Kırık OBP Nedir? Hangi Koşullarda OBP Kesilir?

12.07.2022
A+
A-

Kırık OBP Nedir? Bu sene tercih yaparsam OBP puanım hangi koşullarda kesilir? Kırık OBP (orta öğretim başarı puanı) ÖSYM literatüründe hangi ÖSYM kılavuzuna bakarsanız bakın kırık OBP kavramını bulamazsınız. Bu tanımlamayı öğrenciler kendi aralarında kullanarak geliştirmişlerdir. Peki kırık OBP dediğimiz kavram nedir?

Kırık OBP Nedir? Hangi Koşullarda OBP Kesilir?

Kırık OBP Nedir? Hangi Koşullarda OBP Kesilir?

Kırık OBP Nedir? Bu sene tercih yaparsam OBP puanım hangi koşullarda kesilir? Kırık OBP (orta öğretim başarı puanı) ÖSYM literatüründe hangi ÖSYM kılavuzuna bakarsanız bakın kırık OBP kavramını bulamazsınız. Bu tanımlamayı öğrenciler kendi aralarında kullanarak geliştirmişlerdir. Peki kırık OBP dediğimiz kavram nedir?

Bir öğrencinin sınava gireceği yıldan hemen önceki yıl (bu noktaya dikkat daha önceki yılları kastetmiyoruz) bir yükseköğretim programına yani bir fakülteye, bir yüksekokula puanla yerleşmesi sebebiyle bu sene diploma notunda tam bir katkı alamaması durumudur. Yalnızca puanının yarısını kullanabilir bu durumda. ÖSYM‘nin böyle bir kural koymasının sebebi aday kazandığı bölüme kaydını yaptırmayarak hali hazırda bir adayın diskalifiye olmasını engellemektir. 

 

YKS tercihi yapacak adayların göz önünde bulundurması gereken durumlardan biride gelecek sene sınava girip girmeyeceğidir. Hangi durumda ne kadar OBP kırılır? Sorunuzun cevabına farklı şekillerde cevap vermeye çalıştık.

 

Tercih yapıp yerleşemezseniz Oratöğretim Başarı Puanı (OBP)’niz 2023 YKS’de düşmez.

 

Tercih yapıp yerleşirseniz OBP’nin 2023 YKS’de %50 azalmış olarak eklenir.

 

Tercih yapmazsanız OBP’niz 2023 YKS’ de düşmez.

 

 

Tercih yapıp Açıköğretim programına yerleşirseniz OBP’niz 2023 YKS’de %50 azalmış olarak eklenir.

 

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) lise boyunca aldığınız notların hesaplanmasından sonra oluşan diploma notunuzun 0.6 ile çarpılması ile hesaplanıyor.

OBP Nasıl Hesaplanacak?

 • Ortaöğretim bitirme notları en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecektir.
 • Ortaöğretimde alınan 100 üzerinden diploma notu, 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir.
 • Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır.
 • Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) hesaplanmasında Türkiye geneli dikkate alınacak, okul bazında işlem yapılmayacaktır.
 • Son sınıftaki adayların YKS yerleştirme işlemlerinde kullanılacak Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
  hesaplanmasında kullanılacak olan diploma notu bilgisi, ÖSYM Merkezi tarafından MEB e-okul sisteminden (Haziran Ayı içerisinde) ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacaktır. Bu sisteme KKTC okulları dâhil değildir.

Adaylar, ÖSYM tarafından duyurulacak tarihlerde, okul ve diploma notu bilgilerini aday işlemleri sisteminden kontrol edebilecekler ve değişiklik taleplerini ÖSYM üzerinden değil okulları aracılığıyla e-okul üzerinden yapacaklardır.

