TYT Puanı Bir Sonraki Sene Kullanma | Sorular ve Cevaplar

04.02.2021
A+
A-

Üniversiteye giriş sisteminin değişmesiyle birlikte YÖK ve ÖSYM tarafından alınan karar ile TYT Puanı iki yıl süre ile geçerli olması kararlaştırıldı. Bu yeni gelen TYT puanı bir sonraki sene kullanma kavramı beraberinde birçok soruyu da getirdi. Uygulamanın henüz yeni olması hasebiyle Yükseköğretim Kurumları Sınavına hazırlanan pek çok aday bu konuda soru sormaktadır. Osymli.com olarak yüzlerce soruya elimizden geldiğince yanıt vermeye çalıştık. Bu yazımızda sizlere, bir önceki senenin TYT puanını kullanmak ile ilgili sıkça sorulan soruları derleyip soru cevap şeklinde sunacağız.

TYT Puanı Bir Sonraki Sene Kullanma | Sorular ve Cevaplar

TYT puanı bir sonraki sene kullanma ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Üniversiteye giriş sisteminin değişmesiyle birlikte YÖK ve ÖSYM tarafından alınan karar ile TYT Puanı iki yıl süre ile geçerli olması kararlaştırıldı. Bu yeni gelen TYT puanı bir sonraki sene kullanma kavramı beraberinde birçok soruyu da getirdi. Uygulamanın henüz yeni olması hasebiyle Yükseköğretim Kurumları Sınavına hazırlanan pek çok aday bu konuda soru sormaktadır. Osymli.com olarak yüzlerce soruya elimizden geldiğince yanıt vermeye çalıştık. Bu yazımızda sizlere, bir önceki senenin TYT puanını kullanmak ile ilgili sıkça sorulan soruları derleyip soru cevap şeklinde sunacağız.

 

1- Soru: TYT puanı bir sonraki sene kullanmak için kaç puan almalıyım?

Cevap: Eğer TYT puanınızı bir sonraki sene kullanmak istiyorsanız ham 200 puan ve üzeri olmasına dikkat ediniz. Ham puan demek OBP puanı eklenmemiş şeklidir.

2- Soru: TYT puanı hangisi yüksekse o puan mı kullanılacak?

Cevap: Son iki sene YKS’ye girdiğinizi var sayalım. İki adet TYT puanınız oluyor. ÖSYM bu durum için yüksek puan hangisi ise onun geçerli olacağını kılavuzda belirtmiştir. ( Hem 2021-TYT sınavına girerek Dönüştürülmüş Puanı olan, hem de 2021-TYT sınav puanı bulunan bir adayın yüksek olan puanı, adayın 2022-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır. YKS 2021 Kılavuzu Sayfa 33)

 

3- Soru: Bir önceki TYT puanımı nasıl kullanacağım? (Her iki sene de girdim)

Cevap: Her iki sene de sınava giren adaylar TYT puanını kullanmak için herhangi bir şey yapmalarına gerek yok. ÖSYM sonuç kağıdında dönüştürülmüş puan kısmında tercih yapmanız için kullanacağınız puan yazacaktır.

 

4- Soru: Bu sene YKS’ ye girmeden geçen seneki TYT puanımı nasıl kullanacağım?

Cevap: Bir önceki senenin TYT puanını sınava girmeden kullanmak için aday işlemleri sayfanızdan YKS’ ye başvuru yapmalısınız. Başvuru esnasında sınava girmek istemediğinize dair olan kısmı işaretleyerek başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 2022 yılı için başvuru ücretiniz 30 TL olarak belirlenmiştir. Bunu yatırdıktan sonra başvurunuz geçerli olacaktır. Aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

tyt_puani_seneye_nasil_kullananilir_tyt_puani_kullanma

 

5- Soru: “Geçen sene TYT’ den 200 üzerinde puan aldım. Tercih yaptım yerleştim fakat gidip kayıt yaptırmadım/dondurdum/kayıt yaptırdım fakat vazgeçtim”  bu sene TYT puanımı kullanabilir miyim?

