2022 Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

28.06.2022
A+
A-

2021 – 2022 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru Afyon Kocatepe Üniversitesi Üniversitesi tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Afyon Kocatepe  Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2022 Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu

2022 Yılı Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaz Okulu Duyurusu, Akademik Takvim

2021-2022 Eğitim öğretim yılının bahar dönemi sonuna doğru Afyon Kocatepe Üniversitesi Üniversitesi tarafından yaz okulu açılacağına dair akademik takvim yayımlandı. Üniversite öğrenci işleri tarafından yayımlanan duyuruda yaz okulu başvuru tarihlerine ve yaz okulu akademik takvimine yer verildi. Afyon Kocatepe  Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yaz okulu ile ilgili merak ettiği soruların cevabını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

2022 Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaz Okulu Takvimi

Afyon Kocatepe Üniversitesi Üniversitesi tarafından yayımlanan 2022 yaz okulu takvimine göre yaz okulu kayıt yenileme 19 – 22 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yaz okuluna kaydını yaptıran öğrenciler için Yaz Okulu dersleri 25 Temmuz 2022 tarihinde başlayacak. Öğretim sonunda uygulanacak sınavlar ise 29 Ağustos – 4 Eylül 2022 tarihi itibariyle yapılacak.

Yaz Okulu Başlamasına Kalan Süre- Geri Sayım

2019-yili-afyon-kocatepe-universitesi-yaz-okulu-duyurusu-akademik-takvim-1

2022 Yılı Afyon Kocatepe Yaz Okulu Akademik Takvimi

EĞİTİM, FEN EDEBİYAT, GÜZEL SANATLAR, HUKUK, İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER, İSLAMİ İLİMLER, MÜHENDİSLİK, SPOR BİLİMLERİ, TEKNİK EĞİTİM, TEKNOLOJİ, TURİZM FAKÜLTESİ, KONSERVATUVAR, UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULLARI VE MESLEK YÜKSEKOKULLARI -VETERİNER FAKÜLTESİ

24 Haziran 3 Temmuz 2022Misafir öğrenci kayıt oluşturma
19 – 22 Temmuz 2022Kesin Kayıt
25 Temmuz 2022Yaz Okulu Başlangıç
28 Ağustos 2022Derslerin Bitişi www.osymli.com
29 Ağustos – 4 Eylül 2022Yılsonu sınavları

– 2021-2022 Yaz Öğretimi 30.08.2022 tarihinde yapılamayan dersler 04.09.2022 tarihinde yapılacaktır.

2021-2022 Yaz Okulu Ders Ön Talep Toplama İşlemlerine ait duyurumuz 28.06.2022 tarihi itibari ile güncellenmiştir.

2021-2022 Yaz Okulu Ders Ön Talep Toplama İşlemleri

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİN DİKKATİNE

 • 1- Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğrencileri Yaz Okulu Ders Ön Talep Toplama işlemlerini Öğrenci Bilgi Sistemi (OBİS) üzerinden öğrenci numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak 28.06.2022 – 03.07.2022 tarihleri arasında Başvuru İşlemleri > Yaz Okulu Ders Ön Talep Toplama menüsünü kullanarak gerçekleştirebileceklerdir.
 • 2- Bu ekranda dersin bulunduğu sınıf seçilerek <AraBul> seçeneği kullanılır. Öğrencinin karşısına seçilen sınıfa ait müfredat dersleri gelir. Dersin karşısındaki <Ekle> seçeneği kullanılarak açılması istenilen ders seçilmiş ve derse öntalep yapılmış olur.
 • 3- Öğrencilerimiz yaz okulunda açılmasını istedikleri dersleri seçtiklerinde Yaz Okulu Ders Ön Talep Toplama işlemlerini tamamlamış olacaklardır. Ön Talep Toplama işlemi sırasında Danışman onayı yapılmayacaktır. Yapılan bu taleplere göre Kesin Kayıtlar da öğrencinin karşısına gelecek dersler belirlenecektir. Bu işlem kesin kayıtlar öncesi bir öntalep belirleme işlemi olup, bir dersin açılıp açılmayacağı Kesin Kayıtlar sonrasında belli olmaktadır.
 • 4- Öğrencilerimizin kesin kayıtlarda yaz okulundan faydalanabilmesi için 19.07.2022 tarihine kadar geçmiş dönemlere ait herhangi bir katkı payı ve öğrenim ücreti borcu olmaması gerekmektedir. Geçmiş dönemlere ait herhangi bir borcu olan öğrencilerimizin borçlarını ödemeleri gerekmektedir.

