KYK Bursunun Kesilme Durumları Nelerdir?

KYK bursu devletin yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere her ay düzenli olarak karşılıksız verdiği paradır. KYK bursu 2018 yılında yapılan zam ile 470 TL den 500 TL oldu. KYK bursu, öğrenim kredisi gibi mezun olduktan 2 yıl sonra ödemesi yapılmamaktadır. KYK bursu karşılıksız yani geri ödemesiz verilmektedir. Fakat bursun bazı sebeplerden dolayı kesilme durumu vardır. Peki bu durumlar nelerdir?

KYK-Bursunun-Kesilme-Durumları-Nelerdir

KYK Bursunun Kesilme Durumları Nelerdir?

KYK bursu devletin yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere her ay düzenli olarak karşılıksız verdiği paradır. KYK bursu 2018 yılında yapılan zam ile 470 TL den 500 TL oldu. KYK bursu, öğrenim kredisi gibi mezun olduktan 2 yıl sonra ödemesi yapılmamaktadır. KYK bursu karşılıksız yani geri ödemesiz verilmektedir. Fakat bursun bazı sebeplerden dolayı kesilme durumu vardır. Peki bu durumlar nelerdir?

 

KYK Bursunun Kesilme Durumları Nelerdir?

Öğrencinin okuduğu yüksek öğrenimde not ortalaması 4’lük sisteme göre ise burs alan öğrencinin dönem sonu not ortalaması 2.00’nin altında olanın bursu kesilir. 

 

 

Öğrencinin okuduğu yüksek öğrenim kurumunda not ortalaması 100’lük sisteme göre ise dönem sonu not ortalaması 53.33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir.

 

 

Hazırlık sınıfında sınıfı başarılı geçemeyenlerin bursu kesilir. Hazırlık sınıfında da not ortalaması 4’lük sisteme veya 100’lük sisteme göre değerlendiriliyorsa yukarıdaki şartlar aynı şekilde geçerlidir.

 

 

Öğrencinin alttan başarısız olduğu ders sayısı 3’ten fazla olduğunda bursu krediye dönüşür. Yani öğrenci bir dönem sonunda aldığı derslerden toplam 3’den fazla dersten başarısız olması durumda bursu krediye dönüşür. Bu durum üniversitelere göre değişiklik gösterebilir.

 

 

Yüksek Öğrenim kurumda eğitim gören öğrencinin açık öğretimden başka bir bölüme kayıt yaptırmak ile bursunuz kesilmez.

 

 

Burs alan öğrencinin başarısız olduğunda bursu krediye dönüştükten sonra öğrenci daha sonrasında başarılı olsa bile kredi bursa dönüşmez. Burs almak için tekrar başvuru yapmanız gerekir.

 

Bursunuzun kesilme durumlarını ya da kredi dönüşme durumlarını e-devletten kontrol edebilirsiniz.

 

 

Burs alan öğrencinin öğrenim süresini uzatması durumda bursu kesilir. Yani 4 yıllık okuyan üniversite öğrencisine öğrenim gördüğü 4 yıl boyunca burs verilir aynı şey 2 yıl okuyanlar içinde geçerlidir bursları 2 yıl verilir.

 

 

Öğrencinin herhangi bir nedenle öğretim kurumundan ayrılması durumunda bursu kesilir.

 

 

Öğrencinin disiplin suçu işlemesi sonucunda üniversiteden çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması durumunda öğrencinin bursu kesilir.

 

 

Yüksek öğrenim öğrencisinin burs alırken sigortasının asgari ücretini aşmayacak bir işte çalışması durumda bursu kesilmez. Burs başvurusu öncesi asgari ve sigortalı işte çalışan bir öğrencinin yaptığı burs başvurusu kabul edilir ama burs başvurunda gelir durumu dikkati alındığı için çıkma olasılığı çok azdır.

 

 

Öğrencinin üniversitedeki kaydının dondurması durumunda üniversitede eğitim görmediği için bursu kesilir. Bursunun devam etmesi için öğrencinin kaydını dondurduğunu kredi yurtlar kurumuna bildirmeli ve bursunu dondurması gerekmektedir.

 

 

Öğrencinin sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi durumunda bursu kesilir.

 

 

Kesin hükümle mahkum olması durumda öğrencinin bursu kesilir.

 

 

Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, öğrencinin eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi durumda bursu kesilir. Yani üniversiteden başarısız olma ve üniversiteye ara veren öğrencilerin bursu kesilir.

 

 

Yüksek öğrenim öğrencisinin kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması durumda bursu kesilir.

 

Bu yazının tüm hakları www.osymli.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntı yapılamaz. Telif hakları mahfuzdur.

Bursun kesilme durumlarından aklınıza takılanları yoruma yazın cevaplayalım.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
YKS
2019 YKS Tercihleri Son Günü

29 Temmuz 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • AÖF Yaz Okulu Ücretleri 2019 | Yaz okulu öğretim ücreti tutarı nedir?

  AÖF Yaz Okulu Ücretleri 2019 | Yaz okulu öğretim ücreti tutarı nedir?   AÖF Yaz Okulu ücretleri; Alınan ders sayısına göre ödenecek ücret tutarl... Devamını Oku

 • İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?

  İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?     Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’ndaki izmihlal kelimes... Devamını Oku

 • PYBS Hakkında Detaylı Bilgilendirme | Burs Ne kadar?

  PYBS Hakkında Detaylı Bilgilendirme Burs Ne kadar? Arkadaşlar Merhaba, daha önce başka bir konuda sohbetimizin olacağını söylemiştik. Umarım sayısal ... Devamını Oku

 • 2019 ÖSYM Salon Başkanı ve Gözetmeni Sınav Ücreti

  2019 ÖSYM Salon Başkanı ve Gözetmeni Sınav Ücreti 2019 Yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınavlarda Bina Sınav Sorumlusu... Devamını Oku

 • ÖSYM Fotoğraf Süresi Dolması Durumunda Ne Yapmalıyım?

  ÖSYM Fotoğraf Süresi Dolması Durumunda Ne Yapmalıyım? Aday işlemleri sisteminde fotoğrafımın süresi dolmuştur uyarısı çıkıyor nasıl ekleyebilirim? Si... Devamını Oku

KATEGORİLER