Süre tamamlandıktan sonra gelen düzeltme istekleri kabul edilmeyecektir. Bu bilgilerin ÖSYM’ye eksik veya yanlış bildirilmesinden ÖSYM değil, zamanında notlarını kontrol etmeyen veya diploma notunun düzeltilmesi için okulunu uyarmayan adaylar sorumlu olacaktır. Değişiklik işlemleri sadece ÖSYM tarafından belirlenen süreler içinde yapılabileceğinden adayların, ÖSYM’nin internet sayfasında yapılacak duyuruları dikkatle takip etmeleri ve varsa düzeltme taleplerini zamanında kendi okullarına iletmeleri gerekmektedir.

KKTC okulları için YKS’ye başvuran adayların diploma notları Haziran ayı içerisinde ÖSYM’nin internet sayfasında belirtilecek olan tarihler arasında, adayların öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden elektronik ortamda internet aracılığıyla toplanacaktır. Okul müdürlükleri tarafından ÖSYM’ye elektronik ortamda bildirilen diploma notları listelenerek adayların kolaylıkla görebilecekleri bir yere asılacaktır. Adaylar bu bilgilerini mutlaka kontrol etmelidir. Adayların bu bilgilerini ayrıca https://ais.osym.gov.tr internet adresinden de kontrol etmeleri gerekmektedir. Adayların düzeltme istekleri incelenerek gerekli düzeltmeler, süresi içinde sadece ilgili okul tarafından yapılacaktır. Süre tamamlandıktan sonra gelen düzeltme istekleri hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir. Bu bilgilerin ÖSYM’ye eksik veya yanlış bildirilmesinden ÖSYM sorumlu olmayacaktır.

Yerleştirme Puanları Hesaplanırken OBP Bu Puanlara Nasıl Eklenecek ve Ek Puanlar Nasıl Hesaplanacak?

 • Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır.
 • TYT puanı 150’nin altında olan adaylar için yerleştirme puanı (Y-TYT) hesaplanmayacaktır. SAY, SÖZ, EA, DİL puanı 180’in altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL) hesaplanmayacaktır.
 • TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan veya TYT puanı 150’nin altında olan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL için sınav/yerleştirme puanları (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL) hesaplanmayacaktır.
 • TYT puanı 150 ve üzeri olan adaylardan AYT ve/veya YDT’ye giren ve cevaplamış oldukları testlere bağlı olarak 180 ve üzeri puan alanların ilgili yerleştirme puanları hesaplanacaktır.

Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumları mezunlarının, Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de ve Tablo 3C’de belirtilen yükseköğretim ön lisans/lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanları da yerleştirme puanlarına eklenecektir. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ön lisans programları için TYT’ den 150 veya daha yüksek puan almış olmaları, lisans programları için ilgili puan türünde 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.

Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de yer alan programlar için ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için Tablo 3A ve Tablo 3B.1 kapsamında ek puan hesaplanmayacaktır.

2020-YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adaylar, 2021- YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP’ ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir. 2020- YKS’de özel yetenek sınavı sonucu kayıt olanların bilgisi, Yükseköğretim Bilgi Sisteminden (YÖKSİS) alınacak ve bu adayların OBP’ lerinin çarpılacağı katsayıları yarıya düşürülecektir.

Yükseköğretim Yürütme Kurulunca, YKS ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da kayıt tarihlerinde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılmasına, bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini 31 Aralık 2020 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtlarının yapılmasına, bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtlarının silinmesine ve bu durumda olup belirlenen kayıt tarihlerinde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtlarının yapılmayacağına karar verilmiştir. Bu karar gereği; 2020-YKS için lise son sınıf öğrencisi durumunda eğitim bilgisi mevcut olup, YKS’de bir yükseköğretim programına yerleştirildiği hâlde belirtilen tarihe kadar mezun olamadığı için yerleştirildiği programa kayıt yaptıramayan adaylardan, YKS’ye başvuranların OBP’ lerinin çarpılacağı katsayılar yarıya düşürülmeyecektir. Bu durumdaki adayların MEB e-okuldaki bilgileri dikkate alınacağından adayların ayrıca ÖSYM’ye dilekçe/belge göndermesi gerekmemektedir.