Cevap: Bir önceki sene TYT puanınızı kullanarak tercih yaptığınız için puanınızı kullanabilirsiniz fakat OBP kesintisi olur. Üniversiteye gidip gitmemeniz durumu değiştirmez. YKS tercih sonuç belgesinde yerleştirildiyseniz puanınız kullanıldı olarak kabul edilir.

 

6- Soru: TYT iki sene/yıl/2 geçerli demek ne kadar bir zamanı kapsıyor?

Cevap: Bu soruyu örnek üzerinden cevaplayalım. Örneğin 2021 YKS’ ye girdiniz. TYT’ den 250 puan aldınız. Bu puanı 2022 yılında da kullanabilirsiniz fakat 2023’ de kullanamazsınız çünkü ilk olarak girdiğiniz sene olan 2021 yılında kullandınız sonra bir yıl sonra tekrar kullandınız. Böylece iki yıl oluyor.

 

7- Soru: Geçen sene YKS’ ye girdim. Dört yıllık bir bölüm tercih ettim. Yani AYT puanımı kullandım. Bu sene YKS’ ye girmeden TYT puanımı kullanabilir miyim?

Cevap: Kullanabilirsiniz fakat OBP puanınız kesintiye uğrayacaktır. 

 

8- Soru: Bir önceki TYT puanımı kullanacağım. Bu sene yalnızca AYT’ye girmek istiyorum. Nasıl başvuru yapacağım?

Cevap: ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından başvuru işlemlerinizi yaparken son aşamada sizlere girmek istediğiniz oturumlar sorulacak. Girmek istediğiniz oturumları o kısımdan seçebilirsiniz. Aşağıdaki görselden de inceleyebilirsiniz.

tyt_puani_seneye_nasil_kullananilir

 

9- Soru: Bir önceki sene TYT puanımla Açıköğretim Fakültesini tercih ettim. Fakat okumaktan vazgeçtim. Bu sene bir önceki senenin TYT puanını kullanabilir miyim?

Cevap: Kullanabilirsiniz fakat OBP puanı kesintiye uğrayacaktır. Bir önceki senenin puanını kesintisiz olarak kullanabilmeniz için tercih yapmamış olmanız gerekiyor. Açıköğretim fakültesi olması durumu değiştirmez.

 

10- Soru: Bir önceki senenin TYT puanı nasıl hesaplanacak? Sıralama yapılırken adaletsizlik olmaz mı?

Cevap:  TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların, sınavdaki başarı sıraları dikkate alınarak yüzdelik dilim değerleri hesaplanacaktır. Sonraki senenin TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların başarı sıraları dikkate alınarak yüzdelik dilim değerleri aynı şekilde hesaplanacaktır. Örneğin: 2021-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların yüzdelik dilim değerleri referans alınarak, 2022-TYT’de bu yüzdelik dilim değerlerine karşılık gelen 200-500 puan aralığındaki puanlara dönüştürülecektir. Bu puan, “Dönüştürülmüş Puan” olarak adlandırılacaktır. Dönüştürülmüş Puanlar, 200-500 puan aralığında olmak üzere, adayların 2020-TYT sınav puanlarından daha yüksek veya daha düşük olabilecektir. Dönüştürülmüş puan nedir? Merak eden arkadaşlar okumak için tıklayınız.

 

11- Soru: TYT puanım 200 puan ve üzerinde fakat AYT puanım çok düşük. Yine de TYT puanımı bir sonraki sene kullanabilir miyim?

Cevap: AYT puanının düşük veya yüksek olması TYT puanını kesinlikle etkilemez. AYT’ den çok düşük alsanız dahi TYT ham puanın 200 ve üzerindeyse tabi ki kullanabilirsiniz.

 

12- Soru: TYT puanı AYT’ye ekleniyor / etkiliyor  mu?

