2023 Açık Lise (AÖL) Online Sınav İtirazı ve Dilekçe Örneği

19.12.2022
A+
A-

Açık Lise Online Sınav itiraz etmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Yazımız içerisinde Açık Lise dilekçe örneğini de paylaşacağız.

2023 Açık Lise (AÖL) Online Sınav İtirazı ve Dilekçe Örneği

2023 Açık Lise (AÖL) Online Sınav İtirazı ve Dilekçe Örneği

Açık Lise (AÖL) sonuçlarının açıklanması sonrasında pek çok aday sınav sonucunun beklediğinden düşük olduğunu konuşuyor. Sosyal medya üzerinden bunun tartışması devam ediyor. AÖL adaylarının sınav sonucuna nasıl itiraz edeceğine dair sorularına cevap olması için bu yazımızı hazırladık. Açık Lise Online Sınav itiraz etmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Yazımız içerisinde Açık Lise dilekçe örneğini de paylaşacağız.

2023 Açık Lise (AÖL) Online Sınavına Nasıl İtiraz Edilir?

1.ADIM Öğrenciler, sınav sorularına ve uygulamasına ilişkin itirazlarını, 09 – 25  Aralık 2022 tarihleri arasında, sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını ise sonuçların AÖK Bilgi Yönetim Sisteminden ilan edilmesinden itibaren 5 (beş) takvim günü içinde; T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Halk Bankası A.Ş. şubelerinden herhangi birine kendisine ait T.C. kimlik numarası ile KDV dâhil 30 (otuz) TL itiraz ücreti yatırarak e-İtiraz Modülü (https://eitiraz.meb.gov.tr) üzerinden yapacaklardır. Öğrenciler belirlenen itiraz süresi dışında itiraz başvurusu yapamayacaklardır. Dilekçe ve faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. 

2.ADIM İtirazların değerlendirilmesinde e-İtiraz Modülüne (https://eitiraz.meb.gov.tr) giriş tarihi dikkate alınacaktır. 

3.ADIM Sınav sorularına/cevap anahtarlarına ve sınav sonuçlarına ilişkin yapılan itirazlar ÖDSGM tarafından adaylara bildirilecektir. Ayrıca sınavın işleyişi ile ilgili ÖDSGM tarafından çözüme ulaştırılamayan itirazlar ise BİGM tarafından sonuçlandırılarak ÖDSGM’ ye bildirilecektir. 

4.ADIM Başvurusu geçersiz sayılan ya da sınava girmeyen öğrencilerin itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır. 

5.ADIM 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20/B maddesi uyarınca sınav uygulamasına, sorulara/cevap anahtarına ve sınav sonucuna yapılacak itirazlar, 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmayacaktır.

AÖL Sınav Sonucu İtiraz Dilekçesi Örneği

ÖLÇME DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Müdürlüğünüz tarafından ..…./……/………   tarihlerinde yapılan  …  dönem Açık Öğretim ve Mesleki Açık Öğretim Liseleri sınava katıldım. ……. Oturumda …………………… Dersine ait sınav sonucumda düşük puan / kopya işlemi  görünmektedir. Durumumun incelenerek tarafıma bilgi verilmesini arz ederim.  …/…./………

Adı   ve Soyadı                                                                                                                                           

İmza

Öğrencinin Kimlik Bilgileri

T.C.  Kimlik No            : ………………………………
Öğrenci No                 : ………………………………
Adı ve Soyadı              : ………………………………
Baba Adı                    : ………………………………
Ana Adı                      : ………………………………
Doğum Tarihi              : …… / …… / ………………
Adresi                        : ………………………………
Adres İli / İlçesi           :……………………../ ……….
Telefonu                     : 0 / ……./ ……………………

AÖL Sınav İtiraz Ücreti Nedir?

Açık Lise Sınavına itiraz etmek isteyen adaylardan T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Halk Bankası A.Ş. şubelerinden herhangi birine kendisine ait T.C. kimlik numarası ile KDV dâhil 30 (otuz) TL itiraz ücreti yatırması istenmektedir. Bunula ilgili detaylı adımları yukarıdan okuyabilirsiniz. Sınav itiraz ücreti anlaşmalı bankalara yatırılacağı gibi https://odeme.meb.gov.tr adresinden de yatırılabilir.

AÖL Sınavına İtiraz Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İtiraz başvurusunda sınava giren adayın TC Kimlik numarası ve TC Kimlik Seri numarası ile başvuru yapılmaktadır.
  • Yabancı uyruklu vatandaşlar seri numarası kısmına baba isimlerini yazarak giriş yapabilirler.
  • TC Kimlik numarası ile TC Kimlik Seri numarasının eşleşmemesi durumunda sisteme giriş yapılamaz. TC Kimlik Seri numarasını kontrol edip tekrar deneyiniz eşleşmeme durumunda nüfus müdürlüklerine bildiriniz” uyarısını alır.
  • Sisteme giriş yapan aday başvuru yapacağı sınavın kılavuzunda belirtilen şartları taşımıyorsa “başvuru yapabileceğiniz bir sınav bulunmamaktadır!” uyarısını alır.
  • İtiraz başvurusundan önce lütfen kılavuzları okuyunuz.

Açık Lise (AÖL) Çıkmış Soru ve Cevaplar PDF İNDİR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.