki:

  2018 de 200 ham puanı aldım diyelim ve bir tercihde bulundum ama yerleşemedim, seneye tyt ye girsem 2018’den daha düşük alırsam 2018 puanım mı geçerli olacak? Eğer geçerli olacaksa da bu uygulamayı kullanmak için ayrı bir şey yapmak gerekiyor mu onay vs.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   evet geçerli oluyor sonuç belgesinde zaten geçen senenin puanı yazmış oluyor size seçmeniz için seçenek sunuluyor

 56. Mehmet Baloğlu dedi ki:

  Merhaba,Ben Bu Sene Sıralamada Yanlışlık Yaptığım İçin Spor Yönetimi Kazandım Ama Kayıtların Kabulu İçin Yetenek Sınavına Giriş Yapmam Gerekiyor,Bende Kazanabiliceğmi Düşünmüyorum Bu Yüzden Kayıt Yaptırmasam, Bu Puanlarım Diğer Yılda Geçerli Olurmu ?,200 Puan Üzeri Ve 2018 Puanlarım…

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   yerleşmiş olduğunuzdan seneye puanınızı kullanırsanız OBP kesilir.

 57. Nihat yerlikaya dedi ki:

  Merhaba ben bu sene tytden 272 aldim tercih yaptim fakat gitmedim seneye ayni puani kullanabilirmiyim? Ham puanim 225

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, puanınızı kullanmışsınız. Tekrar kullanma durumunda OBP kesilir.

 58. x dedi ki:

  2018 yerleştim ama kayıt yaptırmadım, 2020’de 2018 TYT’yi kullanabilir miyim? 2 Yıl geçerlilik 2020’yi de kapsıyor olabilir diye düşündüm. Cevap verirseniz çok sevinirim, sevgiler.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Yerleştiğiniz için puanınızı kullanmış oluyorsunuz. 2020’de geçerli olacak puan 2019 yılının puanı olur. Bir sonraki sene dendiği için bu şekilde düşünüyorum. Kesin ve detaylı bilgi için ÖSYM’yi arayınız.

 59. Murat Mulalar dedi ki:

  Yök TYT de puan dönüştürme işlemini niye yaptı kendi açıklaması bu konuda var mı niye yaptığına dair

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Murat Bey, YKS başvuru kılavuzunda bilgi verilmişti. İsterseniz oradan inceleyebilirsiniz.

 60. Yaren dedi ki:

  Iyi günler cevap verirseniz çok sevinirim bu puan kullanımı konusunda her sitede 2018 tyt puanının 2019 tyt puanından yüksek olduğu takdir de kullanılabileceği yazıyor peki 2019 daki tyt puanımızı da eğer 2020 deki tyt puanımızdan yüksek olursan o puanı mı kullanacağız acaba ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Yaren, Son iki sene içerisinde TYT Ham puanınızdan hangisi yüksek ise o kullanılır. Yani 2019 TYT puanınız eğer yüksekse o kullanılır. Dönüştürülmüş puan haline getirilerek sonuç sisteminize yansıtılır. Dönüştürülmüş puan nedir? konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

 61. pınar dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 11.sınıf öğrencisiyim açık öğretimden devam ediyorum şu an kredim 161 bu yıl sınava girme hakkım var mı eğer girebiliyorsam bu tyt puanını 2021 içinde kullanabiliyor muyum ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Pınar, YKS sınavına girebilmek için aranan özellikler aşağıdaki gibidir;

   – 2019-2020 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler

   – Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar

   – Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar

   – Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar YKS’ye girebilirler.

 62. ilker dedi ki:

  Merhaba hocam, 2019 tyt 280 yaptım tercih yapmadım. 2020 tyt ye girip 280 den daha düşük bir puan alsam 2019 daki puanı kullanabiliyormuyum? Sistem kendisi otomatik mi seçiyor hangisi yüksekse acaba ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, sistem yüksek olan puanı kullanıyor ve size dönüştürülmüş puan olarak ayrı bir kısımda sunuluyor. Bu konudaki yazımızı okuyabilirsiniz. https://www.osymli.com/tyt/yks-tyt-donusturulmus-puan-nedir-nasil-hesaplanir.html