Cevap: TYT puanı AYT puanı hesaplanırken kullanılır. Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık puanları için ağırlık katsayıları değişmektedir. Örnek: Adayın gitmek istediği bölüm sayısal puan türüne göre alım yapıyorsa aday TYT sınavında sonra AYT sınavında Fen bilimleri ve Matematik testlerini çözmek zorundadır. TYT sınavında sayısal bölümler için puan hesaplanma ağırlıkları: Türkçe %13, Sosyal Bilimleri  %7, Temel Matematik %13, Fen Bilimleri %7 şeklindedir. Sayısal bölüm tercih etmek isteyen aday TYT sınavında Türkçe ve Matematikten ağırlıklı olarak soru cevaplaması yüzdesi fazla olduğundan sayısal puanına önemli etki sağlamaktadır. Diğer alanların etki yüzdeleri için tıklayınız.

2022 YKS KILAVUZUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİK DİKKAT: 2022-YKS’de, 2021-TYT’de alınan 200 ve üzeri puanlar dönüştürülerek kullanabilecektir. 2022- YKS’ de TYT’ den 200 ve üzeri puan alanların bu puanları, 2023-YKS’de kullanılamayacaktır. YENİ!!

 Aşağıdaki Sorular ÖSYM 2022 YKS Sıkça Sorulan Sorular Kılavuzundan Alınmıştır.

 

13- Soru: 2021-TYT puanım 200’ün üzerinde, 2022-YKS’ye girmek zorunda mıyım?

Cevap: 2021-TYT puanı 200 ve üzeri adaylar istedikleri takdirde bu puanlarını 2022-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2022-YKS yerleştirme işlemlerinde kullanabilirler ancak, bu adayların 2022-YKS’ye başvuru yapmış olmaları zorunludur. Bu adaylar isterlerse 2022-TYT’ye girmeden AYT/YDT oturumlarına girebilirler veya isterlerse 2022-TYT ve AYT/YDT oturumlarının tümüne de girebilirler. Ayrıntılı bilgi kılavuzda yer almaktadır.

 

14- Soru: 2021-TYT puanım 200’ün üzerinde, 2022-YKS’ye bu puanım nasıl dahil edilecek?

Cevap: 2021-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların, 2022-TYT nihai sınav puanlarının belirlenmesi ve bütün adayların 2022-TYT nihai başarı sıralarının oluşmasına ilişkin ayrıntılı bilgi kılavuzda yer almaktadır.

 

15- Soru: 2021-TYT puanım 200’ün üzerinde 2022 yılı SAY, SÖZ, EA veya DİL puanımla bir lisans programına yerleşmek için tercihte bulunabilir miyim?

Cevap: 2021-TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile adayların 2021 yılı AYT ve YDT puanları 2022 yılında geçerli değildir. 2022-YKS’de SAY, SÖZ, EA veya DİL puanıyla bir programa yerleşmek isteyenlerin (2021-TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile) 2022-AYT ve/veya 2021-YDT oturumlarına başvuru yaparak katılmaları zorunludur. Ayrıca bu adaylar istedikleri takdirde 2022-TYT’ye de girebilirler.

 

16-Soru: Hem 2021-TYT puanım 200’ün üzerinde hem de 2022-TYT’ye girmek istiyorum, mümkün mü? Bu durumda hangi puanım geçerli olacak?

Cevap: 2021-TYT puanı 200’ün üzerinde olan adaylar istedikleri takdirde başvurularını yaparak 2022-TYT’ye de girebilirler. 2021-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların puanı kılavuzda ayrıntılı olarak belirtildiği şekilde dönüştürülerek adayın Dönüştürülmüş Puanı bulunacaktır. Hem 2021-TYT sınavına girerek Dönüştürülmüş Puanı olan hem de 2022-TYT sınav puanı bulunan bir adayın yüksek olan puanı, adayın 2022-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.