TYT Puanı seneye de kullanılabilir mi?

TYT Puanını Seneye Kullanmak SORU ve CEVAPLAR

TYT Sınav puanım ikinci yıl nasıl hesaplanacak?

YKS Başvuru Ücreti Ne Kadar? Hangi Bankaya Yatırılacak?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 59 YORUM
 1. Umut dedi ki:

  Hocam iyi günler ben 2020 de sınava girip tercih yaptım. 2021 de ise sınava girdim fakat tercih yapmayacağım. Seneye sınava tekrar girsem obp kırılmış olarak mı gelir yoksa düzelir mi. Mesela 60 puan ise 60 olarak mı gelir?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, OBP kesintisi bir önceki yıl ile ilgilidir. Siz 2022 de gireceğiniz için sıkıntı olmaz.

   1. Beste dedi ki:

    Hocam 2021 yks ile yerleştim bu sene değil de seneye yksye girdiğimde obpm tam mı eklenir bu konu hakkında kesin bir bilgi bulamadım kırık obp çok etkileyecektir sıralamayı doğru mudur bu

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, kırık OBP bir önceki yıl tercih yapıp yerleşen adayları etkilemektedir. Siz 2023 yılında sınava girip tercih yapacağınız için sizi etkilemez.

     1. Zeynep dedi ki:

      Merhaba ben bu sene kırık obpyle yerleştim. Yatay geçiş düşünüyorum aynı bölüm başka üni. Normalde bu sene dediğim okula puanım yetiyor ama sıralamam yetmiyordu. Yatay geçişte puana bakılıyorsa dediğim üniye geçme şansım var mı? Sadece puanım yetiyor o sene için. Sıralamada 110k kadar fark var. (Bu senenin güncel puanlarına baktım)

     2. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba, yatay geçiş yapmak istediğini üniversitenin şartlarını incelemelisiniz. Öğrenci işlerinin duyurular sayfasında yazar. Eğer puan şartı varsa üniversiteye yerleştiğiniz puanı esas alırsınız. Sanırım ÖSYM sonuç belgesi istiyorlar. Tam emin değilim.

     3. wei dedi ki:

      Merhaba, ben bu yıl (2022)de ösym ile ilk kez bir üniversiteye yerleştim ama bu sene tekrar girmek istiyorum ama obpmin kırılacağını biliyorum. bu sene (2023te) yine de girsem, sonuç istediğim gibi gelmezse ve tercih yapmazsam, 2024te tekrar obpm kırılır mı?

     4. ÖSYMLİ dedi ki:

      Merhaba, OBP kesintisi bir önceki yıl sınava girmiş tercih yapıp yerleşmiş adaylar için geçerlidir. Siz tercih yapmayacağınızı belirtiyorsunuz. Puanınız kesilmez.

  2. Eray dedi ki:

   2020′ de sınava girdim ve bir bölüme yerleştim ardından 2021 ‘de kırık obp ile tekrar bir üniversiteye gittim fakat şehirden memnun olmadım oyüzden 2022 ‘de sınava girersem tekrar obp kesintisi olur mu ?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Merhaba, OBP kesintisi bir önceki yıl kullanılan puan ile ilgilidir. Kesin bir bilgim yok. Yorum olarak kesilir diyebilirim.

 2. mehmet dedi ki:

  hocam iyi günler,sorumun cevabını araştırdım ama hiçbiryerde bulamadım,2019’da üniversiteye yerleştim,2020’de 2019’un tyt puanıyla bir önlisans bölümüne yerleştim 2021’deki sınavda obp’de kırılma olur mu?Kılavuzda 2020 puanıyla yerleşenlerde obp yarıya düşürülür diyor yatay geçişle yerleşen arkadaşlarda obp kırılması olmamış bende olur mu acaba?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, kısaca cevap vereyim. OBP kesintisi bir önceki yıl ile sınırlıdır. Sizin durum ise iki yıl önce gerçekleşmiş. O yüzden sizi etkilemez.