ÜNİVERSİTEMİZ DIŞINDA FARKLI BİR ÜNİVERSİTEDE KAYITLI OLAN ÖĞRENCİLERİNİN DİKKATİNE

1- Başka Üniversitelerde kayıtlı olup Üniversitemizde yaz okulundan ders almak isteyen öğrenciler;

 • a)  24.06.2022 – 03.07.2022 tarihleri arasında https://obs.aku.edu.tr/oibs/summer_app/ web adresi üzerinden <Yeni Bir Kullanıcı Oluştur> seçeneğini kullanarak yeni kullanıcı oluşturur.
 • b)  Kullanıcı oluştuktan sonra kayıt esnasında belirtilen e-mail adresine gelen şifre ile aynı link üzerinden başvuru ekranına giriş yapar.
 • c)  Başvuru ekranında sırasıyla bilgiler doldurularak <Kaydet ve İlerle> seçilir
  • İlan okunur,
  • “Kimlik Bilgileri”,
  • “İletişim Bilgileri”,
  • “Üniversite Bilgileri” (Kayıtlı olduğunuz ve alacak olduğunuz ders sonuçlarının gönderilmesini istediğiniz üniversite bilgisi seçilir.
  • “Başvuru Bilgileri” girilir. (Lisans öğrencisi iseniz Başvuru Yapılan Fakülte için YAZ OKULU LİSANS, Önlisans öğrencisi iseniz Başvuru Yapılan Fakülte için YAZ OKULU ÖNLİSANS seçilmeli ayrıca Başvuru Yapılan Bölüm ve Program için Yaz Okulu ile başlayan uygun bölüm, program seçilmelidir. Bunun dışında Farklı Fakülte, Bölüm, Program seçenlerin başvuruları onaylanmayacaktır.)
 • d)  Başvuru ekranında istenilen tüm bilgiler doğru bir şekilde girilerek başvuru tamamlanır. (Not: IBAN ücret iadesi için kullanılacağı için mutlaka doğru bir şekilde yazılmalıdır)
 • e)  Yapılan bu başvuru sonunda, başvuru birim yöneticileri tarafından incelenecek ve başvurunuzun onaylanması halinde tarafınıza öğrenci numarası verilecektir. Başvurunuzun durumunu başvuru ekranına girerek sık sık takip etmeniz gerekmektedir.
 • f)  Başvuru onaylanıp, tarafınıza öğrenci numarası verildikten sonra https://obs.aku.edu.tr/oibs/ogrenci/ linkinden, giriş ekranında <E-Devlet İle Giriş> ya da <Şifre Sıfırla> seçeneği kullanılarak yeni şifre alınıp sisteme giriş sağlanır.
 • g)  Başvuru işlemleri sonuçları, başvuru esnasında vermiş olduğunuz e-mail adresine bilgi olarak gönderilmektedir.

2- Başvuru ekranında girdiğiniz bilgiler ile gerçek öğrenci otomasyon sistemi (OBS) üzerinde kaydınız oluşturulacaktır. Bu nedenle hak kaybına uğramamak için bilgilerinizi doğru girmeniz çok önemlidir.

3- Kesin kayıta katılarak yaz okulundan ders alabilmek için Başvuru işlemleri tamamlanarak öğrenci numarası alınmış olmalıdır.

4- Yaz Okulu sonunda almış olduğunuz derslere ait not döküm belgeleri başvuru esnasında belirttiğiniz ilgili üniversiteye gönderilecektir. Birden fazla Üniversite kaydı olan öğrencilerin doğru Üniversiteyi seçtiğinden emin olması gerekir, aksi halde yaz okulunda alınacak derslere ilişkin not bilgileri burada belirtilen üniversiteye gönderilecektir.

5-Eksik ya da yanlış bildirimlerden doğacak hak kayıplarını kabul ve taahhüt etmiş olacaksınız.

6-24.06.2022 – 03.07.2022 tarihleri arasında https://obs.aku.edu.tr/oibs/summer_app/ web adresi üzerinden yeni bir kullanıcı oluşturup öğrenci numarası alan üniversitemiz dışından gelen öğrenciler, öğrenci numaraları ile https://obs.aku.edu.tr/oibs/ogrenci/ linkini kullanarak ve giriş ekranında <E-Devlet İle Giriş>  yada <Şifre Sıfırla> seçeneği kullanılarak Öğrenci otomasyon sistemine giriş yaptıktan sonra Başvuru İşlemleri > Yaz Okulu Ders Ön Talep Toplama  menü seçeneği kullanılarak açılması istenilen dersler için ön talep yaparlar.