17- Soru: 2021-TYT puanım 200’ün üzerinde, 2022-YKS’ye girmeden 2021 puanımla Özel Yetenek Sınavlarına başvurmak istiyorum. 2022-YKS’ye başvuru yapmak zorunda mıyım?

Cevap: 2021-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2022-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2022 yılında sadece “Özel Yetenek Sınavı” sonuçlarına göre öğrenci alacak yükseköğretim programlarına başvurmak isteyenlerin 2022-TYT Dönüştürülmüş Puanlarının hesaplanabilmesi için başvuru süresi içinde 2022-YKS başvurularını yapmaları gerekmektedir.

2021-TYT Puanı 200 ve Üzeri Olan ve Bu Puanını 2022-YKS’nin Hiçbir Oturumuna Girmeden, 2022-YKS Merkezi Yerleştirmede veya Özel Yetenek Sınavıyla Yerleştirmede Kullanmak İsteyen Adaylar İçin 2022-YKS Başvuru Ücreti: 30,00 TL’dir. Geç Başvuru Günlerinde yapılan başvurularda Başvuru Ücreti, %50 artırımlı olarak Geç Başvuru Günlerinde ödenmelidir.

TYT Puanıyla Öğrenci Alan Bölümler için Tıklayınız

 

Aklınıza takılan soruları aşağıdaki yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Değişen ve güncellenen kısımlar oldukça yazımızı yenileyeceğiz. Herkese başarılar dileriz.

YKS (TYT-AYT) Konuları için TIKLAYINIZ

YKS (TYT-AYT) Çıkmış Soruları İndirmek için TIKLAYINIZ

YKS (TYT-AYT) MF-TM-TS Ders Çalışma Programları

YKS Kitap Önerileri için TIKLAYINIZ

TYT Puanı seneye de kullanılabilir mi?

YKS Başvuru Ücreti Ne Kadar? Hangi Bankaya Yatırılacak?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 238 YORUM
 1. Elif meral dedi ki:

  merhaba bu sene yks ogrencisiyim bu sene sadece tyt ye giricem seneye de aktarma yapmayı düşünüyorum ayt ye girmeden de aktarabilir miyim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, aktarmadan kastınız nedir?

   1. Elif meral dedi ki:

    Yanlis yazmışım kusura bakmayın yani tekrar tyt puanını kullanabilir miyim yani aytye girmeden

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     TYT puanınızı tekrar kullanabilirsiniz. Eğer tercih yapıp bir bölüme yerleşirseniz OBP kesintisi olur.

     1. Şükran dedi ki:

      Merhaba ben geçen yıl ki tyt puanımı bu yıl kullanmak istiyorum birinci oturuma tekrar basvurmam gerekiyormu Ucreti falan ödemem gerekiyor mu ?

     2. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba Şükran, YKS başvurusu yapmanız gerekiyor. Kılavuzda yazan kısmı paylaşıyorum: ” 2021-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2022-TYT’ye girmeden YKS’nin diğer oturumlarına girebileceklerdir. 2022-YKS’de SAY, SÖZ, EA veya DİL puanıyla bir lisans programına yerleşmek isteyenlerin
      (2021-TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile) 2022-AYT ve/veya 2022-YDT oturumlarına başvuru yaparak katılmaları zorunludur.” Bu adaylar, herhangi bir sınav ücreti ödemeyeceklerdir ancak 2022-YKS başvuru ücreti ödeyeceklerdir.

     3. Emirrr dedi ki:

      hocam ben 2020 yılında ayt ile yerleştim bu sene dondurdum okulu ve 2022 tyt ye girdim sorum şu 2020 yılının tyt puanını kullanabilir miyim

     4. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba, maalesef kullanamazsınız. 2021 TYT puanınız ham 200 puan üzerindeyse kullanabilirdiniz.

    2. Özlem dedi ki:

     Merhaba ben geçen sene lisans bölümüne yerleştim ve kaydoldum fakat bu sene tyt puanım ile özel yetenek sınavına girmek istiyorum 2020 tyt puanımı kullanabilir miyim kullanırsam tyt ham puanımdan obp puanım düşer mi?