 63. Nezafet dedi ki:

  merhaba hocam 2018 Tyt puanım 268 di tercih yapmadım.2019 da girdim baraji gecemedim.2020 de 2018 tyt puanimi kullanma gibi bir şansım var mı ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Nezafet, maalesef bir önceki senenin TYT puanı kullanılabiliyor.Yani 2020 yılında 2019 TYT puanını kullanabilirsin fakat 200 puanı aşamadığın için o da olmuyor. Bu sebeple sınava çalışmanı öneririm. İyi çalışmalar dilerim

 64. Sercan dedi ki:

  Merhabalar şimdi çok farklı bir soru soracağım.Ben ayt puanımı kullanarak bir bölüme yerleştim (yani tyt ile değil) şimdi 4 yıllık bir bölümden 2 yıllık bir bölüme geçeceğim bunun için tyt puanımı kullanabilir miyim 2020 senesi için

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Sercan, TYT’ye girmeden zaten AYT’ye girilemiyor. Aslında AYT puanını kullanmış olman demek TYT puanını da dolaylı yoldan kullanman anlamına geliyor. Sorunun cevabı maalesef olumsuz. 2020 TYT’ye girmeniz gerekiyor fakat OBP puanının kırılacağını göz ardı etmemelisin. Bununla ilgili olarak sitemizdeki Kırık OBP yazısını okumanı tavsiye ederim. https://www.osymli.com/guncel/kirik-obp-nedir-hangi-kosullarda-obp-kesilir.html

   1. Berna dedi ki:

    Merhaba cevaplarsanız çok sevinirim öncelikle 2019 da sınava girdim barajı geçemedim .2020 de sadece tyt girip 2021 ayt girsem 2020 tyt puanım 2021 geçerli olur mu 2 yılı aşıyor mu bu süreç ?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, sorunuzu cevapladım. Bir önceki cevaplarıma bakabilirsiniz.

   2. Berna dedi ki:

    2019 da sınava girdim barajı geçemedim tercih yapamadım 2020 de sadece tyt sınavına girsem tercih yapmadan 2021 de o tyt puanını kullanabilir miyim ?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba Berna, 2020 yılında TYT puanın 200 ve üstünde olursa kullanabilirsin.

   3. Muhammed Emre dedi ki:

    Farklı bir soru soracam.tyt puanı 2 yil geçerli peki ya iki oturumada girip tyt den 200 üzeri yapmamiza rağmen ayt den çok kötü yaparsak yine tyt puanı geçerli olurmu (ayt içinde baraj varmı iki yıl tyt puanını kullanmak için ?)

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba Muhammed Emre, AYT puanının düşük veya yüksek olması TYT puanını kesinlikle etkilemez. AYT’den çok düşük alsan dahi TYT ham puanın 200 ve üzerindeyse tabi ki kullanabilirsin.İyi çalışmalar dilerim

 65. TUGBA KOÇ dedi ki:

  Merhaba ben 2019 da tyt ye girdim sadece besyo istiyorum çünkü ve 207 ham puan çektim bu sene ayt ye girmem gerekiyor mu onu yani asıl soru bu sene hić bir sınava girmeden tyt puanimi kullanabilirmiyim?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Tuğba, Bu sorunun cevabı ise 2 seçeneklidir. BESYO bölümü büyük bir çoğunluk olarak özel yetenek sınavları ile öğrenci alımı yapmaktadır. Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına TYT puanı ile
   başvurulabilecektir. Bu programlara başvurabilmek için TYT puanınınız en az 150 ve üzeri olması gerekmektedir. Fakat Tercih ile alan BESYO, Spor Bölümleri için 2. sınava da yani AYT sınavına da girmeniz gerekiyor. Bu 2. oturuma girecekler ise TM yani Eşit Ağırlık testlerini çözmek zorundalar.
   Diğer sorunun cevabı ise TYT puanın 200 üzerinde olduğu için kullanabilirsin.

 66. Burak dedi ki:

  Peki iki yıl geçerli olması için; 2 oturumada girdik diyelim AYT den 0 net yapsak bile TYTden 200 un üzerinde yapınca geçerli olurmu ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, bir önceki yorumda sorunuzu cevapladım.İyi günler

 67. Burak dedi ki:

  Çok farklı bu soru soracam. Şimdi ben iki oturumada girdim Ayt den 0 net yaptım ama Tyt den 200 un üzerinde bi puan yaptım ayt sınavından çok kötü yapmama rağmen yinede tyt puanın 2 yıl gecerli olurmu

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Burak, TYT puanın ham 200 ve üzerinde olduğu taktirde kullanabilirsin.

