KYK Bursunun Kesilme Durumları Nelerdir?

KYK bursu devletin yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere her ay düzenli olarak karşılıksız verdiği paradır. KYK bursu 2018 yılında yapılan zam ile 470 TL den 500 TL oldu. KYK bursu, öğrenim kredisi gibi mezun olduktan 2 yıl sonra ödemesi yapılmamaktadır. KYK bursu karşılıksız yani geri ödemesiz verilmektedir. Fakat bursun bazı sebeplerden dolayı kesilme durumu vardır. Peki bu durumlar nelerdir?

KYK-Bursunun-Kesilme-Durumları-Nelerdir

KYK Bursunun Kesilme Durumları Nelerdir?

 

 

 

KYK bursu devletin yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere her ay düzenli olarak karşılıksız verdiği paradır. KYK bursu 2018 yılında yapılan zam ile 470 TL den 500 TL oldu. KYK bursu, öğrenim kredisi gibi mezun olduktan 2 yıl sonra ödemesi yapılmamaktadır. KYK bursu karşılıksız yani geri ödemesiz verilmektedir. Fakat bursun bazı sebeplerden dolayı kesilme durumu vardır. Peki bu durumlar nelerdir?

 

 

KYK Bursunun Kesilme Durumları Nelerdir?

 

 

Öğrencinin okuduğu yüksek öğrenimde not ortalaması 4’lük sisteme göre ise burs alan öğrencinin dönem sonu not ortalaması 2.00’nin altında olanın bursu kesilir. 

 

 

Öğrencinin okuduğu yüksek öğrenim kurumunda not ortalaması 100’lük sisteme göre ise dönem sonu not ortalaması 53.33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir.

 

 

Hazırlık sınıfında sınıfı başarılı geçemeyenlerin bursu kesilir. Hazırlık sınıfında da not ortalaması 4’lük sisteme veya 100’lük sisteme göre değerlendiriliyorsa yukarıdaki şartlar aynı şekilde geçerlidir.

 

 

Öğrencinin alttan başarısız olduğu ders sayısı 3’ten fazla olduğunda bursu krediye dönüşür. Yani öğrenci bir dönem sonunda aldığı derslerden toplam 3’den fazla dersten başarısız olması durumda bursu krediye dönüşür. Bu durum üniversitelere göre değişiklik gösterebilir.

 

 

Yüksek Öğrenim kurumda eğitim gören öğrencinin açık öğretimden başka bir bölüme kayıt yaptırmak ile bursunuz kesilmez.

 

 

Burs alan öğrencinin başarısız olduğunda bursu krediye dönüştükten sonra öğrenci daha sonrasında başarılı olsa bile kredi bursa dönüşmez. Burs almak için tekrar başvuru yapmanız gerekir.

 

Bursunuzun kesilme durumlarını ya da kredi dönüşme durumlarını e-devletten kontrol edebilirsiniz.

 

 

Burs alan öğrencinin öğrenim süresini uzatması durumda bursu kesilir. Yani 4 yıllık okuyan üniversite öğrencisine öğrenim gördüğü 4 yıl boyunca burs verilir aynı şey 2 yıl okuyanlar içinde geçerlidir bursları 2 yıl verilir.

 

 

Öğrencinin herhangi bir nedenle öğretim kurumundan ayrılması durumunda bursu kesilir.

 

 

Öğrencinin disiplin suçu işlemesi sonucunda üniversiteden çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması durumunda öğrencinin bursu kesilir.

 

 

Yüksek öğrenim öğrencisinin burs alırken sigortasının asgari ücretini aşmayacak bir işte çalışması durumda bursu kesilmez. Burs başvurusu öncesi asgari ve sigortalı işte çalışan bir öğrencinin yaptığı burs başvurusu kabul edilir ama burs başvurunda gelir durumu dikkati alındığı için çıkma olasılığı çok azdır.

 

 

Öğrencinin üniversitedeki kaydının dondurması durumunda üniversitede eğitim görmediği için bursu kesilir. Bursunun devam etmesi için öğrencinin kaydını dondurduğunu kredi yurtlar kurumuna bildirmeli ve bursunu dondurması gerekmektedir.

 

 

Öğrencinin sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi durumunda bursu kesilir.

 

 

Kesin hükümle mahkum olması durumda öğrencinin bursu kesilir.

 

 

Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, öğrencinin eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi durumda bursu kesilir. Yani üniversiteden başarısız olma ve üniversiteye ara veren öğrencilerin bursu kesilir.

 

 

Yüksek öğrenim öğrencisinin kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması durumda bursu kesilir.

 

Bu yazının tüm hakları www.osymli.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntı yapılamaz. Telif hakları mahfuzdur.

Bursun kesilme durumlarından aklınıza takılanları yoruma yazın cevaplayalım.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
YKS
2019 YKS Ne Zaman?

15 Haziran 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • İhdas | İhdas nedir? İhdas etmek ne demek?

  İhdas kelimesi son zamanlarda birçok vatandaş tarafından araştırılıyor. Cümle içerisinde sık sık kullanılması ve resmi evraklarda yer bulması dolayıs... Devamını Oku

 • Kaybolan Diploma Nasıl Tekrar Çıkartılır?

  Kaybolan Diploma Nereden,Nasıl çıkartılabilir ?   Kamu veya özel kurumlarda işe başlarken,eğitim kurumlarına kayıt esnasında vb. birçok alanda l... Devamını Oku

 • Yükseköğreti̇m Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzundaki Aday Başvuru Formunda Oturum Bi̇lgi̇leri̇ Nasıl Doldurulacaktır?

  Merhaba arkadaşlar ÖSYM tarafından yeni bir duyuru yapılmıştır. Duyuruda Yükseköğreti̇m Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzundaki Aday Başvuru Formunda Ot... Devamını Oku

 • Aday Başvuru Formu Doldurulurken Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?

    Aday Başvuru Formu Doldurulurken Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?     Merhaba arkadaşlar ÖSYM tarafından yeni bir duyuru yapılmıştır. ... Devamını Oku

 • Bi̇r Ortaöğreti̇m Kurumunun Son Sınıfında Öğreni̇m Gören Adaylar Sınava Başvurularını Nasıl Yapacaklardır?

  Merhaba arkadaşlar ÖSYM tarafından yeni bir duyuru yapılmıştır. Duyuruda Bir Ortaöğretim Kurumunun Son Sınıfında Öğreni̇m Gören Adaylar Sınava Başvur... Devamını Oku

KATEGORİLER