     1. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba, geçen yıl puanınızı kullandığınız için OBP kesintisi olacaktır.

    3. Selin dedi ki:

     Merhaba ben 2020 tyt puanımı kullanmak istiyorum ama 2021 tyt sınavına da başvurdum sınava girmesem 2020 tyt puanım mı baz alınır? Başvuru yaparken önceki sene puanımı kullan seçeneği varmış işaretlemediğim için girmek zorunda olduğumu söylüyorlar lütfen yardımcı olun taşındığımız için giremicem maalesef

     1. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba Selin, 2020 TYT puanın ham 200 puan üzerindeyse kullanabilirsin. Bu yıl sınava girersen son iki yıl içerisindeki yüksek olan puan değerlendirmeye alınır. Başvuru esnasında o seçenek sınava girmeden puanını kullanmak isteyenler için vardı. Onun ücreti de farklıdır zaten. 25 TL idi yanılmıyorsam.

    4. Mert dedi ki:

     Barajı geçemedim bir dahaki sene okul puanı yarıyamı düşücek yoksa tammı verilicektir

     1. ÖSYMLİ dedi ki:

      Okul puanınıza herhangi bir müdahale olmayacaktır.

    5. Kullanıcı dedi ki:

     Merhaba 2021 Tyt de ham puanım 200 altında obp ile 222 oldu 2021 puanimla tyt tercih yapabilir miyim

     1. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba, TYT puanınızı kullanabilmeniz için ham 200 puan ve üzerinde olmalıdır.

    6. Y.Ece dedi ki:

     Geçen yıl meslek lisesinde okudum bu yıl girersem sınava ek yerleştirme puanım olurmu

   2. Mev dedi ki:

    Ben 2020 de sınava girdim ham tyt puanım 234 obpli puanım 287 . Tercih yapmadım ama bu sene 2 yıllık bir bölüme gitmeyi düşünüyorum. Tekrar sınava girmek istemiyorum.Ben gecen yilki puanımı obp düşmeden ve aytye girmeden kullanabiliyor muyum? Ve birde sıralamam 589binde 2021 de ortalama ne kdr düşer yüzdelik dilime göre?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, 2020 TYT puanınızı kullanabilirsiniz. Herhangi bir bölüme yerleştirme işlemi olmadığı için OBP kesintisi olmayacaktır. Sadece iki yıllık bölümleri tercih edecekseniz AYT’ ye girmeyebilirsiniz. Sıralamamız ne olur onu önceden bilmek pek mümkün değil.

     1. P. G. dedi ki:

      Iyi günler. Benim tyt puanım 200 ün üstünde ve özel yetenek sınavına girmeyi düşünüyorum fakat sınavı kazanamadım bir sonraki sene hala aynı tyt puanımı yine yetenek sınavına girmek için kullanabilir miyim? Yani bu sene deneme amaçlı girmem puanımdan bir şey eksiktir mi ya da geçerliliğinden?

     2. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba, özel yetenek ile alım yapacak üniversitenin şartlarını kontrol etmelisiniz. Bir önceki yılın puanını kullanmak için de başvuru yapmak gerekiyor onu göz ardı etmeyin.

    2. Gökçe dedi ki:

     Merhaba, geçen sene de (2020) bu sene de (2021) tyt ye girdim yüksek puan olanı otomatik mi alır acaba çünkü başvuru esnasında geçen seneki puanını kullanmak istiyorum kutucugunu isaretlemeliydin dediler bana.Aklım çok karıştı sistem yüksek olanı otomatik almıyor mu benim ekstra bir şey yapmam mi gerekiyordu cevaplarsaniz çok sevinirim.

     1. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba, yüksek olan puan otomatik olarak değerlendirmeye alınır. O işaretlenecek kutucuk sınava hiç girmeden puanını kullanmak isteyenler için var.