 68. Berna dedi ki:

  Merhaba , cevaplarsanız çok mutlu olurum öncelikle 2019 yılında Sınav girdim barajı geçemedim tercih yapamadım . 2020 yılında gireceğim tyt sınavının puanını 2021 yıllındada kullanabilir miyim ? Bir yıl tyt bir yıl ayt Çalışmak istiyorum cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, evet kullanabilirsiniz. 200 puan ve üstü olası gerekiyor.

 69. Berna dedi ki:

  Merhaba bakarsanız çok sevinirim. Ben 2019 yılında sınava girdim barajı geçemedim. 2020 yılında Tyt girsem ayt girmesem 2021 yılında sadece ayt girsem 2020 tyt puanım kabul edilir mi bütün harçları yatırsam

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Berna, 2020 yılında TYT’ye girip ham 200 ve üzerinde ham puan yaparsan. 2021 yılında sadece AYT’ye girebilirsin. YKS başvuruları esnasında bu durum adaya bildirilmektedir. İyi çalışmalar dilerim

 70. Emre dedi ki:

  Farklı bir soru soracam.tyt puanı 2 yil geçerli peki ya iki oturumada girip tyt den 200 üzeri yapmamiza rağmen ayt den çok kötü yaparsak yine tyt puanı geçerli olurmu (ayt içinde baraj varmı iki yıl tyt puanını kullanmak için ?)

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Emre, AYT puanının düşük veya yüksek olması TYT puanını kesinlikle etkilemez. AYT’den çok düşük alsan dahi TYT ham puanın 200 ve üzerindeyse tabi ki kullanabilirsin.İyi çalışmalar dilerim

 71. Berna dedi ki:

  Hocam ben 2019 yılında sınava girdim barajı geçemedim tercih yapmadım .2020 yılında sadece Tyt sınavına girsem 2021 yılındada tyt ve ayt harçlarını yatırıp sadece ayt girsem 2020 tyt puanım 2021 yılında geçerli olur mu ?( kafam çok karışık 2019 yılı için )

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, sorunuzu bir önceki yorumda cevapladım

 72. Salih dedi ki:

  Merhaba, 2018 tyt ham puanım 227 ve ben 2018 yks de aldığım puanla açıköğretim yazdım bu sene 2018 tyt puanımı kullanabilir miyim?

  Not: Geçen sene sınava girmek için başvuru yaptığımda 2018 tyt puanımı kullanmak istiyorum diye bir kutucuk çıkmıştı ve ben o kutucuğu işaretlemedim.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Salih, maalesef kullanamazsın. Yalnızca bir önceki senenin puanını kullanabilirsin.

 73. Muhammed dedi ki:

  lisans tutturup kayıt yaptırıp gitmedim okul puanı düştüğü için 2.sene geçerli olan tyt puanı düşer mi ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Muhammed, TYT puanını kullanabilirsin fakat OBP kesilir.

   1. Muhammed dedi ki:

    ama tyt değil ayt puanı ile yerleşmiştim

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Fark etmez. AYT puanı için TYT puanı lazım.

 74. Selin dedi ki:

  Merhaba cevaplarsanız çok sevinirim.
  Ben 2019-tyt den hamda 200 ün üzerinde puan aldım SAYISAL alanında bir bölüme yerleşmek istiyorum. Sayısal puanım hesaplanırken 2020 ayt ile birlikte 2020 tyt mi kullanılır yoksa tyt lerden iyi olan mı kullanılır SAY puanı hesaplanırken?
  Bir yerde dönüştürülmüş tyt puanının kullanımı sadece tyt ile alan önlisans bölümler için diye okumuştum.
  Sonuç olarak benim SAY puanım hesaplanırken 2020 ayt ile birlikte direkt son seneki tyt puanım mı kullanılır yoksa iyi olan tyt puanım mı?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Selin, Öncelikle birinci sorunu cevaplayayım. 2019 TYT puanını 2020 yılında dönüştürülmüş puana çevrilir. Hangisi yüksekse onu kullanırsın. Sınav sonuç kağıdında dönüştürülmüş puan kısmı oluyor. Bu konuda endişe etmene gerek yok. İkinci soruna gelirsek ise dönüştürülmüş puan yalnızca TYT puanı olduğu için sadece iki yıllıklar için kullanılır diye yazılmıştır. Malum 4 yıllık bir bölüm için AYT’ye de girmen gerekiyor. Son olarak dediğin kısımın cevabı ise yüksek puan hangisi ise onu kullanır sistem. Başarılar dilerim.