Bu ekranda Lisans öğrencileri eğitimin verileceği Fakülteyi, Ön lisans öğrencileri yine eğitimin yapılacağı Meslek Yüksekokulu (Ön lisans eğitimi alacaklar sadece Afyon Meslek Yüksekokulunu) ve sınıfı seçilerek <AraBul> seçeneğini kullanılır. Öğrencinin karşısına seçilen sınıfa ait müfredat dersleri gelir. Dersin karşısındaki <Ekle> seçeneği kullanılarak açılması istenilen ders seçilmiş ve derse ön talep yapılmış olur.

7- Öğrencilerimiz yaz okulunda açılmasını istedikleri dersleri seçtiklerinde Yaz Okulu Ders Ön Talep Toplama işlemlerini tamamlamış olacaklardır. Ön Talep Toplama işlemi sırasında Danışman onayı yapılmayacaktır. Yapılan bu taleplere göre Kesin Kayıtlar da öğrencinin karşısına gelecek dersler belirlenecektir.

YAZ OKULU DERS ÖN TALEP TOPLAMA

2021-2022 yaz okulunda açılacak derslerin belirlenmesi amacıyla, 24.06.2022-03.07.2022 tarihleri arasında yapılan Yaz Okulu Ders Ön Talep Toplama  Kesin Kayıt niteliğinde olmayıp sadece açılacak derslerin belirlenmesi amacıyla yapılan bir uygulamadır.

Yaz Okulu Ders Ön Talep Toplama sırasında herhangi bir ücret kontrolü yapılmayacaktır. Ödenecek ücret miktarı 19.07.2022 tarihinden itibaren gerçek sistem üzerinden kesin kayıtlar yapılır iken sistemde görünecektir.

KESİN KAYIT

1-Yaz Okulu kesin kayıtları 19-22 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. Üniversitemiz öğrencileri ile 24.06.2022 – 03.07.2022 tarihleri arasında Başvuru İşlemi yapan üniversitemiz dışından gelen öğrenciler 19.07.2022 – 22.07.2022 tarihleri arasında https://obs.aku.edu.tr/oibs/ogrenci/ web adresinden KESİN ders kayıtlarını yapmalıdırlar. 19.07.2022 – 22.07.2022 tarihleri arasında kesin ders kayıtlarını yapmayan öğrenciler yaz okulundan faydalanamaz.

2- Yaz Okulu ücretleri, açılacak dersler ve ders kayıtlarının ne şekilde yapılacağı ilgili birimlerimizin web sayfalarından daha sonra duyurulacaktır.

*** 19.07.2022 – 22.07.2022 tarihleri arasında kesin kayıt sürecinde nasıl kayıt yapılacağına ilişkin Müfredat tabanlı ders kayıt sistemine ait eğitim videosunu izlemek için tıklayınız.

DERS İÇERİKLERİ

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Yaz Okulunda Üniversitemizden ders almak isteyen  öğrencilere ıslak imzalı belge verilmeyecektir. Başvuruda bulunacak ilgili öğrenciler https://obs.aku.edu.tr/oibs/bologna/ adresinden ders içeriklerine ulaşılabileceklerdir.

 

Afyon Kocatepe Yaz Okulunda Açılacak Dersler

Aşağıdaki linklerden birimlerin duyurular sayfasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yaz okulunda açılacak dersleri açıkladıklarında bu linklerde yer alacaktır.

Aşağıdaki bilgiler güncellenecektir.

