YÖK’ten 2023 Yaz Okulu Ücretlerine %10 Zam Kararı

24.06.2023
A+
A-

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından paylaşılan yürütme kararı ile 2023 Yaz Okulu Ücretlerine %10 zam yapıldığı belirtildi. 7 Haziran 2023 tarihli resmi yazıyı aşağıdan inceleyebilirsiniz.

YÖK’ten 2023 Yaz Okulu Ücretlerine %10 Zam Kararı

YÖK’ten 2023 Yaz Okulu Ücretlerine %10 Zam Kararı

2023 Yaz okulu duyuruları üniversiteler tarafından paylaşılmaya başlandı. Yaz okulunda ders almak isteyen öğrenciler derslerini açıklayan üniversiteleri arayış içerisinde. Sizler için www.osymli.com olarak Türkiye’deki tüm üniversitelerin yaz okulu tarihlerini, yaz okulu ücretlerini ve derslerini açıklayan üniversiteleri paylaşmaya devam ediyoruz. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından paylaşılan yürütme kararı ile 2023 Yaz Okulu Ücretlerine %10 zam yapıldığı belirtildi. 7 Haziran 2023 tarihli resmi yazıyı aşağıdan inceleyebilirsiniz.

KARAR.2023.7.-

Bilindiği üzere, 2547 sayılı Kanunun Ek 26’nci maddesinde “Üniversite veya yüksek teknoloji enstitülerinin açmış oldukları yaz okullarına katılacak öğrencilerden, toplam iki yüz seksen ders saatine karşılık olmak ve 46’nci madde uyarınca belirlenen yıllık öğrenci katkı payının iki katını aşmamak üzere Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek miktarda yaz okulu öğretim ücreti alınır.” hükmüne yer verilmiştir.

Bu çerçevede, ilgili mevzuat uyarınca 2022 yılı yaz okulu öğretim ücretlerine göre % 10 artırılarak hazırlanan ve aşağıda yer alan “2023 Yılı Yaz Okulu Öğretim Ücretleri” incelenerek uygun bulunmuş olup, ikinci öğretim programına kayıtlı olmakla birlikte birinci öğretim programına kayıtlı öğrencilerle beraber yaz okuluna devam eden ikinci öğretim öğrencilerinden de birinci öğretim öğrencilerinin ödedikleri tutarda Yaz Okulu ücreti alınması;

hususu uygun görüldü.

Açılan Diğer Yaz Okulları İçin Tıklayınız

 

2023 Yılı Yaz Okulu Öğretim Ücretleri

yaz-okulu-ucretleri-1

yaz-okulu-ucretleri-2

yaz-okulu-ucretleri-3

Yükseköğretim Kurulu’nun açıklamasına göre, ikinci öğretim programına kayıtlı olan öğrenciler birinci öğretim programına kayıtlı öğrencilerle yaz okuluna devam eden ikinci öğretim öğrencileri, birinci öğretim öğrencilerinin ödediği tutara yaz okulu ücreti ödeyecekler.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği yaz okulu programları, özellikle ders eksikliği yaşayan ve mezuniyet sürecini hızlandırmak isteyen öğrenciler için büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak bu avantaj, maliyet artışıyla birlikte düşünüldüğünde bazı öğrencileri maddi açıdan zor duruma düşürebilir. Üniversite eğitimi zaten önemli bir mali yük getirirken, yaz okulu ücretlerindeki artış öğrencilerin ekonomik kaynaklarını daha da zorlayabilir.

Eğitim hizmetlerinin maliyetlerinin artması ve bu artışın öğrencilere yansıtılması, genel olarak eğitim sistemi içinde tartışmalara yol açmaktadır. Öğrencilerin eşit fırsatlara erişim sağlaması ve mali zorluklarla karşılaşmaması, yükseköğretim kurumlarının ve ilgili kurumların birincil önceliği olmalıdır.

Sonuç olarak, 2023 yılı yaz okulu öğrenim ücretleri 2022 yılına göre %10 zamlı olarak Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlendi. İkinci öğretim öğrencilerinin birinci öğretim öğrencileriyle aynı ücreti ödeyecek. Eğitim hizmetlerinin erişilebilirliği ve öğrencilerin eşit fırsatlara sahip olması, eğitim sisteminin temel prensipleri olarak gözetilmelidir.

Açılan Diğer Yaz Okulları İçin Tıklayınız

Yaz Okulunu Başka Üniversiteden Nasıl Alırım?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.