YKS Ek Puan Verilecek Bölümler Nelerdir?

30.07.2018
A+
A-
YKS Ek Puan Verilecek Bölümler Nelerdir?

YKS Ek Puan Verilecek Lisans ve Önlisans Bölümleri Nelerdir?

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı puanları merak ediliyor. Adaylar YKS ek puan verilecek bölümler hangileridir sorusunu yöneltiyor. Peki 2018 YKS ek puan alacak lisans ve önlisans bölümleri nelerdir?

 

ÖSYM tarafından 2018 yılında ilk kez yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı sona erdikten sonra gözler tercihlere ve puanlara çevrildi. 1 Temmuz’da tamamlanan oturumlara katılan adaylar, sınav sorularını ve cevaplarını aynı gün gördü. sonuçların açıklanmasının ardından öğrenciler, YKS ek puan sorusunda da birçok soru yöneltiyor.

 

Adayların da iyi bir şekilde bildiği üzere YKS puanları ve ortaöğretim başarı puanları (OBP), adayların YKS tercihinde sıralamalarını belirleyecek. Ancak ek puanla bir bölüme yerleştirilen aday, kayıt sırasında okul türü veya alanını belgelendirmek zorundadır. Aksi halde kayıt hakkını kaybeder.

 

YKS ek puan alacak önlisans bölümleri, YKS tercih kılavuzu içerisinde yer alıyor. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Ek Puanları İle Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları isimli Tablo 6-C’de lise alan adı, ek puan verilecek önlisans programı ve puan türü bilgileri detaylı şekilde veriliyor. Bu tabloya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

YKS ek puan alacak lisans bölümleri de Ortaöğretimdeki Bazı Alanların Yerleştirmede Ek Puan Alacağı Lisans Programları adıyla, Tablo 6-A’da verildi. Burada da mezun olunan okul türü, ek puan verilecek lisans bölümü ve puan türü bilgileri adaylara sunuluyor. Bu tabloyu da aşağıda sizlere sunduk.

 

YKS ek puan hesaplama nasıl yapılır? Yine adayların bildikleri üzere ortaöğretim kurumlarından mezun olan adayların yerleştirme puanları, OBP’nin 0,12 ile çarpılmasıyla elde ediliyor. Tablolarda verilen lise alanlarından mezun olan adaylar, yine tablodaki ilgili bölümleri tercih etmeleri durumunda ek puan alacak. Ek puanlar, OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla bulunup yerleştirme puanlarına eklenecek.

 

Ek puan verilecek lisans bölümleri ve ilgili lise alanları için TIKLAYINIZ.

Kaynak: www.mymemur.com.tr teşekkür ederiz. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.