   1. Selin dedi ki:

    Hocam teşekkürler cevabınız için fakat tam anlatamadım sanırım
    Dönüştürülmüş puanımla son seneki tyt puanımdan yüksek olan otomatik olarak benim tyt puanım olacak bunu biliyorum.
    SAY EA SÖZ gibi puan türleri hesaplanırken son seneki ayt puanımın %60 ile birlikte hangi tyt puanımın %40 ı kullanılacak?
    Direkt son seneki tyt puanımın %40 ı mı kullanılır yoksa 2019 dönüştürülmüş tyt puanımla 2020 tyt puanımdan daha yüksek olan mı kullanılır?
    Kılavuzda bunu anlatan bir yer bulamadım.

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     ÖSYM diyor ki yüksek olan puan kullanılır.Kılavuzdan senin için alıntı yapıyorum “Hem 2019-TYT sınavına girerek Dönüştürülmüş Puanı olan, hem de 2020-TYT sınav puanı bulunan bir adayın yüksek olan puanı, adayın 2020-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.”(2020 YKS Kılavuzu Sayfa 33) Kafan rahat olsun 🙂

 75. Mert dedi ki:

  Merhaba uzun süredir bunu düşünüyorum cevaplarsanız çok sevinirim
  Ben 2019 TYT de hamda 200 ün üzerinde puan aldım bu sene de hem tyt hem ayt ye girmek istiyorum.
  TYT puanım yüksek olan kabul edilir bunu biliyorum ama benim SAY puanım hesaplanırken 2020-ayt ile birlikte direkt 2020-TYT mi kullanılır yoksa tyt lerden yüksek olan mı kullanılır? ( %40 ını almak için)

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Mert, ÖSYM diyor ki yüksek olan puan kullanılır.Kılavuzdan senin için alıntı yapıyorum “Hem 2019-TYT sınavına girerek Dönüştürülmüş Puanı olan, hem de 2020-TYT sınav puanı bulunan bir adayın yüksek olan puanı, adayın 2020-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.”(2020 YKS Kılavuzu Sayfa 33) Kafan rahat olsun 🙂
   Başarılar dilerim.

   1. Mert dedi ki:

    Hocam yüksek olan puanı 2020-tyt nihai sınav puanı olur diyor da sayısal puanı hesaplanırken ayt ile birlikte 2020-tyt nihai sınav puanı kullanılıyor demiyor ki direkt 2020 tyt puanı neyse onu kullanamaz mı buna dair bir şey bulamadım kılavuzda

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Yukarıdaki yorumları okumanı öneririm. İsterseniz ÖSYM’yi arayarak sorunuzu sorabilirsiniz.

 76. Faruk dedi ki:

  -Benim anlamadığım birşey var . Şimdi ben bu sene TYT’ ye tekrar girsem 2 puan arasından en yükseğini mi seçecekler ?
  Lütfen cevaplayın.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Faruk, yüksek olan TYT puanınız geçerli olacak. Kılavuzda geçen maddeyi yukarıdaki yoruma yazmıştım. iyi çalışmalar dilerim

 77. Z dedi ki:

  Mrb ben meslek lisesi çıkışlıyım bir hocadan duydum meslek lisesi cıkıslı oldugum için gecen yılki puanımı bu yıl kullanamıyormuşum dogru mu acaba

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Z, YKS kılavuzunda öyle bir bilgi yok. TYT’den 200 puan üzeri alırsan kullanabilirsin.

 78. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben besyo antrenörlük okuyorum tut ham puanla girdigim için ve bu bolumu döndürüp açık öğretimden bir bölüm okumak istiyorum ek puanım gitmismidir ve geçen yıl ki tyt puanımı kullanabilirmiyim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Fatma, sorunu bu sayfada cevapladım.TYT puanı bir sonraki sene kullanma ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular yazımı okumanı tavsiye ederim.

