YKS – TYT Dönüştürülmüş Puan Nedir?

14.01.2023
A+
A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından “200 ve Üzeri 2020-TYT Sınav Puanının 2022-YKS’de Kullanılması” başlıklı bir duyuru yayımlandı. Son günlerde YKS’ ye girilen adaylar tarafından çokça sorulması sebebiyle ÖSYM, 2021-TYT’de 200 ve üzeri sınav puanı olan adayların puanlarını nasıl kullanacaklarını ve bu puanların nasıl hesaplandığını açıklamış oldu. 2021-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olup 2022-TYT sınav puanı olmayan bir adayın Dönüştürülmüş Puanı, adayın 2022-TYT nihai Sınav Puanı olacağına dair bilgilendirme yapıldı. Duyurunun ayrıntıları TYT Dönüştürülmüş puan nedir? sorusunun cevabı haberimizin devamında…

YKS – TYT Dönüştürülmüş Puan Nedir?

YKS – TYT Dönüştürülmüş Puan Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından “200 ve Üzeri 2021-TYT Sınav Puanının 2022-YKS’de Kullanılması” başlıklı bir duyuru yayımlandı. Son günlerde YKS’ ye girilen adaylar tarafından çokça sorulması sebebiyle ÖSYM,  2021-TYT’ de 200 ve üzeri sınav puanı olan adayların puanlarını nasıl kullanacaklarını ve bu puanların nasıl hesaplandığını açıklamış oldu. 2021-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olup 2022-TYT sınav puanı olmayan bir adayın Dönüştürülmüş Puanı, adayın 2022-TYT nihai Sınav Puanı olacağına dair bilgilendirme yapıldı. Duyurunun ayrıntıları TYT Dönüştürülmüş puan nedir? sorusunun cevabı haberimizin devamında…

YKS _TYT_DonüstürülmüsPuan-Nedir-Nasıl-Hesaplanır

2021-TYT’de 200 ve üzeri sınav puanı olan adayların, 2022-YKS’de bu puanlarının nasıl kullanılacağına ilişkin olarak adayları ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla yapılmıştır.

2021-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların, 2022-TYT nihai sınav puanlarının belirlenmesi ve bütün adayların 2022-TYT nihai başarı sıralarının oluşmasında aşağıdaki yol izlenecektir:

1.   2021-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların, sınavdaki başarı sıraları dikkate alınarak yüzdelik dilim değerleri* hesaplanacaktır. 2022-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların başarı sıraları dikkate alınarak yüzdelik dilim değerleri aynı şekilde hesaplanacaktır.

2.   2021-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların yüzdelik dilim değerleri referans alınarak, 2022-TYT’de bu yüzdelik dilim değerlerine karşılık gelen 200-500 puan aralığındaki puanlara dönüştürülecektir. Bu puan, “Dönüştürülmüş Puan” olarak adlandırılacaktır. Dönüştürülmüş Puanlar, 200-500 puan aralığında olmak üzere, adayların 2021-TYT sınav puanlarından daha yüksek veya daha düşük olabilecektir.

3.   Hem 2021-TYT sınavına girerek Dönüştürülmüş Puanı olan, hem de 2022-TYT sınav puanı bulunan bir adayın yüksek olan puanı, adayın 2022-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.

4.   2021-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olup 2022-TYT sınav puanı olmayan bir adayın Dönüştürülmüş Puanı, adayın 2022-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.

5.   Bütün adayların başarı sıraları, 2022-TYT nihai Sınav Puanı kullanılarak belirlenecektir.

*   Adayın ilgili yıldaki başarı sırasının, aynı yıldaki TYT puanı 200 ve üzeri olan aday sayısına oranının 100 ile çarpılmasıyla elde edilen sayısal değer, adayın “yüzdelik dilim değeri” olarak adlandırılır.

2022-TYT nihai Sınav Puanı, 2022-YKS Kılavuzunda belirlenen baraj puanları ve diğer kılavuz kurallarına göre değerlendirmeye alınacaktır.

DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ PUAN OLAN SONUÇ EKRANI

donusturulmus-puan-nedir-2

DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ PUANI YOK ÇÜNKÜ BİR ÖNCEKİ SENE TYT’YE GİRMEMİŞ

donusturulmus-puan-nedir-1

TYT Puanını Seneye Kullanmak SORU ve CEVAPLAR

YKS (TYT-AYT) Konuları için TIKLAYINIZ

YKS (TYT-AYT) Çıkmış Soruları İndirmek için TIKLAYINIZ

YKS (TYT-AYT) MF-TM-TS Ders Çalışma Programları

YKS Kitap Önerileri için TIKLAYINIZ

TYT Puanı seneye de kullanılabilir mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 67 YORUM
 1. CANAN dedi ki:

  2020 tyt puanının 2021 yks de kullanılabileceği kesinmi…kullanılmama ihtimali varmı nerden net bilgi alabiliriz..teşekkürler

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   2021 YKS başvuru kılavuzu yayımlanınca belli olur. Bence kullanılmaya devam eder.

  2. Osman dedi ki:

   Hocam msü için dönüştürülmüş puan geçerli mi? 2020 tyt puanımı kullanmak istiyorum ama 2021 tytye de başvurdum taşındığım için sınava giremicem herhangi bir sıkıntı olmaz değil mi? 2020tyt puanımı kullanabilirim

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    MSÜ sıkça sorulan soruları incelemelisiniz. Bu konu hakkında kin bilgiye sahip değilim.