 3. zapisko dedi ki:

  iyi günler kırık obp ıle yerlestikten sonrakı yıl yine sınava girip yerleşirsek obp kırılır mı

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Kırık OBP’deki mantık bir önceki yıl yerleşen öğrencinin bir sonraki yılda tercih yapması. Mantıken kesilmesi gerekiyor fakat ÖSYM yi aramanızı öneririm.

 4. Diana dedi ki:

  Merhaba ben 2020 mezunuyum 2020 de sınava girdim bu sene de gireceğim fakat 2022 de tekrar girme planım var ve 2022 ye kadar tercih yapmayacağım obp puanım 2022 yks sınavında geçerli olur mu süresi ne kadar veya kesinti olur mu ?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, OBP kesintisi olması için bir önceki yıl üniversiteye yerleştirme işleminin uygulanması gerekir. Özetle sizin OBP kesilmez.

 5. Mathers dedi ki:

  İyi günler hazırlık öğrencisiyim merkezi yatay geçişle okulumu değiştireceğim ve seneye tekrar sınava hazırlanacağım acaba merkezi yatay geçiş sonrası obpm kırılır mı tekrardan teşekkür ederim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, yeniden üniversiteye yerleştirme işleminde OBP kesintisi oluyor fakat merkezi yatay geçiş için bilgim yok maalesef. ÖSYM iletişim numarasından ÖSYM’yi arayıp kesin bilgiyi öğrenmenizi öneririm.

  2. Abdullah dedi ki:

   İyi günler. Mevzuatı pek takip edemedim sorum şu: 2020 yks ile yerleştim. Şu an okuyorum. Yks 2021 için sadece tyt puanımın geleceği olan 25 tl ücretli kısımdan sınava kayıt oldum bu puan gelse ama tercih yapmasam dahi yks 2022 de obp kırılır mı?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Merhaba, bu sene sınava girmediğiniz taktirde bir sonraki sene puanınız hesaplanmayacaktır. Eğer girerseniz bu yıl tercih yapmanız durumunda OBP kesintisi olacaktır. Kısaca OBP kesintisi bir sonraki yılı kapsar.

 6. Cptnn dedi ki:

  Hocam aklıma takılan bir soru var.ben üniye yerleştim PMYO için tekrar 2021 yks ye girecem bu kırık obp tyt ham puanına etki eder mi ederse ne kadar etki eder obp 80 benim

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   OBP ham puanı etkilemez. Okuldan gelen başarı puanıdır. Üniversiteye yerleştirme puanı hesaplanırken kullanılır. PMYO ham puan istiyorsa sıkıntı olmaz.

 7. Uğur dedi ki:

  Merhaba 2019da bir bölüme yerleştim hala devam ediyorum kaydımı sildirmeden bu sene girersem obp puanım kesilir mi?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, OBP kesintisi yerleştirme işleminden sonraki seneyi etkiler. Sizin iki yıl olmuş. Etkilemez.

   1. Uğur dedi ki:

    Teşekkürler.

  2. Hamit dedi ki:

   2019 da bi yere yerleştim ve gitmedim. 2020 de obp kırıldı. 2020 de bi yere yerlesmedim. 2021 tyt de 2020 puanımı kullanicam OBP yine kırık mı olur yoksa düzelir mi ?

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    OBP kesintisi bir önceki yılı kapsar o yüzden sizi etkilemez.

   2. Demet dedi ki:

    Merhaba hocam muhasebe önlisans öğrencisiyim ben bu sene dgs sınavına giricem lisansa tamamlamak için aynı zamanda açık öğretim ön lisans sağlık okuyorum 2022 de de onu lisansa tamamlamak için sınava gireceğim yani demem o ki bu iki bölüm birbirinden alakasız bu sene grip tercih yaparsam muhasebe için gelecek sene de diğer bölüm için ayrı yeten sınava girip tercih yapmak istersem puanım kırılır mı??

