KYK Bursunun Kesilme Durumları Nelerdir?

KYK bursu devletin yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere her ay düzenli olarak karşılıksız verdiği paradır. KYK bursu 2018 yılında yapılan zam ile 470 TL den 500 TL oldu. KYK bursu, öğrenim kredisi gibi mezun olduktan 2 yıl sonra ödemesi yapılmamaktadır. KYK bursu karşılıksız yani geri ödemesiz verilmektedir. Fakat bursun bazı sebeplerden dolayı kesilme durumu vardır. Peki bu durumlar nelerdir?

KYK-Bursunun-Kesilme-Durumları-Nelerdir

KYK Bursunun Kesilme Durumları Nelerdir?

 

 

 

KYK bursu devletin yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere her ay düzenli olarak karşılıksız verdiği paradır. KYK bursu 2018 yılında yapılan zam ile 470 TL den 500 TL oldu. KYK bursu, öğrenim kredisi gibi mezun olduktan 2 yıl sonra ödemesi yapılmamaktadır. KYK bursu karşılıksız yani geri ödemesiz verilmektedir. Fakat bursun bazı sebeplerden dolayı kesilme durumu vardır. Peki bu durumlar nelerdir?

 

 

KYK Bursunun Kesilme Durumları Nelerdir?

 

 

Öğrencinin okuduğu yüksek öğrenimde not ortalaması 4’lük sisteme göre ise burs alan öğrencinin dönem sonu not ortalaması 2.00’nin altında olanın bursu kesilir. 

 

 

Öğrencinin okuduğu yüksek öğrenim kurumunda not ortalaması 100’lük sisteme göre ise dönem sonu not ortalaması 53.33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir.

 

 

Hazırlık sınıfında sınıfı başarılı geçemeyenlerin bursu kesilir. Hazırlık sınıfında da not ortalaması 4’lük sisteme veya 100’lük sisteme göre değerlendiriliyorsa yukarıdaki şartlar aynı şekilde geçerlidir.

 

 

Öğrencinin alttan başarısız olduğu ders sayısı 3’ten fazla olduğunda bursu krediye dönüşür. Yani öğrenci bir dönem sonunda aldığı derslerden toplam 3’den fazla dersten başarısız olması durumda bursu krediye dönüşür. Bu durum üniversitelere göre değişiklik gösterebilir.

 

 

Yüksek Öğrenim kurumda eğitim gören öğrencinin açık öğretimden başka bir bölüme kayıt yaptırmak ile bursunuz kesilmez.

 

 

Burs alan öğrencinin başarısız olduğunda bursu krediye dönüştükten sonra öğrenci daha sonrasında başarılı olsa bile kredi bursa dönüşmez. Burs almak için tekrar başvuru yapmanız gerekir.

 

Bursunuzun kesilme durumlarını ya da kredi dönüşme durumlarını e-devletten kontrol edebilirsiniz.

 

 

Burs alan öğrencinin öğrenim süresini uzatması durumda bursu kesilir. Yani 4 yıllık okuyan üniversite öğrencisine öğrenim gördüğü 4 yıl boyunca burs verilir aynı şey 2 yıl okuyanlar içinde geçerlidir bursları 2 yıl verilir.

 

 

Öğrencinin herhangi bir nedenle öğretim kurumundan ayrılması durumunda bursu kesilir.

 

 

Öğrencinin disiplin suçu işlemesi sonucunda üniversiteden çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması durumunda öğrencinin bursu kesilir.

 

 

Yüksek öğrenim öğrencisinin burs alırken sigortasının asgari ücretini aşmayacak bir işte çalışması durumda bursu kesilmez. Burs başvurusu öncesi asgari ve sigortalı işte çalışan bir öğrencinin yaptığı burs başvurusu kabul edilir ama burs başvurunda gelir durumu dikkati alındığı için çıkma olasılığı çok azdır.

 

 

Öğrencinin üniversitedeki kaydının dondurması durumunda üniversitede eğitim görmediği için bursu kesilir. Bursunun devam etmesi için öğrencinin kaydını dondurduğunu kredi yurtlar kurumuna bildirmeli ve bursunu dondurması gerekmektedir.

 

 

Öğrencinin sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi durumunda bursu kesilir.

 

 

Kesin hükümle mahkum olması durumda öğrencinin bursu kesilir.

 

 

Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, öğrencinin eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi durumda bursu kesilir. Yani üniversiteden başarısız olma ve üniversiteye ara veren öğrencilerin bursu kesilir.

 

 

Yüksek öğrenim öğrencisinin kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması durumda bursu kesilir.

 

Bu yazının tüm hakları www.osymli.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntı yapılamaz. Telif hakları mahfuzdur.

Bursun kesilme durumlarından aklınıza takılanları yoruma yazın cevaplayalım.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
YKS
2019 YKS Ne Zaman?

15 Haziran 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • AGİ 2019 ne kadar oldu? (2019 Asgari Geçim İndirimi)

  2019'da AGİ'ye ne kadar zam geleceği netleşti. 2019 yılında AGİ'ye gelecek zamlar ne kadar?AGİ'den sigortalı olan tüm çalışanlar faydalanıyor. Ödenec... Devamını Oku

 • İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?

  İzmihlal nedir? izmihlal kelimesinin anlamı ne demektir?     Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’ndaki izmihlal kelimes... Devamını Oku

 • KPSS Puanı Kaç Yıl Geçerli? Kpss puanı geçerlilik süresi

  2018 KPSS lisans kaç yıl geçerli olacak? 2018 KPSS Önlisans kaç yıl geçerlidir? 2018 KPSS ortaöğretim sınavı kaç yıl geçerli? Tüm soruların cevabını ... Devamını Oku

 • Güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması ne demek?

  Güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması ne demek?   KPSS memur alımlarında “güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması” şartı ne de... Devamını Oku

 • 3.10. Değerlendirme Maddesi Gereğince Puanınız Hesaplanmamıştır Ne Demek?

  3.10. Değerlendirme Maddesi Gereğince Puanınız Hesaplanmamıştır Ne Demek?   kılavuzun 3.11 değerlendirme maddesi gereğince kpss puanlarınız hesa... Devamını Oku

 • Merhaba Hilal, Yukarıdaki YKS sekmesinin üzerine gelince YKS Konuları kısmından istediğin dersin konularına ulaşabilirsin :)
 • Merhaba Zeynep, Sosyoloji okumak istiyorsan TYT+AYT (SÖZEL) oturumlarına girmen yeterli olacaktır.
 • Bu sene sınava girmek istiyorum ama yeni sistem i tam detaylı bilmiyorum. Dil sınavına girme zorunluluğum var mı acaba. Ön lisans mezunuyum. Tekrardan dört yıllık sosyoloji okumak istiyorum. Bu konuda…
KATEGORİLER