2023 YKS (TYT-AYT-YDT) Soruları ve Cevapları PDF İNDİR

18.06.2023
A+
A-

2023 YKS (TYT – AYT – YDT) çıkmış soru ve cevaplarını PDF olarak paylaşıyoruz. ÖSYM tarafından paylaşılan PDF dosyalarını aşağıdaki bağlantıları kullanarak 2023 TYT Soruları ve Cevapları ve 2023 AYT Soruları ve Cevapları şeklinde indirebilirsiniz.

2023 YKS (TYT-AYT-YDT) Soruları ve Cevapları PDF İNDİR

2023 YKS (TYT-AYT-YDT) Soruları ve Cevapları PDF İNDİR

2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 17 – 18 Haziran 2023 tarihinde ÖSYM tarafından Türkiye genelinde 81 ilde gerçekleştirildi. Sınava katılan üç buçuk milyon öğrenci şimdi de sınavın soru ve cevaplarını merak ediyor. Sizler için 2023 YKS çıkmış soru ve cevaplarını PDF olarak paylaşıyoruz. ÖSYM tarafından paylaşılan PDF dosyalarını aşağıdaki bağlantıları kullanarak 2023 TYT Soruları ve Cevapları ve 2023 AYT Soruları ve Cevapları şeklinde indirebilirsiniz.

Ayrıca sınava dair merak edilen diğer bir hususu da yazımıza ekledik. TYT ve AYT Soruları kolay mıydı? Hangi sorular zordu? Sınavdan sonra adaylar YKS uzman yorumları da paylaştık. 

2023 YKS (TYT-AYT ) kolay mıydı zor muydu? Uzman Yorumları

2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonrasında öğrencilerin merak ettiği sorulara cevap vermeye devam ediyoruz. Sınava katılan adayların çeşitli platformlarda yaptığı yorumlardan yola çıkarak 2023 YKS kolay mı zor mu sorusuna cevap aradık. Genel olarak öğrencilerin 2023 YKS Uzman yorumları şu şekilde:

  • YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar: ” TYT’ nin 30 dakika uzamasının sorularının kolaylığı ya da zorluğuyla hiçbir alakası yok. Sınavdaki soruların zorluğu ya da kolaylığı bu soruları hazırlayan hocalarımızın, soru hazırlama tarzıyla alakalı. Bizler de soruları bilmiyoruz.”
  • Onur Soğuk: “2020’ de her 1 Türkçe neti 3.24 puan getirirken 2021’ de daha kolay bir sınav olduğu için bu getiri 2.92’ ye çıkmıştı. Bakalım 2022’ de her 1 Türkçe neti kaç puan getirecek? 2020’ de her 1 matematik neti 3.34 puan getirirken 2021’ de daha zor bir sınav olduğu için bu getiri 4.52’ye çıkmıştı. Bakalım 2022’de her 1 matematik neti kaç puan getirecek?”
  • Mami Müdür: “Şimdiden söyleyelim. Özellikle geçen sene matematiğin zorluğu eşit ağırlığın ön sıralarında sayısal bolluğuna neden olmuştu. Bu yıl bu kadar bereketli sayısal yoğunluğu olmayabilir. Sıralamalarda öne doğru hareketler bekliyorum. Evet özellikle hukuk için de geçerli yorumum.”
  • TYT ile ilgili bir adayın yorumu: Zamanı yetiştirenin yapacağı anlaşılması zor paragraflar. Zor değil de yoğun diyelim. Türkçe yoğun ve tek seferde anlaşılmayacak paragraflar. Matematik anladığın zaman yapabileceğin sorular. Sosyal hiç bilgi yok desem yanılmam herhalde ancak paragraflarda ikiliğe düşürebilecek cümleler vardı. Din de uzun paragraflar vardı. Fen soruları da bilenin yapacağı normal kolay arasıydı. Matematik için zaman ayıranın kaçıracağı soru yoktu. Sonuç olarak kolay ama çok pratik yapanın yani yetiştirenin yapabileceği bir sınavdı. Ancak öğrencilerin Türkçeden kolay çıkabilmiş olacaklarını düşünmüyorum. Bakalım. Bence geçtiğimiz yıldan kolay değildi ama öğrencilerin ne algıladığı önemli.
  • İlhan Sevin: “Türkçede iki seçenek arasında kalmış adaylar. Fen testinde 3-4 tane bilgi sorusu çıkmış. Matematik sorularının genel olarak kolay, Sosyal sorularının da kolay olduğunu belirtiliyor. LGS’de olduğu gibi Türkçe soruları zorlayıcı, diğer testler yapılabilecek düzeyde diyebiliriz.” AYT Oturumu için : Matematik orta zorlukta 3-4 belirleyici sorusu olduğu, Fizik ve kimya orta zorlukta, Biyoloji özellikle bir kaç soru bayağı zorlamış, Coğrafyada harita sorularında zorlanmışlar. Tarih sorularının da çok kolay olmadığını belirtti bazı adaylar.

2023 YKS Kolay mıydı Zor muydu? Uzman Yorumları Oku

2023 TYT Kaç Net Kaç Puan Eder? TIKLAYINIZ

2023 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2023 YKS sınavı saat 10.15′ te adayların katılımıyla başladı. Sınavdan sonra adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi merak ediyor. ÖSYM tarafından yapılan yayımlanan sınav takvimine göre, 2023 YKS sonuçları 20 Temmuz 2023 tarihinde adaylara duyurulacak. Adaylar sonuçları kurumun sonuç sayfası olan “sonuc.osym.gov.tr” adresi üzerinden öğrenebilecektir. Ardından da adaylar için tercih süreci başlayacak.

yks-cikmis-sorular_pdf_indir

2023 YKS (TYT-AYT-YDT) Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İndir 

17 Haziran 2023 tarihinde uygulanan 2023-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 18 Haziran 2023 tarihinde uygulanan 2023-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 2023-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarlarına 18 Haziran 2023 tarihinde saat 19.30’den itibaren aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir.

2023-YKS SORU KİTAPÇIKLARI VE CEVAP ANAHTARLARI

Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Cevap Anahtarı

Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Cevap Anahtarları

Yabancı Dil Testi (YDT) ve Cevap Anahtarı (ALMANCA)
Yabancı Dil Testi (YDT) ve Cevap Anahtarı (ARAPÇA)
Yabancı Dil Testi (YDT) ve Cevap Anahtarı (FRANSIZCA)
Yabancı Dil Testi (YDT) ve Cevap Anahtarı (İNGİLİZCE)
Yabancı Dil Testi (YDT) ve Cevap Anahtarı (RUSÇA)

 

TYT Puanı seneye de kullanılabilir mi?

TYT Puanı ile Polis Olma Şartları için TIKLAYINIZ

Hangi Bölüm Kaç Net TIKLAYINIZ

2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.