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, bir önceki sene bir bölüme yerleştirildiğin her durumda OBP kesintisi olur.

   3. Nursena dedi ki:

    Merhaba, benim obp 81.50, ben 2018de bir önlisansdan mezun oldum. 2019da bir önlisansa kayıt oldum fakat gitmiyorum kaydım duruyor. 2021de tyt ve ydt gireceğim. 2019da kayıt olmam etkilemiyor sanırım ama bir ünv mezun oldum diye yarısı verilir mi. ne durumda olur obp

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Merhaba, OBP kesintisi bir önceki yıl üniversiteye yerleştirme işlemini kapsar. Bu şekilde değerlendirme yapabilirsiniz.

 8. Barış dedi ki:

  Merhabalar ben geçen sene bir lisans programına yerleştim ve bu sene tekrar sınava girmeyi düşünüyorum. Geçen seneki TYT puanımı kullanıp sadece AYT’ye girip tercih yapabiliyor muyum? Kırık OBP’ye sahip olacağım biliyorum fakat geçen sene bir programa yerleşmeme rağmen geçen seneki TYT puanımı kullanıp sadece AYT’ye girip tercih yapmam mümkün müdür?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, eğer puanınız 200 ham puan ve üzeri ise kullanabilirsiniz. OBP kırılacaktır tekrar hatırlatayım.

   1. Barış dedi ki:

    Anladım teşekkürler. Yani ben üniversite okuyor olsam bile geçen seneki TYT puanımı kullanıp AYT ye girip tercih yapabiliyorum değil mi bir yanlışlık yok?

    1. ÖSYMLİ dedi ki:

     Bir önceki yıl TYT’ ye girip ham 200 puan ve üzeri almışsanız kullanabilirsiniz. Eğer o puanı kullanıp tercih yapıp bir bölüme yerleştiyseniz yine kullanabilirsiniz fakat OBP puanınız kesintiye uğrar.

     1. Barış dedi ki:

      Peki şu an açık olan YKS başvurusunda bu olayı nasıl gerçekleştireceğim? Sadece AYT oturumunu seçip onun ücretini mi yatıracağım? Yoksa en başta yer alan “2021 hiçbir oturumuna girmeden TYT puanımı kullanmak istiyorum” seçeneğini seçip mi başvuru yapacağım?

     2. ÖSYMLİ dedi ki:

      Eğer sadece TYT ‘ye puanınızı kullanacaksanız TYT puanımı kullanmak istiyorum seçeneğini işaretleyiniz. AYT’ ye girecekseniz de ilgili oturumları seçip başvuru ücretini yatırınız.

 9. Hilâl dedi ki:

  Merhaba ben 2016 yılında yerleştim ve bitirdim okulumu, tekrar 2021 de gireceğim ve benden obp kırılmıyor sana önceki yıllara ait olduğu için doğru anladım değil mi ? Cunki bildiğim 1 defa yerlestiysen hep kırık kaldığı cevaplarsanız sevinirim.

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba Hilal, OBP kırılmaz. Yalnızca bir önceki sene girip yerleşenler için geçerlidir.

 10. kdr dedi ki:

  hocam merhaba, geçen sene aytden bir bölüme yerleştim. meslek lisesi mezunuyum. bu sene sınava girdiğimde yerleştirme puanı gibi meslek lisesinden gelen ek puanım da yarıya bölünüyor doğru mudur?

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Evet, OBP kesintisi olacaktır.

   1. kdr dedi ki:

    Teşekkür ederim. Bu sene yerleştiğim için meslek lisesinden gelen ek puan tamamen sıfırlanacak, hiç puan gelmeyecek diye düşünmüştüm. Çok rahatladım hocam.