   3. Kaan dedi ki:

    Merhaba iyi günler. Benim geçen yıl Tyt ham sıralamam 108bin. Yaklaşık olarak %6 lık dilime tekabül ediyor 2020 Tyt sonuclarina göre. Şimdi bu yıl ki (2021) sınavının zorluğunu hesaba kattığımızda %6 lık dilime denk gelen dönüştürülmüş puan gerçek 2020 puanindan daha düşük olacak gibi görünüyor çünkü daha düşük puanlara daha yüksek sıralamalar olacak. Yani benim 2020 puanım 2021 puanindan daha yüksek olmasına rağmen kullanılmayacağı anlamına geliyor. Bu öngörüde bir hata yapıyor muyum ? Eğer yapmiyorsam “Hangisi yüksekse o baz alınacak” önermesi geçersiz olmuyor mu ?
    Eğer cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim. (Bu konuda fazlaca bilgi kirliliği ve anlaşmazlık olduğu için cevabınız değerli olacaktır)

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, bununla ilgili örnek bir dönüştürülmüş puan hesaplaması var. Okumak için tıklayınız.

   4. Helyum dedi ki:

    Merhaba 2022 için de en iyi puanın otomatik devreye girmesi kuralı geçerli mi ?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, 2022 yılında da geçerli olacak fakat 2023’te kullanılmayacak.

     1. Şeyma dedi ki:

      Merhaba 2023 için kullanılmıyor sizce sonraki yıllarda kullanılır mı acaba?

     2. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba, bunula ilgili bir öngörüm yok maalesef.

  2. Almina dedi ki:

   Üniversite sınavına girip 4 yıllık bir üniversite kazandım. Kaydımı yaptırdım ve hazırlık okuyorum. Ama bir başka üniversite daha okumak istiyorum. Bu seneki sınava hazırlanıyorum. Geçen seneki tyt puanımı yine de kullanabilir miyim?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Merhaba, kullanabilirsiniz fakat bir önceki yıl da puanınızı kullanıp bir üniversiteye yerleştiğiniz içi OBP kesintisi olacaktır.

  3. Tuna dedi ki:

   Hocam merhaba benim bu seneki sonuç ekranında dönüştürülmüş puan kısmı yok şu 2.kez girişim yani bazı öğrencilerde var neden acaba

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Merhaba, eğer ham 200 puan ve üzerinde değilse hesaplanmaz.

    1. Tuna dedi ki:

     Hocam ham 200den fazlaydı önceki yıl da bu yıl da ama sonuç ekranında sadece bu yıl yazıyordu

     1. ÖSYMLİ dedi ki:

      Bir ihtimal daha var. Bu yılki puanınız bir önceki yıldan yüksektir. O sebeple olabilir. Çünkü adayların örnek sonuç ekranını sitede paylaştım.

    2. Tuba dedi ki:

     Hocam çok özür dilerim yazıyormuş ben görmemişim çok teşekkürler iyi günler

  4. Asya tatlı dedi ki:

   2020 de 200 üstü ham puan aldım 2021 de tekrar sınava girdim ve180 barajnı geçememe riskim var bir önceki sene puanını kullanabiliyormuyum

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Merhaba, evet kullanabilirsiniz. Sonuç ekranında dönüştürülmüş puanınız yazacaktır.

  5. Elif dedi ki:

   2020 tyt puanım 200ün üstünde. 2021 puanım ise 200 altı. Geçen yılın puanını kullanabilir miyim?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Merhaba, evet kullanabilirsiniz.

  6. Helyum dedi ki:

   Merhaba ben tyt ye başvurdum ama geçen seneki tyt puanımı kullanabilir miyim bu 2022 için de geçerli bi kural mi ?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Merhaba, eğer 2021 TYT puanınız ham 200 puan ve üzerindeyse kullanabilirsiniz.