 • Eğitim Fakültesi Yaz Okulu ve Açılması Muhtemel Dersler Duyurusu için tıklayınız.
 • Fen Edebiyat Fakültesi Yaz Okulu ve Açılması Muhtemel Dersler Duyurusu için tıklayınız.
 • Güzel Sanatlar Fakültesi Yaz Okulu ve Açılması Muhtemel Dersler Duyurusu için tıklayınız.
 • Hukuk Fakültesi Yaz Okulu ve Açılması Muhtemel Dersler Duyurusu için tıklayınız.
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yaz Okulu ve Açılması Muhtemel Dersler Duyurusu için tıklayınız.
 • İslami İlimler Fakültesi Yaz Okulu ve Açılması Muhtemel Dersler Duyurusu için tıklayınız.
 • Mühendislik Fakültesi Yaz Okulu ve Açılacak Dersler Duyurusu için tıklayınız.
 • Spor Bilimleri Fakültesi Yaz Okulu ve Açılacak Dersler Duyurusu için tıklayınız.
 • Teknoloji Fakültesi Yaz Okulu ve Dersler Duyurusu için tıklayınız.
 • Turizm  Fakültesi Yaz Okulu ve Açılacak Dersler Duyurusu için tıklayınız.
 • Veteriner Fakültesi Yaz Okulu ve Dersler Duyurusu için tıklayınız.

Açılan Diğer Yaz Okulları İçin Tıklayınız

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

Yaz Okulunu Online Yapan Üniversiteler için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Şerife dedi ki:

  Merhaba uzaktan eğitim mi olacak Afyon kocatepe de bir de çocuk gelişimi bölümü var mı o derslerden yapacağım.

 2. Ali dedi ki:

  Dersler ve sınavlar online olursa çok iyi olur ya urfadan Afyon’a gelmek orda kalmak yurt ayarlamak yer ayarlamak çok zor ve skntli olacak dersler ve sınavlar online olursa muhteşem olur

 3. m. dedi ki:

  Ön kayıt yaptıramıyorum. 2 kayıt türü var ancak biri diploma teslim diğeri de muafiyet, mazeret ile ilgili. Yardımcı olur musunuz?

  1. misafir dedi ki:

   Ders başlangıç ve bitiş tarihleri ile yılsonu sınavları tarihleri kısmında bir yanlışlık var. Akademik takvime bakabilirsiniz.

   1. ÖSYMLİ dedi ki:

    Gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Teşekkür ederiz

 4. ya dedi ki:

  veteriner fakultesinin acilan dersleri nedir acaba bilen varmi>

 5. Esra dedi ki:

  Merhaba, signals and systems dersi açılıyor mu veya bu dersi ing olarak açan üniversite var mı yardımcı olabilir misiniz lütfen

 6. Murat dedi ki:

  Merhaba ön kayıt yapmak istedim e devlet üzerinden ama sayfa da kayıt yapacak bişey çıkmadı

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Merhaba, tarayıcıyı değiştirip tekrar deneyebilirsiniz çünkü grupta kayıt yaptıran öğrenciler oldu.

  2. Osman dedi ki:

   Yaz okulu ıcın yenılenebilir enerji kaynakları dersi acılıyormy yada almak isteyen varsa ortak Bi noktada actırsak

 7. Zei dedi ki:

  Harita ve kadastro bölümünün dersleri açılacak mı

  1. Zeynep dedi ki:

   Ön kayıt yaptırdım ancak şuan numara ve şifremi öğrenmek için giriş yapmaya çalışınca kayıt bulunumadi diyor neden acaba

 8. Betül Kağızman dedi ki:

  Misafir öğrenci aliyor musunuz

 9. Meltem dedi ki:

  Merhaba ben ders ilanı göremiyorum yardımcı olur musunuz

  1. Fidan dedi ki:

   Maddede daha sonra duyurulacaktır yazıyor.
   “Yaz okulu ücretleri, açılacak dersler ve ders kayıtlarının ne şekilde yapılacağı ilgili birimlerimizin web sayfalarından daha sonra duyurulacaktır. “

   1. AZE dedi ki:

    Sınavlarda mı online arkadaşlar?

   2. Harran dedi ki:

    Arkeoloji veya tarihten ders açılacak mı acil cevap verirseniz sevinirim

 10. Falan dedi ki:

  Uzaktan Eğitim mi yoksa Yüzyüze mi hangisi karar verin da

  1. ÖSYMLİ dedi ki:

   Üniversiteler sürekli güncelleme yapıyor. İlk duyurusunda yüz yüze dedi. Sonradan yapılan açıklama ile online olmasına karar verdi 🙂

   1. Fidan dedi ki:

    Maddede daha sonra duyurulacaktır yazıyor.
    “Yaz okulu ücretleri, açılacak dersler ve ders kayıtlarının ne şekilde yapılacağı ilgili birimlerimizin web sayfalarından daha sonra duyurulacaktır. “

  2. Kbra dedi ki:

   Eğitim fakültesi açılan derslerini göremiyorum yardımcı olur musunuz?