 79. Merve dedi ki:

  Merhaba ben geçen yıl sınava girdim ve 4 yıllık bir bölüm kazandım tekrar sınava girecem geçen seneki tyt puanımı kullanabilir miyim?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Merve, geçen seneki-2019- puanını kullandığın için bu sene -2020- puanını kullanabilirsin fakat OBP kesilir. Sorunu ayrıntılı bir şekilde bu sayfada cevapladım.TYT puanı bir sonraki sene kullanma ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular yazımı okumanı tavsiye ederim.

 80. Burcu dedi ki:

  Merhaba ben geçen sene uzaktan eğitim için tercih yaptım ve kayıt oldum tekrar aynı puanımla üniveriste tercih edebilir miyim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Maalesef puanınızı kullandığınız için tekrar kullanırsanız OBP kesilir. Fakat TYT puanın hala geçerlidir

 81. Betl dedi ki:

  Ben geçen sene yks ye girdim ve 4 yıllık bir üniye yerleştim ama bu sene de ek olarak dışardan ilahiyat ön lisansa girmek istiyorum geçen seneki tyt puanımı kullanabilirmiyim .
  Yoksa o puanı 4 yıllık üniye yerleşirken kullanmış mı oldum

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Betül, geçen sene tercih yaparak puanını kullanmış oldun. Bu sene tekrar kullanırsan OBP kesilir

 82. Melisa dedi ki:

  Merhaba. Gecen sene sınav puanım 200 ün üstünde. Fakat gecen sene acık öğretime devam ettiğim için (sanırım) okul ek puan almadım. Bu sene liseden mezun oldum sınava girmeden yerleşmek istiyorum okul ek puanımı kullanabilir miyim yoksa tekrar sınaba girmem gerekir mi ek puan için?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Melisa, ek puanla ilgili bilgim yok maalesef. Bilen varsa yoruma yazabilir.

 83. Fatma dedi ki:

  Merhaba geçen sene tercih yaptım bir üniversiteye yerleştim ama kayıt yapmadım yinede puanım kırılır mı

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Fatma, Kırık OBP puanı ile ilgili bilgi için bu yazıyı okumanı tavsiye ederim https://www.osymli.com/guncel/kirik-obp-nedir-hangi-kosullarda-obp-kesilir.html

 84. Ali dedi ki:

  Benim 2019 Tyt Puanım OBBP hariç 175 küsür OBBP ile 220 Ben bu puanımı bu yıl (2020)kullanabiliyormuyum.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Ali, TYT puanını tekrar kullanabilmen için 200 ham puan ve üstü olmalı. Yani sen kullanamazsın.

 85. muhammet dedi ki:

  2019 AYT puanım ile 4 yıllık bir bölüme yerleştim ama bu bölümü bırakmam zorundayım. Bu sene sınava girmeden 2019 TYT puanımı 2020 de kullanabilir miyim. lütfen bugün başvurunun son günü bilen biri cevaplarsa sevinir.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, maalesef kullanabilirsiniz. Tekrar sınava girseniz bile OBP nınız kırılacaktır.

   1. MR dedi ki:

    Hocam ben doğrudan ÖSYM yetkilileriyle görüştüm. Yanlış anlamayın fakat sitede defalarca “Kullanılan TYT puanı bir sonraki sene kullanılmaz” demişsiniz ve bu tamamen yanlış. Öğrenciler ister yerleşsinler ister yerleşmesinler, o seneki TYT puanlarını bir sonraki sene de kullanabilirler. Yalnız, bir miktar puan kesintisi gerçekleştirilir. Şahsen ben de, 2019 da bir bölüme yerleştim ve bu sene yalnızca AYT ve YDT ye gireceğim.
    Olay budur, aklına soru takılan herkesin de doğrudan ÖSYM yetkilileriyle yahut ÖSYM iletişim merkeziyle görüşmesini tavsiye ederim.
    Saygılarımla

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba Arkadaşlar, ÖSYM merkezini arayarak bilgiyi teyit ettirdim, doğrudur. Tüm yorumlarımı düzeltiyorum. “Geçen sene TYT puanınızı kullanmış olsanız bile bir sonraki sene kullabilirsiniz fakat OBP puanınız kesilecektir.” diye bilgi verildi.