   2. Beril Din dedi ki:

    Hocam çok merak ettigim bir şey var, ben geçen sene tytden 300 puan aldim ve tercih vermedim. Ancak bu sene sınava kayit olurken “Bu puanimi seneye kullanmak istiyorum” tarzinda bir seçenege tıklamadım. Bu sene sinava girdigimde hangi tyt sınavında yuksek puan alirsam otomatik olarak o mu hesaplanacak yks sonucumda, yani bir seçeneğe falan tıklamama rağmen bu konuda?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, o dediğiniz seçenek sınava hiç girmeden geçen yılın puanını kullanmak isteyenler için geçerliydi. Sizin sorunuza gelirsek eğer, evet yüksek olan puanı sistem otomatik olarak değerlendirmeye alacak.

 2. Nerissa dedi ki:

  Merhaba hocam benim sonuç kısmımda dönüştürülmüş puan tablom yok geçen sene tyt puanım 230 tercih yaptım gitmedim neden dönüştürülmüş puanımı göremiyorum kullanma hakkım yok mu şuan ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   OBP puanınız kesildiği için olabilir.

 3. Nurcan dedi ki:

  Ya bazılarında dönüştürülmüş puan var ve 2019 puanını kullanmak için bi girişmde bulunmamışlar buna rağmen neden var

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Geçen yıl sınava girdiyseniz ve bu yılki puanınızdan yüksek bir puan aldıysanız otomatik olarak yüksek puan değerlendirmeye alınıyor.

 4. Akif dedi ki:

  İyi günler ben 2019 tyt puanımı kullanmak istiyorum gibisinden bir şey işaretlemedim aynı şekilde arkadaşım da işaretlemedi ancak benim sonuç ekranımda dönüştürülmüş puan var onunkinde yok bunun sebebini biliyor musunuz

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Arkadaşınız geçen yıl sınava girmemiş olabilir veya geçen yıl 200 ham puan üstü almamıştır.

 5. Caner dedi ki:

  Merhaba,ben geçen sene 237 puan aldım ve bu sene 227 puan aldım sonuç belgemde yüksek olan puanım yazmıyor.(2019 tyt puanım 200 ve üzeridir 2020 tyt girmeyerek geçen seneki sonucumu kullanmak istiyorum) kısmını işaretlemedim böyle olmasının sebebi nedir eski puanımı kullanabilirsem bile dönüştürülmüş puanım nerde yazar ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Yukarıda örnek sonuç ekranı bıraktım.

 6. Mertcan dedi ki:

  Sonuçlar açıklandı tercihlerde kullanacağım dönüştürülmüş puan nerde yazıyor

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Y- ile başlayan puan türü ile tercih yapabilirsiniz.

   1. Emre dedi ki:

    200 puan ve üzeri olursa Tyt puanimiz bir daha kullanabiliyoruz peki Ham 200 mü Okul Puanı Eklenerek mi 200 ?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     TYT puanınızı iki yıl kullanabilmeniz için ham 200 puan ve üzeri olması gerekiyor. Okul puanı eklenmeden yani.

 7. Özat dedi ki:

  Merhabalar. 2019 yks sınavında tyt sıralaması olarak 2018 deki sıralamam kullanıldı yani dönüştürülmüş puanı kullandım. Bu sene tekrar girdim sınava 3 yıl arasından mı yoksa son 2 yıl arasından mı en iyi yüzdelik dilim kullanılacak

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Bir önceki yılın puanın yüksekse o kullanılır.

   1. Burcu dedi ki:

    Merhaba dönüştürülmüş puanınız artı etkili öi oldu yoksa eksi yönde mi

 8. Nur dedi ki:

  Merhaba. Sınav başvurusunda geçen seneki tyt puanımı kullanmak istiyorum gibisinden herhangi bi yazıyı işraretlemedim. Geçen seneki puanım dönüştürülecekmi

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Evet dönüştürecekler, hangisi yüksekse onu kullanabileceksin.

 9. Suat Güler dedi ki:

  Merhabalar , geçen sene 229 olan puanım bu sene puansal olarak değişim olacak mı yoksa sadece sıralama üzerinde mi değişim olacak bu dönüştürülmüş puanda ? Teşekkürler.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, puanınız dönüştürülmüş puana çevrilecek ve ilgili sıralamanız o şekilde bulunacak.

 10. Beyza dedi ki:

  Ya hocam kafayı yicem hocalarıma sordum her biri farklı bir şey söylüyor lütfen yardımcı olun. Benim geçen sene tyt puanım 220 falandı ve 733 bininciydim bu sene dönüştürülmüş puanım olarak geçen senenin verileri kullanılırsa sıralamada beni geri atma ihtimali var mı yoksa sıralamamız aynı kalıyor sadece puan mı değişiyor benim için çok önemli çünkü beden eğitimi öğretmenliğine hazırlanıyorum ve 800 bin baraj şartı var

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, puan durumunun ne olacağını önceden bilmek pek mümkün değil. Fakat senin durum biraz sıkıntılı görünüyor.

   1. Ferhat dedi ki:

    Merhaba. Benim 2019 tyt puanım 284. Ben bu puanla tercih yaptım. 2020 tyt ye girmedim 2019 puanımla 2020 için yeni tercih yapabilirmiyim?(polislik var aklımda)

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, tercih yapabilirsiniz fakat OBP kesilir. Polislik için ise tam bilmiyorum. Şartlarda 2020 TYT puanı diye şart koşabilirler. Eğer özellikle bu maddeyi eklemezlerse kullanabilirsiniz.

     1. Adem dedi ki:

      Hocam oğlum 2020de tytden 270 aldı bu sene pmyo okul sinavinda kullanılacaktı ama olmuyor geçen sene hiçbir tercih yapmdı dönüştürülmüş puanı nedir

     2. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba Adem Bey, PMYO geçen yılki puanı kabul etmiyor olabilir bunula ilgili şartı tam olarak bilmiyorum. Dönüştürülmüş puan örneğinin yazıya resim olarak eklemiştim oradan inceleyebilirsiniz.