8 Yöntem: Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

23.12.2022
A+
A-

2023 YKS’ ye hazırlanan adaylar için “Fizik Dersine Nasıl Çalışılır” ve “Sıfırdan Fizik Öğrenmek” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız.

8 Yöntem: Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

8 Yöntem: Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

2023 YKS’ ye hazırlanan adaylar için “Fizik Dersine Nasıl Çalışılır” ve “Sıfırdan Fizik Öğrenmek” hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Yükseköğretim  konularına çalışırken fizik dersi çalışma taktiklerini ve püf noktalarını bilmek sizler için faydalı olacaktır. Bu yazımızda 8 Yöntem ile fizik dersine nasıl daha verimli çalışabilirsiniz bu konuyu değerlendireceğiz.

Fizik dersi, öğrencilerin fiziksel olayları anlamaya ve bunları matematiksel olarak ifade etme yeteneğini geliştirmeyi amaçlar. Bu dersi başarıyla tamamlamak için öğrencilerin doğru çalışma metodlarına ihtiyaç duyacaklardır. Aşağıdaki adımlar, öğrencilerin fizik dersini etkili bir şekilde çalışmalarına yardımcı olacaktır:

 1. Konu anlatım kitabı kullanmak: Fizik dersi, bir ders kitabı üzerinden anlatılır ve öğrencilerin ders kitabını incelemeleri ve basılı materyal üzerinden çalışmaları çok önemlidir. Ders kitabını okurken, öğrenciler konuların özetini çıkararak, önemli noktaları not etmeli ve öğrendiklerini kendi kelime ve cümleleriyle ifade etmeye çalışmalıdır.
 2. Önemli konuları tekrar etmek: Fizik dersi, birçok konuyu içerir ve bu konular arasında birbirleriyle ilişkili olanlar da vardır. Öğrenciler, önemli konuları tekrar etmek suretiyle konular arasındaki ilişkileri anlamaya çalışmalıdır. Bir konuyu en iyi şekilde anlamak istiyorsanız muhakkak çok tekrar etmelisiniz. Özellikle kısa notlarınızı gece yatmadan önce tekrar ederseniz kalıcılığı artırmış olursunuz.
 3. Örnek sorular çözmek: Fizik dersinde, örnekler çözerek konuları daha iyi anlarsınız. Öğrenciler, ders kitabında bulunan örnekleri çözmeye çalışmalı ve size verilen ödevleri zamanında yapmalısınız. Bu madde daha çok ortaöğretime devam eden öğrenciler için geçerlidir.
 4. Ders notlarını tutmak: Dersler sırasında öğretmenlerin verdiği bilgiler öğrenciler tarafından not edilmelidir. Bu notlar, dersler sırasında öğrenilenleri tekrar etmek ve öğrendiklerini hatırlamak için kullanılabilir. Eğer mezuna kaldıysanız ve youtube üzerinden video dersleri izliyorsanız bu adıma çok dikkat etmelisiniz. Kendi el yazınız ile tutacağınız notlar öğrenmemin kalıcılığını olumlu etkileyecektir.
 5. Öğretmenlerden yardım istemek: Öğrenciler, dersler sırasında anlamadıkları konuları öğretmenlerine sormalıdır. Öğretmenler, öğrencilerin daha iyi anlaması için öğrendikleri konuları farklı açılardan anlatabilir. Eğer dershaneye gidiyorsanız bu durumu daha avantajlı bir şeklide kullanabilirsiniz.
 6. Gruplar halinde çalışmak: Adaylar, dersleri anlamak için gruplar halinde çalışarak birbirlerinden yardım alabilirler. Gruplar halinde çalışmak, öğrencilerin öğrendiklerini tekrar etme fırsatı verir ve aynı zamanda öğrencilerin birbirlerinin anlayışını kontrol etmelerine yardımcı olur. Fizik dersi için oluşturulmuş telegram gruplarını bulabilirsiniz.
 7. Konu testi çözmek: Fizik dersinde öğrenciler, öğrendikleri konuları konu testlerini çözerek daha iyi anlar. Öğrenciler, öğretmenlerin verdiği ödevleri yaparak konuları daha iyi öğrenebilirler. Eğer YKS’ ye hazırlanıyorsanız mutlaka soru bankası edinmelisiniz. Öğrendiğiniz konuların sorularını düzenli aralıklarla çözmelisiniz.
 8. Sınav öncesi çalışmak: Sınav öncesi çalışmak, öğrencilerin öğrendiklerini tekrar etmelerine ve sınavda başarılı olmalarına yardımcı olur. Öğrenciler, ders notlarını tekrar ederek ve örnekler çözerek sınav öncesi çalışmalıdır. Çalışmalarını düzenli olarak yapan öğrenciler sınavlar öncesinde küçük tekrarlar ile daha önce çalıştıkları konuyu daha iyi kavrar ve sınavda başarılı olurlar.

Fizik dersi, öğrencilerin doğru çalışma metodlarını kullanmaları sayesinde anlamaları ve başarılı olmaları için önemlidir. Öğrenciler, yukarıda belirtilen adımları takip ederek fizik dersini etkili bir şekilde çalışabilirler.

Sözelciler Fizik Yapabilir mi?

Sözelciler, fizik dersini başarıyla yapabilirler. Fizik dersi, matematik konularını da içerir ancak sözelciler için bu, dersi başarısızlıkla tamamlamalarını gerektirmez. Fizik dersinde öğrenilen konuların çoğu, sözel olarak da anlatılabilir ve öğrenilebilir. Sözelciler, fizik dersini başarıyla tamamlamak için dersler sırasında dikkatli dinlemeyi, not almayı ve öğretmenlerden yardım istemeyi ihmal etmemelidir. Ayrıca, fizik dersinde öğrenilen konuların anlamını kavramaya çalışmalı ve bu konuların hayatlarında nasıl kullanılabileceğini araştırmalıdır.

2023 TYT Fizik Çalışma Takip Çizelgesi PDF İndir

TYT Fizik En Çok Çıkan Konular

TYT Fizik testinde toplamda 7 soru çıkmaktadır. En çok soru çıkan konular şunlardır:

 • Madde ve Özellikleri
 • Hareket ve Kuvvet
 • Isı, Sıcaklık ve Genleşme
 • Elektrik ve Manyetizma
 • Optik

AYT Fizik En Çok Çıkan Konular

AYT Fizik testinde toplamda 14 soru çıkmaktadır. En çok soru çıkan konular şunlardır:

 • Atışlar
 • İndüksiyon, Alternatif Akım ve Transformatörler
 • Kuvvet, Tork ve Denge
 • Dalga Mekaniği
 • Modern Fiziğin Teknolojideki Uygulamaları
 • Basit Harmonik Hareket

✅TAVSİYE YAZILARIMIZ✅

2023 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı PDF

2023 AYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı PDF

TYT Fizik Kitap Önerileri için TIKLAYINIZ

2023 YKS (TYT-AYT) Fizik Youtube Kanal Önerileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.