  7. Buse dedi ki:

   2022 yılında sınava girdim ve yerleştim okuyorum geçen seneki puanım ile bu sene ek tercih yapabilir miyim?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Merhaba, maalesef kaldırıldı.

 2. Biray dedi ki:

  Ben 2019 tyt ve 2020 tyt ye girdim bu yıl 2020 tyt puanımı kullanıp sadece ayt’ye girmek istiyorum sıkıntı yaşar mıyım acaba ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, eğer TYT puanınız 200 ham puan üstü ise kullanabilirsiniz. 2021 YKS başvurusu yaparken size sadece AYT’ ye girmek istiyorum seçeneği sunulacaktır.

  2. İsimsizzz dedi ki:

   5. soruda kayıt yapıp gitmesseniz puanınızı kullanamazsınız demişsiniz 7. sorudada kullanabilirsiniz demişsiniz. Ben şuan 4 yıllık bir bölümde aktif öğrenciyim puanımı kullanabilir miyim bu yıl ?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Merhaba, soruyu eksik cevaplamışım. Düzelttim. Puanınızı kullanabilirsiniz fakat OBP kesintisi olacaktır.

 3. İsimsiz dedi ki:

  Bu yıl YKS’ye girdiğimi varsayarsak ve 4 yıllık bir bölüm tercih edersem fakat hiçbir üniversiteye yerleşemezsem. Bu sene aldığım TYT puanımı bir sonraki sene kullandığımda OBP puanım kesintiye uğrar mı?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, ilgili bölümü kazanmadığınız sürece OBP kesilmez. TYT puanınızı bir sonraki yıl kullanmak isterseniz ham 200 puan ve üzeri olmalıdır.

 4. kdt dedi ki:

  bu sene ayt puanımı kullanıp yerleştim, seneye tyt puanımı kullanmak istiyorum obp ne kadar düşüyor?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba OBP kırılması ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

   1. kdt dedi ki:

    tıklanacak link vermemişsinz hocam

   2. kdt dedi ki:

    hocam tekrar rahatsız ettim kusura bakmayın, dediğim gibi ben aytyle bir bölüme yerleştim. seneye sınava girdiğimde tyt ile(meslek liseli olduğum için gelen bi ek puan daha vardı) lisedeki bölümümü tercih edersem o puan da kırılıyor ya da kesiliyor mu?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, okuldan gelen ek puan hakkında bilgim yok maalesef. OBP puanınız kesintiye uğrar fakat ek olan puan bu durumdan etkilenir mi bilmiyorum.

     1. öznur dedi ki:

      2021 tyt puanımi 2022 de kullanabilicek miyim? Yoksa sadece 2019 a özel bi uygulama mı?

     2. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba, kullanabileceksiniz. YÖK tarafından alınmış bir karardır. 2022 YKS kılavuzunda da yer alır.

  2. Mustafa dedi ki:

   2020’de lisans programına yerleştim bu sene tekrardan sınava gireceğim, geçen seneki TYT puanımı geçen sene bölüme yerleşmeme rağmen kullanabilir miyim?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Kullanabilirsiniz fakat OBP kesintisi olur.

   2. Mehmet dedi ki:

    Merhaba ben 2022 yks sınavında sadece tyt ye girmek istiyorum, 2023 yks sınavında ise sadece ayt sınavına girmek istiyorum. 2023 ile ilgili bir açıklama göremedim.
    Bu şekilde yapabilirmiyim?
    2023 yılı için bu sistem de değişiklik olabilir mi?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, dediğiniz şeklide yapan öğrenciler oldu. 2023 yılında ne olur onu bilmem maalesef mümkün değil. Sorumluluk sizdedir. İyi günler

 5. Eda dedi ki:

  Ben üniversiteye yerleştim ama tekrar sınava girmek istiyorum geçen seneki tyt puanımı kullanabilir miyim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Evet kullanabilirsiniz fakat OBP kesintisi olur.