 86. Tugba dedi ki:

  Merhaba ben bu sene ilk defa girecegim tytye bu senelik tyt puanımı seneyede kullanabilirmiyim
  Bu kural hala geçerlimi??

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Sorunuz bir önceki yorumda cevaplanmıştır.

 87. Esra dedi ki:

  Merhaba bu sene ilk defa tyt ye giricem bu seneki tyt puanim seneyede gecerli olurmu ??
  Bu kural hala var mı?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Esra, 200 ham puan ve üzerinde puan alırsan kullanabilirsin. Kural hala geçerli.

 88. Hazel dedi ki:

  Merhava ben hazel ben 2019 yks sınavına girdım ve 2020 icinde basvurumu yaptım ancak gecen seneden daha yuksek bir puan alamazsam 2020 yks sınavına girmiş olmama ragmen 2019 tyt puanımı kullanabilir miyim ? Simdiden tesekkur ederim 🙂

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Hazel, hangi puanının yüksekse o puan geçerli olacaktır. Endişe etmene gerek yok 🙂

 89. Lale dedi ki:

  Hocam sınav ertelenirse kurallarda bir değişiklik olabilir mi?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Yıl içerisinde yapılırsa değişiklik olacağını sanmıyorum

 90. Mehmet dedi ki:

  Hocam bu 200 ve üzeri puan hesaplamada ham puan alınacak yoksa obp ile birlikte mi?

 91. A dedi ki:

  Hocam merhaba tyt süresinin uzatılması ile birlikte muhtemelen puanlar bu sene biraz daha yüksek gelecek. Bu durum geçen seneki tyt puanını kullanacak adaylar için dezavantaj oluşturur mu?
  Teşekkürler

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, kontenjanlar arttırıldığı için bu durumun dengeleneceğini düşünüyorum. ÖSYM ve YÖK bunun ön simülasyonunu yapıp ona göre kontenjan artırımı yapmıştır diye umuyorum.

 92. Sınav Öğrencisi dedi ki:

  Merhabalar ÖSYM’nin yayınladığı güncel kılavuzda TYT 2020 puanı 2021 YKS’de kullanılabilir diye bir ifade bulamadım. Bu kural kaldırılmış olabilir mi? Eğer bulursanız bana kılavuzdaki sayfasını söyleyebilir misiniz?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Sınav öğrencisi, TYT 2019 puanını kullanabileceğine dair bilgi 2020 YKS kılavuzunda yazıyor. 2021 YKS kılavuzunda ise bir önceki sene olan 2020 TYT puanı kullanımı ile ilgili bilgi yer alır. Bu seneki kılavuzda yer almaması normal bir durum.Fakat ÖSYM’yi iletişim numarasından arayarak detaylı bilgi alabilirsin.

   1. Sınav öğrenci dedi ki:

    Tekrardan merhaba, bugün OSYM’yi aradım ve bana bu sene aldığım puanın geçerli olduğunu yani bu seneki sıralamamın dolayısıyla yüzdelik dilimimin bir şey ifade etmediği seneye ise bu seneki puanımın kullanılacağı denildi. Benim aklıma takılan şey ise bu sene 30 dakika eklendiğinden puanlar da muhtemelen daha normalden yüksek olacaktır bu sene sınava ilk defa giren kişilere haksızlık olmaz mı?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     O kadarına ben bir şey diyemem maalesef.

 93. Rukiye dedi ki:

  2019 ayt puanımla ilahiyatı kazandım dondurdum bu yıl da sınava gireceğim sadece 2020 tyt oturumuna optisyenlik istiyorum. Geçen yıl ki tut puanım daha yüksek olursa geçen yıl ki puanımı kullanabilir miyim? Opb puanı sınav sonuç belgemizde yerleştirme puanına eklenmiş mi oluyor ? Eğer opb kesilecekse yarısı mınkesilir hepsi mi?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Rukiye, Birinci sorunun cevabı: Yüksek olan puanın kullanılır. ikinci soru: yerleştirme puanına obp eklenmiş oluyor. üçüncü soru: obp %50 oranında kesilecek. Bunula ilgili detaylı bilgi için sitemizin arama kısmına OBP yazıp aratın. sonuç çıkar:)