7. Sınıf Sosyal Bilgiler Neden Önemlidir?

20.09.2018
A+
A-
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Neden Önemlidir?

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Neden Önemlidir?

 

 

 

Sosyal bilgiler dersinde aktarılan bilgiler öğrencilerin aklında soyut olarak kaldığı için ders mantığı anlaşılamayabiliyor. Çoğu zaman herkesin aklında “Bu bilgiler gündelik hayatta ne işimize yarayacak?” sorusu peyda oluyor. Bu kopukluk aslında öğrencilerin uygulama fırsatı bulamamasından ve dersi sadece kağıt üstünde öğrenmesinden kaynaklıdır. Günlük hayatta kullanılmayan bilgiler vakit kaybı olarak görülünce tehlike ortaya çıkar. Çünkü 7. Sınıf Sosyal Bilgiler hem tarih hem de coğrafyayı içinde bulunduran bir bütündür. Öğrencinin 8. Sınıfta ve lisede öğreneceklerinin temeli büyük ölçüde 7. Sınıfta atılır. Kavramsal haritalar oluşturmak, görsel ve işitsel kaynaklar ile iç içe örnekler ile öğrenim sağlamak son derece faydalıdır.

 

Sosyal Bilgiler Ne Demektir?

 

Sosyal bilimler insanlar arasındaki ilişkileri inceler. İnsan davranışları ile ilgili disiplinleri bütün olarak ele alan sosyal bilimlerin eğitimde kullanılabilir ders ismi ise Sosyal Bilgiler olarak karşımıza çıkar. Tarih, coğrafya, hukuk, psikoloji gibi sıralanan bilim dalları genel hatları ile ele alınarak Sosyal Bilgiler dersini oluşturur. Herkes tarafından kabul edilebilen bir sosyal bilgiler tanımı yapmak zor olsa da öğrencilerin özgüvenini arttırmada, düşünmede, soru sormada, görüş almada daha aktif bir birey haline gelmelerine çok büyük yardımcıdır. Tonguç Akademi Sosyal Bilgiler konu anlatımı videoları becerilerin nasıl sağlanacağı konusunda bir yol çizer. Elbette ki uygulaması öğrenciye ve yol göstermesi öğretmenine aittir.

 

tonguç-2

 

 

Not Odaklı Değil Öğrenme Odaklı Olmak

 

Öğrencilerin çevre ile etkileşim kurması, topluma karşı daha duyarlı bireyler olması için bu derse hakim olmak gerekir. Sınava yönelik yapılan çalışmaları kolaylaştırmak için de ders nitelikleri uygulamalı olarak öğrenilmeli ve geliştirilmelidir. 7. Sınıf Sosyal Bilgiler konuları öğrencinin diğer senelerde sosyal bilimler ile alakalı alacağı diğer derslerde ve eğitimlerde büyük bir temel oluşturur. Bu yüzden sadece puan toplama, not yükseltme amaçlı değil geleceğe yatırım yapma olarak da değerlendirilmelidir. Milli kimliği merkeze almak ve evrensel insani değerleri benimsemek uyandırılması gereken bilinçlerdendir.

 

tonguç-3

 

 

Kendi örf adetlerimizi, çevremizdeki kültürel değerleri ders olarak almak çok daha eğlencelidir. Daha mutlu ve düzenli bir hayat yaşamanın yollarını, nasıl düşüneceğimizi öğrenmenin yollarını test kitaplarında görmek diğer derslerdeki yoğunluğa bir nebze de olsa ara vermek sayılabilir. 7. Sınıf Sosyal Bilgiler konu testleri her ne kadar bilgiyi ölçmeye ağırlık veriyor gibi görünse de aslında daha çok yorum yapma yeteneğini de geliştiren, ölçen sorulara yöneliktir. Ezberci bir öğrenmeden çok uygulamalı öğrenme yöntemleri tercih etmek bu yüzden gereklidir. Tüm bu bilgilerden yola çıkarak 7. Sınıf Sosyal Bilgiler’in neden önemli olduğunu anlayabiliriz. Kendi düşünce dünyanızı geliştirmek; aile, toplum, ülke ve evrensel değerleri öğrenmek adına sosyal yönünüzün kuvvetli olması gerekir. Her derste olduğu gibi Sosyal Bilgiler’de de yüksek puanlar için değil, öğrenmek için çalışılmalıdır. Tonguç Akademi sayesinde siz de tüm bu bilgilere öğretici ve eğlenceli konu anlatım videoları ile ulaşabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.