 6. Mehmet dedi ki:

  Benim sorum ben bu sene sınava girdim ve tercihimi kaydımı yaptırdım ama ben bir dahaki seneye kunlandığım ham tyt puanını tekrar kunlanabilirmiyim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Tekrar kullanabilirsiniz fakat OBP kesintisi olacaktır.

  2. Asena dedi ki:

   Ben geçen sene tyt ye girdim tercih yaptım yerledtirildim ama parayi yatiramadim bu sene geçen sene yerlestigim bölümü okuyabilir miyim AÖF yerlestigim halde bu sene geçen seneki tyt puanımı kullanabilir miyim 200 ve üzeri

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Merhaba, tercih yapıp yerleştiyseniz puanınızı kullanmış olursunuz. TYT puanız ham 200 ve üzerindeyse bu yıl da puanınızı kullanabilirsiniz faka OBP kesintisi olacaktır. Bunula ilgili bilgiyi sitemizde arama kısmına yazarak bulabilirsiniz.

 7. İsimsiz dedi ki:

  Geçen yıl ki ham puanım 152 yerleştirme puanı ile birlikte 201 oluyo ben bu puanı bu sene kullanmak istiyorum peki kullanabilir miyim bu sene cidden sınav yüzünden çok hüsrana uğradım bu yıl ÖSYM psikolojik olarak çok etkiledi geçen yılki puanımı kullanma kararı aldım ondada sizin bu yazınızı okuyunca yıkıldım kullanma şansım var mı yani?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   TYT puanınızı iki yıl kullanabilmeniz için ham 200 ve üzeri puanınız olması gerekiyor. Maalesef siz kullanamıyorsunuz.

 8. zeynep dedi ki:

  Geçen sene tyt e girmiştim puanım 200ün üzerinde. Bu yıl da girecektim normalde başvuru yapmıştım ama covid nedeni ile girmek istemiyorum. geçen seneki tyt puanımı kullanabilir miyim?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Sistem yüksek olan puanı değerlendirmeye alacağı için girmezseniz geçen seneki puan geçerli olur.

   1. Merve dedi ki:

    Ben bu sene tyt ye girdim puanım 185 ve obp eklenince 227 oluyor ben bu tyt puanımı 2021 de kullanıp sadece ayt ye girebilir miyim?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     TYT puanınızı iki yıl kullanabilmek için ham 200 üzerinde olmalıdır.

 9. Nevcan Gemici dedi ki:

  Merhaba. Ben bu yıl tyt’ye hazırlandım. 2021 yılında da ayt çalışarak 2020 tyt puanımı kullanmak istiyorum. Koronadan önce hiçbir sorun yoktu ama korona döneminde sınav 165 dakika oldu ve bunun sistemde değişiklik yapmasından korkuyorum. Yani 2020 tyt puanı geçerli olmayacak deme ihtimalleri var mı? 165 dakika oldu fakat yine de 2021de tyt puanımı kullanabilir miyim net bir bilginiz varsa yardımcı olur musunuz? Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, Bu sene için puanınızı kullanabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Son dakika değişikliği yapmazlar. Zira pek çok öğrenci mağdur olur. Bu günlerde bu tür sorular çok soruluyor. Korkmanıza gerek yok.

 10. Zeynep dedi ki:

  Ben bu yıl ayt tercih. Yaptım ama üniversite gitmek istemedim şimdi müzik bölümümüne hazırlanıyorm yetenek. Sınavı olduğu için tyt alıyor ben tyt puanımı kullanabilirmiyim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Zeynep, sorunu tam anlamadım fakat varsayım üzerinden cevaplayayım. Geçen senen AYT puanını kullanıp tercih yaptın ama üniversiteye gitmedin sanırım. Eğer öyleyse TYT puanını tekrar kullanırsan OBP puanın kesintiye uğrar çünkü tercih yapmış ve bir üni. kazanmışsın. Sınava tekrar girmelisin yalnız OBP puanın kırılacak hatırlatmak isterim. İyi çalışmalar dilerim.

1 2 3 9