Öğretmenlik Mülakatına Girecek Bir Aday Nasıl Çalışma Yapmalı?

20.04.2019
A+
A-
Öğretmenlik Mülakatına Girecek Bir Aday Nasıl Çalışma Yapmalı?

Son yıllarda öğretmenlik alımları yalnızca KPSS ile değil, ikinci bir aşama olan mülakat ile de öğretmen adaylarını tekrar hazırlık sürecine sokuyor. Durum böyle olduğunda öğretmen adaylarının akıllarındaki soru öğretmenlik mülakatına girecek bir aday nasıl çalışma yapmalı şeklinde yönleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın mülakatlar konusundaki tecrübesi adayları rahatlatacak ölçüdedir. Ayrıca öğretmen adaylarının unutmaması gereken bir diğer mevzu ise Milli Eğitim Bakanlığı’na kabul edilen öğretmenlerin meslek hayatlarında da pek çok safha için mülakata tabi tutulacaklardır. Örneğin müdürlük, aday öğretmenlik, şube müdürlü gibi görevlerde de bu ilk mülakatın önemini kavrayacaklardır.

Mülakata Girmeden Önce Yapılması Gerekenler

Bir kişinin kendini doğru tanıması aynı zamanda doğru tanımlamasını meydana getirir. Bu yüzden sizin öğretmenlikteki ideallerinizin ne olduğunu yani kendinizi öğretmenlik başlığı altında nerede gördüğünüzü tanımlayabiliyorsanız bu sizi mülakat esnasında daha rahat hissettirecektir. Kendinize güvenerek konuşma yapmanız önemli. Çünkü bir öğretmen adayı toplum içinde konuşmayı meslek haline getireceğinden bu oldukça önemlidir. Bu sebeple mülakata çalışırken bu tip manevi özelliklerinizin güçlü olması gerektiğini unutmayın.

 

Mülakat Öncesi Çalışacağınız Konu ve Sorular

Her mülakat sınavlarında olduğu gibi öğretmenlik mülakatına hazırlanırken de mutlaka çıkmış sorulardan faydalanmalısınız. Mülakat sırasında zarf çekip, zarfın içinden çıkan soruların sizlerden cevaplamanız istenecektir. Bu sorular eğitim bilimleri ağırlıkta olacağı için mülakat öncesi eğitim bilimleri kısmı sizin için önem taşıyacak. Bu kızımda KPSS’de size sorulan klasik eğitim bilimlerinden ziyade sosyal hayatınızla ilişkilendireceğiniz, örneğin “sizin sınıfınızda bu durum yaşansa” gibi öğretmen adayına dönük sorular sıkça rastlanacaktır. Bu sebeple mülakata girerken oldukça kendinizden emin ve tam kapsamlı öğretmen gibi hissederek girmeniz.

Öğretmenlik Mülakatında Kılık Kıyafet

Kadın adaylar için abartı saç ve makyajdan uzak kalınmalıdır. Takım pantolon ceket veya etek ceket tercih edilebilir. Takıdan ise mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Erkek adaylarda ise saç sakal traşı temiz görünmeleri için önem arz eder. Klasik bir takım elbise ve klasik ayakkabı ile iyi görünüm elde edilebilir.

Öğretmenlik Mülakatındaki Komisyon Üyeler

Komisyon, bakanlığın görevlendirdiği bir başkan ve iki üyeden oluşmaktadır. Büyük olasılıkla mülakat başkanı Bakanlık Daire Başkanı seviyesinde, Diğer üyeler ise Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü ya da İlçe Milli Eğitim Müdürü seviyesinde olabilir. Karşınızdaki komisyon üye her kim olursa olsun sizlere amirlik göstermeleri yapmayacak ve sizleri kıracak davranışlarda bulunmayacaktır. Bu sebeple siz önyargılı olmazsanız onlar da sizin heyecanınıza ortak olacak ve size güler yüzlü karşılayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.